ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Матерхорн - Тоблеронa на Aлпите.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Предишната тема
Следващата тема
Матерхорн - Тоблеронa на Aлпите.
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Браво, пичове Smile Изядохте шоколада Wink

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 11, 2017 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
t.hristov, не подценяваме постижението, напротив, окуражаваме го за нови, по-големи...

mislesht написа:
Не че разбирам нещо, ама на онова синьо въже осмицата не трябва ли да има контролен възел?

Не винаги има особен смисъл - много бавят/на големи стени има такава дилема - да умреш паднал изхлузен от въжето, след като камък те е фраснал и си изтървал осмицата, или от студ в бурята, която не си изпреварил поради мотаене/. Затова оптимално и най-добре е рапел с щих-пластина, а двете въжета - вързани едно за друго в долната част. Отделно и това, че при повече от 2-3 последователни рапела осмицата така прави въжето на масури поради усукване, че отнема допълнително време да се разплита през всеки два рапела.
Да разкажа една трагикомична ситуация с мен по повод на други контролни възли - тези в края на въжето: преди години, един февруари, бяхме на Скакавица - бяхме спретнали "установка" на големия водопад, хубава, 50 метрова. Тогава горе имаше само един анкер с планка, после сложих още един и сетне Петко наблъска всичко с железа, ама тогава - само един...
В края на деня - двете въжета/по 50 м всяко/ - през планката, рапел и уж всичко ок. Едното въже, изтеглено през планката - слезе до възела издърпано по второто, човекът си го взе и си тръгна, а ние останахме да доизтеглим второто. Дърпаме, че е заледено, ама нещо на края секна..Нещо се усъмних и питам - някой да е пипал по краищата. Една кака се обади - контролен възел сложила, щото така я учили "на курса". Питам - водопадът 50 метра, въжето 60, има ли смисъл, така или иначе вече си долу, а до възела - още 10 м? Нямало смисъл..., Защо тогава? - отговор - вече гробно мълчание, но ясно защо - да се запъне в планката и да няма изтегляне... Анализ на ситуацията - едно 60 м въже, запънато за контролния възел в планката - да се катериш с жумари по него- не е сигурно, може да се измъкне изневиделица, пък и после чий ще го дириш с половин въже на цял рапел? От друга страна - самия анкер е на шибано място, до което без още един рапел от горе, от дърветата - пак страшно и опасно. Взе и да мръква... За изоставиш въжето - беден студент, събирал пари за въже една година - за нищо на света... Ей така стават нещастията в алпинизма...


Има едни стари щихт пластини, които предполагам визираш, но не мога да си намеря такава... С удоволствие бих заменил Petzl-ското реверсо, въпреки че и него го бива... Иначе mislesht визираше възела осмица на седалката...

Относно контролния възел... При предпоследния рапел, спускахме по една камина - 20-22 м. Не направихме контролен възел нарочно, защото имаше къде да се заклещи при хвърлянето на въжето и виждахме че ще стигне до долу, но това не попречи, когато го изтегляхме, то да се заклещи в някаква цепка. Дърпахме, дърпахме, дърпахме и нищо... Наложи се откатерване, с последвало рисковано откатерване надолу, за да го спасим и успяхме. В предвид умората и мястото на което бяхме, ситуацията се изнерви.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Юли 11, 2017 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък си помислих, че говори за блокиращата самоосигуровка, която се връзва със самозатягащ под осмицата/протриващо съоръжение, а не възела на основното въже/.
Реверсото си е модифицирана пластина, не трябва да се сменя, върши отлична работа. А за запънати въжа - не става само с дърпане - първо му правиш клатене - нещо като вълни, барем излезе. После псуваш, после пак и т.н. Ако е възможно, последният при рапела е хубаво да се опитва да го поставя/оставя в положение, предотвратяващо бъдещо заклинване, иначе драмите, както си видял, не са рядкост. Дето се казва, предотвратяването на зацепвания си е цяло изкуство.
Вто Юли 11, 2017 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, точно това на седалката, на пича му виси отпред.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юли 11, 2017 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления, Марти! Изненада ни.
Много ти отива Матерхорн.
Сря Юли 12, 2017 6:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Поздравления, Марти! Изненада ни.
Много ти отива Матерхорн.


Благодаря, Ружа. Матерхорн е специален връх и остави много у мен. В годините имах, имам мечти и амбиции да посетя и Триглав, Монблан, Джеравица, Голям Кораб, Мая Езерце, Колатите (Зла, Добра, Албанска) и други прекрасни върхове, но поради липса на средства, всичко остава за неопределено бъдеще... Работя по въпроса и нещата се случват, поетапно. Така или иначе на Матерхорн планувам да направя втори опит по друг маршрут, но догодина, сега не съм достатъчно подготвен.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Юли 12, 2017 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Една кака се обади - контролен възел сложила, щото така я учили "на курса". Питам - водопадът 50 метра, въжето 60, има ли смисъл, така или иначе вече си долу, а до възела - още 10 м?

Очевидно единствената грешка е на човека, който е изтеглил въжето, без да провери има ли контролен възел. Според мен останалите аритметики и допускания (дали въжето не е рязано например), каката съвсем правилно ги е пропуснала и всеки опит да бъде обвинявана за ситуацията е търсене на лесна изкупителна жертва.
Вто Юли 18, 2017 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Малко кадри от връх Брайтхорн и Цермат. Прекрасен връх, с обзорни гледки и лесен достъп от Цермат.

Къмпинга.


Влакчето.


Цермат.


Матерхорн от Цермат.


Долна лифтова станция.


Най-горна лифтова станция с изглед към връх Матерхорн.






По ледника към връх Брайтхорн.


На връх Брайтхорн - 4164м.н.в.











Матерхорн с шапка. Smile





Брайтхорн в мъгла на връщане.



_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Авг 01, 2017 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Кратък видео очерк от изкачването и слизането ни по ръба Хьорнли, тук - https://www.facebook.com/100000016551751/videos/1636839166326619/?fref=mentions

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Дек 04, 2017 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
martin555 написа:

Благодаря Делчо. Жив и здрав бъди. Smile Италианският маршрут с траверс на върха е вдигане на летвата, но ще потренирам още за него. Догодина живот и здраве може да се направи опит там... Smile

По ред причини - лошо време или болести, досега не съм успявал да се вредя до опашката за това чудо. Но приятели, ходили по лъвския ръб казват, че в известна степен е по-лесен дори от Хьорнли, най-малкото поради липсата на тълпи по трасето. Мисля че само един участък е по-сериозен - някаква камина, която не е камина, а плоча с висящ синджир по нея /май му казваха корде гранде или нещо такова/... Така, че догодина - на лайън ридж, а още по-догодина - на Цмут, после Фурген..?


Камината се казва камината на Уимпър. И след едно срутване е плоча Wink Няма синджир на нея, а въже. Както и на всяко по-трудно място над 3-та категория е опънат папапет за който се грижат гидовете. Намира се на едно въже преди заслона.
Гранде корде е верига и се намира над заслона. На практика след нея се излиза на ръба. (Преди това се траверсира под ръба....)

И като за финал бих подкрепил Владов за италианския Smile Принципно италиaнския машрут катери връх Тиндал.... чак финалните метри са по Матерхорн, където всъщност е ронляка. Маршрута е по-логичен от швейцарския. Води се и по-спокен... макар, че ако на това му викат спокойно, не ми се мисли за швейцарския.
Съб Дек 16, 2017 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
vladofff написа:
martin555 написа:

Благодаря Делчо. Жив и здрав бъди. Smile Италианският маршрут с траверс на върха е вдигане на летвата, но ще потренирам още за него. Догодина живот и здраве може да се направи опит там... Smile

По ред причини - лошо време или болести, досега не съм успявал да се вредя до опашката за това чудо. Но приятели, ходили по лъвския ръб казват, че в известна степен е по-лесен дори от Хьорнли, най-малкото поради липсата на тълпи по трасето. Мисля че само един участък е по-сериозен - някаква камина, която не е камина, а плоча с висящ синджир по нея /май му казваха корде гранде или нещо такова/... Така, че догодина - на лайън ридж, а още по-догодина - на Цмут, после Фурген..?


Камината се казва камината на Уимпър. И след едно срутване е плоча Wink Няма синджир на нея, а въже. Както и на всяко по-трудно място над 3-та категория е опънат папапет за който се грижат гидовете. Намира се на едно въже преди заслона.
Гранде корде е верига и се намира над заслона. На практика след нея се излиза на ръба. (Преди това се траверсира под ръба....)

И като за финал бих подкрепил Владов за италианския Smile Принципно италиaнския машрут катери връх Тиндал.... чак финалните метри са по Матерхорн, където всъщност е ронляка. Маршрута е по-логичен от швейцарския. Води се и по-спокен... макар, че ако на това му викат спокойно, не ми се мисли за швейцарския.


Ето една снимко-схема на Италианския маршрут.


_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Дек 17, 2017 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
slavei написа:
vladofff написа:
martin555 написа:

Благодаря Делчо. Жив и здрав бъди. Smile Италианският маршрут с траверс на върха е вдигане на летвата, но ще потренирам още за него. Догодина живот и здраве може да се направи опит там... Smile

По ред причини - лошо време или болести, досега не съм успявал да се вредя до опашката за това чудо. Но приятели, ходили по лъвския ръб казват, че в известна степен е по-лесен дори от Хьорнли, най-малкото поради липсата на тълпи по трасето. Мисля че само един участък е по-сериозен - някаква камина, която не е камина, а плоча с висящ синджир по нея /май му казваха корде гранде или нещо такова/... Така, че догодина - на лайън ридж, а още по-догодина - на Цмут, после Фурген..?


Камината се казва камината на Уимпър. И след едно срутване е плоча Wink Няма синджир на нея, а въже. Както и на всяко по-трудно място над 3-та категория е опънат папапет за който се грижат гидовете. Намира се на едно въже преди заслона.
Гранде корде е верига и се намира над заслона. На практика след нея се излиза на ръба. (Преди това се траверсира под ръба....)

И като за финал бих подкрепил Владов за италианския Smile Принципно италиaнския машрут катери връх Тиндал.... чак финалните метри са по Матерхорн, където всъщност е ронляка. Маршрута е по-логичен от швейцарския. Води се и по-спокен... макар, че ако на това му викат спокойно, не ми се мисли за швейцарския.


Ето една снимко-схема на Италианския маршрут.



Забравих да ви поздравя в предния пост, че сте се разходили и до Италианската кота на Матерхорн Wink Май повечето хора не го правят...

пп
Схемата не разбрах защо точно на мен я поствате?
Пон Дек 18, 2017 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
martin555 написа:
slavei написа:
vladofff написа:
martin555 написа:

Благодаря Делчо. Жив и здрав бъди. Smile Италианският маршрут с траверс на върха е вдигане на летвата, но ще потренирам още за него. Догодина живот и здраве може да се направи опит там... Smile

По ред причини - лошо време или болести, досега не съм успявал да се вредя до опашката за това чудо. Но приятели, ходили по лъвския ръб казват, че в известна степен е по-лесен дори от Хьорнли, най-малкото поради липсата на тълпи по трасето. Мисля че само един участък е по-сериозен - някаква камина, която не е камина, а плоча с висящ синджир по нея /май му казваха корде гранде или нещо такова/... Така, че догодина - на лайън ридж, а още по-догодина - на Цмут, после Фурген..?


Камината се казва камината на Уимпър. И след едно срутване е плоча Wink Няма синджир на нея, а въже. Както и на всяко по-трудно място над 3-та категория е опънат папапет за който се грижат гидовете. Намира се на едно въже преди заслона.
Гранде корде е верига и се намира над заслона. На практика след нея се излиза на ръба. (Преди това се траверсира под ръба....)

И като за финал бих подкрепил Владов за италианския Smile Принципно италиaнския машрут катери връх Тиндал.... чак финалните метри са по Матерхорн, където всъщност е ронляка. Маршрута е по-логичен от швейцарския. Води се и по-спокен... макар, че ако на това му викат спокойно, не ми се мисли за швейцарския.


Ето една снимко-схема на Италианския маршрут.



Забравих да ви поздравя в предния пост, че сте се разходили и до Италианската кота на Матерхорн Wink Май повечето хора не го правят...

пп
Схемата не разбрах защо точно на мен я поствате?


Благодаря за поздрава! Схемата по-скоро, за който прояви интерес. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Дек 19, 2017 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
Схемата не разбрах защо точно на мен я поствате?

За да видиш от орлов поглед къде си ходил...
Сря Дек 20, 2017 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov