ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси и съвети за веломаршрути
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпроси и съвети за веломаршрути
Автор Съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Въпроси и съвети за веломаршрути Отговорете с цитат
Здравейте. Позволявам си да отворя нова тема в раздела за Рила. Видно е, че има цели 19 страници с теми. Вероятно част от необходимата ми информация е налична някъде сред тях... Но предвид, че питането ми е за колоездене, май тук ще е по-събрана и полезна добитата информация. Ако греша, моля да се изтрие темата. Ако пък е удачно и има интерес, може да направим такива и за другите планини. Защото ако се направи директно във Велосекцията може би доста "пешеходци" не биха я видяли и коментирали, а те също могат да дадат подходящи съвети.

Конкретно на първият ми въпрос:
Как според вас е по-удачно с кууоту да се направи? Белмекен - Нехтеница - х. Грънчар - Трещеник или обратното? Така де, в коя посока е по-лесно като денивелация. Хихи. И ако първият вариант е по-удачен има ли вариант с кууоту от Трещеник да се слезе в Белица или може само по асфалта до Якоруда?
Ристо може би е в час като виден рилски колелоездач? Smile
Мерси предварително.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 30, 2017 12:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
https://drive.google.com/open?id=0Bx6BMlSHsdrxdUQwY2R0YlhtaVE

Това мога да споделя - не, че съм го правил аз. Миналото лято синът ми го кара - тръгване рано сутринта от Якоруда, къде с каране, къде с бутане до Трещеник, после по повече или по-малко хоризонталния път до базата Белмекен и през Юндола обратно до Якоруда. Май е към 80 км, от които поне 30 по макадам. Има и доста снимки, ако успея да го придумам ще ги кача, поздрави, Н.
Нед Апр 30, 2017 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Благодаря! Отговорете с цитат
Бърз отговор! Мерси за трака, ако и при нас се запази тази посока, то може с кола да ни закарат до Якоруда и от там да поскитаме с евентуална нощувка. А от Белмекен може да се спуснем през Сестримо и там да ни чака човекът с колата, или да разчитаме на БДЖ за доприбиране по домовете.
Като отворих трака, видях че май няма голяма разлика в коя посока ще се кара.
Все пак, ако посоката е Белмекен - Трещеник, остава да разбера дали от Трещеник има вариант по пътека да се слезе в Белица. И ако има, доколко е удачна за колело, гледам че и към Семково дават маркировка, ама в какво състояние е пътеката? Инак от Трещеник е ясно по асфалта до Якоруда, ама ако може да се избегне този асфалт... Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 30, 2017 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Семково - Трещеник Отговорете с цитат
Миналата есен, от „Семково“ вървяхме към Сухото езеро по горски път, започващ от езерото и хижата.
Говоря за пътя зад хижата с „Уплашената чешма“ и беседката.
Там ни настигна семейство от Варна тръгнали с колела за Трещеник. Те отидоха до Трещеник и се върнаха в рамките на деня.

Този горски път върви по-ниско от макадамовия каскаден път, който НЕ стига до хижа „Семково“!
Каскадният път тръгва от Нехтеница /над Трещеник/ и малко след кантон „Поленица“ преминава в хубава пътека.
Тя слиза към хижа "Семково", но пътеката в долната част е стръмна и нямам идея дали става за колело?

Виж ги нещата как са на картата. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Апр 30, 2017 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Мерси, ДИАНА Отговорете с цитат
Разгледах картата подробно, след Семково аз мислих за червената маркировка, но явно препоръчваш жълтозелената към Сухото езеро. В дясно от него към к-н Поленица, и чак д к-н Нехтеница.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 30, 2017 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Май, нещо не можах да го кажа ясно?!
Значи, варненци са минали изцяло по горския път – ЧЕРВЕНАТА МАРКИРОВКА,
който излиза на основния път между Трещеник и Нехтеница.

Ние се видяхме с тях недалеч от хижа „Семково“, където от същия горски път се отделя и пътеката
за Сухото езеро – ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНА маркировка. За нея казах, че аз не разбирам дали става за колело,
защото е много стръмна в началото!

От тази пътека за Сухото езеро, на широко голо място има табела - „Лопатица“.
С тази отбивка започва пътеката през гората, слизаща на каскадния път преди кантон „Поленица“.
Там пътеката за туристи е супер приятна, но за вело??

Одеве напомних за каскадния път, защото е много леко да го хванеш от Нехтеница,
но като свърши, продължава с описаната пътека.

ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНАТА маркировка за Сухото езеро е известна и като екопътека „Очарованието на торфището“.
За да не стане РАЗочарование и никак не искам да те подвеждам, но по ЧЕРВЕНАТА маркировка явно е царският път за Трещеник! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Апр 30, 2017 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Май сглобихме пъзела! Отговорете с цитат
Ммм да, потърсих още малко инфо и при колегите от MTB форума:

"От Трещеник дотам се стига по два начина:
-долен маршрут - по червената маркировка, тръгва се към Нехтеница (натам вече е асфалт) и на един десен завой на 180 градуса се отбивате по черен път за Семково. Имате няколко километра спускане, после по-малко километри изкачване. Почти изцяло е по черни пътища. В посока Семково маркировката трудно се губи, осве ако не са се променили нещата с нови дърварски пътища някъде.
-горен маршрут - изкачвате се до Нехтеница и оттам продължавате наляво по много приятен черен път за Сухото езеро. Пътят стига до подножието на езерото и свършва (става на пътека). Тук е трудното, защото нито пътеката за езерото е ясна (трябва да я знаеш), нито пък пътеката продължение на пътя е читава (по едно време свършва). Във всички случаи трябва да гоните пътеката от самото езеро към Семково. Тя е стръмна и доста технична, много я обичам. Не помня дали беше маркирана, по-скоро не. В района на езерото пътеката е трудно проходима (през клекове), затова ви препоръчвам следното: карате до края на пътя - той е след като подминете нещо като кариера, има едни водохващания и след тях пътят завива наляво и почва да се губи (става на пътека). Точно на тов място можете да вземете колелата в ръце и да "драснете" право по склона нагоре - пътеката за Семково се намира на 30-50м по-нагоре.
Препоръчвам ви горния маршрут, макар да има малък риск да се изгубите за момент. Хем е по-лек, хем е по-красив, а и пътеката е интересна, ако не ви плаши техничния терен.
Казано най-просто, като свърши черния път за Сухото езеро, тръгвате надясно по склона и не след дълго трябва да намерите пътеката. Това е най-лесният начин. Аз съм я намирал и по по-труден Very Happy"

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 30, 2017 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Въпроси и съвети за веломаршрути Отговорете с цитат
packo packov написа:
Здравейте. Позволявам си да отворя нова тема в раздела за Рила. Видно е, че има цели 19 страници с теми. Вероятно част от необходимата ми информация е налична някъде сред тях... Но предвид, че питането ми е за колоездене, май тук ще е по-събрана и полезна добитата информация. Ако греша, моля да се изтрие темата. Ако пък е удачно и има интерес, може да направим такива и за другите планини. Защото ако се направи директно във Велосекцията може би доста "пешеходци" не биха я видяли и коментирали, а те също могат да дадат подходящи съвети.

Конкретно на първият ми въпрос:
Как според вас е по-удачно с кууоту да се направи? Белмекен - Нехтеница - х. Грънчар - Трещеник или обратното? Така де, в коя посока е по-лесно като денивелация. Хихи. И ако първият вариант е по-удачен има ли вариант с кууоту от Трещеник да се слезе в Белица или може само по асфалта до Якоруда?
Ристо може би е в час като виден рилски колелоездач? Smile
Мерси предварително.

Е, са - погледни картата.
Белмекен - Белица бих избрал аз. С отбивката до Грънчар, щом те кефи да караш 2 пъти едно и също трасе /Нехтеница-Грънчар и обратно/. Двете "Б" биха били добър повод, де /Бирата и Боба на бай Ангел грънчарски/ Laughing
Слизането към Белица има няколко варианта - от завоя преди х.Трещеник по червената марка към Семково или от Нехтеница по подбилния път на водохващанията до под Сухото езеро пак към Семково.
После от Семково към Белица пак няколко варианта - асфалтов, по черни пътища и пътеки. Абе - разгледай в kade.si
Я съм шетал тамо и в двете посоки с Дзве́ро.
По усойните места може да има снег още по пАто Wink
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Апр 30, 2017 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Мерси и на тебе, Ристе! Отговорете с цитат
Аз засега "плакна" окото само на картата, че съм прикован буквално към кревата, след като счупих глезена. Трябва ми време до есента да сивкна с винтовете, тогава се надявам да се разшетам.
1) Вариант: Да ни качат с кола до Семково. От там по червеата или горната към Нехтеница (15 км), Грънчар за ББ(5 км), Заврачица по Кайзеровия и обратно до Грънчар(20км) за още ББ и спане. Към 40 км грубо за ден 1. На другия ден от Грънчар до Нехтеница пак към 5 км, и от там до Белмекен към 30, после през сестримо до влака или човекът с колата още 37 км спущане. Белмекен - Сестримо дали има вариант да не е по асфалта?

2)Вариант: Да ни качат с колата до Белмекен, към 40 км до Грънчар, разходка по Кайзеровия до Заврачица и обратно за ББ на Грънчар, спане след околко 60 км. На другия ден към 20 км по един от двата пътя до Семково и от там спущане към Белица, ше ги търся черните пътища, да не се возим по асфалта.

Благодаря на всички! Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Апр 30, 2017 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Е, радвам се, че се изясниха нещата.
Щом не се плашите и ще се носи на ръце, значи от Нехтеница – по каскадния път за Поленица / Лопатица и
по описаната пътеката към Семково, ще е по-атрактивното за вас.

Горе мото-форума пише за някакво объркване, но няма какво да се обърка! След като свърши каскадният път и премине в пътека -
тя е ясна и приятна през гората, въпреки че не е маркирана с боя или пирамидки!

Както казах, излиза на широкото място, на което е табелата „Лопатица“, а това вече е самата пътека за Сухото езеро,
където маркировката с боя е много и нова.

А има и директна пътека за Сухото езеро от каскадния път, след кантона „Поленица“ /ако идвате от Нехтеница/, която
е на около 100 метра преди Водохващане № 33.

Наистина не се вижда от пътя и с нищо не е отбелязано началото и. Трябва да се качите над пътя и да я потърсите.
Пътеката е хубава и различима, маркирана само с пирамидки, но когато вече стъпиш на нея.

И то, как да се обърка човек в тая планина, като Ристе всичко е утъпкал преди назе?! Laughing Laughing

***

Лелеее, съжалявам! Sad

Желая ти по-бързо възстановяване!
Имаш мнооого време да разучиш всичко!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Апр 30, 2017 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Мерси и на тебе, Ристе! Отговорете с цитат
packo packov написа:
Аз засега "плакна" окото само на картата, че съм прикован буквално към кревата, след като счупих глезена. Трябва ми време до есента да сивкна с винтовете, тогава се надявам да се разшетам.
1) Вариант: Да ни качат с кола до Семково. От там по червеата или горната към Нехтеница (15 км), Грънчар за ББ(5 км), Заврачица по Кайзеровия и обратно до Грънчар(20км) за още ББ и спане. Към 40 км грубо за ден 1. На другия ден от Грънчар до Нехтеница пак към 5 км, и от там до Белмекен към 30, после през сестримо до влака или човекът с колата още 37 км спущане. Белмекен - Сестримо дали има вариант да не е по асфалта?

2)Вариант: Да ни качат с колата до Белмекен, към 40 км до Грънчар, разходка по Кайзеровия до Заврачица и обратно за ББ на Грънчар, спане след околко 60 км. На другия ден към 20 км по един от двата пътя до Семково и от там спущане към Белица, ше ги търся черните пътища, да не се возим по асфалта.

Благодаря на всички! Smile
За твоя тип каране категорично вариант 2.
Апропо - обратния вариант бих го направил от Семково по червената марка до над Трещеник - Белмекен - заслончето под в.Белмекен /популярно като Помочена поляна/ - х.Гургулица /велооргазъм беше за мене тоя участък/ - с.Костенец. Те тук-те съм го описвал.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Апр 30, 2017 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Белмекен - заслончето под в.Белмекен /популярно като Помочена поляна/ - х.Гургулица /велооргазъм беше за мене тоя участък/ - с.Костенец. Те тук-те съм го описвал.


От Белмекен до Помочената по зелената маркировка ли го препоръчваш?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Май 01, 2017 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Белмекен - заслончето под в.Белмекен /популярно като Помочена поляна/ - х.Гургулица /велооргазъм беше за мене тоя участък/ - с.Костенец. Те тук-те съм го описвал.

Ристо, а би ли ме светнал, откъде слезе с търкалото до Гургулица - от заслончето Левата река/или още Помочена поляна/- надолу по жълтата лента или продължи по пътя до з.Крайна, и от там - по червената маркировка. Питам, защото веднага под заслона започва, макар и много къс, все пак стръмен участък с трошляк и не е много за колело, а от друга страна - оттатък, по червената, преди разчистването изобщо не ставаше за колело, а и там по принцип има множество неподходящи за колело участъци.
p.s. Всъщност от линка видях откъде е минато, през "мазните участъци"...
Миналата есен ходих там с триона и позачистих нападалите пряко на пътеката по-тънки дърва, но за най-дебелите - намират се между сечището и "мазния участък", около 4-5 на брой, си трябва сериозна резачка. Иначе, след като се стопи снега, трасето ще си е ок.
Вто Май 02, 2017 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Пак съм аз! Отговорете с цитат
Здравейте! Питането този път е, дали пътя от с. Бели Искър до язовира може да се ползва, без да ни бият и стрелят? Пише на картата, че има бариера и е ясно че е вододайна зона... Ама го има, виждам и пътеката после към х. Грънчар. Ако се доберем до там после вариант бол. Мерси!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Съб Фев 03, 2018 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
До бариерата само можете да достигнете. Този път, който гледаш към Грънчар влиза в тази вододайна, охраняема зона и няма как да се използва.
Съб Фев 03, 2018 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov