ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Би могло да потърсим и достатъчно отдалечена група ако установим (поне с някаква приблизителна точност на първо време), че регистрираме събития едновременно. Ако не регистрираме такива събития, тогава явно причината не е толкова глобална и по-скоро е някакъв локален ефект около или дори в самия уред, както предполага и bashtata. Аз също си мисля, че това е по-вероятното обяснение, но би било полезно да го проверим. Smile

Връзката между светкавици и TGFs е приета за научно доказана през последните години. Не е съвсем ясно обаче доколко с устройства като нашите е възможно да бъдат засичани такива явления. Отворен въпрос за учените е и точното естество на физичните процеси, които водят до TGFs.

Ако стигнем до фазата с отдалечена група пак няма да е съвсем лесно да филтрираме случаи, в които край отдалечената група има други гръмотевични бури по същото време. Ще е нужна добра синхронизация, може би на ръба на постижимото с NTP, а за предпочитане с GPS или дори по-добър часовник. Освен това, дори и да решим въпроса със синхронизацията достатъчно добре, биха останали случаите, в които ефекта от TGF обикаля цялото земно кълбо. Видях да споменават, че и това се случва понякога, сякаш доста по-рядко обаче... Ако е достатъчно точно измерването на времето, вероятно би могло да бъдат разпознати и тези случаи, заради по-голямата им отдалеченост.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 21, 2018 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
При мен бе регистрирано току-що още едно събитие (21.01.2018, 22:32:42, 0.33 μSv/h). В същото време Егейският бряг на Турция е като арена на CounterStrike битка. Smile



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 21, 2018 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Още един интересен вариант на картата, в който личи кои наблюдателни пунктове засичат дадена светкавица. Прави впечатление, че в момента най-добра видимост има по вектора от Егейска Турция през Западна България.



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 21, 2018 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Кратко описание как работи "Lightning and Thunderstorms" мрежата за наблюдение в реално време:

http://en.blitzortung.org/cover_your_area.php

В България в момента има три инсталирани устройства за наблюдение, от които само едно е в действие. То се намира в с. Лозен край София. Двете неработещи са в София и Стамболийски.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 22, 2018 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма подобно нещо при мен.

За съжаление данните изглежда да са изключително нестабилни и едва ли могат да се ползват за сравнителни цели:
http://www.lz1fw.com/track/LVA_1.xlsx
Времето е определено като за първия запис е прието времето на създаване на файла а за всеки следващ запис се добавя точно по една секунда. Грешката вероятно е около три секунди за всеки час с натрупване.

Мислех си, че Windows 10 ползва NTP по подразбиране, но проверката показва че съм се лъгал. Времето на часовника на компютъра ми избързва с две секунди пред стандарта за точно време предаван на 4996 kHz.

vedrin написа:
При мен бе регистрирано току-що още едно събитие (21.01.2018, 22:32:42, 0.33 μSv/h).

Пон Яну 22, 2018 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Няма подобно нещо при мен.

Мда, явно вървим към извода, че нещо не е наред с моя уред. Все пак, нека понаблюдаваме по-дълго време. Интересно е и дали въобще ще се появят подобни пикове другаде, дори и да не са синхронни...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 22, 2018 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Попаднах на една съвсем наскоро излязла статия в Nature от японски автори:

Photonuclear reactions triggered by lightning discharge

Описват регистрирани с наземни уреди TGFs. Уредите им обаче са били разположени доста близо до гръмотевичната буря (на 0.5 – 1.7 км от светкавицата).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Авг 02, 2018 3:27 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Яну 22, 2018 2:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Засега ми идва на ум да ви дам мойто устройство с друг вид тръба(ампула) със стъклен корпус и да я оставите да работи с вашето устройство. Има SD карта на която пише два вида файлове. Единия е на 10 секунди в скалата на собствен часовник реално време:
дата,час,CPM
10/20/2017,07:14:03,1
10/20/2017,07:14:13,4
10/20/2017,07:14:23,10
10/20/2017,07:14:33,16
10/20/2017,07:14:43,20
10/20/2017,07:14:53,27
10/20/2017,07:15:03,29
10/20/2017,07:15:13,27
10/20/2017,07:15:23,26
10/20/2017,07:15:33,22
10/20/2017,07:15:43,24

другия е минутен с един запис със собствения часовник, а другия е с GPS координати в скалата на GPS, доколкото има видимост

10/20/2017,11:56:49,18 CPM,0.67 uSV,5051 mV
$GPRMC,085326.000,A,4249.7866,N,02339.8683,E,1.76,325.88,201017,,,A*6F

10/20/2017,11:57:49,20 CPM,0.67 uSV,5051 mV
$GPRMC,085426.000,A,4249.8106,N,02339.8186,E,2.94,307.69,201017,,,A*6A


Първия запис е в местно време :
дата, час, CPM, мощност на дозата, захранващо напрежение
и се различава с 3 часа от времето във втория запис, но се вижда, че собствения часовник освен с трите часа е избързал с повече от 3 минути и ще трябва да го сверя.
Втория запис е:



Да се срещнем и обсъдим. При мен непрекъснато работи прибор със сцинтилационен детектор, но той пише на 10 минути. Лесно ще го настроя на 10 секунди, но става дума за огромно количество информация с която аз не мога да се справя сам. Един денонощен файл с десетсекундни спектри ще се състои от 8640 записа с 124 спектъра във всеки запис. В тези записи не съм наблюдавал подобни "подскоци".

Ако имате непрекъснато работещ компютър у дома мога да спретна две устройства с безплатна програма под WIN която пише във временната скала на компютъра, който ако е свързан в интернет си поддържа вътрешната скала доста по-точно от една секунда.
Връзката е през USB
Пон Яну 22, 2018 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
bashtata написа:
Ако имате непрекъснато работещ компютър у дома мога да спретна две устройства с безплатна програма под WIN която пише във временната скала на компютъра, който ако е свързан в интернет си поддържа вътрешната скала доста по-точно от една секунда.
Връзката е през USB.

Да, имам непрекъснато работещ и свързан към мрежата компютър.

Готов съм за среща в удобен момент -- ще ми се да изясним този казус, макар и все повече да съм склонен да мисля, че "грешката е в моя телевизор", т.е. Soeks Quantum...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 22, 2018 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
ще ми се да изясним този казус


Накрая ще излезе, че връхчетата се дължат на промяна на периода за усредняване в зависимост от текущите стойности на гама фона. Стремейки се да постигнат бърза реакция на показанията при не особено чуствителен датчик кой знае какви чудеса са сътворили програмистите. За илюстрация показвам как изглеждат едни и същи данни при различни периоди за усредняване:



Данните са реално измерени вчера с китчето на LVA.
Пон Яну 22, 2018 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
vedrin написа:
ще ми се да изясним този казус


Накрая ще излезе, че връхчетата се дължат на промяна на периода за усредняване в зависимост от текущите стойности на гама фона. Стремейки се да постигнат бърза реакция на показанията при не особено чуствителен датчик кой знае какви чудеса са сътворили програмистите. За илюстрация показвам как изглеждат едни и същи данни при различни периоди за усредняване:



Данните са реално измерени вчера с китчето на LVA.

Да, ясно е, че при по-кратки периоди на усредняване сигналът ще е "по-шумен". Все пак да отбележа обаче, че след събитието от снощи, при мен няма следващи регистрирани "подскоци" в 10-секундни интервали...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Яну 22, 2018 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Windows приложението за наблюдение и управление на Soeks Quantum показва суровите данни за отчетените от двете СБМ-20 тръби импулси (преобразувани в μSv/h) поотделно на всеки 10 секунди:



За жалост липсва функционалност за запаметяване и записване на тези сурови данни, които иначе са достъпни и на екрана на уреда. Ще бъде интересно ако успея да уцеля момент с 10-секунден "подскок" в изчислената средна стойност и да направя screenshot.

Очевидно средната стойност по принцип се изчислява за някакъв по-дълъг интервал от време. Хипотезата ми е, че при някакви обстоятелства (засега неизвестно точно какви), това усредняване се заменя (за един единствен 10-секунден интервал) със сумиране на отчетеното от двата датчика. Възможно е това да е софтуерен bug или feature. Например, не е изключено това сумиране да се прави само при регистриране на сихнронни импулси в двете тръби. Това би осигурило възможност за сравнително лесно разграничаване на синхронни импулси от фона поради около двойно по-голямата им отчетена честота. Подобна функция обаче не е описана в документацията на уреда...

Евентуалното обяснение с "шум" в суровите данни заради някакви хардуерни проблеми сякаш е по-малко вероятно, тъй като, ако е в действие обичайното усредняване, този шум би се загладил в изчислената средна стойност, а такова заглаждане липсва в записаните средни стойности непосредствено преди и след "подскоците".

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Нед Яну 28, 2018 9:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Яну 24, 2018 3:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пример с "подскок":





_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 26, 2018 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Тези тройки определено говорят за софтуерен проблем или неправилен избор за интервал на натрупване. Когато измерваната величина е въпрос на интегриране във времето, намаляването на интервала за натрупване под определена граница неминуемо ще доведе до качествени изменения.
Пет Яну 26, 2018 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
bashtata написа:
Тези тройки определено говорят за софтуерен проблем или неправилен избор за интервал на натрупване. Когато измерваната величина е въпрос на интегриране във времето, намаляването на интервала за натрупване под определена граница неминуемо ще доведе до качествени изменения.


При първия опит компютъра заспа няколко часа след мене, затова засега имам сурови данни само за девет часа. Отчитанията са през една секунда. Статистиката е по-долу.

През 68% от едносекундните интервали тръбата не е отчитала нито една частица. Пет частици за една секунда са отчетени при под 0,01% от случаите. Това, което търси Ведрин, ще се изразява в няколко поредни интервала от по една секунда, в които броя на регистрираните частици ще е над три. Такива няма при мен засега.

Ако обаче програмата реши, че стойността отчетена в интервал от една секунда е достатъчна за изчисление на гама фона, то резултата при една частица ще бъде 0,34 µSv/h. Това е доста близо до стойността на фалшивите връхчета. Ако това е грешката в алгоритъма, то пикчетата ще се регистрират не в точки с леко повишен гама фон, а точно обратното - в точки в които прекалено дълго е имало последователни нулеви отчитания.

Хубаво би било програмата да не прави същата грешка и при пет частици в една секунда, че тогава уреда би показал 1,7 µSv/h, което вече си е сериозна стойност.

Не знам дали съм прав. Просто споделям моментно мнение.



И още една табличка:



тук са показани случаите на няколко последователни във времето едно секундни интервала, в които няма отчетено нито една частица и броят на частиците, отчетени непосредствено след нулевата поредица. Със жълтичко е оцветена ситуация в която след 18 секунди без нито една засечена частица идват на куп цели четири. Какво ли си е помислил алгоритъма в този случай?
Съб Яну 27, 2018 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 15 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov