ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проект: дрон за лавинно предупреждение

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Проект: дрон за лавинно предупреждение
Автор Съобщение
SobieskiVanilla



Регистриран на: 26 Май 2015
Мнения: 28

Мнение Проект: дрон за лавинно предупреждение Отговорете с цитат
Попадна ми тази статия. И ако проектът вземе, та се случи - ще е чудесен проект за скиори, алпинисти и туристи.
http://www.economic.bg/bg/news/8/glavniyat-geroj-ot-ne-taka-rat.html
Сря Юни 07, 2017 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Не казват как работи на практика, останалото е просто едно "Ако се..". Ако съм милиардер, ще изкупя де що има "инвестиционни" глупости и ще ги срина ей така за забавление.
Лавина от въздуха може да се засече с ехолот. За което ще трябват компютри, качени на нещото с батериите си, или бърза комуникация до базова станция, или само ще записва и разнася събрани необработени данни докато се върне.
Сря Юни 07, 2017 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ехолот може да открие слабия слой под повърхността? Аз не съм запознат с тази техника, но трябва да е доста прецизен, та да хване стратификацията на снежната покривка и вида на кристалите... Защото то не е дори само въпрос на плътност...

Ради, я кажи как си го представяш това, че ми стана интересно? Smile
Сря Юни 07, 2017 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Не си го представям да се събере в дрон-играчка и просто така в един скромен "проект".
За обемни изследвания се ползват няколко източника на вълни и много приемници, за да се съберат някакви сурови данни. Има цели сюрии учени, работещи в областта.
Чет Юни 08, 2017 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Така де, и аз си представих нещо подобно, на принципа на изследванията на земната кора, бая сложно ми се стори Smile

Сложно нещо са лавините, емпиричния метод продължава да е основен май... Наблюдения и измервания на терен.
Чет Юни 08, 2017 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Може и да има смисъл в нещо такова. Вместо сложното пълно проучване на слоевете да се изследва характера на отразен звуков сигнал за да се търси скрит уплътнен слой, или уедрени кристали и т.н. Аз не съм се зачел все още в множеството нови материали за лавините и не знам кое може да влезе в работа като по-сигурен показател.
Измислям си, в голяма степен, защото не знам как отразяват различните по форма и размер частици и повърхности в снега, и как се променя това с промяната на честотата. Категория "Ако...".
Вчера погледнах набързо в гугъл и видях писано по въпроса за дистанционно измерване на водосъдържанието на снежната покривка.
Чет Юни 08, 2017 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
galen



Регистриран на: 21 Юни 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
"За което ще трябват компютри, качени на нещото с батериите си, или бърза комуникация до базова станция, или само ще записва и разнася събрани необработени данни докато се върне."
Дори за значението думата дрон има снимки на безпилотни самолети. Ще е нещо голямо, може би като въртолет за да може да стои на едно място неподвижно, с горивото ще произвежда ток и готово Smile

_________________
Да пътуваш означава да притежаваш света
Пон Юни 26, 2017 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Размечтахте се нещо Very Happy , в конкретния проект едва ли става дума за нещо повече от чисто визуално наблюдение.
Вто Юни 27, 2017 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov