ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде се мотахте последно?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 131, 132, 133 ... 189, 190, 191  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Къде се мотахте последно?
Автор Съобщение
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Тя ще реши ребус по-добре от Петър!
http://rumyeah.blog.bg/turizam/2016/06/21/svoge-vr-liliaka-leskov-dol.1459261
Вто Ное 14, 2017 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Извинение за бавната реакция,напоследък съм нещо зает и ще отговоря по краткият начин. По късно ще се постарая да бъда по-конкретен в контекста на някой несъответствия по картите.
За по-бърже ще използвам картата на Ведрин/да ме извини ще драскам по нея/. Ситуацията е следната:

легенда+коментар:
Х-край на път
Х-не съществуваш обект/погрешно изчертан път,подозрително права линия,вероятно нещо като улей,сега заличен от природата,терена тук е много стръмен/
1,2-характерни точки указани със стрелки/в случая затварят "Х"/
А А-ограничават трасе на път/път с продължение, след 1/на запад/ минава през изсечена скала,по googlearth/
В В-трасе на горски път/временен,използван за дърводобив/
.-маркира видим участък от път
./бяла точка/-маркира "невидима" част от път/! възможна грешка/
о/голяма червена точка с пълнеж/

@wanderer142
wanderer142 написа:
Изкачих обратно северния бряг с намерение да стигна до пътя и да се върна, после реших да продължа.

Грешка! Стигнал си някъде около червената точка, около стотина метра по-нагоре е бил "спасителния" път, който за тридесетина минути щеше да те изведе до оброка. Продължението му в северо/източна посока на ортофотото не се вижда и не е изчернан в kade.si, вижда се на googleearth.
Използвам случая, да се корегира:
"заслон Трескавец"--->руини на...."
"оброк"--->точни координати- 42 59 50.62 / 23 25 20.37

@yu1up
Прочетох пътеписа, добре написан/+/,има снимки/+/,няма трак или изчертан маршрут/- -/. Описаният преход и местата по него на мен,както и на wanderer142 са добре познати, реално проходени и са далеч от това за което пишем/или говорим/.
PS "yu"-има ли го още?Very Happy
Сря Ное 15, 2017 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
@Петър
След раздялата останах така! Но, сега съм постояно yu1up/vk. По някога, като тази година, /lz. Често съм на разходка около Искарското дефиле. 73's!


Последната промяна е направена от yu1up на Сря Ное 15, 2017 3:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 15, 2017 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
https://photos.app.goo.gl/ezVLegUh81imOzZl2

Жълтата линия на снимката от линка показва горе-долу къде би минавала пътеката, според маршрута от БГМ.
Аз твърдя, че между твоят Х и моята С няма проходимост и не би трябвало да съществува като маршрут, защото може да заблуди още някой. Как е след т. С не мога да кажа, защото не съм стигал там.
Да, ако съм знаел (т.е. съществуваше на картата) маршрута ми щеше да мине по пътя над червената точка, но този път според картата завършва сляпо и аз като праволинеен планинар не съм поставял под съмнение, това което е на нея.
Ако някой някога реши да провери тази отсечка, по-добре е да се спусне откъм оброка и да проследи пътя спуска ли изобщо в дерето или върти някъде над него.
За другото по легендата не мога да коментирам.
Сря Ное 15, 2017 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Петър написа:
някъде около червената точка, около стотина метра по-нагоре е бил "спасителния" път, който за тридесетина минути щеше да те изведе до оброка. Продължението му в северо/източна посока на ортофотото не се вижда и не е изчернан в kade.si, вижда се на googleearth.

Пътя, за който иде реч, е изчертан в BGM и, в частност, в онлайн версията на картата, на десния бряг и склона над него. На скицата по-горе съответната линия е в сив цвят (черен път) и е малко по-трудна за забелязване. Липсва продължение на пътя на левия бряг, тъй като такова не е различимо или дори загатнато от ортофотото.

Google Earth и Google Maps често имат съществени отклонения от действителнстта, особено в силно пресечен терен. Нерядко тези отклонения достигат няколко десетки метри. Това е проверявано многократно в различни планински местности, чрез засичане с други източници и най-вече -- посредством собствени измервания. Снимките в Bing често са една идея по-точно геореферирани от тези на Google. Ортофотото в повечето случаи е със значително по-висока точност на геореферирането в сравнение с Google и Bing, особено в планински местности.

wanderer142 написа:
https://photos.app.goo.gl/ezVLegUh81imOzZl2

Жълтата линия на снимката от линка показва горе-долу къде би минавала пътеката, според маршрута от БГМ.

Данните, които представих в скицата няколко пращулки по-нагоре, са от изходния код на картата, въз основа на който се генерират както офлайн, така и онлайн версията ѝ. Жълтата линия от горната снимка частично се разминава с тях, особено в участъка ѝ на левия бряг.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Ное 15, 2017 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Жълтата линия я начертах на набързо "на око" , да се приема образно.На картата през дерето, друг маршрут не минава.
До дерето сателитите ме позиционираха точно върху маршрута. Ако е имало разминаване по принцип, то нямаше да почне от дъното му към южният склон. Направих няколко тегела по дерето - на юг и следа от пътечка не се видя. Освен да е много надолу по дерето, което е малко вероятно и също толкова подвеждащо, колкото и липсата на такава.
Сря Ное 15, 2017 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
Жълтата линия я начертах на набързо "на око" , да се приема образно.На картата през дерето, друг маршрут не минава.
До дерето сателитите ме позиционираха точно върху маршрута. Ако е имало разминаване по принцип, то нямаше да почне от дъното му към южният склон. Направих няколко тегела по дерето - на юг и следа от пътечка не се видя. Освен да е много надолу по дерето, което е малко вероятно и също толкова подвеждащо, колкото и липсата на такава.

Да, разбирам. Най-вероятно на това място действително няма път, достигащ до самия ляв бряг на дерето. Това донейде личи и от по-подробните данни за релефа в едромащабната топографска карта (M1:5000):



Темирски дол е друго име на Дедов дол.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Ное 15, 2017 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
Аз твърдя, че между твоят Х и моята С няма проходимост и не би трябвало да съществува като маршрут, защото може да заблуди още някой.

Правилно,съгласен.
vedrin написа:
Google Earth и Google Maps често имат съществени отклонения от действителнстта.....

Правилно е да се работи по ортофото'то, но да не се пренебрегва googleearth като помощно средство, предлага други възможности.

По долу няколко снимки във връзка с това за което "говорим".


За по-пригледнато снимката е "обърната",т.е. север е надолу, давам линк за разглеждане: http://dox.bg/files/dw?a=150d43e809
зелено-"съществуваш черен път"
тъмно червено-път задънваш се в дерето
.......................път долен,с вероятно продължение
.......................път горен,вероятно без продължение,за извозване на дървесина от сечището "Б"
главните букви-маркират характерни точки, синхронизирани със снимките за ориентиране по тях.

Снимка от далече към въпросното място./от подножието на скалният венец под пътя обхождаш югозападно Издермец/

"Dedov dol 4"-просеката на "горния" път.
"Dedov dol 3"-"долен" път просича скалния масив "З"-трудно се забелязва.
"F6"-в ниското до което wanderer142 е стигнал след края на пътя към дерето. Вероятно от там е снимката от началото на суходолието,което стига до "Г". "Жълтата следа" тръгва от тук и излиза в ляво от "А",100% няма такъв път.
Двете стрелки маркират сгрешеният път, стръмен терен, не е за път.
"А"-маркира мястото на което съм се мотал.

Поглед от друга гледна точка с увеличение/района на "Вазовата къща"-мах.Кошушница/


Схема на пътната мрежа според GE

Във връзка с по-горе написаното, в ортофото'то не се вижда но с помощта на GE може да се получи нещо като:
http://dox.bg/files/dw?a=1850c32637 мисля,че става за билетче. Интересен е долният път, вижда се ,че е вкопан в терена, в "З" просича скален масив,вероятно римски, тук има много такива свързани с рудодобива.

@yu1up
извинявай, че те оставям за накрая, спомням си, нямаше ли нещо за горски цветя, ендемити, района на Драгоман? vy 73!

ПП да се корегира местоположението на "оброк" 42 59 50.62/23 25 20.37 и "заслон Трескавец"
Чет Ное 16, 2017 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Петър написа:
vedrin написа:
Google Earth и Google Maps често имат съществени отклонения от действителнстта.....

Правилно е да се работи по ортофото'то, но да не се пренебрегва googleearth като помощно средство, предлага други възможности.

Разбира се, всеки допълнителен източник е добре дошъл и ползван. Думата тук беше да не се вторачваме само и единствено в Google Earth. Rolling Eyes

Нанесох поправки и допълнения в обсъждания район. Ще бъдат видими в онлайн картата след 18:15 ч.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Ное 16, 2017 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Неизвестното лице на известни върхове:





_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Ное 17, 2017 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Вискяр-равнинен етап Отговорете с цитат
Гургулят-каньона Петлюка-Златуша-Мала Раковица-Клисура
.......
....... .......
Пет Ное 17, 2017 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Един мъглив поход от Шипка до Узана с качване на Исполин Отговорете с цитат
Тъй като разделът за велотуризам ми се струва вял, публикувам набързо тук малко инфо и снимки за велоекскурзията ми през вчерашния ден.

Както е видно от заглавието маршрута беше от паркинга в подножието на в.Шипка по обходната пътека, минаваща северно от в.Малуша до местност Узана. Ето как изглежда на картата -


Равносметка - 32.5км за 6,5ч. с почивките.

Общо взето не си давах зор, но условията също не го позволяваха. Бях си взел малко бира в раницата и нямах намерение да бързам. По подсичащия черен път маркиран в зелено имаше доста мокри участъци и снежец тук-там. Имах план на връщане да мина през Малуша, за където има отбивка в близост до беседката от първата снимка. Мястото е видимо тук - http://www.kade.si/#map=17/2815036.93/5274779.69/0 , но мъглата там, както и при Шипка, не се вдигна до последно. Както и да е. в Узана се отбих в едноименната хижа, където хижарят ме черпи кафе, което изпих в столовата заедно с някакво семейство, което бе отседнало през уикенда. През това време слънцета се показа, а това не беше пропуск за мен да кача в.Исполин. Няколко по-хубави гледки и поех обратно към началната точка. По пътя срещнах доста хора, предимно от Габрово, които не бяха препятствани от мъглата. Ето и снимките --





_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Нед Ное 26, 2017 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Една лека пилигримна раходка по светите места на Големата планина.
Според мълвата временно пребиваващи кръстоносци построяват през 12-ти век черквата Св. Николай, известна до наши дни като Латинската черква в махала Буковец. На тръгване не успели да си я вземат и я оставили за потреба на местното население. Което вероятно заради едикт на султан Махмуд Първи, за разрушаване на всички гяурски религиозни постройки, я зарили и така си стояла докъм 70-те на миналия век, когато била разрита и реставрирана, по случай честванията за 1300 годишнината на светлата ни република. Сега я варди тлъста котка, която не пожела да сподели подробности по гореизложената тема. Човеци не се видяха.

https://photos.app.goo.gl/ekeoCpkz22t3iOnk2

Оброка Св Панталей все още си е на мястото, заграден от основите на древна черква. За любителите на нетрадиционна история да споделя, че старото име на находящият се на същото място манастир е Св Св Кирик и Юлита (който има уши да чува). Всяка година на 27 юли тук се събират от 2-3 села народ, ядат чорба и каквото дал Господ, пият алкохол и активно почитат патрона на околността. Мястото е лесно достъпно, изключително приятно и ви го препоръчвам горещо.

https://photos.app.goo.gl/duFLLfg11acKfMh52

Черешката на прехода бе новото ми приятелство със свогенската гарова котка, но това са лични работи и няма да ви занимавам.

https://photos.app.goo.gl/00UXxtspyES0zlSE2

Ако колегата Петър прояви желание да допълни нещо, сега е момента!
Нед Ное 26, 2017 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Какво да кажа...малко снимки да покажа.


Лесков дол, Козница


г.д.Чукава с нови информационни табла,самотна съща в Буковец



църквата Св.Николай на сбогуване,бившо училище,бивша х.Буковец,сега сеновал


тъжно&красиво,оброк Св.Панталей/мон/,за пропусналите курбана,тук на 07.27 Very Happy
Пон Ное 27, 2017 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
А и да се види на какъв хубав ден се радваха туристите и ловците в района.
Като допълнение - на вода от чучура до пътя по северният склон на Високата чукла, не може да се разчита. Вода няма, за чучур и да не говорим. За сметка на това има работеща чешмичка между административната сграда и т.н. хижа, в ситито на Буковец.
Студена вода може да си налеете и от чешмичка именувана Лальова, недалеч на СЗ от село Огоя. Добавки, които надявам се скоро ще намерят място в картата на БГМ, за всеобща туристическа потреба.
Пон Ное 27, 2017 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 131, 132, 133 ... 189, 190, 191  Следваща
Страница 132 от 191

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov