ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Отговорете с цитат
alexvan написа:
Загиналият е от Пловдив, на 30год. и по неофициална информация е лекар в столицата.
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/turist-e-zaginal-pri-izkachvane-na-vryh-vihren-snimki-2070919

Петър ли се казва?
Сря Яну 10, 2018 7:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Незнам имена.
Сря Яну 10, 2018 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
2016godina написа:
Петър ли се казва?

Филип Б. е името на загиналия.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Яну 10, 2018 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Част от коментарите в фейсбук групата "Алпийски клуб Банско":

Александър Ч. Така... въпреки,че не е много редно да излизам и да се плюнча и аз какво точно е станало, понеже тепърва предстои да ходим в полицията и да даваме информация искам да кажа и аз няколко думи по въпроса. По принцип исках да изчакам да видя как ще се развият нещата и след като институциите си свършат работата и тогава чак мислех евентуално да изкажа някакво мнение по въпроса. Това, което ме провокира да пиша са няколко факта, които не ми дават мира. Първото нещо е държанието и поведението на въпросния водач... Аз бях на мястото, чухме и до някъде видяхме какво стана... аз подадох и сигнала към 112 и ППС. Както и помогнахме заедно с други момчета за свалянето на момичето от скалите и оказването на първа помощ на пострадалия. Като за начало да започна с това, което ме подразни... Не е нормално за мен при положение, че просто бяхме там на неподходящото място в неподходящото време аз 4 дни след инцидента да не мога да си избия гледките от главата и нещата които видях и виковете които чухме да ни преследват още, а човекът, който е водил хората да се държи все едно нищо не се е случило. Първото нещо, което ме провокира бяха няколко коментара на въпросния водач 2 дни след случката, човекът си коментира забавни неща,шегува се, разказва вицове и слага ухилени емотиконки в коментари... това ми дойде много грубо и непристойно към паметта на загиналия, пак казвам, че при положение, че ние не можем вече 4-ти ден да си избием смазания човек от главите си и ужасяващите викове. Най-малкото в такъв случай този човек е длъжен да замълчи от уважение към паметта на загиналия. Следващото нещо е тоталното замазване на случая и както прочетох тази сутрин коментари от известни алпинисти и планински водачи (пряко свързани с въпросния водач - което не им прави чест!) оставам с впечатление, че се изкарва просто поредния "нещастен случай" в планината. ДА АМА НЕ! Все пак, ако този водач си беше свършил работата и задълженията нямаше да се стигне до това. Погазени са основни закони и правила за придвижване във високата зимна планина. Все пак аз не съм човекът, който да каже дали е така, има си органи и институции, които трябва да свършат тази работа. Тук е моментът да отговоря и на въпросния водач... по-горе си написал "задоволяването на вашето любопитство "какво точно се е случило" ще промени ли нещо в ситуация? И да не би да върне пострадалия от мъртвите?" Не, няма да го върне, но ще помогне на други да не идат там! Отдолу е дописано, че е редно от уважение към починалия хората да си задоволят глада от информация и подробности... да ама хората не вярват, че истината ще им бъде представена по правилния начин и искат да разберат подробности не за да си правят сензации, а най-вероятно да предпазят себе си и други хора от подобно нещо. Аз сега тук няма да седя и да разкавам подробности какво се е случило и какво сме видели и т.н. понеже в момента тече разследване (надявам се), което ако е адекватно ще доведе до съответните последствия. Пак казвам, не познавам водача лично, въпреки, че известно време сме били "приятели" във Фейсбук, след време го бях изтрил именно поради факта, че не го познавам лично...

Ema Emilova Това с виковете звучи ужасно, наистина ужасно.. :/


Александър Ч. Но сега съм меко казано афектиран и то само заради факта, че този човек го виждам на снимки в планината само ден след инцидента, и коментари със сарказъм и ухилени човечета, а аз още не мога да спя нормано... тука е момента да напомня за уважението към починалия и, че този водач в момента трябва да е по-нисък от тревата, а не да сипе коментари и какво ли още не по социалните мрежи. (Не казвам,че трябва да излиза да дава инфо понеже тече разследване,но най-малкото да мълчи и да не показва, че все едно нищо не е станало). По отношение на терена, на който стана трагедията, всеки който е бил там (аз съм бил над 50 пъти) знае прекрасно дали са нужни котки,сечива и каски. ВСЕКИ! По същото време в хижата имаше курс по планинарство и инструкторите обясняваха точно това. Нормално е и всеки знае, че е така. Януари месец е, въпреки, че снега не е много става въпрос за страшни наклони и заледени участъци, които са меко казано трудно преудолими без съответната екипировка...да не говорим,че отдолу са бясни пропасти и улеи, но това вече трябва да го установят съответните органи. Нищо лично към никой, абсолютно нищо. Дори си мислех изобщо да не пиша по случая, но още ми се въртят страшни картини в главата въпреки,че имам силна психика... за мен е недопустимо изобщо да се говорят странични работи на този етап, но все пак пък трябва да се знае за да се предпазят други хора. Аз съм последният, който търси сеир и сензация от този случай... изобщо не исках да бъда там! Ама изобщо! Но понеже съм интелигентен човек и осъзнавам какви са причините довели до злополучния инцидент, си правя една груба сметка и смятам, че ако водачът е бил достатъчно добър и адекватен е трябвало да прецени необходимоста от котки, каска и сечиво за клиентите си. Дори огромният Боян Петров беше там преди няколко дни с жена си с котки и въже ако не се лъжа. Все пак тези хора са клиенти и нямат никакъв опит,а и е тъмно, тук говори единствено водачът. Как отзад бяхме 10 човека и всички бяхме с котки, а сме аматьори? Това е груба грешка, довела до събитията. Не искам да търся сензации и други тъпотии,нито да ръся обвинения, просто казвам аз какво мисля... (водачът е достатъчно опитен за да прецени дали са нужни тези мерки и е преценил, че не е нужно... но дали наистина е така е друг въпрос и тепърва ще бъде установено), и единственото което искам е да предпазя хора, които им предстои ходене там и избор на планински водач. Надявам се след приключвне на всякакви разследвания, експертизи и огледи да се установи адекватно причината и да се даде гласност на случая... Щото в крайна сметка ние обикновенните хора си плащаме на хора именно да ни предпазят от това. Предлагам да спрете да коментирате по темата докато не станат официално нещата. Знам,че на водачът изобщо не му е лесно в момента,знам че съжалява за грешките си, знам и че няма как да върнем човека, ако има съвест, то тя ще го тормози, но лично аз не видях това в поведението му и това ме кара да не си мълча. Отделно няма да приема версията „нещастен случай” от известни водачи и „колеги” щото ако тоя човек си беше свършил скапаната работа нямаше да има случай! Не ме интересува водачът кой е , как се казва и колко опит има... Ако той е направил груба грешка,то тя трябва да се докаже и покаже на хората за да ги предпази! Оставете компетентните органи да си свършат разботата и чак след като има развитие по случая, тогава ще можем да си правим сметките правилно ли е или не е? Истина ли е или не е? Така ли е или не е? До тогава предлагам да запазим мълчание в памет на момчето. Лека му пръст! Бог да пази останалите!

Александър Ч. Неправдата ме дразни и не ми дава мира, не нещо друго! Пак да кажа нищо лично към никой! Здраве на всички, аз приключих тук!


Dimitar Dimitrov Че в България рядко се пуска сносен рипорт за такива случаи е вярно. Че да се чака официалната информация е почти безмислено, също е вярно. Но в случая намирам информацията от ПСС за напълно достатъчна към този момент за да се предпазят други хора от такива грешки на това място. От там нататък - пострадалите и водача, когато могат, искат и когато им позволява закона. Може и да е никога и ние само може да се съобразим. Branislav Brankov мога да му кажа да не изпада в дискусии на тема его твърде много, просто щото на всички по баирите не ни е малко, включително и на него. Няма смисъл. Затова искам само да му пожелая да преодолее тая ситуация, и да продължи напред, както той го чувства. Това е смисъла от ходенето по планините, дори когато се случи и най-лошото. Грешки се случват, включително и нелепи, и могат да се случат на всеки и по всяко време, включително и на най-добрите. И точно Джамджията е един от примерите за това. Затова нека да го подкрепим и него, и загиналия и близките им, защото те имат нужда от това със сигурност.


Краси Петров Отговорността е бреме, а когато е за човешки живот е вече и дълбока философия... дано всичко мине някак по-човешки, да се направят изводите и хората да си продължат по пътя... дано

Весела Ягодова Дискусията тук няма да промени хода на следствието, нито ще върне загиналия. Едно официално съболезнователно обръщение от страна на фирмата-туроператор, чийто представител е водача, обаче би променило много, поне в моите очи. Що се отнася до хронологията на ПСС, сори, пичове, ама нищо не казва. Очаквам официално изявление от страна на водача и анализ на ситуацията от експерти (условно казано), когато му дойде времето. Никой не е безгрешен, нямаме право да съдим, но имаме право да търсим и изискваме инфомация, особено ако водача е публична личност, което търсене няма нищо общо с глад за клюки и пикантерии. Утре другиден ние може да сме на мястото на участниците в инцидента. За да не сме, ни е нужна тази информация.


Александър Ч. Точният коментар!
Чет Яну 11, 2018 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Качвал съм оттам, но отдавна, 90-те. Помня само, че зимата беше топла и не беше проблем качването. Познавам двама дето се изпляскаха от приблизително това място, но по различно време. Единия остана без 20 процента от епидермиса си и оцеля, другия счупи две ръце, долна челюст и малко беше скалпиран и пак оцеля / тоя е беше на 14 години и ми е близък/. И двамата не бяха обвързани. Първия беше с котки на краката. За втория не съм сигурен. Там стават сакътлъци, а изводи се правят с мравешка скорост. Жалко. Като управление на скоростен автомобил е като си с хубава екипировка, караш си и не усещаш скоростта. Ако не си направил всичко дори и най-глупавото, за да предотвратиш евентуално нещастие при лош късмет, ако се чувстваш един вид Биг Бос и недосегаем / аз така се начупих като животно навремето/ за секунди ставаш на протоплазма. Не искам да се бъзикам с никой, но се сещам как дъщеря ни по-миналото лято се изплющя от място където беше минала вече веднъж, и ако с Водача и нея не бяхме обвързани, окотени и опикелени са сигурно и аз щях да я опявам, че надолу беше доста и стръмно. Става дума за друга страна не за България. Внимавайте хора, има нещастни случайности, но има и глупава самонадеяност.
Чет Яну 11, 2018 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Storm



Регистриран на: 20 Дек 2012
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
от това място не мога да си представя как ще се изтропаш, защото наклона е много малък и е широко, едва когато стигнеш до паметните плочи, тогава започват скаличките. И въпреки това винаги се ходи с каска над шапката, хем зимата топли, хем така трябва. Котки може и да не слагаш, но ледена ръка или пикел задължително в теб. Как да е, грешката е на водача на 100% и разни обяснения като 'случват се такива неща' и т.н. са неадекватни на N-та степен. Най-срамното е как всички 'велики алпинисти' които работят и гидове мълчат по случая, защото са партия с въпросния водач, който познавам от друго място и не е лошо момче, но ходи по планините сравнително отскоро и въпреки това е със самочувствие до небето, па кога стана и алпинист, и водач по алпийски маршрути не знам.. Та същите тези водачи ако беше някой непознат за тях, сигурно щяха да го оплюят и какво ли не, а в момента
на този техен приятел дори не му споменават името, с измислени обяснения че никой не е застрахован, как човек не може да върне времето, как едва ли не нищо не е станало. Същата тази гилдия на водачите щеше да дава на прокурор всички 'нелегитимни' и 'незаконни' водачи, предлагащи тази услуга без да имат съответния лиценз. Но иначе некадърници с лиценз не е проблем да пребиват хора и да им вземат парите. СРАМ за гилдията на т.нар. водачи и Асоциация Планини и Хора, която още не е взела отношение по случая Idea
Чет Яну 11, 2018 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Storm написа:
[Най-срамното е как всички 'велики алпинисти' които работят и гидове мълчат по случая, защото са партия с въпросния водач, който познавам от друго място и не е лошо момче, но ходи по планините сравнително отскоро и въпреки това е със самочувствие до небето, па кога стана и алпинист, и водач по алпийски маршрути не знам.. Та същите тези водачи ако беше някой непознат за тях, сигурно щяха да го оплюят и какво ли не, а в момента
на този техен приятел дори не му споменават името, с измислени обяснения че никой не е застрахован, как човек не може да върне времето, как едва ли не нищо не е станало.


Два коментара от въпросния водач, когото всъщност по-горе споменаха.

Цитат:
Не знам дали обръщаш внимание, но всичките 10-на души,които са били там не говорят по темата публично.
Помисли защо, преди да квалифицираш и изказваш предположения.


Цитат:
Както казах, външен си за този случай и не си наясно с процесите, които протичат в момента по отношение на замесените.
Текат разследване и експертизи. Становища по случая ще има след като приключат тези процеси. Такъв е реда.
Информацията от ПСС за момента ще трябва да ти стигне, макар да не е на 100% акуратна.


Отделно част от описанието на профила му като водач

Цитат:

С над десет годишен опит в планините на България, в Алпите и в Патагония, той твърдо заема позицията, че с Планината шега не бива и независимо от опита си, човек трябва да се съобразява с всички необходими мерки за безопасност.


Storm написа:
Но иначе некадърници с лиценз не е проблем да пребиват хора и да им вземат парите.


Пет пъти съм ходил с неговия колега от фирмата по планини и по скали, и мога да ти гарантирам че не е некадърник. 100% съм сигурен, че същото се отнася и за него. Не че се опитвам да го защитавам или да му правя реклама, но не мисля че е правилно да се хвърля цялата вина върху него автоматично без да се знае всичко. А в България хората масово обичат да си вадят генерални заключения на база два реда в интернет без да помислят преди това.
Пет Яну 12, 2018 11:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
С над десет годишен опит в планините на България, в Алпите и в Патагония

Бранислав Енеев Бранков -- Диплома за планински водач №045916/2016

«Кой е Бранислав Бранков?

„От къде да започна“, кахъри се майка му уважаваната разложка историчка Катя Бранкова.

Роден е на 28.02.1990 г. в Разлог, но от 14-годишна възраст замина за София да учи. Завърши 18 СОУ „Уилям Гладстоун“ София с японски език, природоматематически профил. После работи като 3D художник /триизмерна анимация/ в Конгрестехник, България – 1 година, а от 2011- в „Геймлофт България“ – на същата позиция, до април 2016 г. Сега е на свободна практика и целта му е да реализира проектите си. Занимава се със скокове с парашут, има лиценз към американската парашутна асоциация, гмуркане и подводна фотография, пейзажна фотография, скално катерене и като планински водач.

Бащата на Бранислав дълги години е военен офицер в Разложкото поделение. След закриване на военния полк е принуден да търси ново професионално поприще и в момента работи като полицай в родния си град Видин. Именно затова и първоначално живота на Бранислав е насочен към преследване на военна кариера, както споделя самия той.

Пиринският корен обаче надделява и младият човек прави рязък завой в своя избор като става запален планинар.»

Източник: http://pirinpress.bg/dir/?p=4746

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Яну 13, 2018 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Storm



Регистриран на: 20 Дек 2012
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
NorthBridge написа:

Пет пъти съм ходил с неговия колега от фирмата по планини и по скали, и мога да ти гарантирам че не е некадърник. 100% съм сигурен, че същото се отнася и за него. Не че се опитвам да го защитавам или да му правя реклама, но не мисля че е правилно да се хвърля цялата вина върху него автоматично без да се знае всичко. А в България хората масово обичат да си вадят генерални заключения на база два реда в интернет без да помислят преди това.


Ако аз те подстрижа безплатно и те направя 0 номер ми е простено, ако ти взема „Цена: Индивидуална програма: 392лв/участник , Двама участници: 362лв/участник “ - то тогава не виждам кое може да ме оневинини че съм ти прецакал тотално прическата за много време напред. Надявам се, че ме разбра. И аз не искам да го защитавам, нито да обвинявам, но фактите са си факти и те не са розови.
Пон Яну 15, 2018 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
С въже или без въже?! Въпросът придобива хамлетовски оттенък:

Към статията
.
Съб Яну 20, 2018 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
За уточняване, използувам снимката на Мартин 555, ако е съгласен....ще го черпя пиво .

Излиза, че падането е станало не от Джамджиевите скали, а по улеите под тях, които инстинктивно всеки даже малко разбиращ от ходене в планината би ги избягнал. Зимата при повече сняг хората ходили наоколо знаят, че подхода е от пътеката от х. Бъндерица, след последната висока мурова гора вляво и само по ръба.
В случая е имало сравнително малко сняг и даже през мястото на инцидента, има достатъчно оголени ребра с равномерен наклон, по които на зиг-заг да се стигне на ръба.
Какъв е тоя "водач" да прекарва клиенти през най-неадекватното място, още като го погледнеш от асфалтовият път под него за хижа Вихрен, виждаж че точно оттам не трябва да се минава. А се водят клиенти, платили си и разчитащи на теб, като на разходка - без каски даже. Младо момче, лекар, живота е бил пред него, си е отишъл заради некадърник.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Яну 21, 2018 6:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Зимата при повече сняг хората ходили наоколо знаят, че подхода е от пътеката от х. Бъндерица, след последната висока мурова гора вляво и само по ръба.

Ангеле, моля те не приказвай ангро. Хората, ходили при повече сняг, добре знаят той къде има обичай да се задържа в доволни количества. При мен последният опит от х. Бъндерица, в посока "високата мурова гора" бе на 08.12.1997г. и завърши с около 6 часа биене на пъртина от вратата на хижата, до мястото, където пътеката прави остър завой наляво, още долу в гората. Там е изключително трудно при дълбок сняг и изобщЕ няма никаква гаранция срещу "горска лавина". Освен това ръбът долу е в такъв клек, че да те откаже задълго да ходиш на такива места.
Пон Яну 22, 2018 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле,

това ребро е стандартното, класическо място за зимно качване до Вихрен, с минаване по ръба над Джамджиевите скали.
Подходът откъм Бъндерица е меко казано мазохистичен - подкарвал съм го лятото за проба Smile До над Хана е ОК, след което има скален откос и клек до шия, до над Малкия казан.

Инцидентът е закономерен при геометрията на ръба и скалния венец току под лятната пътека. Подхлъзване и ненавременно задържане при всички положения ще доведе до такова падане.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 22, 2018 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
vladofff, Dido, прави сте че от Бъндерица е доста трудно достигането и пресилено го дадох, имайки предвид застраховка от лавини... По склонът на Вихрен, източният, падат огломни лавини, но сняг в повечето време от зимата има само в улеите. Рядко пада такъв сняг, че да покрие целият склон. На времето, когато зимата се качвахме на Вихрен, при голям сняг и добра видимост хващахме директно от асфалтовият път мястото където до краят на май седи затрупано от голямата лавина, единият ръб на огромният улей образуван от лавината, който ръб тук там се разклонява, но все нагоре , и извежда право до върха на Вихрен.
Къде точно са тоталните грешки на водача според мен, говорещи за пълно несъответствие към ангажиментите му. Оставяме настрана че не е организирал свръзка с въже, хората са без котки и каски, което със сигурност при неголемият наклон е щяло да спаси момчето.
1. Съвсем наблизо до мястото на инцидента винаги при малко сняг както е била ситуацията, има колкото щеш открити равномерни каменни ребра с малък наклон, даже не са ребра, а широки каменни била, които извеждат до началото на Джамджиевите скали. От какъв зор, там гледка няма, тя е на Джамджиевите, прекарваш хората през най- опасното място при наличие на 10 метра встрани на напълно нормални преходи и за без котки.
2. Ходенето до самото това място на инцидента е лесно, пътека. От незнайно какъв зор водача оставя неподготвен човек сам да излиза встрани и прави подсичания.
3 . Изведнъж водача / би трябвало той да води или да е отзад в непосредствена близост / усеща че снегът от мек става лед. Извикай, спри хората, затова си водач да видиш нещо елементарно като твърд леден слой с наклон, а отдолу наблизо има скали - комбинация която всеки ходил 1-2 пъти зимата в планината като я види, ще му светне червената лампа в главата.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Яну 22, 2018 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле,

мисля, че недооценяваш геометрически взаимното разположение на реброто за качване, излаза му на ръба НАД Джамджиевите скали, лятната пътека и скалния венец, където нещастния младеж си е счупил главата.

Снимката на Марто отблизо казва почти всичко.
На нейна база и на няколко мои летни кадъра ще се опитам да нарисувам трасето за качване, вероятното ранно отклонение към ръба над Джамджиевите скали, точката на падане, траекторията на падане и мястото, където е останало тялото.

Доколкото мога да преценя от снимката на Марто, случилото се е станало в много голяма близост до оптималната зимна линия на изкачване - т.е. веднага, 10-30 метра след като са се отклонили към ръба над Джамджиевите скали.

Искам да коментирам също следните важни детайли от поста ти горе: Наклонът там не е малък, дава сериозно равномерно натоварване при изкачване, сравнено със стандартните летни планински пътеки (400 метра във височина при 800 метра дистанция, проектирана). Ходенето дотам, следователно, не е лесно, а пътека всъщност няма. Бъди сигурен също, че човекът не се е отклонил самоволно встрани, доколкото знам как се върви в зимна планина с водещ отпред. Водещият или групата избират трасето, което всички следват съвсем пунктуално (спестява усилие за бъхтане на стъпки). Изключая изключенията разбира се, продиктувани от съображения за безопасност Smile В конкретния случай, убеден съм, линията на придвижване е избрана от водача, а нещастникът зад него просто му се е доверил, както и следва да бъде. Финално - това място е относително лавинобезопасно.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Яну 22, 2018 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 74 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov