ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинска маркировка - съвети за маркиране
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Планинска маркировка - съвети за маркиране
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Планинска маркировка - съвети за маркиране Отговорете с цитат
Пускам темата като място за дискусия "Как да маркираме в планината". Всякакви полезни съвети са добре дошли.

Ще започна с инструментите, които ползвам докато маркирам:

1. Малка правоъгълна кофичка с дръжка, в която държа 2 срязани бутилки от 0.5л и двете четки за боядисване. В бутилките наливам подготвената бяла и цветна боя.
2. Рукан - с него заглаждам кората на иглолистните дървета или подобни с по-груба кора. Можете да заместите рукана с добре наточена тесла. Не маркирайте директно върху незагладена кора!
3. Телена четка. Служи за почистване на камъни от лишеи и прахоляк.
4. Трион - за почистване около мястото на маркиране, да се "открие" марката. Ползвам тип 'лък' с широка лента, дълга ок. 50 см. Ръчен сгъваем също върши работа.
5. Ножица за рязане на метал или градинска такава, задължително с дълги дръжки - вместо трион. Лесно почиства обрасла с хвойна или тънки храсти пътека.
6. Парцали за почистване, разредител за боя. Дали коресилин или препоръчителния за типа боя, който ползвам - няма значение.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 08, 2017 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Малко споделен опит относно боите:

Бяла: ползвам основно такава за пътни маркировки, хлоркаучукова. Подчетавам го, щото има и акрилатна такава. Боята е по-еластична и позволява да се нанесе по-дебел слой. Втвърдява по-бързо от алкидната, да се разрежда след 2 часа маркиране. Цапа четките по-бързо от алкидната - да се чистят по-често.

Цветна: вземам която и да е алкидна, да не е емайл-лак (пука се). Избирам по-яркия нюанс цветна боя (особено за червената - там има доста вариации тъмна и светла червена).

За спрейовете. Пробвах преди време да маркирам със спрей - не ми хареса. Бялата не попива добре, особено на кора на дървета. Сякаш избледнява доста бързо - гледайки двугодишната кафява марка Безбог-Изворите-Кремен в Пирин в участъка около Харамибунар.

Боите и околната температура. По-добре се маркира при топло време. Критично ниската температура е до +2-5 градуса. Оттам надолу боята почва да протича. Въобще, не маркирайте в твърде студено време.

За шаблоните Работят добре със спрей - два отделни шаблона за бяло и цветно. Не съм позлвал шаблони при маркиране с четка - сякаш биха пречили.

За размера на марките БТС Препоръчва стандартна марка 10х10 см. С четка се постига трудно, а и не винаги е оптималния размер. При маркиране по черни пътища нанасям по-едри марки, за да са видими отдалеч. Съответно заради това могат да се нанасят по-нарядко.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 08, 2017 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
За последното: прав си. Но има места, където задължително трябва да е по що годе стандарт. В Парковете примерно. Инак ще ни хокат. Освен ако не е по някоя скришом пътека. От друга страна съм се нагледал и на големи и грозни марки. И това не е правилно. Единствено си позволявам стрелките да ги правя по-големи. Да се виждат от далеч
Пон Май 08, 2017 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Малко споделен опит относно боите:

...
Цветна: вземам която и да е алкидна, да не е емайл-лак (пука се). Избирам по-яркия нюанс цветна боя (особено за червената - там има доста вариации тъмна и светла червена).

...
За размера на марките БТС Препоръчва стандартна марка 10х10 см. С четка се постига трудно, а и не винаги е оптималния размер. При маркиране по черни пътища нанасям по-едри марки, за да са видими отдалеч. Съответно заради това могат да се нанасят по-нарядко.

(Ето за това трябваше да те питам онзиден на живо, ама пусти акъл - забравих...)

Автоемайллакът се напуквал? Това само червеният ли или и белият? По всякаква повърхност ли - дърво, камък?

Ще трябва да прегледам стара маркировка на няколко години, правена с автоемайллак. Мислех да поръчвам голямо количество с отстъпка на packo packov, че червен цвят трудно се намира по магазините, но ти ме разколебаваш...

Относно четките - грешка е да се взима четка с ширина 3 см, защото ширината на марките е 3 см на ивица. Трябва по-тънка четка, защото в противен случай боядисаната ивицата става по-широка и марката по-голяма. Също така по-голямата четка се напоява с повече боя, която трябва да се отстранява и почиства по-често, иначе започва да потича и да цапа (както марките, така и ръцете и дрехите на маркиращия).

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 27, 2017 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Прясна информация за бялата боя за пътна маркировка:

Да не се ползва!!! Very Happy

Излезе неочакван дефект с тази боя - бели марки на буков ствол с нея магически изчезват за няколко месеца!!! Червената алкидна остава. На огладена борова кора няма подобен проблем.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 21, 2017 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Светлоотразителна туристическа маркировка Отговорете с цитат
Покрай строителните дейности в части от Южния парк взех да минавам по алеи, които по-рядко съм посещавал напоследък. Вървейки по една от тях днес случайно забелязах туристическа маркировка (синя) и много се учудих. Налична е само на няколко места. Оказа се, че е показуха за светлоотразителна туристическа маркировка. Малко повече за нея е написано тук:

https://www.strannik.bg/o/6288/svetlootrazitelna-turisticheska-markirovka/

Явно съществува освен в синьо, също и в жълто, а може би и в други цветове.

На дневна светлина и отдалеч е неразличима от обичайна маркировка във вариантите ѝ със заковани плочки, които се срещат тук-там из планините. Все още не съм я оглеждал нощем, но и това ще сторя в идните дни. Споменавам всичко това тъй като не си спомням конкретното начинание да е било обсъждано в този форум, а пък си мисля, че би могло да представлява интерес по една или друга причина...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Юни 01, 2019 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
В Борисовата градина в гората при телевизионната кула също има светлоотразителна маркировка. Тази маркировка обаче е правена от няколкото бегачески групи, които редовно тренират там. Наковани са габърчета с бели светлоотразителни глави. Щом светнеш с челника и се виждат, иначе остават скрити.
Сря Юни 05, 2019 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Планинска маркировка - съвети за маркиране Отговорете с цитат
dido написа:

Рукан - с него заглаждам кората на иглолистните дървета или подобни с по-груба кора. Можете да заместите рукана с добре наточена тесла.


1. Може ли да пуснеш една снимка на това "изделие" и инфо самоделно ли е или се продава в някоя железария, ако да, то къде - мисля да премаркирам пак една "жълта" пътека - от х.Гургулица до вр. Плевнята, и ако може и до самия Белмекен... В долната част боровете са с много разкъсана кора и трябва заглаждане.... Не че нямам тесла, ама с нея някак ми се струва че няма да е толкова удобно, мислех да си пригаждам някое ренде или нещо като дъгообразен крив нож ама все нямам време и за такива глупости да мисля....
2. Моля да дадеш конкретен производител и вид боя, която не попива в кората на боровете. Преди време ми беше казвал нещо за Лакпром ама не си спомням къде и кога... и съответно къде може да се купи такава боя.

предварително благодаря
Пет Юни 12, 2020 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Рукана е едно острие с две дръжки от двете страни. Дядо едно време ме караше с такова да беля кората на дърво, да го сложи за стълб на лозата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юни 12, 2020 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Рукан: https://tinyurl.com/yb8jyomb

Drawknife: https://en.wikipedia.org/wiki/Drawknife

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 12, 2020 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
https://tashev-galving.com/cat/0?search=%D1%80%D1%83%D0%BA%D0%B0%D0%BD&show=100

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 12, 2020 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: Планинска маркировка - съвети за маркиране Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:

Рукан - с него заглаждам кората на иглолистните дървета или подобни с по-груба кора. Можете да заместите рукана с добре наточена тесла.


1. Може ли да пуснеш една снимка на това "изделие" и инфо самоделно ли е или се продава в някоя железария, ако да, то къде - мисля да премаркирам пак една "жълта" пътека - от х.Гургулица до вр. Плевнята, и ако може и до самия Белмекен... В долната част боровете са с много разкъсана кора и трябва заглаждане.... Не че нямам тесла, ама с нея някак ми се струва че няма да е толкова удобно, мислех да си пригаждам някое ренде или нещо като дъгообразен крив нож ама все нямам време и за такива глупости да мисля....
2. Моля да дадеш конкретен производител и вид боя, която не попива в кората на боровете. Преди време ми беше казвал нещо за Лакпром ама не си спомням къде и кога... и съответно къде може да се купи такава боя.

предварително благодаря


Продават ги навсейде, примерно виж в Ташев галвинг.

Моят е такъв - http://mina-parts.com/product/33/rukan-za-belene-na-kora.html Руканът е самоделка, правен от инструментален нож.
Гледам обаче са захитряли и са вдигнали цената от 50 на 90 лева (не, че 50 бяха малко).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 12, 2020 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Рукана е едно острие с две дръжки от двете страни. Дядо едно време ме караше с такова да беля кората на дърво, да го сложи за стълб на лозата.

Абе на мен не ми се е налагало да чистя кора, но точно така си и представях че ще изглежда, ако реша сам да си направя такова нещо. Е при такава цена, за половин час в гаража смятам, че ще сторя сам достатъчно добър аналог...
Кажете сега за боята, такава дето да не попива бързо в кората на боровете.
Пет Юни 12, 2020 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Битпазар Отговорете с цитат
На местата, където се продават вехтории може да се намери за 10-ина лева и по-малко. Най-често са без дръжки, което се решава с още 10-ина.
Иначе, да бъхтам половин час в гаража при часова ставка 110 паунда не ми е оферта. Very Happy
Пет Юни 12, 2020 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Планинска маркировка - съвети за маркиране Отговорете с цитат
vladofff написа:

2. Моля да дадеш конкретен производител и вид боя, която не попива в кората на боровете. Преди време ми беше казвал нещо за Лакпром ама не си спомням къде и кога... и съответно къде може да се купи такава боя.

предварително благодаря

Най-добре се маркира с автоемайллак, ползвали сме на Оргахим и Селт миналото лято, и двата са добри. Пазарувах от едно магазинче за боя в центъра, мисля че беше на Екзарх Йосиф и в Мосю Бриколаж, така че май ги има абсолютно във всички магазини за строителни материали и бои.
И си купи от по-тънките четки, че с по-дебелите много се цапа и се разтича.

Руканът е страхотен интрумент, особено за борова гора. Аз съм купувала от Женския пазар за десетина лева без дръжките, но се нуждаеше после от наточване. Продавачите сложиха и дръжки за някакви допълнителни пари на място.

Допълнение: Имам снимка с рукан точно от миналото лято. Ето как изглежда в действие Wink


_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юни 12, 2020 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov