ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Страх от височина.....
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Страх от височина.....
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Въпроси и съвети от кабинета Отговорете с цитат
Сотиров написа:
..Защо по тия отвеси карате без осигуровка, бе хора?

И аз си зададох този въпрос, когато трябваше да смъкнем един малоумник, качил се на Злия зъб и не знаещ как да слезе по обратния път. И стигнах до извода, че разликата между смелия турист и алпиниста е, че първия ходи "отвързан" на местата, където вторият се връзва.
Вто Фев 13, 2018 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Въпроси и съвети от кабинета Отговорете с цитат
Сотиров написа:
За фотоапарата да подскажа нещо: на времето, когато снимахме на лента и експозицията беше по-дълга, за да не трепне обективът при натискане на копчето, имаше едни дълги жила, които пренасяха натиска. Не може ли и сега да се употребява нещо подобно, камерата да е на главата, а жилото в ръката?

Средства подобни на Google Glass биха били удобни. Казваш им "снимай!" и улавяш мига.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 14, 2018 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
angel 2908



Регистриран на: 10 Фев 2018
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин, това приспособление е интересно, но сигурно е страшно скъпо. Има и разни камери за глава, но да минавам с тях ми изглежда като някаква употреба на тия върхове, някакво пошло риалити. Хващам мига , и толкоз ....
Сотиров, Жужа....нямам оправдание за тия мои щуротии, просто ме привличат тези места. Преминавам ги и с една увереност, като нито за секунда не се поддавам на някаква уплаха, само кеф и напред. Той и Ули Щек ги ядеше като филии с масло върховете....за разлика от него мисля, че имам една особена философия , уважение и любов към местата, които преминавам. Това ме пази, доколкото настройката ми е прекрасна, все едно си ходя през нещо много хубаво. Никога не мисля като повечето алпинисти: гадно място, или това е гаден пасаж....прекрасно си е там.
Няколко пъти се наложи да се връщам от места, които прецених че ще са прекалено опасни. Връщането е най-трудното, Владов е наясно, а без въже и клинове е умопомрачително надолу да слизаш. Та, най-добре си е нагоре...
Най-трудното беше едно изкачване на Кутело, както Сотиров отбелязва, но от невидимата му страна от билото. Тази година го видях отблизо, как съм преминал от там преди година не знам...и се отказах, че вече не съм ни на 30, 40 или 50 г....а вече малко преди следващата десятка... и всяка година не е като предишната.

Ей го въпросният щекотлив преход на Кутело 2908 , един връх в моите преминавания, който сигурно не ще повторя. Зелените точки са мястото на минаване, червеното е едно връщане, което допълнително усложни затрудни работата :




Поглед към маршрута от друг ъгъл :



Началото на 200- те трудни метри, които с наложилото се връщане и отново котерене станаха 300 :



Не помислих за фотография, че верно си беше опасно, особено връщането по средата...Чак накрая от по-равното снимах мястото под мен, където се премина :



горе, вече излезе хладна мъгла, стана фееричен пейзаж....това малко отрязъче вляво от Кутело, дава представа за истинският характер на мястото..



_________________
https://blogailiev.blogspot.com/2016/10/14.html

Последната промяна е направена от angel 2908 на Сря Фев 14, 2018 2:20 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Фев 14, 2018 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
angel 2908



Регистриран на: 10 Фев 2018
Мнения: 7

Мнение Re: Въпроси и съвети от кабинета Отговорете с цитат
vedrin написа:
Сотиров написа:
За фотоапарата да подскажа нещо: на времето, когато снимахме на лента и експозицията беше по-дълга, за да не трепне обективът при натискане на копчето, имаше едни дълги жила, които пренасяха натиска. Не може ли и сега да се употребява нещо подобно, камерата да е на главата, а жилото в ръката?

Средства подобни на Google Glass биха били удобни. Казваш им "снимай!" и улавяш мига.

Хубаво е , но си е 1500 долара...тия пари със зор могат да се извадят, но и могат да потрябват за нещо друго, по-наложително. А и това приспособление ще промени настройката ми на ходене в планината. Отивайки там, точно на тези места, това чудо на техниката те задължава да преминеш...а не е така . Отивам просто в подножието, без предварителен план, и само хубавото настроение ме води нагоре....а очуканият, стар и тежък Панасоник ФЗ 17 / и той кат мен / , вярно че много ми е пречил и удрял, висейки постоянно на врата, но е част от приключението....
Съзнавам, че малко изкривявам представата за планинарство на форума... но да има и нещо различно, интересно.... филма Бъндерица-Муратово го играем всички, хубав е, но е и ясен....

_________________
https://blogailiev.blogspot.com/2016/10/14.html
Сря Фев 14, 2018 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ето къде било страшното! Отговорете с цитат
То било от другата страна на Кутело. Там, както някой писа, са и еделвайсите. А ние по чакъла откъм заслона - скука! Сега вече знам: не е за мен тоя склон! Съвсем съм в темата - страх ме е от височините! Cool
Сря Фев 14, 2018 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
angel 2908



Регистриран на: 10 Фев 2018
Мнения: 7

Мнение Re: Ето къде било страшното! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
То било от другата страна на Кутело. Там, както някой писа, са и еделвайсите. А ние по чакъла откъм заслона - скука! Сега вече знам: не е за мен тоя склон! Съвсем съм в темата - страх ме е от височините! Cool

Описанието на това ходене : https://blogailiev.blogspot.bg/2016/09/blog-post_30.html
Но на Кутело еделвайси няма. На тях им трябва слънце, а там е северно. От изток, където е място за еделвайси / както на Бански суходол / пък не е толкова стръмно и предполагам че козите си ги пасат.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com/2016/10/14.html
Сря Фев 14, 2018 1:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Еделевайси на Кутело Отговорете с цитат
Ангеле, открих кой е писал за еделвайсите на Кутело: Ведрин. В лично писмо по повод моята жалба, че на Кутело с децата не видяхме еделвайси, той ми съобщава: "По склоновете на Кутело има доста еделвайси, но не точно там откъдето вие изглежда сте се изкачили с децата. Например ако се тръгне от разклона на зелената и червената маркировка без пътека в северна посока и сетне се подхване изкачване към източния ръб на Кутело на запад нейде оттук, бихте попаднали на цели полянки с еделвайси. Там е и малко по-малко стръмно, отколкото над заслон Казана." В писмото му има линкове към карта, които не мога да цитирам. Пък и нека не популяризираме находищата на еделвайси (освен в лични контакти).
Сря Фев 14, 2018 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Като стана дума пак за еделвайси, реших да споделя нещичко от миналото лято:



Цветето се радваше на внимание на самата пътека, нейде между х. Козя стена и Беклемето:



Само в този неделен ден покрай него бяха минали десетки хора. Част от тях срещнахме по пътя и ни разказаха за него, така че да не го пропуснем. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 14, 2018 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
angel 2908



Регистриран на: 10 Фев 2018
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров Smile , напълно възможно е Ведрин Smile да е прав за еделвайсите. Източният склон на Кутелите е огромен и реално си е цяла планина, в която рядко стъпва някой. Това е разклонение на по - ниският Кутел 2903 м.н.в, точно 10 връхлета с височина над 2800 метра, нещо като Стражите :



Точно в краят му вляво се вижда като точка, малък само отрязък от близкият до Вихрен връх на Кутело 2903 м.н.в., и пак най-вдясно като малък отрязък, главното било. Останалото , е едно странично било на Кутелите, останало напълно встрани от всички погледи. Мислех да вляза тук , в тази терра инкогнита, на 2-3 места миналото лято. Но не остана време, а отблизо не са никак безобидни тези урви, в които сигурно ша има бая еделвайс:




насреща срещу тях на север е Черна могила, за ориентация точно къде се пада мястото :



Следва не много стръмният източен склон на високият 2908 м. Кутел, от който започва Кончето. Голяма и разнообразна местност е :



На горната снимка, хребетът на веригата връхлета - Кутелски стражи, за които стана въпрос по-горе, е напълно скрит вече.

След снежниците, следва една огромна слабо наклонена стена, подходяща за еделвайси. Но в която обикалят доволно количество диви кози, а еделвайса .... вкусен...:



Те са на мястото там, естествена среда им е, да правят каквото си знаят, ние сме натрапниците...

По единият край тази стена , няколко пъти слизах, влизайки отвреме навреме и в снежниците , на снимката една нагоре, изключителна местност от сняг, цветя и мрамор, на която има описание тук : https://blogailiev.blogspot.com/2017/09/blog-post_25.html и тук https://blogailiev.blogspot.com/2017/09/blog-post_25.html

Когато стигне краят си - ръбът слизащ от Кутело 2908 м.н.в., тази стена става доста стръмна, това съм го набелязал, ако Мартин Smile не отиде там първи :



Изглежда каменна пустош, но като влезе в нея човек, вижда колко цветя и мраморни красиви форми има....Тука ще се ходи. Тук е мястото на еделвайса!

Следва шеметният склон на Кутело 2908 :



До източната Стража/ Кулата / са отвесите, които толкова ме затрудниха. Вижда се ясно и Змията, процепа между Кутело и Снежника, който също ме отведе по себе си чак на върха ....
Местността на Кутелите ....цяла седмица може да се губиш само в нея, пиян от красотите й...

Двата Кутело се събират като фуния, и правят страшна пропаст, по която сигурно падат най-зрелищните лавини в Пирин , които захранват най-големият снежник в планината :





Лавината завършва чак тук :



земята на Пиринските Богове : лед и слънце, камък и цветя....

_________________
https://blogailiev.blogspot.com/2016/10/14.html
Чет Фев 15, 2018 4:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=uz5nJX3sbbM
Съб Мар 24, 2018 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Страница 6 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov