ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За Пловдив и неговите трудови и нетрудови хора
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
За Пловдив и неговите трудови и нетрудови хора
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение За Пловдив и неговите трудови и нетрудови хора Отговорете с цитат
Не знам как е в другите по-големи градове, но в Пловдив нещата не вървят на добре.
От време на време излизам вечер да потичам към 21 ч. по улица край глухата линия. Преди 7-8 години по тротоара на тази улица нямаше нито един паркиран автомобил, снощи преброих 19 само в участъка в който тичах. По самата улица много рядко минаваше автомобил в този час, снощи хвърчаха като луди и в двете посоки непрекъснато! Опитах някакъв слалом между пракираните коли, защото не смея да тичам по улицата. Осветлението вече не работи с изключение на 1 лампа в целия участък и става още по-опасно. За близък голям парк не може да се мечтае. Нови жилищни комплекси от затворен тип, приличащи на санаториуми, приютяващи в „кутийките“ пришълци, хипермаркети…и това е!
Пиша това не за друго, а защото е израз на случващото се в града през последните няколко години. Градът се пълни прекалено бързо с „пришълци“ и някак си няма време да бъдат окултурени и асимилирани. Същото в София се случва от години, а вече и при нас... Преди някак си по-плавно се случваше това.
Всеки бъдещ гражданин дошъл-недошъл си купува(ако вече няма) 20-25 годишен трошляк и го паркира на тревната площ, на тротоара, в двора на детската градина или направо на велоалеята(какво е пък това, няма го на село??). Понякога и на стълбите, щото на село и така става. Разбира се, сутрин въпросния субект, пременен с къси гащи и джапани се качва в трошляка и се извозва до най-близката „Лафка“(150м) за кафе и цигари и баничарница(200м), след което се прибира за да пие кафе с цигара на балкона, под звуците на…(сещате се) – негова отдавнашна мечта. После разбира се хвърля фаса от балкона, защото е над тия неща. Това е неделно изпълнение, защото през седмицата той отива на работа с автомобила(че как иначе!). Аз не смея, страх ме е, не мога да си го причиня, не виждам смисъл дори, няма места за паркиране вече дори, то вече дори не е по-бързо. Само по изключение правя това упражнение – да прекося града юг-север и вечер обратно в най- натоварените часове и най-натоварените кръстовища, вкл. и най-малоумното такова(по-здрав за кмета!), когато имам някаква работа за вършене.
По ред причини Пловдив не е това, което беше. На кого му пука, че града е административно ограничен да расте по площ от години? Приказки се изприказваха, но никой не направи нищо за прекрояване на близките 2 измислени общини „Марица“ и „Родопи“. Нали има свежа работна ръка, съответно данъци и далавера. Голям шум се вдига около предприятията, в тези общини, които плащайки по-ниски данъци, отколкото ако бяха в градска зона дават работа на пришълци – работа на 3 смени за някакви пари. Повечето тук знаем от личен опит, че глада е лош съветник и на това се разчита. Иначе на кого му пука, че няма инфраструктура, редовен и достъпен градски транспорт до тези предприятия(защото не са в община Пловдив) и т.н. То не че иначе е наред транспорта, това е друга голяма тема(същия от по-горе – за кмета). На кого му пука, нали системата се самовъзпроизвежда! Изборите минаха, ще дойдат други и все тая. Критичната маса е надхвърлена и явно не може да бъде положително повлияна. Не съм оптимист.
Та такива ми ти и немити работи.
Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 02, 2017 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Настъпи ме по мазола! Отговорете с цитат
Някога, някога, толкова някога… по това време край глухата линия пееше жабешки хор,
а сега, метални кокошарници са прибрали колите изхвърляни от Европа...

Някога, някога, толкова някога… изгледах всичко на Пловдивската опера,
но след цяла вечност, тя все още си няма сграда…

Когато съм в трафика, все си мечтая за летяща кола. Ако се засиля да пиша, няма да се запра…

Някой като каже, че Пловдив е провинция, добавям - но римска!

И като каже, че съм от Кючук Париж, добавям - но Париж!
Дано моят любим Пловдив, никога да не се превърне в Кючук провинция! Home Sweet Home

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Май 02, 2017 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не говоря за някога, когато вместо комплекс Южен имаше нива срещу блока ни от другата страна на булеварда.
Става дума само за последните няколко години. Промяната е ужасна, поне за моите разбирания. Градът се задушава! Не искам да го сменям, искам да е по-добро място за живеене. Виждам, че нищо не мога да направя.
Искаш ли примери, че духът е изтърван от бутилката?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 02, 2017 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще ти олекне - пиши!
Нали го виждам какво е! Ти си на 5 мин. от къщи.

Когато улицата ни носеше име на руски дворец, имаше много място за паркиране край двореца. Very Happy
А сега е "Славееви гори" и хич няма място из горите. Sad

Спират ми и пред гаража , а аз спирам до парка.
Но имам изход - мога и да отлитам на Юг от "горите" и парка.
Извън майтапа, боли ме за всичко, което изяжда спокойствието на квартала и града! Sad

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Май 02, 2017 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Дивелопмент, какво искате - да живеете в миналото ли Smile
Сериозно погледнато, това което се случва сега е закономерно и неизбежно. Този разговор е от раздел "политика" и изисква достатъчно зрели за успешно общуване събеседници.
По-живата и интересна тема е какво ще се случи занапред. Имам леко неясна идея за това, но мисля, че ще е нещо като всеобхватно гето от латиноамериканско-урбан тип в големите ни градове. С няколко изключения, надявам се, в по-малките места. Сегашният долен начин на съществуване на обществото и държавата носи това бъдеще.
Вто Май 02, 2017 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Така де, проблемът е, че нещата отиват на зле, а не на добре.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 02, 2017 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ще се сетят, ама късно - влакът тръгна!

https://news.plovdiv24.bg/729207.html

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 15, 2017 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
2050 г, Пловдив, комплекс от затворен тип Оазис 37, новодомец на балкона:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Дек 15, 2021 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Много британска таз фасада. Ех мечти, мечти... Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 15, 2021 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Точно и аз това щях да напиша, че е баш английско Smile Те и там из Лондон отдавна са го загазили откъм жилищни площи и много хора. И въпреки всичко не малки части от града, дори крайните, са по-добре устроени и от София и Пловдив, там си стоят и градинките и реда и много неща ..
Сря Дек 15, 2021 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Гледам че първия си пост си го писал преди 4 години. Не знам какво имаш предвид под "село." Но аз съм от едно родом близо до Плевен. Там дойдоха с времето, понеже е много близо, всякакви знайни и незнайни мутри, кметове, адвокати и тн .. и построиха бетонни палати и направиха най-големите безчинства и си донесоха простотията и на това спокойно място.

Но това е част от живота, все някъде отиват тези хора, но пък други места стават много по-скойни и приятни. Като не се създават условия за равномерно развитие, а всичко се концентрира в големите градове така става. А пък и нали така е в 21 век. Всеки иска да седи и пърди и нищо да не прави по цял ден.

Що всички си продадоха земята , за да си купят някакви безмислени панелки и апартаменти, както и да е . Smile Но всеки гледа да мине по лесното.
Сря Дек 15, 2021 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Кое е това село близо до Плевен, Калоянчик я сподели.
Чет Дек 16, 2021 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Много британска таз фасада. Ех мечти, мечти... Smile


Very Happy Предполагам, че до посочената година, балконите ще са с такъв размер, а прозорците - колкото люк на пералня. Все нейде трябва да се набута работната ръка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Дек 16, 2021 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Митко, миналата вечер с дъщеря ми обсъждахме тереските на една кооперация, недалеч от гарата,
че побира двама души ​и за трети няма място? Направо тъжно, щото това не е хотел, а основно жилище.

Термитникът "Оазис", случайно изграден срещу пловдивския затвор, донякъде поражда асоциация за..... модерен затвор. Sad

В "Кючук Париж" времето на панелките отмина, но дойде времето на оазиските.

А цените на тези термитници сега гръмнаха и са тръгнали да гонят цените на мечтания Париж. Rolling Eyes

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Дек 16, 2021 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
...А цените на тези термитници сега гръмнаха и са тръгнали да гонят цените на мечтания Париж.

Това с цените, обикновено се отразява с графика - експоненциално нарастване, неизбежно плато/което рано или късно ще дойде/, и … надолу, защото нищо не расте постоянно и непрекъснато.
Процесът е закономерен и не е отсега. И аз като Ради смятам, че нещата вървят към описания от него резултат.
По сходни причини "учените" се опитват да обяснят изоставянето на Ангкор Ват от кхмерите - градът дотолкова се е пренаселил, че се е самозадушил…
Междинен етап на този процес, към който вървим усилено и ние, са южноамериканските гета - богатите отдавна са се изнесли в предградията, а гъстозаселените централни площи се обитават единствено от модерните допреди 30-40 години "пролетарии". Съответно цари мизерия и мръсотия, сградите са грозни, неподдържани и … гъсто заселени. Определено не откриваме ние топлата вода с тая работа.
Не очаквайте, че общината ще се заеме с това да поддържа някакво равномерно нарастване. Напротив, за нея е по-изгодно да се концентрира колкото се може повече население, сгради и всичко свързано с тях, на едно място, докато не изпуши инфраструктурата. Защото да разширяваш същата тази инфраструктура винаги е по-трудно и скъпо, отколкото да се мъчиш да изстискваш от съществуващата колкото се може повече. Да може да се правят нови и широки квартали, но това е свързано и с нови улици, канали водопроводи, които на всичко отгоре струват пари. А съвсем друго си е да прибираш пари от такси за нови високи строежи в центъра, да кърпиш скапани и тесни тръби, чиито капацитет отдавна не отговаря на нарастналото потребление на комунални услуги... Но това е еФтино, а от него общината изкарва лесни пари. И това ще продължава, докато има баламурници да "търсят" безумно скъпи имоти в "идеален център"...
Така че, просто свиквайте, нещата няма да се оправят...
Чет Дек 16, 2021 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov