ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дъновисти в Централен Рилски Резерват!
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Дъновисти в Централен Рилски Резерват!
Автор Съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
Днес минавах в района на връх Погледец и бях крайно неприятно изненадан да установя, че голяма група дъновисти са си устроили бивак под Маринковица, вляво от седловинката преди Погледец, в близост до единствения водоизточник в района. Преброих 25 палатки, хората не съм броил, но щъкаха навсякъде. Забелязах и огромен куп с дърва. По-късно разбрах, че са там от поне седмица, а не забелязах признаци да си тръгват. Около Погледец има малко обхват и опитах да се свържа с някой от парка, но с никой от телефоните, дадени на сайта, не успях да осъществя връзка. Пиша това с идеята за съдействие и/или идеи, така че нужните действия да бъдат предприети и нахалниците да бъдат изгонени от това красиво място. Никак не искам и там да заприлича на свинщината около езерата. Ето една снимка за илюстрация:
https://photos.google.com/photo/AF1QipMJW3J98LACZlPQePHX6DpNibMHTejHDvyJ8cD5
Нед Авг 27, 2017 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Само да добавя актуални телефони за връзка с парка:
- 0884 111 400
- 0884 111 407 - това е за северния район на парка, за където става въпрос в писаното по-горе
Пон Авг 28, 2017 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
И аз бях сред прекараните с идеята да бъда на езерата вчера.
Опашката от паркирани коли беше два километра под "Пионерска", лифтът не смогваше, джиповете бяха десетки и вдигаха облаци прах. Предвид факта, че трима от групата не бяха ходили на езерата, се опитах да насиля търпението си, но издържах едва до хижата, около която няма и един кош за боклук. Навалицата наподобяваше мострения папаир в Пловдив от времето на късния соц. Подобно на "Сюлейман безумни" посочих върха и пътя, цитирах го и побягнах към Скакавица. Пътеките за нея са занемарени, ентусиасти с планински велосипеди си подготвят трасе, не знам колко е законосъобразно.
В близките години няма да стъпя там в почивен ден. Rolling Eyes
Пон Авг 28, 2017 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Връщам се от района-спахме 2 вечери под Маринковица-имаше дъновисти, но с нищо не пречеха-идваха си за вода(чешмата я бяха направили ТЕ!!!-с мъхчета и др. красоти),предложиха ни храна,подправки или друго от което да имаме нужда....т.е. ако се изключи стълпотворението и белите хора(поставете ударението и на двете срички)на платото горе-с нищо не пречеха!
Не знам...- на езерата как им разрешават палаткуване-явно не им стигат дните и по-ентусиазираните продължават заниманията...
Пон Авг 28, 2017 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
pux написа:
на свинщината около езерата.

свинщината я правят не дъновистите, а псевдо-туристите,а там нема лифт така че-споко! Wink
Пон Авг 28, 2017 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
fena73 написа:
pux написа:
на свинщината около езерата.

свинщината я правят не дъновистите, а псевдо-туристите,а там нема лифт така че-споко! Wink

Под свинщина имах предвид многодневното пребиваване на, от няколко стотин до няколко хиляди човека, на това така красиво място! Антропогенното въздействие е видно с просто око - чешми, пътеки, тоалетни, прахоляк и т.н. Все пак говорим за резерват и съм твърдо убеден, че тия хора нямат място там! Не е едно и също дали 1-2 човека ще преспят една нощ на палатка и ще си заминат с/у това 50 да пребивават на дадено място 2-3 седмици или повече. Бих игнорирал въпросният случай, но нещо ми подсказва, че ако не се вземат мерки, догодина и занапред пак ще бъдат там и вероятно ще са повече. Мястото не е избрано никак случайно - ако не ходиш към Скакавците или Погледец, няма и да разбереш, че там има лагер. От друга страна, района е към парков участък Бели Искър, а оттам няма нормален подход към Погледец.
Пон Авг 28, 2017 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Заповед РД-89 Отговорете с цитат
https://www.google.bg/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/%25D0%2597%25D0%2590%25D0%259F%25D0%259E%25D0%2592%25D0%2595%25D0%2594%25D0%2598/zap.rd-890001.pdf&ved=0ahUKEwjew4PT6PrVAhWLQBQKHdI3DTkQFgg7MAM&usg=AFQjCNFuWX8k5T68ajPTLnjX3tJW44mEsQ


Sorry за клетия линк.
Бялото братство..и йога братство...си имат специална точки в наредбата.

П.С някой пробвал ли се е да си изиска разрешение по надлежния ред ?

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Авг 29, 2017 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
pux написа:
Мястото не е избрано никак случайно

тук съм съгласен-няма много "ресторант-градини" с такава гледка,съпътстваща червеното вино... Wink

Вто Авг 29, 2017 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
fena73 написа:
pux написа:
на свинщината около езерата.

свинщината я правят не дъновистите, а псевдо-туристите,а там нема лифт така че-споко! Wink


Абе ти събери 1000-3000 човека на едно място и пак ми разправяй, че няма свинщина! Те дъновистите сякаш не стъпват/лежат на земята и имат тапа отзад, и са за 5 минути там!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 30, 2017 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
След като си пишете за лагери на дъновисти, уместно е да припомня какво се случи някъде преди 25 години. Началото на модата да се ходи и унищожава край езерата.
В началото на 90-те години дъновисти за няколко години изсякоха вековните клекове на североизток от сградата на х. Седемте езера. Първо някой си направи тоялетна в клека, за което се поорязаха клони - за да има пътека. През следващото лято мястото за тоалетна се превърна в място за тих лагер от 2 - 3 палатки. Не помня къде се палеше огън, но клонки от клека се ползваха за горене - странно, защото свежи са трудни за горене. За огън, прокарване на пътечки и разширяване на мястото за палатки се режеха и чупеха клони, и не след много години - не повече от 5 - мястото се оголи напълно. Там беше последният лагер на дъновисти преди голямото нашествие в края на 90-те, при което се нанесоха навсякъде и най-вече край новата хижа. В този клек живееха зайци. Вече забравям подробностите от тази история.
В редките успешни разговори с тези хора те твърдяха, че пазят природата и планината и че не оставят никакви следи. Същевременно, следи от въпросния над двуметров клек няма.
Главни действащи лица бяха една леко прегърбена слаба жена на под средна възраст с прошарени коси, един чичко с брада и бакембарди с едновременно благо, но и хитро изражение на лицето, нормално телосложение ако не броим лекото ошкембяване и неопределен брой техни съмишленици. Знаех името на жената, беше кратко - Надя, Светла, ... нещо двусрично. Добре известна на всички - на практика тези двамата живееха там, особено тя.
Във връзка с горното издирвам и снимки от околностите на х Седемте езера от преди 1992 г, мисля че мястото на 100 м североизточно от сградата се казва Лиси връх или нещо друго свързано с животни.
Сря Авг 30, 2017 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Аз се надявам да бъдат предприети адекватни мерки от парковата охрана, за да бъдат пресечени за в бъдеще подобни своеволни инициативи. Хората, с които говорих, от парковата администрация, ме увериха, че ще действат. Дори казаха, че ще ме информират за резултата. Засега нямам потвърждение дали нещо е направено. В този смисъл всякаква актуална информация би ми била полезна, за да мога да предприема последващи действия, в случай че положението остане непроменено.
Сря Авг 30, 2017 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
mislesht написа:
пак ми разправяй, че няма свинщина!

Добрее Capitulate всички човеци вън от резервата,никакво ходене по немаркирани пътеки(нали е забранено!!!) и никакво оплакване от глобите!Шот законите са за сички-не ли??
Сря Авг 30, 2017 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Re: Дъновисти в Централен Рилски Резерват! Отговорете с цитат
fena73 написа:
mislesht написа:
пак ми разправяй, че няма свинщина!

Добрее Capitulate всички човеци вън от резервата,никакво ходене по немаркирани пътеки(нали е забранено!!!) и никакво оплакване от глобите!Шот законите са за сички-не ли??
Принципно и формално погледнато, да така би трябвало да бъде. Реално, обаче - едва ли някога ще стане. Винаги ще има самотни "джедаи" Smile, които ще искат да отидат точно там, където не бива. Тук обаче, акцента е друг, при това, мисля - достатъчно ясен. Това е откровено, групово, дори леко нагло нарушение с тенденция да стане постоянна практика! После - нищо чудно и да се узакони под някаква форма - примери за това бол! А още по-сетне ще се питаме к'во стана и 'де ни е природата... Справка - Езерата, Мусала, да не изброявам.
Сря Авг 30, 2017 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм че където има много хора се появява и човещинката-т.е.свинщинката,говеждинката и т.н(да не обиждам повече добичетата)..и мен не ми е приятно тълпите из планините но май няма как-полека-лека ще се свиква с тях...трябва да отчетем(и от там започна спора) че въпросните юнаци са с най-положително отношение към планината след туристите!А негативи от присъствието че има-никой не отрича...
Сря Авг 30, 2017 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
...трябва да отчетем(и от там започна спора) че въпросните юнаци са с най-положително отношение към планината след туристите!...
Е, има си хас - иначе, едва ли ще се бутат по чукарите. Обаче, според мен, те гледат на планината единствено като инструмент, пречупен през призмата на собствената им доктрина! И някак си, обсебват нещо, което всъщност не е тяхно. И го унищожават, с най-добри намерения, дори без да го разбират!
Сря Авг 30, 2017 8:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov