ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изоставени хижи
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Изоставени хижи
Автор Съобщение
inedkov



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 3

Мнение Изоставени хижи Отговорете с цитат
Здравейте,

интересува ме, дали някъде в интернет пространството има актуален списък на изоставените/нестопанисвани хижи в България и в частност на Витоша.
Под актуален списък визирам и личните ви наблюдения, които са най-релевантни.

Преди време намерих списък от миналата година(не пълен), но в последствие след посещението ми на въпросните хижи се оказа, че текат ремонтни дейности или вече имат стопанин, който тепърва ще започва такива.

Също така, ако имате нужната информация искам да се допитам и до вас - по старите и опитни планинарци - коя такава хижа ви липсва и бихте желали да бъде отворена отново.

Пак казвам - няма значение дали е изоставена и има нужда от основен ремонт или просто няма кой да я стопанисва в момента.

Имам средства и желание да възстановя поне една такава хижа и ще се радвам на вашата подкрепа с изборът и евентуални последващи въпроси.
Чет Юни 29, 2017 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сещам се за хижите Бор и Родина. Бор мисля, че си има собственик - поне така ми каза един пазач - но не съм я виждал работеща от години. За Средец не знам, но почти съм сигурен, че и тя не работи. И двете са доста големи и начинанието може да се окаже мащабно... Хижа Панчо Томов сякаш работи, но е в окаяно състояние от една страна, малка е от друга и е на много популярен маршрут - от трета. Дали не е по-подходяща? С неудобство си признавам, че съм архитект и ако мога ще помогна с нещо - доброволно, разбира се. Подзравления за намерението Ви, Н.
Чет Юни 29, 2017 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
inedkov



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Идеята ми е хижата да бъде място за хора, които обичат планината, а не поредният комерсиален хотел, в каквито се преобразиха(и продължават) повечето големи хижи последните години.
За това нямам намерение да се захващам с мащабни проекти.
Нямам намерение и да превръщам проекта в бизнес.
Като че ли съм по-ориентиран към нещо подобно на Панчо Томов - ще направя допълнително проучване.
Междувременно търся информация за хижа "Погледец"(работи ли, ако не - от кой се стопанисва) и "Есперанто", за която имаше търг в началото на годината, но така и не разбрах какво се случи с нея, а и не съм минавал скоро от там.
Пет Юни 30, 2017 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
х. Иглика- изоставена
х. Тинтява- изоставена
х. Средец- изоставена
х. Есперанто- търсят се хижари
х. Малинка- днес не работеше, нз дали функционира
х. Боерица- изоставена
х. Бор- изоставена
Нед Юли 16, 2017 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хижа Малинка е вила. Доколкото ми е вярна информацията е взета от БТС и е частна вила, дали плаща наем или е купена, не знам. Хижа Средец е много хубава сграда, но за целите на колегата е твърде голяма. Продава се, собственичка е някаква лекарка. До х.Средец има стара постройка, примерно е два пъти по-голяма от Панчо Томов, с каменен зид, електричество, вода има непосредствено до нея, дори занемарена детска площадка. На тази малка сграда ѝ трябва сериозен ремонт - покривът ѝ вече е пропаднал в едната си част, но става за хижа и е на хубаво място. На х.Средец има постоянно пазач - той живее там, та може да се пита за собственичката.
До х. Бор също има малка постройка - ново строителство, на груб строеж е - размерите ѝ са подходящи за целта, а мястото е много хубаво. Малко хора преспиват на Витоша от планинарите имам предвид, така че тези постройки за събиране и раздумка стават, за спане пак ще станат - едно стайче с 2 двуетажни легла, пък столовата също става --като се направят широки пейките (както на Тевно), нали акцентът ще е другаде, та това са дребни художествени детайли. Сърце да е широко. )))))

_________________
Всичко е възможно.
Нед Юли 16, 2017 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
На х.Средец има постоянно пазач - той живее там, та може да се пита за собственичката.

Пазач има, но май не знае български. Та ще е интересно как ще отговори на такъв въпрос.
Нед Юли 16, 2017 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
До скоро беше един възрастен човек от Перник. След като хижата се продава и това не е тайна, ако човек потърси ще намери информация. Така че не е толкова от значение кой е пазача.

_________________
Всичко е възможно.
Нед Юли 16, 2017 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boeriza



Регистриран на: 20 Мар 2016
Мнения: 7
Местожителство: Sofia

Мнение Хижите в Южния дял на Витоша Отговорете с цитат
х.Средец и х.Бор са на един собственик и се продават по около 250 000 лв
х. Тинтява е взета от човек но не работи а само за частно ползване.
х.-Родина / е на БДЖ/ и скоро имаше търг но никой не участва.
х.Планинец има наемател и си търсят персонал но сега / юли 2017/ не работи
Малинка е дадена под наем-собственост е на БЗНС
Старата Боерица в момента и прави ремонт ТД Боерица
За Есперанто скоро ще пускат нов търг от Мин на Земеделието
Дава се Творческия дом на учените /на БАН/ около1300 лв наем
Дава се на концесия или продава хотел ЕЛИЦА

ако искате повече информация мога да направя
проучване-координати на сайта www.boeriza.eu
19.07.2017
Сря Юли 19, 2017 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
suunto



Регистриран на: 12 Юли 2012
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/08/12/3022989_izostavenata_hija_boerica_na_vitosha_se_zavrushta_kum/

Един добър пример.
Съб Авг 12, 2017 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Стефан Генадиев



Регистриран на: 06 Дек 2017
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, до къде стигна идеята Ви? Много ще се радвам ако споделите дали ще потръгне.
Сря Дек 06, 2017 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kate



Регистриран на: 19 Сеп 2018
Мнения: 1
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много интересна тема, защо я изоставихте? Има ли някой нова информация за тези хижи?
Сря Сеп 19, 2018 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Herzog



Регистриран на: 14 Апр 2012
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Някой знае ли нещо за хижа "Есперанто"?
Чет Юни 11, 2020 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
За Есперанто и Кикиш мога да спомена едно некоректно действие вероятно от от страна на новите наематели на хижа Камен Дел по отношение на електрозахранването на двете съседни хижи. На хижа Камен Дел под терасата се намира трафопостът от който се захранват и трите споменати хижи. До Кикиш има въздушна мрежа (на дървени стълбове до пътеката), а до Есперанто подземен кабел. И двете трасета бяха закачени към главното табло в предверието на хижа Камен Дел и имаха отделни шалтери. Но новите наематели след ремонта прерязаха връзките към съседните две хижи, и са ги оставили без ток. Май е борба с конкуренцията!
При това кабелите влизащи в х. Камен дел са премахнати още отвът на хижата и краищата им са добре закопани, така че хижарите на другите две хижи да започнат една много неприятна борба в ЧЕЗ.
Пон Юни 22, 2020 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Въздушната линия към Кикиш беше прекъсната преди доста години, може би отчасти вследствие на въздействието на природните стихии, но не е изключено да е имало и посегателства. Освежаването на х. Камен дел се случи доста след това и е възможно допълнително да е усложнило взаимоотношенията между собственици и наематели на различни имоти и енергоразпределителното дружество. При добро желание би трябвало да е технически осъществимо свързване към мрежата със спазване на всички изисквания. Поне стълбовете са си все още там, за разлика от други случаи из нашенските планини...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 22, 2020 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По мои сведения Отговорете с цитат
Прекъсването на електрозахранването на "Кикиша" е станало преди може би тридесет години. Последния път още работеше кухнята там и тогава ми обясниха, че всичко е заради неплатени сметки. Разбира се, защо е трябвало да се решат жиците, е друг въпрос. Когато бях там последния път, течеше голям ремонт. Сега как е, привърши ли?
Пон Юни 22, 2020 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov