ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аптечка на Пътечка - Ком - Емине
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Аптечка на Пътечка - Ком - Емине
Автор Съобщение
SakatOrel



Регистриран на: 09 Сеп 2014
Мнения: 71
Местожителство: София

Мнение Аптечка на Пътечка - Ком - Емине Отговорете с цитат
Днес по инициатива на Софийски Планински Клуб се проведе първото издание на Аптечка на Пътечка със соларен панел по маршрута Ком-Емине.

Първата от 15-те аптечки, предвидени да се озоват по билото на Стара Планина, бе поставена в местността Врелата (Дяволския проход) малко преди навлизането в гората при спускането от Червената локва към изворите на река Пробойница.

Аптечката е ориенитрана изток-запад и закрепена на южната страна на дърво на около осем метра вляво от Пътеката -

точните координати са - N43° 07.515' E23° 14.988' - 1507 метра надморска височина.

Необходимо е да се обърне внимание, че двата входа за USB кабел се намират в дупки на дясната стена на кутията, скрити под края на козирката на покривчето.







_________________
Какво са очите ми без гледки?
http://peshanamore.blogspot.com/
Пон Юни 19, 2017 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Втората аптечка бе поставена в скалния обект "Вражите дупки" над град Лакатник.
GPS координати: 43.088532 N 23.36673 E, 481 метра надморска височина.
Пон Юни 19, 2017 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Стилно и красиво. Браво на хората, дали труда си и средства за поставянето.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юни 19, 2017 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Тя идеята хубава, но аз от години си задавам въпроса /настрана бинтове и превързочни маТряли/, доколко може да се държат лекарства в такива къщички и на такива условия. Все си мисля, че за две три седмици в най-добрия случай, и биха станали негодни заради неподходящи условия за съхранение. Нека някой доктор или фармацевт, ако има сред пишещите/четящите тук, да каже вещо мнение. Аз лично не бих взел каквото и да било оставено в такива места лекарство и предпочитам да си нося, а не да разчитам на случайността.
Вто Юни 20, 2017 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
И аз мисля като Владов.
Браво на хората за труда и ентусиазма, но се боя че на практика е безполезно.
Вто Юни 20, 2017 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
То и аз споделям горните 2 мнения, още повече че лекарствата имат срок на годност - едва ли ще се ангажира някой да следи за това и да ги подменя своевременно.
Обаче идеята (според мен) е ако си на зор, в екстремна ситуация да речем, тази аптечка да ти е от полза - по-добре с нея, отколкото нищо!
То е ясно, че е добре човек да си носи медикаменти, още повече, че не си представям някой да има лекарства, но да ползва тези от горската аптечка.
Затова си мисля, че тези аптечки са необходими и трудът на тези хора (поставящи аптечките) изобщо не е напразен!


Последната промяна е направена от Планинец на Вто Юни 20, 2017 2:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 20, 2017 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за инициативата! Възможността за (до)зареждане на преносими електронни устройства е чудесна идея. Какъв ток (напрежение, сила) произвежда соларния панел? Какъв е капацитета на батерията?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 20, 2017 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Да, лекарствата са подбрани внимателно и са такива, на които атмосферните условия най-малко да влияят. Ще се опитаме да следим наличността във всяка аптечка по един или друг начин. Ще разчитаме на местни Туристически дружества. Както някой по-горе каза - аптечката е за спешни случаи и се надяваме да не се ползва по предназначение Smile

Батерията е 2500 ампер часа. Т.е достатъчна е да даде енергията необходима за зареждането на пълна батерия на мобилен телефон.

Тук може да следите подробно местоположението на всяка една от аптечките: http://spk.bg/2017/06/19/%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D1%81/

Поздрави
Вто Юни 20, 2017 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления и от мен!

А какъв е експлоатационният срок на соларните панели? След колко време трябва да се подменят?

Масовите лекарства в повечето случаи са годни още 6 месеца след изтичане на обозначения върху опаковката им срок на годност.

Нищо не пречи да си носиш лекарства и като минеш покрай такава аптечка - да провериш чии лекарства имат по-дълъг срок на годност. И да оставиш в аптечката примерно лентата аспирин, която ще трае повече. Така лекарствата в аптечката ще се сменят периодично и навреме. Нали това е една от целите на организирания туризъм - туристите да си помагат взаимно, а не всеки да си носи всичко необходимо само за себе си и да не мисли за изпадналите в нужда.

Но аптечката не е само за лекарства. В нея може да има запалка, кибрит, игла и конец, връзки и тел (за привързване на падащи пръсти на ком-еминейци Very Happy ) и други полезни дреболии, които не всеки път туристът се сеща да вземе със себе си.

Не на последно място в аптечката може да има карта на района, тетрадка, химикал и молив за записване на посещенията, отзиви и полезна информация.

П.П. Преди 5 години (как лети времето!) като стартирах своето Ком-Емине, се оказа, че съм забравил (поне) 2 неща - дъждобран и лекарства. Но за сметка на това бях взел джезве и лепило! Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 20, 2017 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Стана ми интересно - какви лекарства са избрани?
Цитат:
Да, лекарствата са подбрани внимателно и са такива, на които атмосферните условия най-малко да влияят.

Вто Юни 20, 2017 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Начинанието е повече от добро, поздрави!
Ще отбележа, че бройката е много много малка. По трасето според мен трябва да има такива през 10-на км, общо 60-на. Можем също да ги маркираме на картата BGMountains със специален знак - ако някой е в нужда и има навигация/телефон и карта да е наясно къде е най-близката аптечка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 20, 2017 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Каква е цената на една аптечка,/без лекарствата/. Very Happy и в БГ ли са направени?
Вто Юни 20, 2017 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно ми е и на мен какви лекарства са сложени вътре. Хубаво е да се сподели, така ако някой минава от там, може да занесе и да попълни запасите след време.
Според моето мнение, макар и да не съм ходила скоро по Пътеката, най-важно е да има лейкопласт и лепенки. Даже половината аптечка с това да се запълни, пак няма да е достатъчно. На втория ден рядко някой се разболява сериозно, но затова пък случаите на облепени крака още на Петрохан не са малко.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 21, 2017 8:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SakatOrel



Регистриран на: 09 Сеп 2014
Мнения: 71
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз настоях за бивачно фолио, не беше предвидено първоначално.

Добре, че имахме в групата и оставихме едно. Надявам се за следващите вече да има.

В този ред на мисли няколко въпроса към запознатите добре с маршрута (аз не считам себе си за такъв):

Колко е възможно достигането до Зла поляна (или максимално близо) с невисокопроходима кола от Витиня?

Бариерата преодоляване?

Качество на път при бавно шофиране на лека кола, както се случи в посока Пробойница?

_________________
Какво са очите ми без гледки?
http://peshanamore.blogspot.com/
Сря Юни 21, 2017 9:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
SakatOrel написа:
Аз настоях за бивачно фолио, не беше предвидено първоначално.

Добре, че имахме в групата и оставихме едно. Надявам се за следващите вече да има.

В този ред на мисли няколко въпроса към запознатите добре с маршрута (аз не считам себе си за такъв):

Колко е възможно достигането до Зла поляна (или максимално близо) с невисокопроходима кола от Витиня?

Бариерата преодоляване?

Качество на път при бавно шофиране на лека кола, както се случи в посока Пробойница?


Планинец написа:
Само да добавя, че пътят е оправен до 9,3 км от бариерата, точно до каптажа:
http://www.kade.si/#map=16/2641895.5/5283180.81/0
там и оставих колата.



Това е инфо от преди 1 година. При мен бариерата беше вдигната, не знам как е сега, както и ако е вдигната на влизане, дали няма да е пусната когато излизате.

ПП Когато излизах с колата ме срещна джип (на горското явно), който ми свирна предупредително като се разминахме - явно значеше, че не съм желан там-да го имате в предвид ...

ППП Написаното е за лека кола, пътят беше черен но много добър
Сря Юни 21, 2017 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov