ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Отново за Попова капа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Отново за Попова капа
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отново за Попова капа Отговорете с цитат
Попаднах на статия от Атанас Алексиев, озаглавена "Попова шапка". Тя е била публикувана в книжка 1 от януари 1942 г. на сп. "Български турист". В нея са дадени някои допълнителни сведения, които биха могли да бъдат полезни при уточняването на топонимите в района.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Юли 29, 2017 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
В статията на В. Миков "По долината на Черни Искър", публикувана в "Български турист", февруари 1930 г., стр. 3, четем следното:

"... р. Прека извира отъ Купните, - а отъ Попова шапка се стича Павловичка река. Малка и Голяма Лопушница идватъ отъ къмъ Будачица, въ местността Надарица се събиратъ, и малко по-долу се изливатъ въ Искъра ..."

Прави впечатление, че авторът не споменава Лопушки връх. Някой знае ли нещо за Павловичка река?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 10, 2018 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ето я въпросната река в топографските карти:

https://kade.si/#BG50K=16/2606477.58/5196713.48/0

https://kade.si/#BG5K=16/2606477.58/5196713.48/0

И в BGMountains:

https://kade.si/#map=16/2606477.58/5196713.48/0

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 10, 2018 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, от повече от 35 години знам къде се намира Лопушки връх, от малко по-малко и за Попова капа знам, сига си се опитвал да ми объркваш представите! Smile

Автора В. Миков едва ли ги е знаел по-добре от нас нещата, особено в онова бедно на информация време. Ако си спомняш Стефан Попов откатерва с мъка Купена, което всъщност е Орловец Smile А на руските карти липсва котата на все пак най-високият връх Мальовишкия дял на Рила...

По-интересно е къде е тази Будачица, че да идват от там Лопушниците...

А като става дума за BGMountains, виж как тече странно тази река под пътеката от Овнарско към ЦПШ Smile

https://kade.si/#map=16/2606077.57/5194311.81/0
Пон Окт 15, 2018 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Mom4i те ти я Будачица https://kade.si/#map=17/2608889.69/5189976.21/0 и е местност...
Пон Окт 15, 2018 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
А като става дума за BGMountains, виж как тече странно тази река под пътеката от Овнарско към ЦПШ Smile

https://kade.si/#map=16/2606077.57/5194311.81/0

Източник на тези данни е ЕТК М1:5000:

https://kade.si/#BG5K=18/2606019.57/5194274.7/0

Възможно е да е някаква деривация или пък грешка. Знаеш ли нещо повече?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Окт 15, 2018 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Ведрине, от повече от 35 години знам къде се намира Лопушки връх, от малко по-малко и за Попова капа знам, сига си се опитвал да ми объркваш представите! Smile


Източник: Български Турист, Година XIV, Книга 2, февруари 1922 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Май 21, 2019 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
И какво сега - да прекръстим върховете ли? Smile

И ако Лопушки стане Попова капа, на сегашната Попова капа как да и викаме? Хахахаха! Very Happy
Чет Май 23, 2019 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Защо да ги прекръщаваме -- само отразяваме знанието на местните хора в ония години.

Тогава върхът над Страшното езеро е бил познат като Прекорец.
BGMountains се мъчи да покаже това така: https://kade.si/#map=15/2607392.43/5188211.55/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 23, 2019 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

Източник: Български Турист, Година XIX, Книга 9, ноември 1927 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 23, 2019 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ами успех ви пожелавам, в моята глава няма как да се обърнат, за някое следващо поколение може и да стане.

А най-вече с местните ще е трудно, че те не си купуват нови карти и не гледат в интернет...

Аз си спомням прекръщаването през 80-те години, точно бях тръгнал по баирите, когато излязоха двата продълговати пътеводителя за Рила и Пирин, голямо объркване беше настанало - младежта с тях, местните - с техните познания. Не се наложиха тогава нещата за щастие, макар че все някой ще почне да ми разправя за Голям Медарник...
Чет Май 23, 2019 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

Фот. Пасков, София, 1929 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 23, 2019 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

Фот. Пасков, София, 1930 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 23, 2019 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
А най-вече с местните ще е трудно, че те не си купуват нови карти и не гледат в интернет...

Е, чак пък трудно... Павката доста добре се е справил, макар че тогава карти, еле па Интернет - йок. Smile

Иначе те върховете са си там и общо взето не се местят. Най-много да мръднат с някой-друг сантиметър сегиз-тогиз. А местните, местните, ... тяхната работа далеч не е само да кръщават.

Впрочем, учудвам се, че все още липсват мнения относно съдържанието на горните снимки. Къде са направени, в каква посока е снимано, какво се вижда на тях? Комай снимките не са съвсем еднозначни...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 23, 2019 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Снимката на Кръшняк май е на Мечит, другата картичка е неясна, а на последната, с Погледец, е обърнат негатива, според мен Smile

През 80-те години си бях направил колекция от картички на планини и върхове - на много отг тях беше обърнат негатива или името...

Върховете на Рила ги научих от картата със Злия зъб и един пътеводител на Живко Радучев от 1981 г. Имам и един с връх Сталин - и там са така. По-късно са ми ги разказвали бай Васил Шехтов, Любовой (фотографа Любомир Борисов), Младен Катранджиев, наложи се по едно време и на Иван Кандиларов да се доказвам...

Явно в един момент през ранния соц някой е решил да внесе ред в топонимията и се е решило кое да е Лопошки и кое да е Попова капа, както и Орловец и Купена и много други. До тогава нещата най-вероятно не са били много ясни и еднозначни.

Успех с преименуването, но според мен само ще объркате нещата за младите (за мен е късно да се обърквам Smile )
Пет Май 24, 2019 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov