ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Врачански балкан- Зверино- Околчица- Враца?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Врачански балкан- Зверино- Околчица- Враца?
Автор Съобщение
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Врачански балкан- Зверино- Околчица- Враца? Отговорете с цитат
Здравейте, мисля да направя за ден този маршрут: Зверино- Околчица- Враца

От Зверино до Околчица ми казаха, че има пътека, която има лоша маркировка/или липсва такава и се стига за 4 часа. Въпросът ми е някой минавал ли е тази част на маршрута и това време горе-долу вярно ли е?

От Околчица има няколко вариант да придвижване до Враца.
единият е: Околчица, към вр. Купена, Качуля, и завиване надясно по синя маркировка през водопад Женската вода, слизане в кв. Медковец на Враца.
Втори вариант: през водопад Скакля.

Кой от дват вариант е по удачен според вас?

По мои сметки за около 7-8-9 часа бихме се справили. Но все пак питам, защото не съм минавала маршрута.
Пон Яну 29, 2018 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Зверино- Околчица- Враца Отговорете с цитат
По така заявеният маршрут в частта която съм минавал.
1.Зверино-разклон в т.N43 07.842 E23 34.663
От жп гара Зверино до т. N43 07.413 E23 34.196 е черен път, има маркировка, ориентирането и без нея не е проблем. Възможен избор при разклона в т. N43 06.767 E23 34.296-по добре на дясно. Между т.т. N43 07.413 E23 34.196-N43 07.842 E23 34.663 "пътеката" е по трасе на водопровод, трудно проследима, частично охрастена до влизане в гората. При многопътния разклон в т. N43 07.842 E23 34.663- пътеката в северна посока. От тук до Зверино по GPS запис разстоянието е около 8.5 км.
Ако условието е да се мине през Околчица вариантите са два: по асфалта и в т.N43 08.449 E23 35.441 на дясно търсиш пътеката към долината/няма я на картата/ за връзка с черния път спускащ се от Околчица. Този вариант мисля, че не е удачен, много спускане и качване. По добре по асфалта до разклона в т. N43 09.017 E23 34.634 и евентуално с отиване/връщане до/от Околчица.
2.От разклона с продължение по многоцветната маркировка покрай чешмата в м.Избата до разклона в т. N43 09.956 E23 34.146. Критично място е влизане в гората при беседката/т. N43 10.035 E23 34.198/,същата се "крие" в млада борова горичка и не се вижда, ориентиране по контролна т. N43 10.045 E23 34.198. При разклона в т. N43 10.464 E23 34.193 възможен вариант на дясно над вод. Женската вода и през Серпентините към Враца. Този участък по GPS запис е с дължина около 9.5 км.
Мисля, че в рамките до 9 ч. е напълно приемливо време за преминаване на въпросния маршрут, разбира се зависи от времето, сезона и участниците.
Збл. описвам само реално проходени маршрути, същите са правени през летния сезон.
Пон Яну 29, 2018 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Re: Зверино- Околчица- Враца Отговорете с цитат
Петър написа:
По така заявеният маршрут в частта която съм минавал.
1.Зверино-разклон в т.N43 07.842 E23 34.663
От жп гара Зверино до т. N43 07.413 E23 34.196 е черен път, има маркировка, ориентирането и без нея не е проблем. Възможен избор при разклона в т. N43 06.767 E23 34.296-по добре на дясно. Между т.т. N43 07.413 E23 34.196-N43 07.842 E23 34.663 "пътеката" е по трасе на водопровод, трудно проследима, частично охрастена до влизане в гората. При многопътния разклон в т. N43 07.842 E23 34.663- пътеката в северна посока. От тук до Зверино по GPS запис разстоянието е около 8.5 км.
Ако условието е да се мине през Околчица вариантите са два: по асфалта и в т.N43 08.449 E23 35.441 на дясно търсиш пътеката към долината/няма я на картата/ за връзка с черния път спускащ се от Околчица. Този вариант мисля, че не е удачен, много спускане и качване. По добре по асфалта до разклона в т. N43 09.017 E23 34.634 и евентуално с отиване/връщане до/от Околчица.
2.От разклона с продължение по многоцветната маркировка покрай чешмата в м.Избата до разклона в т. N43 09.956 E23 34.146. Критично място е влизане в гората при беседката/т. N43 10.035 E23 34.198/,същата се "крие" в млада борова горичка и не се вижда, ориентиране по контролна т. N43 10.045 E23 34.198. При разклона в т. N43 10.464 E23 34.193 възможен вариант на дясно над вод. Женската вода и през Серпентините към Враца. Този участък по GPS запис е с дължина около 9.5 км.
Мисля, че в рамките до 9 ч. е напълно приемливо време за преминаване на въпросния маршрут, разбира се зависи от времето, сезона и участниците.
Збл. описвам само реално проходени маршрути, същите са правени през летния сезон.


Благодаря много!
Вто Яну 30, 2018 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Искърско дефиле Отговорете с цитат
Здравейте приятели,
Изпозлвам тази темичка, за да не отварям нова.
Ранната пролет ще ни идва на гости едно възрастно американско семейство и съм решил да ги разходя 2 дена по Искърското дефиле. Ще преспим в м. Седемте престола.Тъй като мъжът е трудно подвижен ме интересуват 2 въпроса:
- пътят до паметника над Лакатник от разклона за село Миланово може ли са се премине с кола?
- някъде бях прочел , че над село Лютиброд имало панорамна площадка с гледка отвиско към Ритлите . Има ли такова нещо и ако да - може ли да се отиде до там с кола?
Пон Фев 05, 2018 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Искърско дефиле Отговорете с цитат
niki_1978 написа:

- пътят до паметника над Лакатник от разклона за село Миланово може ли са се премине с кола?


Здравей, пътя от разклона за Миланово до паметника на Септемврийци е с дупки до махала Ръжища, после става само тесен, но се стига досами паметника, с всякаква кола. Гледката си заслужава!
По втория въпрос не мога да дам мнение.
Само като идея - понеже прееб@ха хубавата кръчма Пещерата до Лакатник, на главния път, препоръчвам едно друго кръчме, по-надолу по течението на Искъра. "Дядо Йоцо" се казва, от главния път се отклонявате за Очиндол. Още едно място, което претендира дядо Йоцо да е "гледал" от него строежа на железницата. Има паметник, хубава гледка и хапване.
Поздрави!
Пацко.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Фев 05, 2018 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По втория въпрос, възможно е да има ново изградена площадка. И без площадка от поляните над селото се откриват прекрасни панорами към дефилето, има само пътека. С кола някъде в горния край на селата ще се намерят места с панорамен изглед. На снимката "Ритлите" са от дясно, вижда се селото, следователно някъде от там ще има видимост и към въпросния обект.
https://photos.app.goo.gl/UwSwp4Lzg2bjLjCk1
Пон Фев 05, 2018 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Пепи, Пацко благодаря за инфото!

Най-вероятно ще видим Ритлите отдолу, а ще компенсирам с гледка от Заселе от горния край на Вазовата пътека.

А за заведението при водопада и мене ме е яд. И за скарата и за шкембето и за изстудяващата се на отклонената вода от водопада бира и НАЙ-ВЕЧЕ за атмосферата.
Пон Фев 05, 2018 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение В момента съм в Милануу Отговорете с цитат
Вчера пак минахме покрай пещерата, пак не бачка. Според мен е толкова намазана, че идеята й е да е частен обект. Надали някога ще отвори за клиенти вече. И три лева да е бирата няма да избият парите за ремонта.
Вчера ни казаха, че на Ванчето й е изтекъл договора, това е жената дето бачкаше в пещерата, а после правеше кифтета в една каравана, срещу нея.
Вече спираме на гара Бов. В РСВто има хапване и пийване, по път ни е, шефката внася атмосфера, като подвиква на разсилния: ПЕЦААА
Е няма гледка за американци, но пък е изходен пункт за Водопада Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Фев 06, 2018 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Откриване! Отговорете с цитат
По неофициална информация откриването на "новото" заведение е на 26 т.м., колко е вярно не знам.
Вто Фев 06, 2018 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 71

Мнение Отговорете с цитат
Преди 10 дена направихме маршрута. 25 км, 9 часа.
Зверино- подножието на Бежанов дол- (ВНИМАНИЕ: маркирана пътека в подножието на Свински връх преди да се включите по аслфатови път е много обрасла-направо няма пътека. Има маркировка тук-таме, не разчитайте на нея)- вр. Околчица- подножието на вр. Качуля- водопад Женската вода- кв. Медковец
8 часа чисто ходене, 1 час почивки
Пон Апр 23, 2018 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Искърско дефиле Отговорете с цитат
packo packov написа:

Само като идея - понеже прееб@ха хубавата кръчма Пещерата до Лакатник, на главния път, препоръчвам едно друго кръчме, по-надолу по течението на Искъра. "Дядо Йоцо" се казва, от главния път се отклонявате за Очиндол. Още едно място, което претендира дядо Йоцо да е "гледал" от него строежа на железницата. Има паметник, хубава гледка и хапване.
Пацко.


Принципно и на мен не ми пречеше, че беше мизерно, но трябва да дадем шанс на заведението преди да го отпишем Wink
Чух добри отзиви от приятели, но все още не съм я посещавал след ремонта и нямам лични впечатления.
Нед Май 06, 2018 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Кръчмето Отговорете с цитат
От скорошното ми семейно посещение там имам само добри впечатления. А не е да не съм навестявал и предишния формат. Беше вкусно, несравнимо по-чисто, цените поносими, сервитьорките тичаха. И най-вече бирата беше студена, макар и не на водата от Житолюб.
Нед Май 06, 2018 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За да не отварям нова тема за вр. Околчица и Врачанския балкан ще пиша в тази.

Плануваме разходка до връх Околчица, като мисля да минем и през водопад Врачанска скакля
Много информация в нета не успях да намеря, но има данни за такъв маршрут дори в официалния сайт на Врачански балкан.
С ориентацията до водопада мисля, че ще се оправя, но ме интересува от къде започва червения маршрут за връх Околчица от подножието на водопада.
Пише дори, че има и зимна маркировка. И може ли да се разчита на тази маркировка, защото не намерих данни за състоянието й.
Благодаря предварително
Пон Май 27, 2019 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kakind



Регистриран на: 17 Дек 2018
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:

Плануваме разходка до връх Околчица, като мисля да минем и през водопад Врачанска скакля
С ориентацията до водопада мисля, че ще се оправя, но ме интересува от къде започва червения маршрут за връх Околчица от подножието на водопада.
Пише дори, че има и зимна маркировка. И може ли да се разчита на тази маркировка, защото не намерих данни за състоянието й.
Благодаря предварително


Преди седмица и малко слизахме по въпросната пътека от Патлейна до подножието на водопад Скакля и после към Враца. Ужасна пътека беше, хлъзгаво и кално, доста стръмно на места, не е за пързалящи се обувки, а поради наличието на множество малки камъчета /в частта, където пътеката стига почти до билото/ най-добре и със щеки. Маркировка има. От града до водопада проблеми с ориентацията няма да имате никакви, след това става малко по-сложно, но като цяло има рисувана по камъни. Зимна не видях, честно казано. Реално като се стигне подножието на водопада, трябва да се търси пътека вляво.
Аз лично не бих минала втори път от там, особено когато водопадът е пресъхнал /както е в момента/.

Бих ти предложила да се изкачите по пътеката през Войводин дол - https://www.kade.si/#map=16/2620735.95/5340191.25/0
Тя се открива лесно, веднага след Вратцата се минава реката по един мост, вляво. След няколко метра се вижда началото на пътеката, пак вляво.
Друг вариант е да се изкачите през квартал Медковец и да минете през Женската вода. Доколкото знам обаче и той пресъхва понякога, но на 1ви май си беше доста пълноводен /което не може да се каже за Скакля - бях там и тогава, беше пресъхнала/.
Пон Май 27, 2019 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov