ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По Дълбоката река
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
По Дълбоката река
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение По Дълбоката река Отговорете с цитат
Дълбоката река е десен приток на река Тъжа. Има въпросителна относно това име, защото от калоферски пастири съм чувал, че наричат "Дълбока река" по-горен приток, на който са Петкановите водопади, а тъжанци наричат така, рекичката, по която ние се помотахме. Вторият вариант съвпада с обозначено на картата на бгмаунтийнс.
Чухме за някакви водопади там и решихме да се пробваме да ги достигнем.
Най-долният водопад, на 150м, преди вливането в Тъжа съм го виждал преди:


Сега само погледнахме от Червената скала към това място:


А отсреща е Голям Кадемлия:


Слязохме в реката по пастирска пътека, много пъти се наложи да я газим или прескачаме, на места пропълзявахме по стръмните мокри брегове, придържайки се за случайно стърчащи клони и тревички.






След двучасово мъчително предвижване стигнахме до 5 метров водоскок, който съм пропуснал да заснема, решихме че по-нататък е твърде рисковано и изпълзяхме някак си по северния бряг. После, след консултация по телефона разбрах, че всъщност този скок е най-долния от каскада от няколко красиви водопадчета, 20 минути дискутирахме дали пак да слизаме долу и се отказахме. След половин час дракинг успяхме да нацелим широка пътека и да направим полукръг в посока юг към връхчето Седльовец.
На снимката - пътеката лесно пресича северния приток на Дълбоката река


И покрай тази широка пътека, на места издялана в скалите си намерихме красив водопад, но вече на южния приток:




След това, изкачвайки се на Седльовец видяхме на отсрещния склон другия водопад, на северния приток, който бяхме подминали отгоре, без да го забележим:


ПОглед от Седльовец в посока Червената скала


Схема на маршрута: с червени стрелки е нашия път; със синьо е съществуващата пътека, на която попаднахме. Като гледам е можело от Седльовец да се слезе донякъде по пътеката към южния водопад и после да се направи опит да се достигне каскадата надясно /на североизток/. Но не сме знаели, че може.



Всички снимки

И клип на южния водопад:
|Южен водопад
.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пон Апр 28, 2014 4:34 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пон Апр 28, 2014 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
starterwrc



Регистриран на: 07 Сеп 2011
Мнения: 64
Местожителство: Ст. загора

Мнение Отговорете с цитат
Много хубава пролетна разходка с хубави водопади!
Пон Апр 28, 2014 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 29, 2014 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink


Малиновото вино го раздава Пламен, само си носи сланинката! Аз на мечките съм им открил цяра, поне засега! Вдигаме валянка, за да няма изненади..... Jumpy

Пламене, били сме дето се вика през две-три дерета, трябва да сте ни чували! Laughing Много диво място и водопада много хубав, трябва да слезем някой път до него с въжето, ако няма друг начин, после ще се самоизвлечем пак нагоре за да излезем, струва си усилието, мисля! Croc

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Апр 29, 2014 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
mislesht написа:
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink


Малиновото вино го раздава Пламен, само си носи сланинката! Аз на мечките съм им открил цяра, поне засега! Вдигаме валянка, за да няма изненади..... Jumpy
:


Е, то и аз вдигам, но ти обикновено не си сам. Нали знаеш, че не е важно колко бързо бягаш, а да не си последен от бягащите! Very Happy
Водопада го включих в списъка, пък когато му дойде времето.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 29, 2014 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
martin555 написа:
mislesht написа:
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink


Малиновото вино го раздава Пламен, само си носи сланинката! Аз на мечките съм им открил цяра, поне засега! Вдигаме валянка, за да няма изненади..... Jumpy
:


Е, то и аз вдигам, но ти обикновено не си сам. Нали знаеш, че не е важно колко бързо бягаш, а да не си последен от бягащите! Very Happy
Водопада го включих в списъка, пък когато му дойде времето.


Хвърляш раници, щеки, ако се наложи обувки, само и само да има заблуда за гонещия! Twisted Evil
Разводнихме темата за Дълбоката река, но ако се наканиш за Скока гледай е скоро, защото после водата намалява значително! Idea

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Апр 29, 2014 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink

Мисля, че от Паниците ще е по-бързо и лесно ходенето до Седльовец, разстоянието е може би само половин км повече, ако колата се остави горе до бариерата на Паниците. Но е само по път и прехода е бърз.
Мечките ще те посрещнат с накладен огън и голям казан с вряла вода. Малиновото вино сигурно ще го ползват за марината. Абе ще се радваш на внимание. Smile
Вто Апр 29, 2014 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
mislesht написа:
Чудесна идея за разходка! Все съм си мислел да се завъртя натам от към Паниците, през Седльовец, че има път, но май от Тъжа е по-близо.
Притеснява ме като ида сам, как ще бъда посрещнат от мечките в района? Дали ще има малиново вино? Wink


Малиновото вино го раздава Пламен, само си носи сланинката! Аз на мечките съм им открил цяра, поне засега! Вдигаме валянка, за да няма изненади..... Jumpy

Пламене, били сме дето се вика през две-три дерета, трябва да сте ни чували! Laughing Много диво място и водопада много хубав, трябва да слезем някой път до него с въжето, ако няма друг начин, после ще се самоизвлечем пак нагоре за да излезем, струва си усилието, мисля! Croc


Динко слезе долу, но другите нещо го пропуснахме това упражнение... Wink


.
Вто Апр 29, 2014 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Пролетно по Дълбоката река Отговорете с цитат
Вдигам темата за да добавя и нашето нашествие в Дълбоката река. В неделния ден тръгнахме от Паниците към Дълбоката река да разгледаме тамошните водопади. На поляната преди Седлювец оставихме багажа и изтичахме до горе да погледаме и пощракаме. Аз си избрах поглед към Пенчовска планина. Виждат се и двете разклонения на Дълбоката река:



Върнахме се, метнахме раниците и хванахме широката пътека в гората. Достигнахме южното разклонение и групата пробва баланс на греда:



Решихме да слезем към първия водопад по отсрещния склон. Слизайки едва намерих стабилно място с добра видимост към водопада. Ето го и него:



Оказа се че, отсрещния склон дава по-добри гледни точки, но колкото-толкова. Трябваше да продължим от тази страна към другото разклонение на реката. Там намерихме и другия по-значим водопад, по-малък и с по-малко вода от предишния:



Оказа се обаче удобен за налазване и падна голямо снимане.



Водата в това дере се оказа по-малко отколкото в южното, противно на очакванията ми.
Дон Цеци в акция:



По някое време щем-нещем поехме на обратно. Като излязохме на седловината, булото над Голям Кадемлия почти се беше вдигнало под пролетното небе:



Групата обратно към Паниците …



… разбутвайки стадо коне …



…и леко напръскани от няколкоминутен дъждец.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Пет Юли 07, 2017 2:53 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Май 16, 2017 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И едно кратко таймлапс видео на втория водопад:

https://www.youtube.com/watch?v=xqptvyn30xU

Като за първи опит таймлапс - задоволително.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Май 18, 2017 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Качвам и аз... Отговорете с цитат
Качвам някоя снимчица и аз.

























_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Нед Май 21, 2017 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много сме убави бе! Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 22, 2017 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Много сме убави бе! Cool


Да, наистина много са ви хубави снимките.
Митко, радвам се, че този път си бил с другари. Чудесна екскурзия!
Пон Май 22, 2017 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Два водопада на северния приток? Отговорете с цитат
Защо си мисля, че водопада, който аз съм снимал от Седльовец на северния приток и този, който вие сте снимали са два различни водопада?




Линк към по-големи снимки: http://plament2.snimka.bg/mountain/d-lbokata-reka.950663.38037581.big

Водопадите изглеждат различно:
1. На вашите снимки голяма скала разделя потока на две в началната част на пада на водата;
2. На моите снимки се вижда че вдясно от водопада има висока стръмна скала, а при вас тя липсва;
3. "Моят" Smile водопад се вижда от далече, а 'вашият' е сгушен в гората;
4. "Моят" водопад изглежда двукаскаден, вашият не е;
5. Между двете каскади на 'моя' водопад водата тече диагонално от ляво на дясно, а при 'вашия' тече от дясно на ляво.

Струва ми се, че водопада, който аз съм снимал е по-нависоко по течението и вие не сте стигнали до него. Той изглежда по-внушителен на снимките и би трябвало падът му да е с по-голям метраж. Вие какво мислите, сравнявайки снимките?
Вто Май 23, 2017 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Прав си, няма как да снимаш нашия. Заврян е в гората.
А уж по твоите описания вървяхме и се падаше под пресичането на притока от пътеката, както ти си отбелязал, но излиза че си снимал друг. Е, ще се ходи на есен пак. Very Happy
Довечера ще кача картинка на трака, от Седлювец натам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 23, 2017 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov