ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Веганството, вегетарианството и планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Веганството, вегетарианството и планината
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Тезата за сапуна-анахронизъм е много интересна. Докато тази за опасните вещества при приготвянето му (пепел или основа, сол и бакалски стоки), и онази за задушливостта на газовия котлон под налягане подлежат на лесно оспорване.
Темата за хуманността на убиването нещо ми се загубва. "Хуманност" е определено почти техническо понятие. Едно време нормалните хора като са си гледали животни за храна, за си ги колели с уважение, обич, благодарност и жал. Или просто делово.
Както казах, това за сапуна беше много интересно, благодаря за отговора!
Пет Ное 24, 2017 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Обяснението що е анахронизъм и опасно да се вари сапун на село, нЕкаси, не го разбрах Very Happy

Селския сапун е страхотно нещо според мене и риска да се самоубиеш варейки сапун е съизмерим с риска да се самоубиеш с нокторезачка в домашни условия - примерно Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Ное 24, 2017 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Не подобава на извисилия се хомо сапиенс да убива и да яде плът. Но той не е само човек, а е човеко-животно и животното има потребност да яде други животни. Природа! Така е, обаче не ми харесва.
Пет Ное 24, 2017 4:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Тезата за сапуна-анахронизъм е много интересна. Докато тази за опасните вещества при приготвянето му (пепел или основа, сол и бакалски стоки), и онази за задушливостта на газовия котлон под налягане подлежат на лесно оспорване.
Темата за хуманността на убиването нещо ми се загубва. "Хуманност" е определено почти техническо понятие. Едно време нормалните хора като са си гледали животни за храна, за си ги колели с уважение, обич, благодарност и жал. Или просто делово.
Както казах, това за сапуна беше много интересно, благодаря за отговора!


Както на теб, така и на dido, няма как да не обясня, че за производството на сапун не се използва пепел за преобразуване на мазнините, а най-често използваната основа е натриевия хидроксид или наречена още сода каустик, която е много опасна и не е добра за използване в домашни условия по принцип. Аз лично не бих го препоръчал. Освен, че може да се допусне неконтролиран допир с кожата и меките тъкани, може да се сгреши и зодировката при производството на сапуна, което от своя страна да го направи силно опасен за употреба.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пет Ное 24, 2017 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Е какво толкова страшно има в содата каустик? Всеки учил химия поне малко знае как са борави с нея и как се неутрализира с обръщане в сол - малко оцет или лимонена или всякаква друга не толкова опасна киселина и готово. Много опасна е да я пиеш, при това за хранопровода, а не за стомаха, ако не е толкова много, че да превиши киселините там. Иначе по кожата най-много да те поизгори. През седмица като чистя каналите, все забравям ръкавици и разни кристалчета попадат между пръстите ми. Поизмиваш и усещаш как кожата става хлъзгава от осапунването на мазнините по кожата ти и толкова. После кожата ще стои известно време неестествено суха, но се оправя. Даже преди време бях слушал за някаква много смела терапия за противоизмръзване на краката - правиш някаква такава баня с основа или киселина, която е...ва мамата на потните жлези на краката, те престават да работят, и тогава краката не се потят и съответно не мръзнат. не знам обаче ,дали не е било само майтап, "проект" или друго такова понятие, или е наистина действаща метода. Иначе ако говорим за наистина опасни вещества, мисля че содата каустик направо бледнее пред флуороводорода по това какво може да ти стори за отрицателно време.
Пет Ное 24, 2017 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
radi написа:
Тезата за сапуна-анахронизъм е много интересна. Докато тази за опасните вещества при приготвянето му (пепел или основа, сол и бакалски стоки), и онази за задушливостта на газовия котлон под налягане подлежат на лесно оспорване.
Темата за хуманността на убиването нещо ми се загубва. "Хуманност" е определено почти техническо понятие. Едно време нормалните хора като са си гледали животни за храна, за си ги колели с уважение, обич, благодарност и жал. Или просто делово.
Както казах, това за сапуна беше много интересно, благодаря за отговора!


Както на теб, така и на dido, няма как да не обясня, че за производството на сапун не се използва пепел за преобразуване на мазнините, а най-често използваната основа е натриевия хидроксид или наречена още сода каустик, която е много опасна и не е добра за използване в домашни условия по принцип. Аз лично не бих го препоръчал. Освен, че може да се допусне неконтролиран допир с кожата и меките тъкани, може да се сгреши и зодировката при производството на сапуна, което от своя страна да го направи силно опасен за употреба.


Не съм чул някой баба да е умряла щото е произвела и прала с домашен сапун.Също не съм чул някой да е умрял в палатка щото си е ползвал котлончето да се нагруха с бобец.И в Централна Европа неведнъж съм присъствал на клане на животни в двора, а не са ги карали в спец. кланници и прочие дивотии.
Пет Ное 24, 2017 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Също не съм чул някой да е умрял в палатка щото си е ползвал котлончето ...

Има, при това скоро, като да беше миналата година - бяха или някакви шерпи, или сахиби, като да беше на Макалу май, трябва пак да проверя....
Като да това беше:
http://www.dnevnik.bg/sport/2016/05/11/2757730_dvama_sherpi_sa_namereni_murtvi_pod_vruh_makalu/
Пет Ное 24, 2017 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Да де Влади има, и от миналия ден има едни мангали дето им изгоряха децата и ги даваха по телевизорчето, ама това е нищожен процент.То прости хора ще има винаги.

Ма не пише от какво са умрели шерпите
.........а то щото не съм логнат и не отварям цялата статия
Пет Ное 24, 2017 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
За котлона тезата беше, че както е под налягане ще изпусне съдържимия пропан и така ще се задушат хората. Без запалване.
Пропанът е биологично неактивен. Не може да се диша, защото дишането е за поемане на кислород, и такъв няма да има. Ако има и бутан в сместа в котлона, е по-различно, но също не е отровно. За да се получи липса на кислород и проблем от това, хората в палатката трябва да са в безсъзнание или обездвижени, а палатката много непропусклива.
Домашния сапун е голяма забава и чудесно нещо. За съжаление нямам мас и време.

Каква беше темата всъщност, че се отплесна към обсъждане на вегетарианството и същината на човека и сапуна му?
Пет Ное 24, 2017 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:

Каква беше темата всъщност, че се отплесна към обсъждане на вегетарианството и същината на човека и сапуна му?

Предполагам, за да свържем всички изложени дотук елементи, би трябвало да се разсъждава как хуманно от вегани да се направи сапун и как той може да се използва в планината без да гръмне котлона в палатката докато се мием...
Пет Ное 24, 2017 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
radi написа:

Каква беше темата всъщност, че се отплесна към обсъждане на вегетарианството и същината на човека и сапуна му?

Предполагам, за да свържем всички изложени дотук елементи, би трябвало да се разсъждава как хуманно от вегани да се направи сапун и как той може да се използва в планината без да гръмне котлона в палатката докато се мием...

+1 Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 24, 2017 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vladofff написа:
radi написа:

Каква беше темата всъщност, че се отплесна към обсъждане на вегетарианството и същината на човека и сапуна му?

Предполагам, за да свържем всички изложени дотук елементи, би трябвало да се разсъждава как хуманно от вегани да се направи сапун и как той може да се използва в планината без да гръмне котлона в палатката докато се мием...

+1 Smile

Май правиха вече такъв сапун ... на входа на фабриката не пишеше ли "Работата те прави свободен"

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Ное 24, 2017 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам онзи горе от снимката да го водим на планина. Ще го пуснем на комарите, да видим как хуманно ще се справи с тях. Щото те хич не са хуманни! Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Ное 25, 2017 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:

Май правиха вече такъв сапун ... на входа на фабриката не пишеше ли "Работата те прави свободен"

може да се бъркам с другата фабрика, дето пишеше "Jedem das Seine".
Пон Ное 27, 2017 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Страница 7 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov