ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на дъждобран

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на дъждобран
Автор Съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Избор на дъждобран Отговорете с цитат
Колеги, на база своя опит, споделете мнения какви дъждобрани ползвате, от кои сте доволни, колко са водоне пропускливи и т н. ...
Пет Авг 25, 2017 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=2376

този го ползвам вече доста време , но май като го купувах цената беше по приемлива Smile
няколко пъти съм ходил с него при продължителен (целодневен) ,но не проливен дъжд и не съм имал проблеми.
Ципът много помага за охлаждането , когато намалее дъждът ,но не е спрял съвсем. Ако спре , но пак се очаква да завали ,не го свалям нацяло а само си изкарвам ръцете и го замятам назад върху раницата. И така.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Пет Авг 25, 2017 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Гледам по онлайн магазините, че на повечето им дават водоустойчивост 2000 мм. Някой ако може да раясни какво ще рече това?
Че на якетата знам, че горе долу водоустойчивостта е хубаво да е над 8000-10000 мм. Не че не дадох 140 лева за едно такова с 10000 мм водоустойчивост и още на втория дъжд подгизнах, имам чувството, че всичко е лъжа с тия цифри Surprised
При дъждобраните друга скала или спецификация е тази водонепропускливост, водоустойчивост и прочие ??? Question Rolling Eyes
Пет Авг 25, 2017 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Принципно водния стълб се измерва ето така:

https://www.youtube.com/watch?v=CpGYgop5QM4&feature=youtu.be&list=UUTNsFThqa32xiPEE2c2Uvcw

а дали всичко е лъжа с тези цифри , навярно само производителите на екипировката знаят това Smile

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Пет Авг 25, 2017 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Ние ползваме непромокаеми гащи на Regata и непромокаемо анораче на същите, комплекта е почти джобен и не го надува вятъра както прави с повечето дъждобрани.
Пет Авг 25, 2017 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Много доволен от Trekmates Deluxe! Лек, удобно обличане върху раницата (има разширение на гърба за покриване на до 85 л. раница), с широки ръкави. При вятър може да се закопчае между краката подобно на военните химически костюми. Вода никога не ми е пропускал. Как би се държал на храсти не знам, материята изглежда фина и надали ще издържи.

http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?language=bg&idarticles=2164
Пет Авг 25, 2017 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз също съм мислил за дъждобран, но тези фините материи нещо не ги разбирам-колкото и да е лек и удобен, при силен вятър дори и да издържи, храстите ще му разкажат играта.
За мен вариант е материя нещо като мушама-между другото преди няколко години срещнах едни хора с такива дъждобрани на път към х.Рай. Друг въпрос е дали такава материя като мушамата е удобна за дълъг преход-ще се радвам ако някой знае и разясни!
Пет Авг 25, 2017 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Да, сухата статистика за измерване на водонепропускливостта съм я чел, но май всичко е алабаланици някакви, или пък производителите здраво лъжат и мамят на поразия. На база моят опит: Първо взех ветровка на Ташев, дето уж е водонепропусклива (цена около 55 лв.). Само след няколко носения и съответно сгъвания и разгъвания, вътрешният слой се протри, особено на рамената и естествено след като завали, почти веднага започна да пропуска вода. После взех яке мебрана на "Kilpi" от Екстремспорта, цена 140 лв. с воден стълб 10000 мм. с идеята да съм защитен от дъжд и да не мисля повече с какво да се покривам. Едва на вторият дъжд и вече бях вир вода ... какви 10000 мм., какви пет лева??? Каква гаранция и на кой да се оплачеш??? Следващата стъпка бе още една мембрана, този път на "Ice peak" от Спорт Депот на намаление от 70 лв. и воден стълб пак 10000 мм. От нея до момента съм сравнително доволен, но не ме е валял силен дъжд, за да разбера тогава какъв ще бъде резултата. Последно взех от една втора употреба някакъв дъждобран, дълъг много и на добър външен вид, цена - 1 лев Laughing Преди две седмици на Пирин ни хвана лошият ден и ни пра дъжда яко, въпросният дъждобран издържа 30-40 мин. и след това си бях вир вода Sad
Затова решавам да прежаля още някой лев и да се оборудвам с някакъв сносен дъждобран, който да покрива и раницата, а и да пази НАИСТИНА от дъжд. А за дъждобраните на раниците пък хептен не ми се отваря дума и те какъв боклук са и как пропускат, като се има предвид, че при тях не се изисква и дишаемост никаква?!?
И пак по темата за водният стълб, някой да разясни защо якетата имат 10000, че и нагоре воден стълб, а почти всички налични дъждобрани в нашите туристически магазини са с такъв от 2000 Question ???
Пет Авг 25, 2017 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
И пак по темата за водният стълб, някой да разясни защо якетата имат 10000, че и нагоре воден стълб, а почти всички налични дъждобрани в нашите туристически магазини са с такъв от 2000?

Спецификацията на теста e дефинирана в стандарта ISO 811:1981. Някои съществени параметри на този тест твърде рядко биват съобщавани от производителите. Например:

-- температатура на водата (колкото е по-ниска температурата, толкова по-високо налягане би издържала една и съща материя; в стандарта са посочени 20 ± 2° C и 27 ± 2° C);
-- скорост на повишаване на налягането (в стандарта са указани две различни скорости -- съответно 100 и 600 мм в минута);

Според стандарта теста продължава до константирането на пропусната вода на три различни места. Измерената височина на водния стълб в този момент е крайния резултат. Нормално е да се очаква, че при по-продължително мокрене (часове, дни), материята би пропуснала вода и при по-ниско налягане. Поради това, горния тест, доколкото изобщо е бил добросъвестно проведен, е по-уместно да бъде възприеман само като някаква бегла индикация за непромокаемостта на материята. От друга страна, непромокаемостта на крайния продукт (яке, дъждобран, палатка) не е непременно същата като тази на материята, от която са направени. Непромокаемостта зависи също от шевовете (дали са подлепени) и допълнителните слоеве (мембрана, промазка и т.н.).

Дъждобраните обикновено са с по-ниска непромокаемост и по-слабо дишане, тъй като представляват доста по-евтина алтернатива на непромокаемите якета. Като илюстрация бих посочил следните два продукта:

https://www.decathlon.bg/p/8302503_mazko-yake-za-dazd-pri-prehod-forclaz-400-cherno.html

https://www.decathlon.bg/p/8302454_dazdobran-forclaz-75l-l-xl.htm

Спомням си, че когато бях дете и родителите ми ме водеха на екскурзии из Рила, "дъждобраните" ни представлявахе големи прозрачни найлонови чували, разпорени от едната им страна, нахлузени на главата и пристегнати с найлоново коланче. Това решение в условия на недоимък бе доста добро и вероятно би издържало доста по-висок воден стълб и от най-скъпите днешни продукти, а струваше стотинки. От друга страна то не осигуряваше пълна защита отвсякъде, създаваше затруднения при наличие на вятър и доста спарваше.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Авг 25, 2017 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irgnet



Регистриран на: 12 Окт 2017
Мнения: 17
Местожителство: Благоевград

Мнение Отговорете с цитат
Според мен дъждобрана е по-скоро при проливен дъжд да изчакаш на едно място докато се извали. Иначе ще те запоти до такава степен, че няма смисъл от него.

Но пък дишащите якета с добри показатели на дишаемост/водонепропускливост са си доста скъпи.

Иначе на хартия може и да е 10 000 мм воден стълб, но това се мери при опънат плат, а в реална ситуация това няма как да стане.
Вто Окт 24, 2017 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov