ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Вземи си часовник например,, myki,, идеален за следене на деца и кучета. Само да има обхват.
Пон Юли 10, 2017 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
refab написа:
Привет!... Интересува ме на този етап ЕДИНСТВЕНО възможността за установяване на .... "следа от мен" Smile - ако съм сам в планината или на друго място, за да съществува теоретичната (и практическа) възможност да ме открият при някакви форсмажорни обстоятелства. Останах с впечатление, че тази възможност може да се осигури(?) от GPS тракери!?... Знае ли някой подробности по въпроса и може ли да ми даде информация и съвети, благодаря! Smile



https://www.findmespot.com/spotadventures/

Това са представителите за БГ:
https://spot.karta.bg/
Пон Юли 10, 2017 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
refab



Регистриран на: 17 Дек 2014
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, вкл. и на Станислав за препратката!... Обадих се и на планиската спасителна служба (има един телефон за "справки и съвети") от където ми казаха, че поначало а Европа (за разлика от САЩ напр.) не съществува (за Планинската служба!?) официална добра и реална възможност за "подаване/излъчване/ПРИЕМАНЕ на следа" освен чрез Смартфон с GPS, и че иначе най-простото е (без смартфон с GPS) при някаква злополука да се обади човек на 112, като се разбира, че ще трябва да го търсят ... на "общо основание". Явно въпросът си остава поне малко неясен за мен в съчетание със слабата ми "GPS и друга комуникационна и компютърна култура", а и изглежда май е неблагоприятен най-малкото от гледна точка на възможните относително по-големи(?) разходи на пари, ако трябва да се получи някакъв условен резултат!?

Ето това мнение ЗА ГРИВНИТЕ(?) от темата, към която ме насочи Станислав е показателно: "Съществува голямо разнообразие от подобни устройства, предназначени за проследяване на деца, възрастни със здравословни проблеми, затворници и др. Повечето от тях разчитат на GNSS позициониране и предават данни посредством клетъчна телефонна мрежа. Прилагането им в слабо населени пресечени планински местности с ограничено мрежово покритие би било твърде ограничено.

Донейде по-интересни са GNSS устройства с възможност за обмен на данни чрез PMR446. Едно такова, доста повече от "гривна с чип", е описано тук, но то все още не се произвежда (вече повече от 3 години след началото на разработването му) и съществуват опасения, че може и никога да не види бял свят. Garmin имат модели с подобни функции, но те работят в честотния диапазон на MURS, който доколкото ми е известно не е официално разрешен за такива цели в Европа (за разлика от САЩ).

Истинското решение е сателитно проследяване, например чрез SPOT. Устройството не е много скъпо (около 100 евро без ДДС), ала абонамента за услугата е поне още толкова годишно..." Също и това: "Устройствата на Гармин са разрешени в България, ако са честотите им са специфичните точно за България, т.е. ако са произведени точно за българския пазар. Честотите са около 155 MHz, но сега не можах да открия точното им значение. Идеята им е много добра. Не са необходими сателити, не трябва GSM покритие. Трябва да се знае къде горе-долу да се търси, за да се доближиш с съответния приемник на разстояния под 15-тина километра до приблизителното място. След което се получават точните координати. Това също би свършило работа при търсене в планина.", на което (мнение) е отговорено ето така: "MURS всъщност се използва в устройствата с функции за проследяване на кучета (Astro, Alpha). Сега забелязах, че във фамилията Rino [1,2,3,4] честотите са други -- FRS и GMRS. Не ми е известно обаче да съществуват произведени специално за българския пазар уреди от споменатите фамилии уреди."

Мисля да питам и във фирмата "Гармин"!?...
Пон Юли 10, 2017 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
purulent



Регистриран на: 12 Яну 2011
Мнения: 16

Мнение Garmin Etrex 10 Отговорете с цитат
Здравейте, прегледах почти цялата тема и не стигнах до еднозначен отговор. Тъй като ми попадна много изгодно нов посочения gps, въпроса ми е има ли смисъл да го купя, като основното му предназначение ще бъде да се използва с картата от BGMountains, а някъде в темата мернах, че заради малката си памет, няма да може да се качи. очаквам отговр с нетърпение.
Сря Окт 04, 2017 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Уредът вероятно не поддържа изобразяване на карти. Няма microSD слот, има само 9 мегабайта вътрешна памет. Доволно безполезна машинка е - би вършила работа единствено за регистриране на трак и точки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 05, 2017 12:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
purulent



Регистриран на: 12 Яну 2011
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много.
Нед Окт 08, 2017 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hippo



Регистриран на: 15 Сеп 2015
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Колебая се между два модела GPS приемници - Garmin 610 и Garmin 700. Ще ги ползвам 90% за разходки в планината и 10% за кола. И за двата модела има положителни отзиви в интернет, но има и коментари, че понякога забиват и имат софтуерни бъгове. Някой имал ли е взимане-даване с някой от тях и какво би ме посъветвал? Кой ще ми върши по-добра работа и най-вече дали е доволен от качествата на този, който ползва?
Вто Окт 09, 2018 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Hippo написа:
Колебая се между два модела GPS приемници - Garmin 610 и Garmin 700. Ще ги ползвам 90% за разходки в планината и 10% за кола. И за двата модела има положителни отзиви в интернет, но има и коментари, че понякога забиват и имат софтуерни бъгове. Някой имал ли е взимане-даване с някой от тях и какво би ме посъветвал? Кой ще ми върши по-добра работа и най-вече дали е доволен от качествата на този, който ползва?

Бих препоръчал да огледате и най-новия уред на Garmin за планински условия: GPSMAP 66s.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Окт 09, 2018 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Може ли някой да даде по-подробно мнение за 66s? На пръв поглед ми харесва това, че дисплеят е по-голям и с по-добра резолюция, паметта е значително повече и могат да се свалят директно на устройството сателитни снимки (с функцията BirdsEye, доколкото разбрах). Какви биха могли да са евентуалните недостатъци на това устройство?
Сря Апр 03, 2019 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
grizzlofob написа:
................................... и могат да се свалят директно на устройството сателитни снимки (с функцията BirdsEye, доколкото разбрах). .....................................................


Скоро търсих някаква мостра от такива сателитни изображения, за да им видя аджеба качеството струва ли си парите, но не намерих нищо. Някой виждал ли е такова чудо?
Сря Апр 03, 2019 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
grizzlofob написа:
................................... и могат да се свалят директно на устройството сателитни снимки (с функцията BirdsEye, доколкото разбрах). .....................................................


Скоро търсих някаква мостра от такива сателитни изображения, за да им видя аджеба качеството струва ли си парите, но не намерих нищо. Някой виждал ли е такова чудо?



И в предишните модели, които поддържат JNX растерен формат, не е проблем да се добавят произволни геореферирани снимки и карти. Тегленето директно от 66s е една идея по-лесно, но става сравнително бавно и е с ограничена площ за всяко отделно теглене.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 03, 2019 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
grizzlofob написа:
Какви биха могли да са евентуалните недостатъци на това устройство?

Тежичък е уреда. Претеглен на домашната везна с презареждаеми батерии е 240 g. А пък например 60CSx е 216 g, a eTrex30 -- 155 g.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 03, 2019 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
grizzlofob



Регистриран на: 12 Сеп 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията. Сателитните снимки изглеждат добре като са основен ориентир. Няколкото десетки грамове отгоре също не ме притесняват. Чудя се само как е издръжливостта на новия 66s спрямо старите 64. На пръв поглед изглежда не чак толкова масивен, особено ако се погледне разтегленият към ръбовете дисплей. Въпреки това производителят уверява, че машинката е супер корава.
Сря Апр 03, 2019 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
grizzlofob написа:
Благодаря за информацията. Сателитните снимки изглеждат добре като са основен ориентир. Няколкото десетки грамове отгоре също не ме притесняват. Чудя се само как е издръжливостта на новия 66s спрямо старите 64. На пръв поглед изглежда не чак толкова масивен, особено ако се погледне разтегленият към ръбовете дисплей. Въпреки това производителят уверява, че машинката е супер корава.

Ако става дума за механични качества това, което засега мога да кажа е, че прозорчето на екрана на 66s изглежда по-издръжливо на одрасквания в сравнение с 60CSx и eTrex30. При изпускане и падане обаче по-големите размери и тегло вероятно биха увеличили вероятността от повреди.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 03, 2019 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз да попитам тук за да не отварям нова друга тема, а и други може да имат моят проблем.
Имам 60CSX но ми трябва нов калъф, а не намирам по онлайн магазините, някой да е срещал някъде или да продава!

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Апр 03, 2019 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 21 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov