ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Каква е най - подходящата екипировка за КЕ според вас?
Автор Съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
+ за шапката. В източна Стара планина може да се слага и мокра на главата, изпрана на някоя чешма, има приятен разхлаждащ ефект. - обаче за цената й. В магазините за дрехи втора употреба са 10 пъти по-евтини.
Щипките са излишни. Какъв е смисълът да си режа четката за зъби, ако помъкна 5 щипки примерно?
Допълнителни чехли са излишен товар. Почнеш ли да пълниш раницата с подобни глезотии, сам се обричаш на мъки и драстично увеличаваш риска от провал.
Раницата трябва да е лека. Това е.
Чет Май 04, 2017 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Като си купувах шапката ми се стори, че цената от 21 лева е висока, но по-късно, като я носих 2-3 дни установих, че с тази шапка ми е по-малко жега, отколкото с обикновените шапки по 5 лв. Който вече има такава бежова шапка и иска да я преработи като моята, ще му подаря парче бежов плат. На снимката на шапката в предишния пост се вижда, че лицето и шията са в сянка.
На К-Е 2016 си носих малка микрофибърна кърпа, за да я мокря с вода и да си охлаждам кожата.

Най-добри са шапките за сафари, но са доста скъпи. Имам предвид шапки от една синтетична материя, наподобяваща мека пластмаса. Тези шапки не могат да се сгъват и да се пъхнат в препълнената раница.

В планината съм виждал туристи с работнически каски. Не са спелеолози или пещерняци. Предполагам, че им е прохладно заради въздуха между главата и каската. Сигурен съм, че работническата каска ще предпази главата на човек по-добре от топлинните лъчи на слънцето в сравнение с шапките от плат за 5 лева. Има леки вносни работнически каски с изолация между главата и корпуса. В чужбина работното облекло е качествено и отговаря на безброй изисквания.

Шапката е важна част от екипировката на Ком-еминееца и със Слънцето шега не бива да има.
Чет Май 04, 2017 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
или пък да си вземе ето такава
https://arms-bg.com/ekipirovka/helikon-tex/%D1%88%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D0%B5-helikon-tex-%D0%B1%D0%B5%D0%B6%D0%BE%D0%B2%D0%B0-boonie-hat-helikon-beigearms.html

с доста широка периферия и пази хубава сянка, с допълнително парче плат за да пази на вратлето сянка (хваща се с 3 капси към периферията на шапката)..
Пет Май 05, 2017 8:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:

В планината съм виждал туристи с работнически каски. Не са спелеолози или пещерняци.

Прав си, не са спелеолози или пещерняци, а обикновени идиоти.
С работническа каска, поради липса на отвори за дишане, главата се спарва бързо, така, че само спарен мозък може да измисли такова решение. Виж с леки велосипедалски каски или други пак възможно най-леки, но във всички случаи с доста дупки са съвсем различна работа.
Като цяло обаче, ако си с два леви крака и често се спъваш, изглежда каската е задължителен реквизит за да оцелееш по пътеките.
Пет Май 05, 2017 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Има каски с подобни текстилни ленти като тази

ако е такъв случая, няма нужда от допълнителни отвори , и най-слабия вятър ти охлажда мозъка Smile

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Пет Май 05, 2017 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Сламена шапка пробвали ли сте?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Май 05, 2017 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Сламена шапка пробвали ли сте?

сламена шапка си е много куул, ама трудно се съхранява в раницата Smile
Пет Май 05, 2017 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
За чувала, не знам за другите, но на мен ми е особено студено след големи преходи. Чувала ми е комфорт 0 градуса и в 2 - слойна палатка с дрехите лятото често се будя от студ. Вярно не е кой-знае какво, но и 500 грама допълнително не са кой-знае какво, ако поне ще можеш да се наспиваш. Проблема с олекотяването съм решил като изцяло разчитам на хижите и не нося никакви бивачни тежести, ако не броим бивито, но то е 100 грама и е за крайни случаи а не за ползване нормално.

------------------------------
Наскоро се върнах от един преход през Витоша,верила, рила и родопи и имах удоволствието да пробвам варианта шелте +чувал+биви. бивито е нещо такова :
https://www.alpibg.com/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B0%D0%BA-rider?search=%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BA%20%D1%81%D0%B0%D0%BA
Носех няколко уормер-а за всеки случай, но явно изолацията е супер и нямаше нужда. Ако вали няма да е приятно, предполагам, но тогава и на палатка не е много по-различно като станеш да опаковаш. Идеята е, че ако не се носи чувала и палатката за всяка вечер, а по-скоро за всеки случай - може да се мине и с по-тънък/лек чувал и без палатка. в моя случай почти 3 килограма надолу.
Вто Май 09, 2017 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
momchilov, добре завърнал се. Как мина пътешествието?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 09, 2017 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тъкмо се чудя дали да не понапиша някъде, ама понеже започнах като Е4, после от х. Рибни езера се прехвърлих към х.Грънчар и белмекен и продължих по Е8 - не знам къде Smile. Като цяло минах между капките. Валя си ме, но повечето беше супер време.
Вто Май 09, 2017 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
По E8 си бил сякаш през по-голямата част от маршрута - давай там.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 09, 2017 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Почвам в е4 и после в е8 Smile
Вто Май 09, 2017 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Има ли смисъл да се купува самонадуваемо шалте като заместител на обикновеното? Евентуално да спести малко място и грамаж. В алиекспрес има за по 50-60 лв подобия на тези, дето ги продават в Base Camp за по 200.
Сря Май 13, 2020 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Има ли смисъл да се купува самонадуваемо шалте като заместител на обикновеното? Евентуално да спести малко място и грамаж. В алиекспрес има за по 50-60 лв подобия на тези, дето ги продават в Base Camp за по 200.

Ако питаш конкретно за Ком-Емине, всеки грам в повече или по-малко има значение и то голямо. Така че каквото можеш да спестиш - спестявай Smile
Аз съм имала самонадуваемо шалте и почти не съм го ползвала, да не кажа хич, защото беше доста по-тежко от обикновеното ми шалте. Естествено технологиите се развиват и не бих се учудила вече да правят много по-леки неща. Дай някакъв линк, моля те, че ми е любопитно да видя за какво става въпрос.
Също така съм чувала мнения, че тези шалтета могат да се пробият, демек рискуваш с всяко изнасяне извън палатката или недостатъчно оглеждане на мястото. Обикновеното шалте можеш просто да си го метнеш навсякъде в обедната почивка и да се изпънеш да дремнеш. Или пък ако замръкнеш, топло е и не ти се опъва палатката, пак можеш да не оглеждаш педантично мястото. Ама това вече е за любители на чувалуването Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Май 13, 2020 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Ето тук има едно за $50: линк. Тежи 500 грама и е с размери в сгънато положение 23 x 10 см.
Почти същите визуално (вероятно не и като качество) има в БГ магазините тук и тук на цени от 100 до над 400 лв.
Също и в Декатлон има разни: линк.

Едно обикновено шалте е около 200 грама, но е доста по-обемно от тези. Не знам заслужава ли си по-компактния, но и по-тежък надуваем вариант, за целия преход. Rolling Eyes
Чет Май 14, 2020 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 7 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov