ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вискяр

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Вискяр
Автор Съобщение
bobbyfm

Мнение Вискяр Отговорете с цитат
Според книгата на Момчил Цветанов "Българските планини" първенецът на Вискяр е Чеканска бука, а не Мечи камък. Изобщо има ли някаква официална информация по въпроса и къде може да се прочете? Аз лично не можах на място да се ориентирам къде свършва Вискяр и къде почва Завалската планина, така че ми ще ми е интересно да прочета мнения на хора от форума.
Пон Май 15, 2017 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Местожителство: София

Мнение Re: Вискяр Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Според книгата на Момчил Цветанов "Българските планини" първенецът на Вискяр е Чеканска бука, а не Мечи камък. Изобщо има ли някаква официална информация по въпроса и къде може да се прочете?

Бих препоръчал статията на Радостина Ризова "Бележки върху съвременната скулпторна морфогенеза на Люлин, Вискяр и Завалска планина". Сп. География, бр. 5-6/2009 год., стр.3-10. Статията е достъпна тук. В нея подробно са описани границите на Вискяр планина и в частност е потвърдена тезата, че неин първенец е вр. Чеканска бука.

Пон Май 15, 2017 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobbyfm

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Smile
Пон Май 15, 2017 5:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov

Няколко снимки от Вискяр - от пътя между Делян и Бабица

Намерих пътепис от гара Разменна до Гургулят. Не пише име на автора; не съм сигурен дали е съвсем редно да давам линка, дано не съм сгафил.
http://bghiking.weebly.com/10561072107910841077108510851072---10431091108810751091108311031090.html[/url]

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=3495&postdays=0&postorder=asc&start=1935

Според пътеписа на Петър - "Люлин-Вискяр/с.Клисура-с.Расник-с.Бабица-гр.Брезник", преминаването през вр. Калето е туристически непроходимо; времето е октомври 2017.
Вто Окт 10, 2017 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov

Мнение Чеканска чука, Мечи камък и Криви камък Отговорете с цитат
Направих полудневен излет до Вискяр с решителната помощ на возилото ми, нежно наречено от познат вулканизатор "Шкафчето", сигурно заради изящните му пропорции. Изпълнението едва ли щеше да е възможно, ако се разчиташе на автобуси и маршрутки. Отидох първо до Брусник, откъдето Чеканска чука се качва за час и четвърт мое ходене с доста спирания за снимки. Пътят е маркиран, но при излизане от селото трябва да се внимава. Следва качване по черен път, като по едно време има отбивка вляво. Върви се по ребро и то скоро води до сечище, където маркировката се е загубила заедно с дърветата. Тук трябва да се внимава и да се следи входа в следващата гора, пада се почти право напред. Ако вървите с GPS, маркировката води съвсем точно. Върхът не е особено впечатляващ, но преди и след него има хубави гледки. Остана ми време и за Мечи камък. Оставих шкафчето на превала на пътя от Брезник за Сливница и по полегат и широк черен път стигнах върха, до скоро смятан за първенец на Вискяр, за половин час. Там има скала, която оправдава името му; мечка не видях, но самолет прелетя доста ниско и успях да го снимам. До Криви камък се отива в югоизточна посока от превала по няколкостотин метра път. Нещото прилича на поляна, но намерих кота, или кВота, както казва един друг мой познат. На връщане минах през Гургулят, за да видя Пеклюка. Пътят дотам през Ракита е в безобразно състояние. Към един следобед вече бях свършил с всичко, но за да има екшън, обърках пътя в Сливница. Снимки

Два трака:
https://drive.google.com/file/d/1cNN9Skuum4HcLmQ5smvrlxWKJY_0EoyU/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1r0B2sI9mPRoHg17rbewHHGGJHm8Mab5S/view?usp=sharing

Последната промяна е направена от ndamov на Съб Юли 07, 2018 2:27 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Юни 25, 2018 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon

Мнение Чеканска чука, Мечи камък и Криви камък Отговорете с цитат
На това самолетче сме летели, базира се на летището до Сливница.
Пон Юни 25, 2018 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър

ndamov написа:
Намерих пътепис от гара Разменна до Гургулят. Не пише име на автора; не съм сигурен дали е съвсем редно да давам линка, дано не съм сгафил.

Няма място за притеснение, това е пътепис от сайта "Планинарство за всеки" / http://bghiking.weebly.com/ /на нашия колега-съфорумец Rincewind.
http://bghiking.weebly.com/10561072107910841077108510851072---10431091108810751091108311031090.html

ndamov написа:
....преминаването през вр. Калето е туристически непроходимо; времето е октомври 2017.

Туристически непроходима не значи, че не може да се премине, просто няма видимо проследима пътека през гъст подлес от шипки и трънки /Prunus spinosa/.

Бележки'те на г-жа Р.Ризова от чисто туристическа гледна точка са полезни с цитирането на много географски понятия, наименования на местности и обекти. Ще бъде добре ако някой от тях се нанесат върху картата или поне да се обозначи името на с.Расник, така както е с другите около него. Това като пожелание.
Пон Юни 25, 2018 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.