ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ремонт на обувки. Разлепена подметка на Бестард.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Ремонт на обувки. Разлепена подметка на Бестард.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще ги шие, отпиши обувките.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 14, 2017 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ще надупчи подметката и прекара конец и ще намаже контактно лепило, което ще хване тук-там по високите места. В съвсем лошия случай ще ползва напълно неподходящо лепило като нещо за ПВЦ или пък водонеустойчиво, като версиите за гума на изоцианатните секундни лепила. Попитай какво е сложил, интересно е.
Полиуретанова паста е най-доброто лепило, струва ми се. 3M 5200 или нещо друго здраво.
Сря Юни 14, 2017 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hldd3n



Регистриран на: 13 Юни 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
@radi @dido, толкова ли е страшно шиенето? Sad Ако е така да му се обаждам да не ги дупчи, а просто да залепи и колкото хване, хване.. до следващата поправка?

_________________
the void that binds
Сря Юни 14, 2017 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Настоявай за полиуретаново, а не за полихлоропреново лепило, второто не хваща така, както първото. Ние с полиуретанови лепила си лепихме подметки за еспадрили, а там натоварванията бият отвсякъде тези по нормалните обуща, и издържа... Едно от прилично здравите е на Бизон. Прозрачно на цвят/хелметексите обикновено са жълтооранжеви/. Технологията е да се обезмасли и изчисти идеално повърхността, даже най-добре да се мине на шмиргел за идеално заравняване, дори обущарите така правят, след което двете повърхности се намазват тънко и се чака докато изсъхне разтворителя. При полиуретановите лепила се наблюдава нещо като ефект на "кипване" - появяват се малки балончета. Един обущар не чакаше, а ги нагряваше например близо до котлон или със сешоар/но така може и да се освини технологичния процес/, след което се притиска и за предпочитане поставя в преса и нека престои колкото може повече, например 24 часа. Ако може и да се поставят някакви шевове, стига да не разпорят лошо долната подметка, е още по-добре. Лошото на шевовете, както вероятно има предвид Дидо, е че отварят "разломи" в гумата, а отделно, ако навлязат и в горната кожа водо-непропускливостта отива по дяволите рано или късно/обикновено шевове се правят между слоевете подметки ПРЕДИ ОТГОРЕ ДА СЕ ЗАСТОПОРИ САМАТА КОЖА НА ОБУВКАТА, иначе последиците са предвидими.
Сря Юни 14, 2017 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
И понеже темата гледам е за Бестард, не мога да не кажа това, което констатирах вчера.
Както знаете, в неделя имаше издание на Витоша 100. Имаше толкова кал, колкото има места без асфалт по трасето...
Бях с това нещо:

Още като ги купих, ги бях отписал и ги отредих "за скъсване и хвърляне", т.е. за безогледна всякаква употреба без никакво пазене, защото подметките са ужасно хлъзгащи се и изобщо не държат. Обаче се оказаха, че имат едно наистина много добро качество - всичко над подметката е the Best art.
След 100 км кал, чорапите - бяло стягащо мизуно си бяха снежно бели/над границата на обувката - съответно лайняно кафяви/, така като са купени от магазина предния ден, и също толкова сухи. Просто не повярвах на очите си, но факт - мембраната наистина работи, а кожата + синтетиката са на завидно ниво. Сравненията с краката на други участници със "спортни" маратонки са потресаващи.


Последната промяна е направена от vladofff на Сря Юни 14, 2017 11:42 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 14, 2017 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hldd3n



Регистриран на: 13 Юни 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
vladofff, говорих с човека и ме убеди, че за 20 години е залепил и зашил доста подобни обувки и е нямал оплаквания от клиенти. Каза че ако не ги зашие просто пак ще се разлепят. За полиуретановото лепило съм сигурен, че си прав, но явно тези са си свикнали да ползват хелметекси. Незнам дали, това че подмедката е разлепена само тук таме и няма да я разлепя цялата също има значение за технологията на залепване.
Дано не си остави ръцете, но си нямам вяра, че ще се справя по-добре сам пък и в момента нямам много време да се занимавам.

Може би ще е полезно тук да сподели опит от обущарите, с които сме имали взимане-даване.
Този, който ми отказа да се бори с обувките беше в обущарницата на Емилио на ул. Хр. Белчев 18.

_________________
the void that binds
Сря Юни 14, 2017 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Аз също имам над 20 годишен опит в лепенето/не при обущари, а лично/и всъщност само заради това си позволявам тук да коментирам какво съм видял. В крайна сметка обувките са си твои, и можеш да се разпореждаш с тях както намериш за добре.
Сря Юни 14, 2017 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hldd3n



Регистриран на: 13 Юни 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
@vladoff Много благодаря отново за ценните съвети и споределн опит Smile Аз разбира се съм склонен да вярвам много повече на него отколкото на чорбаджийските увещаванки.

_________________
the void that binds
Сря Юни 14, 2017 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Както Владо е споменал, шиенето дупчи гумата и води до пукнатини и разкъсвания в мястото на дупчене след известно моткане по камънаците. Не е невъзможно също да прокъсаш конците ходейки из споменатите остри камънаци или чакъл. Прецакването на водоустойчивостта мисля е съвсем ясна.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 14, 2017 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
При полиуретановите лепила се наблюдава нещо като ефект на "кипване" - появяват се малки балончета. Един обущар не чакаше, а ги нагряваше например близо до котлон или със сешоар/но така може и да се освини технологичния процес/, след което се притиска и за предпочитане поставя в преса и нека престои колкото може повече, например 24 часа. Ако може и да се поставят някакви шевове, стига да не разпорят лошо долната подметка, е още по-добре.

Най-здравото контактно лепило като за тази тема в обущарската общност се активира с нагряване до определена температура за определено време. Не е полиуретаново. "Балончета" има и при нагряване на порестите планински подметки от разширяванета на въздуха в тях.
Ако обущарят знае достатъчно английски, руски и немски, има минимално необходимите познания по физика и химия и време за да следи какви са лепилата, може и да свърши работа и в по-взискателните случаи...
Сря Юни 14, 2017 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Georgi_Sve



Регистриран на: 05 Сеп 2017
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Не знам дали пиша в правилната тема, но като за първи коментар ще ме извините! Very Happy
Подметката на зимните ми обувки Соломон се е разлепила и бая се е изтъркала...
Дали някой е намерил вече добър обущар, който би могъл да помогне?
Мерси!
Вто Сеп 05, 2017 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Лепило и боядисване Отговорете с цитат
Какво лепило би ми свършило работа?
Тези са започнали да се цепят на сгъвката (не е на шева а до него..) - отвътре ако се подлепят с кожа или дебел плат - ще се закрепят ли за още един-два сезона (за градско)? Едните може и за работни да ги оставя в краен случай.



2/ Платнените искам да ги боядисам в черно (че избеля платът) - или да ги дам на фирма ако има такава) или да купя на БАСФ текстилна боя (по 12лв май беше). Но трябва в пералнята да се занимавам.
Това трябва да стане преди лепенето (ако не е термо лепило).
>

ПП: Обущар дали ще се справи по-добре? Нямам много доверие, а и не ми се набиват пари много (само скобите да намеря и подходящо лепило). Платненките мога и сам, но лепилото е важно - те май ползват по-друго?

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пет Ное 17, 2017 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
alquimista



Регистриран на: 20 Дек 2017
Мнения: 1
Местожителство: Бургас

Мнение Разлепени обувки Отговорете с цитат
https://drive.google.com/open?id=1cE6fK0pfconuODL-4g2NJl48MZJgbPwe
https://drive.google.com/open?id=1oeChocwZZF0dpXlHvhSmFU52tDbMFyQ5

Здравейте, носил съм тези обувки 1-2 пъти. Направих грешка, че съм ги забравил на терасата(лятото) и най-вероятно от топлината са се разлепили.
Ходих на обущар, който каза, че най-добре да се зашият.
Искам да попитам, дали не мога да ги залепя. Т.е. моля за съвет за някое качествено лепило или... не знам и аз. Съвет като цяло : )

Благодаря предварително!
Сря Дек 20, 2017 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Отговорете с цитат
Преди месец си купих Бестард Катманду
http://www.stenata.com/bg/products/product/%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-kathmandu

Носих ги всяка седмица, не съм имала проблем. Днес след 4-часова разходка на Витоша (с почивките, чисто ходене около 3,30 часа ) по утъпкана пътека, бяха мокри под стелката. Газила съм в сняг само за 15 мин, през другото време си вървях по пътеката, даже гети не бяха нужни.
Когато се прибрах ги измих под течаща струя. Едната се напои веднага с вода откъм подметката....Направо почна да се пълни...
Пон Дек 25, 2017 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
а гаранция нямат ли?
Пон Дек 25, 2017 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov