ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
МОЛЯ ЗА МНЕНИЕ И СЪВЕТ

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
МОЛЯ ЗА МНЕНИЕ И СЪВЕТ
Автор Съобщение
iavkata



Регистриран на: 19 Окт 2009
Мнения: 61
Местожителство: Sofia

Мнение МОЛЯ ЗА МНЕНИЕ И СЪВЕТ Отговорете с цитат
Здравейте уважаеми форумци.Моля за вашето мнение и съвет.Темата по която бих искал да дискутираме е малко встрани от планинарството ,но не съвсем.За това моля да бъда извинен. Ето и същността на въпроса. Обичам да ходя по планините и най-вече в Пирин.Няколко години снимах Пиринските красоти с фотоапарат тип "турбосапунер" -Панасоник fz 5.Снимките ,които направих с него са добри,но реших да премина на по-високо ниво.Наскоро се сдобих с DSLR апарат Никон Д 60.За момента притежавам китовия обектив 18-55.Искам да попитам тези от вас ,които снимат с DSLR апарати -какъви обективи е добре да си взема ?Извинявам се още един път-може би темата е за някой фото форум,но мисля че вие-от любимия ми планинарски форум ще ми дадете ценни и обективни съвети.Нужен ли ще ми бъде обектив от рода на 50-200,или ще е по добре широкоъгълен ?Ако е широкоъгълен -какви параметри трябва да има?Надявам се на вашата отзивчивост.Благодаря предварително.Поздрави-Явор.
Чет Дек 17, 2009 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че китовия ще ти покрие 90% от нуждите в планината на първо време.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 17, 2009 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
От широкоъгълен няма смисъл, по добрия вариант е статив и панорами после да си сглобяваш с някоя програмка.
Чет Дек 17, 2009 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natchobg



Регистриран на: 04 Ное 2008
Мнения: 107

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Яворе,

Добре дошъл в клуба на Никонците!

Съгласен съм с Дидо за китовия обектив, но както ще усетиш много скоро е, че апетита идва с яденето (т.е. снимането). Да ти кажа аз какво направих - продадох китовия и си купих VR 18-200. Плюсове - наистина добра оптика, за целия диапазон и оптична стабилизация. Последното го оценяваш, когато снимаш при слаба светлина без използване на статив. Не го приемай като реклама, защото на моя обектив след около 3 години му отказа автофокуса, но това предполагам е изолиран случай...
Ако рано или късно отидеш на варианта с по-скъпа оптика - задължително си купи подходящ филтър, който да предпазва челната леща на обектива.
За питането ти за широкоъгълен, мисля че на този етап не е оправдано да даваш 1000 лв. (напр. за Tokina 12-24), щом ще снимаш предимно пейзаж, тъй като добашяш само 6 мм., което според мен не е от решаващо значение.

И най-важното - каквото и да решиш, най важното е да се кефиш на макс при всяка снимка!

Поздрави!
Съб Дек 19, 2009 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov