ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мошеници в Триград?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Мошеници в Триград?
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Мошеници в Триград? Отговорете с цитат
По коледните празДници ми се наложи да ходя в района на Триград. Около Дяволското гърло се навъртат разни продавачи на това-онова. Беше ни пробутано нещо, което трябвало да бъде пчелен мед. На вкус предполагам, че в някой от бурканите може да има и известни медни следи. Това което прави впечатление, е че "медът" е на "видове". Най-фрапантно е с "ментовия" - има толкова силен вкус на ментол, че най-вероятно към съдържимото е добавяна такава есенция при това в доволно количество, защото след като запитах познати "медопроизводители" и медолюбители и те потвърдиха , че е абсурд пчелите сами да направят такова нещо. "Медът" с "пчелно млечице" пък няма никакъв аромат на мед и вероятно е пудра захар и нещо друго, което дори не знам какво е - явно "традицията" на юндолско-белмекенските мошеници, предлагащи пудра захар вместо мед от "магарешки бодил" - просто буркан с някаква бяла субстанция тук има други разновидности. Цената също е добра 15 кинта за бурканче, при условие че от мой познати и близки си купуваме мед с гарантирано съдържание на буркана за под 10 лв на едро.
По мое виждане продавачката е мошеничка. Твърди, че се казва Байрактарова, поне така пише на етикетите по бурганите й. Моля ако има някой друг, който да е опитала да измами с "родопския си мед" да сподели. За мен това от бурканите й, е далеч от всякакво подобие на мед.
Сря Яну 03, 2018 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Още в началото на лятото измряха голяма част от пчелите в целия район между Буйновска и Широколъшка реки. Останаха два незасегнати пчелина, те и без това читавите пчелари от този район са общо трима, такива които не добавят нищо в меда, нито го взимат от Метро. Истински билков мед при добре гледани и обгрижени пчели ... под 15 лв/кг няма как, говоря за чисто билков. Но това е дълга дискусия, не сме в пчеларски форум.

Нещото в бурканчета по сергиите в района е нещо силно наподбяващо пчелен мед, но не е. Същото е и по всички останали туристически струпвания в планините у нас с предлаганите там хранителни продукти.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Яну 03, 2018 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tolev



Регистриран на: 31 Авг 2016
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Това е нещо наистина много далечно от мед. Просто има сладък (някои видове приятен) вкус, което обаче не му дава право да носи това наименование. Сравнително често ходя в Триград и помня въпросната продавачка Еми още откакто вадеше "меда" от багажника на една бричка, докато вече направо ѝ е разцъфнал бизнеса и има голяма сергия. Не съм сигурен какъв е държавният стандарт, за да може продуктът ти да се казва "мед", но ако има такъв, тая ще трябва да лежи до живот Very Happy

Впрочем, според мен повечето крайпътни сергии по главните пътища на Родопите са такива. Като визирам и продажбата в огромни количества на митичния Смилянския боб. Ходил съм в Смилян и съм говорил с много местни, които казват, че на хората от селото им стига само за тях и я остане малко за продажба, която най-често е от уста на уста. А това по сергиите нямало нищо общо. Най-вероятно и сладката и картофите са така. Затова аз си търся баби и дядовци, които да ми вдъхват повече доверие. Smile
Пет Яну 05, 2018 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Смилянския боб покрай пътя не е ли произведен и пакетиран в Китай? Ние сме си купували два пъти, един път от самия Смилян, ма видях лехата и боба. И един път от едно село - Стоманево / но в случая вярвам на колежката която ми го продадеи боба беше наистина чудесен /.
И за мурсалския чай историята е подобна. В Триград пред пещерата един ни мрънка, че продава истински мурсалски чай /някъде му викат алиботушки, другаде пирински, някъде дори странджански/. Жена ми го игнорира. Той вика че било пенкилер - дигало самолета, помагало за диабет, кръвно и ко ли още не. Жена ми мълчи намусено. Накрая го удари на молба продавача. Аде купете бе, аз съм сакат, инвалид, диабетик, инфарктаджия и прочее... продавам го да си помогна!!!!
Жена ми вика - ми пий ти да се излекуваш.
Страните не стигнаха до консенсус естествено.
п.п. Най ценното нещо което съм си купил от покрай Триград е книгата на А.Жалов "Подземен бележник", ама не се прецаках щото въпросния ни стана приятел после.
Пет Яну 05, 2018 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение На пазара Отговорете с цитат
Ама моля ви се, не може на пазара дините да не са от Любимец, картофите от Самоков, ягодите от Берковица, а черешите от Кюстендил! За чесъна да знаете: само от Долни Раковец! По едно време беше на мода бялото вино керацуда, което според надписа се произвежда само от няколко декара лози край Кресна, а струва по три лева бутилката и е достатъчно за цяла Европа. Специално за меда: нагла фалшификация е да ти пробутат глюкоза вместо пчелен мед. Но има и по-фина, която се устаноява само със скъпи и сложни анализи: медът може да не е събиран от цветен прашец, а да е преработена захар, с която хранят пчелите. Е, пак е пчелен мед, но му липсват най-ценните природни съставки. Тази измама вече трудно ще установим.
Съб Яну 06, 2018 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Мурсалският чай", който се продава тук там по сергии, вкл. и около с. Триград е култивирана версия на дивия чай. Могат да се видят цели градини с него в района. Доколкото знам той е по-голям от дивия, но по-малко ароматен и т.н.
Май месец 2017 г. минавайки през билото Мурсалица на много места видях ей такива табели. Имаше и една Лада Нива на РИОСВ Смолян, въпреки, че още не му беше сезона...




Пон Яну 08, 2018 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
"Мурсалският чай", който се продава тук там по сергии, вкл. и около с. Триград е култивирана версия на дивия чай. Могат да се видят цели градини с него в района. Доколкото знам той е по-голям от дивия, но по-малко ароматен и т.н.
Май месец 2017 г. минавайки през билото Мурсалица на много места видях ей такива табели. Имаше и една Лада Нива на РИОСВ Смолян, въпреки, че още не му беше сезона...





Е, той всичкия който се продава би трябвало да е култивиран. Дивият нали е забранен за бране?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 08, 2018 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Дали е забранен?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 08, 2018 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чаят беше забранен за бране тази година. По Мурсалица не е останало и какво да се бере, растението просто го няма по местата където преди покриваше големи площи ... що страх брах по скалите докато събера две шепи семена. Началото на юли беше наскубано вече. Догодина няма и да има нужда от забрана или охрана поне там, по мугленско ... чаят (растението) просто го няма. На двата трИградски баира са остнали по няколко стръка, същото и над Ягодина и на Чала ... то и затуй по гръцко ходят за чай нашите орки вече. Ще го разсаждаме другаде ... по старите му места.
Иначе за качеството и аромата - билката си иска слънцето, височината, температурата, варовика и възкиселата почва.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Яну 08, 2018 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
култивираният е по-висок наистина и то доста. За мириса.... не знам какво да кажа, защото съм мирисал само див и той наистина е с много добър аромат, но само докато е пресен. След като изсъхне не ми мирише. То всъщност по мириса се запознах с мурсалския чай.
Пон Яну 08, 2018 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
... то и затуй по гръцко ходят за чай нашите орки вече...


Е, орки, айде сега Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 08, 2018 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не си виждал как слизат от кофата на Камаз - някои скачат, другите ги изсипват Smile ... нямах предвид хората които берат(ем) за лични нужди или такива дето събираме семена, които разсаждам из разни подходящи места, където едно време е имало чай.
За съжаление из онзи район дето съм го виждал това и изчезнхаа и чаят, и козите и другите животинки дето щъкаха в доволни концентрации там.
Човеците и те много намаляха, за туристите останаха мошеници предимно.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Яну 08, 2018 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, нали знаете че свойствата му са силно преувеличени, също както на киноата например. Защо е тази истерия и безразборно скубане? Толкова ли са тъпи хората?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Яну 10, 2018 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Толкова ли са тъпи хората?

Що за риторични въпроси задаваш? Щом лелята от багажник на бричка вече е преминала на голяма сергия, явно не са "толкова" тъпи, а "доста по толкова". Съмнявам се обаче, че май и пикът на простотията изобщо не е близо. Ако пък чуеш и "екскурзоводът" какви врели некипели сипе за подопечната му пещера, съвсем ще се отчаеш. Знаеш ли, че по негови твърдения съм видял 100 000, словом /сто хиляди/ прилепа на едно място. От една страна е въпросът дали са тъпи хората, но от друга стои и затвърденото убеждение на триградчани, подобно на "морските" си колеги, че туристът е като паламуда - минава веднъж в годината, пуска хайвера и си заминава. За втори път ми са налага да бъда в това поселище и за втори път ми се набива представата, че се опитват да ме правят на глупак, при това по един не чак толкова префинен, за да не направи лошо впечатление, начин, а по израза на мой приятел за марката клеми от UK - Wild Country, с неговия си превод - чрез "дива селяния".
Сря Яну 10, 2018 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Росен 76



Регистриран на: 05 Авг 2013
Мнения: 28
Местожителство: хижа Чаирски езера

Мнение Отговорете с цитат
С тия медени мушенгии покрай Триград-не знам какво да прави човек....Да се смее ли или да се ядосва.Ако искате да си купите истински мед-потърсете някой сериозен производител от района.Все още има такива,макар и да се броят на пръсти.При нас истинския мед е само билков букет,тъй като в района няма друга паша за пчелите.Но за съжаление,последните години количеството мед,което добиваме,е едва 15-20 кг на кошер ,от което идва и по-високата му продажна цена.Аз познавам всички колеги пчелари в района и мога да ви кажа,че никой от тях не си продава продукцията по крайпътните сергии или магазините.Така,че не се хващайте на евтините номера на търговците,които забогатяват на гърба на наивните им клиенти.
Пон Яну 15, 2018 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov