ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
СРЕДОНОСА (х.Яворов-Средоноса-вр. Байова дупка-х.Яворов)
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
СРЕДОНОСА (х.Яворов-Средоноса-вр. Байова дупка-х.Яворов)
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение СРЕДОНОСА (х.Яворов-Средоноса-вр. Байова дупка-х.Яворов) Отговорете с цитат
Здравейте, планинари! Групата, състояща се от stefan iliev, lari, Митко (не е член на форума още) и аз ми постави трудната задача да опиша този фантастичен преход. Връщам се малко назад в мислите си, спомняйки си снимки от Средоноса и описания на джедаите (niksi, in earnest, pepino..., ivan dinkov, nabludatel...). Явно толкова ме е вълнувал Средоноса и не съм смеел дори да си го призная, познавайки скромните си възможности, че някаква висша сила изпрати позивни към подходящите хора и събра Групата...
И всичко започна от едно мое ЛС във форума до stefan iliev с питане за Котешкия рид и т.н. И понеже Стефан е много детайлен се стигна до телефонен разговор в който спомена искам....Средоноса....не се навиват...И понеже желанието ми е било толкова силно и толкова тайно и скрито, че ме удари като енергийна бомба, взриви всичките ми мечти за планина.
"Абе Стефане, какъв Средонос, знаеш ли кои са били там само. Тези качват Матерхорн и т.н. "... Стефан, абсолютно вярващ във възможностите на Групата, каза: "Те ходят сами, а ние ще бъдем група...Споко, ще видиш как ще го минем!"
Пристигнахме на Яворов, давахме интервюта за БНТ до обяд, реших, че е лоша поличба преди Средоноса да казваме, че там ще ходим.... Тръгнахме леко, шегувайки се към началото на Средоноса. Повечвто искахме по пътеката за Парева поляна, за да го пресечем и спестим някой метър, но Стефан ни навря в гората с Джи пи ес в ръка и каза: "Това го почваме от първия му метър...!"

В началото Средоноса започва в гора като наклона постепенно се увеличава докато почувстваш, че се оформя гребен. Казах им, че предния ден съм говорил със Speedy, който смята, че е добре да се откажем... Наелекризиран от адреналин чаках първите по-засукани участъци



Стефан хвърчеше да оглежда всички скали, изпречили се на пътя

И се започна...Жандармите препречиха пътя ни с намек да се откажем. Започнаха леки колебания при първите по-засукани участъци тук ли ми е мястото! Но Групата даде кураж, съвети за преминаване. Почнахме да се майтапим дори. В този момент си казах, абе обичаш го този Средонос, наслади му се, не мисли, че е труден и са го минавали само джедаи. В Групата си!

И така се понесохме по Средоноса...Редуваха се трудните участъци един след друг. Което се подсичаше, Стефан задължително се връщаше да качи и види...

Тук дори хапнахме малко кексчета. Митко носеше водка с която двамата да си призная се подкрепяхме, аз бира...
Което не пречеше да блокираме пред тези красоти




Но това, че пътувахме от София, тръгнахме след 12 ч. си оказа влияние и умората почна да се усеща. Все по-често гледахме какво остава до Байова дупка..Не бяхме обнадеждени много и засукано и не свършва...В желанието си да избегнем последния ръб, който се надигаше пред нас и изглеждаше доста дълъг, а не се вижда след него, освен горе Байова дупка, почнахме да подсичамо вдясно и се навряхме в циркуса Байова дупка. Само Стефан продължи по ръба. Видяхме пещери със сняг, мислехме как ще нощуваме тук, а нямахме дори и дрехи достатъчно... Почна да се прокрадва идея да прекосим циркуса и поемем по Кайзеровата директно надолу... Тогава Стефан се показа в края на един улей на билото и каза: "Давайте към мен по улея. Ще издрапате...Включете челниците" Тръгнахме леко по улея нагоре. В този момент Деси се подхлъзна, извика с Митко притичахме. Беше се спряла но видяла много камъни, големи по улея, които всеки момент могат да ни пометат.
"Писна ми, не искам повече жандарми. Омръзнаха ми. Ако имахме чували можеше да се доберем до заслон Кончето" (Деси)
Изпълзяхме някак си, събрахме се и подкарахме по стената на Байова дупка. Вдясно пропаст, под краката трошляк и се хлъзга...
Накрая - селфи на Байова дупка. И много искам Стефан да качи великата снимка на Групата на Байова дупка. Митко установи, че полара му е мокър, втресе го, аз смених батериите на челника и захапахме билото. А то с ръце в джобовете да си ходиш. Преди Разложки Суходол светнаха очите на стадо крави. Средоноса ми погълна половин щека и алуминиево шише литър вода. Докато стигнем реката да се напием като хората...Еми водка с Митко!

И така Групата победи и Средоноса на пусна... Никога не съм си представял, че на челник от Байова дупка. Но Митко каза още в началото на Средоноса: "Като си се хванал да ходиш със Стефан и Деси се подготви за челници. Може би към 3 ч. нощта ще сме на Яворов" Абе този какви ги говори що за лудост е това...Еми в 2 се прибрахме до 5 седяхме на масите, а ракията не ми вървеше въпреки градинските домати, лук, суджуци на Деси кашкавал пане и т.н. Но минах на бира и нещата се оправиха...Три бири една след друга!
И сега призовавам Стефан и Деси да се включат със снимки и анализи!!!
И благодаря на Групата за емоциите!
Пон Авг 07, 2017 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Супер, дано и другите участници се включат с снимки Very Happy
Пон Авг 07, 2017 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Пили сте алкохол насред прехода, не сте си разчели времето, заради което сте опрели до челници и не сте си носили достатъчно дрехи - всичко това на сложен маршрут? Слава богу, че не е станал сакатлък и всичко е наред!
И все пак, браво за смелостта!
Пон Авг 07, 2017 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Браво, отлично ходене. Така е по тия диви места - и челници влизат в действие, и камъните падат, и кръв може да има малко. Алкохол задължително, за изправяне на маршрута, че е малко ръбест като гледам. Smile
Браво на Стефан, че е качил всички скали.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Авг 07, 2017 11:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Пили сте алкохол насред прехода, не сте си разчели времето, заради което сте опрели до челници и не сте си носили достатъчно дрехи - всичко това на сложен маршрут? Слава богу, че не е станал сакатлък и всичко е наред!
И все пак, браво за смелостта!

Според мен, единствената им грешка е късното тръгване. Ако бяха пристигнали на х. Яворов предишната вечер и на сутринта да тръгнат рано и отпочинали, нямаше да имат никакви проблеми.
Вто Авг 08, 2017 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Заинтересувахте ни с този Средонос и ще вземем да го минем целият и ние. Аз само съм го пресичал, и съм минавал най-равната и лека част - по реброто, което излиза на връх Баюва дупка.
Трябва явно да се тръгне по-навреме, сутринта по хладно особено в ниското, при тези жеги.
Ще чакаме снимките на Мариана и Стефан Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Авг 09, 2017 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лари



Регистриран на: 03 Ное 2013
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Дивият и опасен Средонос-в недостъпното царство на еделвайса Отговорете с цитат
Изминалите събота и неделя - 05 и 06.08.2017 г. се разходихме из слънчев Пирин по разни севернопирински била и карстови ръбове - по следния маршрут:
София - хижа "Яворов"- местност Погледец - преминаване скалните гребени на Средоноса - връх Баюви дупки - слизане по подсичащата пътека към Суходолски превал - Суходолско езеро - заслон "Бункера" - хижа "Яворов".
Мисията изпълнена!

За добро или лошо поемаме към Средоноса в Северен Пирин...
С правилните хора... все щуротии са им в главите... Wink


Гледка от местността Погледец към Средоноса, който смятаме да си причиним...


Обедното слънце се опитва да развали дисциплината, но ние все пак продължаваме...


В горския пояс, започваме рида Средоноса от най-ниската му точка...


И ето, че сме в царството на недокоснатите еделвайси...


Веселбата започва...


Работа ни чака - да се захващаме...


Откриват се гледки...


Не липсват и rolling stones...


С четири щеки, но по ръбчета, не по пътеки...


От камък на камък...


... от клек на клек...


... понякога сме 4 x 4...




Оглеждаме се отляво или отдясно...


... или си караме по ръба...




А по пътя греят чудно бели звезди...


Белеят се преспи дори...


Денят ни бе белязан с красота...


И залезът не закъсня...




По Средоноса... пиринско и пълноцветно...


Още за качване...ще се справим неусетно...


Денят полека си отива...


Deep Purple...


Wasted Sunsets...




Закъснели сме за върха...




Но все пак...закъсняваме красиво... сред пътеводни светлинки на кота 2813 м, на връх Баюви дупки...


Във фантастичното и почти недостъпно царство на еделвайса по опасния и див Средонос...

_________________
“Fais de ta vie un rêve, et de ce rêve une réalité!”
Antoine de Saint-Exupéry
The American Dollar | Anything You Synthesize | By Onesize
Чет Авг 10, 2017 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Браво! Юнаци сте! Там, където са Деси и Стефчо винаги е интересно.
Чет Авг 10, 2017 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лари



Регистриран на: 03 Ное 2013
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Ружа! Много си мила, както винаги. Smile
----------------------------------------------------------
И така следва продължението...
Слязохме по подсичащата пътека към Суходолски превал - Суходолско езеро -
заслон "Бункера" до хижа "Яворов"... и неусетно съботата си замина...
Ядохме и пихме четирима... до ранни зори... Wink

На следващия ден го ударихме на релакс...
Оставихме си нещо и за друг път...



Имаше и добра среща с приятели добри... на хижа "Бъндерица"...


В крайна сметка се прибрахме благополучно, оставяйки топли въздишки в Пирин...
Благодаря на всички за усмивките, както и на "шантавите" ми съучастници за настроението в планината... Smile

_________________
“Fais de ta vie un rêve, et de ce rêve une réalité!”
Antoine de Saint-Exupéry
The American Dollar | Anything You Synthesize | By Onesize
Пет Авг 11, 2017 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво описание, Лари ! Ще го планирам и аз, ако се справя - доста е стръмновато където сте летели Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Авг 11, 2017 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Аз казах, каквото имах да казвам, на разбора. Тук ще си мълча Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Авг 12, 2017 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Дивият и опасен Средонос-в недостъпното царство на еделв Отговорете с цитат
Лари написа:




Този жандарм как го минахте?
Пет Сеп 01, 2017 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Дивият и опасен Средонос-в недостъпното царство на еделв Отговорете с цитат
slavei написа:
Лари написа:




Този жандарм как го минахте?


Ако този жандарм е преминат вече и от другата страна е това



го подсякохме от дясно, т.е. западно. После Стефан го изкатери, Деси и Митко след него. Отзад не бе проблем да се качи. Повечето се качват отгоре по ръба или подсичат от дясно. После могат да се качат, което Стефан правеше. Само един над който Деси е написала "Веселбата започна" (шеста нейна снимка), прилича на перка на акула аз го качих, стори ми се ръбат и с доста клек, върнах се долу и почнахме да го подсичаме отляво (изток). Стефан се качи горе и по ръба. Ние стигнахме до 1/3 от зъбера по дължината му и се качихме при Стефан Confused ...
Всъщност и доколкото си спомням има 5 най-проблемни зъбера. Между дърветата още в началото на Средоноса се сблъскваш с остър ръб 3-4 м покрит с хвойна и пропасти встрани. Последният най-дълъг, страховит ръб преди стената на Байова дупка се минава за предпочитане отгоре (вариант е вдясно западно с внимателно подсичане да влезеш в циркуса и да стигнеш до кайзеровата пътека синя марка).
Ако бъркам някъде, което не е невъзможно защото има всичко по Средоноса (пропасти, ръбове, стражи, клек) Стефан, Деси и Митко да ме поправят. В хубав ден без вятър ако се тръгне рано от х. Яворов не е проблем да се мине. Не е нужно въже, защото трябва да знаеш как да го използваш. По изпънатите ръбове, които излизат внезапно от хвойната и са 10-20 см., а отстрани гладки и краката се пързалят като ги яхнеш въжето не знам. Трябва да си го тренирал с падането на единия на една страна, другия на другата.
Съб Сеп 02, 2017 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Скалата здрава и стабилна ли е на повечето места?
Съб Сеп 02, 2017 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Скалата здрава и стабилна ли е на повечето места?


Има и ронливо между клекчето по ръба. Не е проблем нито клека, нито ронливото. Добре е да има човек който го е минавал или поне такъв с повече опит с ръбове и скали, т.е. бързо да преценява след като огледа откъде е най-добре.
Съб Сеп 02, 2017 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov