ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По Дълбоката река
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
По Дълбоката река
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето картинка с пътеката и водопадите. Този който си снимал вероятно е на червената точка, щом се вижда от Седлювец:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 01, 2017 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ето картинка с пътеката и водопадите. Този който си снимал вероятно е на червената точка, щом се вижда от Седлювец:



Водопадът е доста по надолу, на около 150м северозападно от водослива на двата притока. Вчера /неделя 25 юни 2017г/ успяхме с много мъка да стигнем до него от третия опит.
Първо се изкачих на Седльовец, за да се опитам да запомня местоположението му. Но разлистената гора го скриваше от погледа, едва забелязах само част от скалата, която е над водопада от североизток. Тогава определих, че е доста близко до сливането на притоците. Десният бряг изглеждаше почти вертикален, левият даваше надежди за слизане.



Въпреки това пробвахме първо десния бряг /първи подход, по черните стрелки/, като от началото на кръглата полянка тръгнахме надолу към водослива на рекичките. След 10 мин стана много стръмно и пред нас видяхме през дърветата Южния приток - Заграденица, на него имаше водопад 6-8 метра. Тръгнахме наляво по стръмния склон и скоро стигнахме отвесния десен бряг на северния приток - Дълбоката река. Едва виждах през дърветата скалата до водопада, там съм поставил отправна точка "водопад 70м на север", за да я ползвам за ориентир след това. Под нас брега е отвес, да речем 20 метра. Тръгнахме по ръба нагоре с надеждата да зърнем водопада, но растителността го криеше. Тръгнахме надясно хоризонтално по склона и като преценихме, че сме над водопада направихме опит за втори подход /червените стрелки/. Слязохме по стръмен сипей, обрасъл с здравец, скоро брегът пак стана отвесен, виждах горната каската през клоните под мен на около 15 м по-надолу. Сложил съм отправна точка "горна каскада". Върнахме се и излязохме горе на пътеката в долния край на наклонената поляна. Тръгнахме на север и пресякохме Дълбоката река. Пътеката се вижда добре и продължава и по отсрещния бряг и преминава през продълговата поляна, после се вижда че се изкачва през гората, вероятно тази пътека е стар път - турски или римски , не знам, но на места е сечена в скалите. Последният, трети опит се оказа успешен /лилавите стрелки/, по по-слабо наклонения ляв бряг успяхме да излезем фронтално на 20м срещу долната каскада на водопада. Сложил съм отправна точка "водопад". След като го снимахме се върнах малко назад, около 150м, за да снимам вливането на южния приток - Заграденица в Дълбоката река. Това вливане е през красив 7-8 метров водопад, точката е "водослив с водопад". Дълбоката река е с по-дълбоко и непристъпно корито, но с много малък оток в момента, докато Заграденица е пълноводна.
Равносметката е два новооткрити водопада на Заграденица, непосредствено преди вливането и един нов 15 м водопад /без горната каскада/ на Дълбоката река.
На връщане минахме по-направо, като открихме чудесно място за бивак, и добре видима на места животинска или бракониерска пътека, която ни изведе горе на хоризонталната пътека до точката "шорткът". Общо към 17км ходене, почти 9 часа и 1200м денивелация.

Това е предпоследния водопад на Заграденица, който видяхме при първия си подход:



Снимал съм от отвесния десен бряг в посока към водопада, който е на около 70м, но се вижда само скалата над него /вдясно и нагоре от центъра на кадъра/:



В далечната 1978г, някой е гледал водопада от тук, дърветата са били по-ниски и може би с опадали листа, но ние нищо не виждахме от това място в момента:



Изсечената в скалите пътека или стар път, има зелени стрелки, поставени от неизвестен маркировач:



Ето го и виновника за нашето бродене, скритият водопад на Дълбоката река, за съжаление е малък дебит в момента:





А това е водопада с който Заграденица /южния приток/ се влива в Дълбоката река. В долния край на снимката Дълбоката река тече от дясно на ляво:



На разклона от пътеката надолу към шорткъта съм отчупил върха на издънка и на нея съм подпрял гнил клон с маркировка. да се има впредвид, че пресичането долу на Дълбоката река може да е проблематично при пълноводие:


.
Пон Юни 26, 2017 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Видео на водопада
Вто Юни 27, 2017 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Exclamation Супер! Доста водопади се събраха на тези рекички. И аз констатирах, че северния приток е с по-малко вода. От къде имаш инфо, че другия приток се казва Заграденица? Ще се ходи пак, но най-рано на есен. Можеш ли да нацвъкаш точки на водопадите на една чиста карта, да вземем да ги съберем.

Жалко, че ние в този момент се мотаехме на Фотински водопади и ако не бяхме първи и снимки нямаше да има, че след нас гмеж, гмеж...и боклуци. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 27, 2017 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Exclamation Супер! Доста водопади се събраха на тези рекички. И аз констатирах, че северния приток е с по-малко вода. От къде имаш инфо, че другия приток се казва Заграденица? Ще се ходи пак, но най-рано на есен. Можеш ли да нацвъкаш точки на водопадите на една чиста карта, да вземем да ги съберем.

Жалко, че ние в този момент се мотаехме на Фотински водопади и ако не бяхме първи и снимки нямаше да има, че след нас гмеж, гмеж...и боклуци. Confused


Тони ми писа в фейса, че южния приток е Заграденица, но може би Заграденица е само приток на южния приток?


Вто Юни 27, 2017 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Значи така ще я пиша и аз вече. Като гледам картата, има логика да е по-пълноводна. Възможно е и друг водопад да излезе нагоре по нея. Е, и мечки ще излязат...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 28, 2017 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Tonysd



Регистриран на: 01 Юни 2009
Мнения: 105
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заграденица е написана по разните топографски карти и по схемата на Чорчопов. Не виждам причина и ние да не я наричаме така Wink А аз чух друго - за един извор наблизо - че Калоферци го наричат Петканова вода, а тъжанци - Светата вода (така е нанесен и на картите).
Чет Юли 06, 2017 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov