ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
БНТ, Денят започва

2 Август 2016, 18 МИН.

Алпинистът Боян Петров след експедицията до Нанга Парбат


http://imedia.bnt.bg/predavanyia/denyat-zapochva/patyat-kam-varhovete-alpinistat-boyan-petrov-sled-ekspeditsiya-do-nanga-parbat-02-08-2016?610773


Боян Петров за пътя към върха

Алпинистът бе гост в предаването "Тази сутрин" по bTV

03.08.2016


http://btvnovinite.bg/article/sport/bojan-petrov-za-patja-kam-varha.html
Пет Авг 05, 2016 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
От фейсбук страницата на Скатов-Скъпи планинари, туристи, алпинисти и хора обичащи планината и предизвикателствата!
Много хора ми пишат, че искат и те като мен да ходят на високо в планината, да изпитват силни емоции и чувства, да тестват границата на възможностите си и да участват в експедиции над 8000 метра, но нямали финансова възможност. За това реших вече не само да сбъдвам моите мечти, но и да помогна и на други, които също са положили много труд и старание, също да си сбъдват мечтите. Невъзможни неща няма, нали видяхте.
През пролетта на 2017 година ще организирам Национална експедиция за изкачване на връх Лхотце и ще дам възможност на хора, които не са били на високо, но са тренирали неуморно през последните години и заслужават да сбъднат мечтите си.
В Обявата ще прочетете какви са изискванията за участие в експедиция Лхотце 2017 година, която е част от моя проект:
СКОРОСТНО ИЗКАЧВАНЕ НА 14-ТЕ НАЙ-ВИСОКИ ВЪРХА НА НАШАТА ПЛАНЕТА (ХИМАЛАЙСКАТА КОРОНА) БЕЗ КОНСУМАЦИЯ НА ХРАНА ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД
Speed x 14 x 8000 x VEGAN
Очаквам да съберем добър отбор и да прекараме незабравимо заедно над 8000 метра в Хималаите.
Обявата в неговия сайт-
О Б Я В А

Планински клуб Чомолунгма Сливен обявява конкурс за набиране на членове за „Българска национална експедиция за изкачване на 4-я по височина връх на планетата Лхотце, 8516м без консумация на месо“, през април-май 2017г“.

Изисквания към кандидатите:

Да са на възраст между 20 и 49 години;

Да имат изкачени минимум един връх над 7000 метра или са били над 7000 метра височина;

Да боравят умело със зимен катерачен инвентар;

Да са в добра физическа, психическа и духовна кондиция;

Да се чувстват добре в екип и да работят съвместно с колегите си;

Да имат по възможност собствена екипировка както за ниската, така и за високата планина; Който няма собствена ще му бъде предоставена такава;

Да не консумират месо; който желае може да бъде и на веган диета по време на експедицията;

Мотивационно писмо, автобиография, снимки, препоръки и документи може да изпратите на Email: drskatov@gmail.comдо 31.11.2016г.

Ръководител на експедицията е д-р Атанас Скатов. В експедицията ще има лекар, оператор-монтажист и няколко алпинисти.

Избраните кандидати ще бъдат поканени на интервю и изпит през януари 2017 в гр. Сливен. Заминаването за Непал е началото на април 2017 с продължителност на експедицията 2 месеца.

За въпроси на телефон 0876325860 или на Email: drskatov@gmail.com
http://www.atanasskatov.com/index.php/hott
Сря Авг 17, 2016 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Леле майко........
Да не консумират месо.
Може ли да са травестити, педераси и т. н. да не изброявам всички възможности на отклонения.
Аз понеже съм рибар и ловец ..........мога ли да участвам???? Ще си нося въдицата и пушката, че да съм първият такъв покорил Лхотце........Айде стига бе......
Сря Авг 17, 2016 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Епа какво лошо има в това, хора разни, мисии най-различни. И аз не съм нито вегетарианец, още по-малко пък бих могъл да бъда веган, ама не виждам нищо лошо в това начинание.
Дано да успее да намери съмишленици човека, пожелавам му успех.
Сря Авг 17, 2016 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Направеното от Боян Петров, Иван Томов и Атанас Скатов на фона на постигнатото през това лято в Пакистан:

К2 - 0 изкачили се;
Броуд Пик - 2 изкачили се;
Нанга Парбат - 3 изкачили се, между тях Боян Петров;
Гашербрум I - 8 изкачили се;
Гашербрум II - 8 изкачили се.

Общо 21 успешно изкачили се, докато само под К2 опитващите се са били над 100. Източник "Altitude Pakistan":


Summer 2016 Wrap Up: Summarizing Karakoram Season

Saturday, August 27, 2016


http://altitudepakistan.blogspot.bg/2016/08/summer-2016-wrap-up.html
Съб Авг 27, 2016 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
03 фев 2017, 07:25

Боян Петров: Искам да предам опита си на мечтателите, които гледат към върховете

От Татяна Димитрова

За следящите кариерата на Боян Петров като алпинист 2016 г. ще остане в спомените им с успеха от изкачването на трудния Нанга Парбат, на Анапурна и Макалу, които са част от проекта му "Българин на 14х8000". За него всички емоции от това постижение бяха помрачени от катастрофа с множество травми в Кресненското дефиле. Въпреки това той вече работи усилено по възстановяването си, а междувременно описа първите си седем изкачвания в книгата "Първите седем", чиято премиера е в понеделник, 6 февруари. Как се възстановява, има ли промяна в алпинистките му планове за тази година - по тези и други теми разговаряме с Боян Петров.

Как сте, как върви възстановяването?

- Възстановяването не върви с тази скорост, която искам. Каскадата на 23 август е била по-сложна и самите ми кости и мускули не се възстановяват толкова бързо колкото аз исках. Така към днешна дата тренирам два пъти седмично, но не са свръх силни натоварванията.

При това положение остават ли с днешна дата плановете за изкачването на три върха през тази година?

- Силно се надявам, че на физиологичните тестове, които съм планирал в средата на март, да успея да покажа, че съм над 70% възстановен. Имам данни от предишни изследвания и те са добра ориентация за формата, в която ще съм в средата на март. Ако съм над 70% готовност, ще дам всичко от себе си, за да мога на 10 април да мога да замина за Хималаите отново.

Какъв урок е за вас и дали изобщо е урок случилото се в Кресненското дефиле?

- По-скоро не. Но забелязах, че в живота ми досега подобни случаи винаги са били знак за нещо, което ще се случи с мен в бъдеще. През 2013 г. катастрофа в квартала с мотора не ми позволи да замина на К2, но тогава никой не успя да се качи на върха, даже двама души загинаха. Затова катастрофите у мен оставят такива противоречиви чувства.

Не мога да преценя дали това е знак на съдбата да си остана вкъщи вместо да продължа по плана си. Затова тази година ще мисля още и след резултата от тестовете ще реша за себе си какво правя.

Това, че се наложи да се концентрирате върху здравето си през последните месеци, ви даде възможност да напишете и книгата си "Първите седем", за първите седем осемхилядници, които сте успял да качите. За кого е тя?

- След 25 г. катерене, алпинизъм, експедиции, върхове, вече се чувствам уверен, че заключенията, до които стигнах за тренировките, за подготовката, за планирането на багажа, екипировката, храната вече може да бъдат предадени от мен към всички смели мечтатели, които са отправили поглед към върховете. И по този начин да покажа, че организацията на експедиция не е космически трудна, а е съобразяване с детайлите. Тоест, написах я за мечтателите с поглед към върховете. За тези, на които една крачка не достига, за да се решат да направят такава експедиция.

Може ли да се приеме за ръководство?

- Абсолютно. Подзаглавието й дори е "Наръчник за изкачване на високите върхове".

Как планирате да продължите с писането, след като изпълните проекта "Българин на 14х8000"?

- Тези дългосрочни планове видях, че не се сбъдват. Разбира се бих искал да стигна до "Вторите седем" и да опиша моменти от експедицията, които липсват в тази книга. Знам какво не казах, а животът ще покаже дали ще успея да ги опиша във "вторите седем".

Защо включихге Еверест в плановете си за тази година? Всички, които са били на ваши презентации, знаят, че никак не обичате въпроса кога ще изкачите тъкмо този емблематичен връх?

- Продължавам да чувствам за себе си, че Еверест не е моят връх, на който бих почувствал алпинизма в най-чистия му вид. Еверест е много висока и трудна планина, но пренаселена, уви. Но някак чисто стратегически в плана, както го бях описал миналата година, той се комбинира добре с Чо Ойю като място за аклиматизация и 2017 г. беше годината, в която искам да приключа с два върха в този район на Хималаите.

Казахте преди време, че искате да започнете 2017 г. на чисто. Успяхте ли?

- Постепенно натам отиват нещата, че ще загърбя болежките и мислите за такива драматични развръзки като катастрофата и ще си изчистя мозъка. Още ми е обременен. Все пак почвам на чисто, защото тренирам вече, готвя се за експедиция, това е пак някакъв повод да се чувствам, че почвам на чисто.

Мислили ли сте някога, че когато завършите този проект за изкачването на всички осемхилядници, вече няма да имате друго толкова голямо предизвикателство?

- Искам първо да го завърша. Тези предварителни планирания вече се доказа, че са сметки без кръчмар и затова не искам да кажа какво бих могъл да правя след това преди да съм го направил.


http://www.dnevnik.bg/intervju/2017/02/03/2911108_boian_petrov_iskam_da_predam_opita_si_na_mechtatelite/
Пет Фев 03, 2017 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Интересна новина https://www.24chasa.bg/novini/article/6080344
Нед Фев 26, 2017 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Атанас Скатов заминава на 7 април за Непал http://trip.dir.bg/news.php?id=25543190
Пон Апр 03, 2017 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
При този всичко е предпоследно Smile

Има навика да сменя плановете си, като странно забравя какви са били те до скоро...

Щеше да качва всички континентални първенци (скоростно), ама нещо последния му се опъна, то май и няма да намери вече местна фирма която да се навие да го качи и хоп, забрави за проекта.

После тръгна да качва 14те осемхилядници (пак скоростно). Май обаче в Пакистан няма да има желание да се върне повече, та и за това забравихме...

След това щеше да води трекинг група до базов лагер на Еверест, и после да се качва с българи на Лхотце, ама и това остана в небитието, без коментар...

Сега траверс на Лхотце и Еверест ще прави, пак скоростен. Или обратното, не си спомням вече... Smile

Не знам дали доктор Скатов научи какво означава да качиш връх в "алпийски стил", но сега ще трябва да научи и "траверс" какво означава в алпийската терминология. На мен ми стана интересно, намерих информация за само един успешен траверс на тези два върха (на някой си Урубко през 2010), това, което прочетох не звучеше като да е лесно, не знам кой ще му опъне въжетата там горе...

Да е жив и здрав доктора, да внимава, пък и винаги може да промени плана...
Пон Апр 03, 2017 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ueli Steck е загинал при аклиматизационно изкачване на Nuptse, част от подготовката му за следния траверс:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Апр 30, 2017 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 178

Мнение Велик....! Отговорете с цитат
http://www.standartnews.com/svyat-asia_okeania/legendaren_alpinist_zagina_v_rayona_v_everest-354367.html
Нед Апр 30, 2017 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Руска рулетка си е тази работа. Ули Щек не извади късмет...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 02, 2017 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Напротив, около 15 години вече има железен късмет в тази игра, просто му се е изчерпал в един момент...

Да внимават тези, за които неговия пример е вдъхновяващ, не на всеки е дадено да има толкова късмет.
Сря Май 03, 2017 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Средата на юни Боян Петров ще направи опит на Гашербрум-2.
Сря Май 03, 2017 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Железен! Отговорете с цитат
И кола го блъсна, и какво ли не, и пак продължава напред. Страшен пример и мотиватор. Шапка свалям и се възхищавам. Не само за планината... Да не мрънкаме, а да се фащаме у ръце и да се стягаме.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Май 04, 2017 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 22 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov