ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Фантазията трябва дотолкова – да се върнеш при динозаврите назад във времето - 5 000 000 години!

А напред си с 10 лева – икономия от билети. Very Happy

Знаем, че си фен на Пирина, но сега прави родопски разходки и грешки, че гледай какво е още по високото!
30 см. нов сняг на Мусала, а иде Петровден?! Cold

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юни 20, 2017 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Дяволски и Ангелски мостове по Арда Отговорете с цитат
Изкукуригали от ангажименти, вчера решихме да напуснем града, уж за кратко. Тръгнахме към Дяволския мост на Арда, който според електрическата карта се намира на 89 километра от Хасково. По пътя обяснявах на жената как единствената сръбска народна песен, в която се говори за работа, се казвала "Фърляй, булка, мотиката!". Зачукахме се из предвидимите завои и дупки на област Кърджали и накрая стигнахме. Не мога да кажа на какво разстояние е мостът от края на асфалта, но не ми се видя много, макар че имаше пъшкащи хора и ревящо дете.
Мостът? Rolling Eyes
Ами, хубав е, с явни следи от съвременна поддръжка. Дължина - към 50 метра, висок около 10, поне така пише в нета. Местните табели не четох, че имаше навалица, от която е трудно да опазиш снимките. Обиколих, снимах, Арда беше с цвят на ледникова река, дърветата - все още голи.
Тайното ми АЗ не искаше да се връща при задълженията и от Ардино забих към Смолян. Мноо убава грешка!
Пътят беше гаден, но Арда показваше силата си и на един бент имаше истински водопад. Гледах го с възторг към половин час, обикалях, снимах и почти успях да падна във водата.
После се натъкнах на друг мост, работещ, но с конструкцията на Дяволския. Условно го нарекох Ангелски, снимах и него.
Малко преди Смолян кола на КАТ ни отби, защото имало срутване на скали. Удължихме си пътя през Рудозем, но видах едни скали, които вероятно са връх Чиляка. Така ли е и качва ли се отнякъде или става само с алпийска техника? Question

http://tortomanin.snimka.bg/mountain/proletni-rodopi.5122954

Накрая попаднахме и на паметниците при Полковник Серафимово. Кръгче и към Хаскьой... Получи се ден на истинска почивка.
Мързелът е велика сила!!!
Нед Мар 11, 2018 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако от март 2015 г. няма промени, асфалтът по пътя за Дяволския мост свършва точно там, както е на картата BG Mountains.
На снимка 27 се вижда мостът над р. Арда до с. Върбина.
На снимки 29 и 30 се вижда малка част от скалния комплекс Кечи кая над гр. Рудозем. Връх Чиляка се намира на 35 км. североизточно от Кечи кая. Не съм специалист в катерене по скали и нямам афинитет към подобни неща, но в района е интересно: https://map.bgmountains.org/#map=17/2769451.31/5082733.37/0
Вто Мар 13, 2018 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Коцее вместо да обикаляш по това Аламидере , следващия път иди до Агушевите конаци ( с малко кандърми ще ги разгледаш ) , таман може да хапнеш истински качамак в Смилян , а може и до водопадите да идеш ...
Вто Мар 13, 2018 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Хайде, започна сезонът на родопските грешки. Very Happy

Та, ако някой път минеш през Могилица и Агушевите конаци, отбийте се, но не по грешка, до пещерата "Ухловица".
От пътя има приятно изказване към нея по стълби, а в пещерата - пак стълби.

Земята е отворила цепнатина през, която да надникнем в приказен свят.
"Ухловица" я намирам за очарователна и различна от другите пещери.

Четем с интерес, tortomanin! Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Мар 13, 2018 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Мдааа... Вече ме светнаха, че това не е Чиляка. Shocked
Просто ми бяха обяснявали, че е нещо като торс с глава и се подхлъзнах. Абе, нали се бяхме разбрали, аз да правя грешки, пък ти да поправяш?
До Ухловица съм ходил няколко пъти, но не съм влизал, защото все сме с деца и няколкото минути тишина ми са необходими. Все някога ще вляза, макар да не съм запален пещерняк.
На Агушевите конаци не мога да погледна с умиление. Този "средновековен замък" е от най-мрачния период в нашата история и не ме привлича нито с "национална гордост", нито с кулинария. И без това съм станал кръгъл.
Честно казано, най-много ми хареса преливащият бент. Нямаме такъв истински водопад.

Обещавам да продължа да правя глупости и да се фукам с тях.
Доскоро!
Вто Мар 13, 2018 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Маджаровски скали по Великден Отговорете с цитат
Христос возкресе!
За да не вляза в грях и да се преработя, както и за да не се наплюскам безмерно от скука, днес отскочих наблизо. Четири години не бях ходил до скромните като размер, но симпатични скали над Маджарово, които познавам от години. Скалите са си там, реката си тече, абе, хубаво си е. След обиколката по скалите седнахме за малко в кафене в Маджарово и хванахме към Бориславци. Без грешки не мина. Пътят съвсем се е скапал, меандрите на реката са станали почти невидими от шубраци, а обратният път покрай Ефрем е с безброй дупки.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/madjarovski-kam-naci-i-arda.5125223
Нед Апр 08, 2018 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Днес се замъкнах до пишман забележителността Кован кая.
Пътят е перфектен, но само това е доброто. Поредната скала с ниши, по нашия край такива и шарапани с Фадромче да ги ринеш. Арда си тече пълноводна, селата са празни.
Снимки не прилагам, че снимах с телефона, има ги подобни в постовете на хора, които обичат "магнетични места". Wink
Вто Апр 17, 2018 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Днес отново се самопрекарах с едно "магнетично място". Никой не ми беше виновен, сам се начуках там.
Караджов камак. Twisted Evil
По-лесно достижим бил от Кръстова гора. Вярно е. Някой е обявил време за ходене два часа. При целия пек и липсата на ентусиазъм, особено у мен, стигнахме за час и половина. Ами, прилича на голяма емблема на ОББ.
Два каменни пръста стискат валчест камък с размер на стая. Парапетът - изгнил, стълбите - паянтови и изкривени.
И някой написал на табела - Свещеният триъгълник: Кръстова гора, Белинташ, Караджов камък. Не почувствах някакви трепети.

За сметка на това пътят от отбивката за Югово до Кръстова гора е отвратителен и без надежда за оправяне. Пропадания, изровени от водата канавки, трудно разминаване....
Съб Сеп 01, 2018 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ами питай бре ще ти кажем от къде да минеш.
Пътя до Мостово е много по-убав, а и там става добро кръгче Мостово-Караджов камък-Хайдушки камък-Мостово през махала ряката.
Хайдушки камък е много по атрактивен според мен, а и разходката покрай реката е много готина по летните горещини, другото е и,че в района после може да се похапне вкусно на Старите времена.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Сеп 02, 2018 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Абе, инцидентно стана някак, имаше една тема, дето Фена и други обясняваха за Хайдушки камък, разпитвах и аз.... Мостово се видеше насреща, оттам пък някой даваше време 4 часа, то аз с кюпак бира по-бързо ще се кача, ама всичко се осъзнава на място.
Тази дивотия с Караджовия ще ми държи влага до късната есен, тогава мога да ида до Хайдушкия. Не през същия път.
Ъъъъъъъъъъ, имаше и друга простотия. Набора го ужилил стършел, той си замълчал, после имаше болнав вид, но не си призна. Накрая ходил в болница да му ръгат Урбазон, ако правилно съм го написал. Rolling Eyes
Нед Сеп 02, 2018 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вчера се прибирахме от Разлог. Там не коментирам, караме си я нито геройски, нито мижаво...
Изобщо, като пиринисти, там си е нормално.
Ама, пак ходихме на Батак, язовира де, на връщане.
Уф, докото бяхме хлапета, хасковлии постоянно ни водеха на някакъв Цигов чарк, Петрово бърдо, Атолук...
Ама ме водеха. За първи път се опитах да си систематизирам някави спомени по "бавния маршрут" към Хасково. Пак кривнах към острова. Хапнахме, времето беше неприлично добро. За първи път видях някаква стеничка на язовира, вероятно контрастена като на Белмекен. Ходихме до нея, намерихме зарязани строежи, включително и на някаква спотна зала. Има и проспериращи съоръжения. Стената е насипна, мижава, хора разпитваха за конна база. Изобщо не можах да си спомня къде съм ходил. Имаше някаква "Орбита", дискотеки някакви ми се мотаят в спомените, сега видях някакви запустели сгради. Кое къде е, не си спомних.
После гледах, на другия край на язовира има още една стена..
Изобщо, ако някой има визия за нещо по - така там, нека пусне линк.
Приятно място, но само обиколка покрай язовира изглежда постно. Wink
Пон Окт 08, 2018 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Истинската стена на язовира е в местността Дъното, на няколко километра след отбивката за курорта свети Константин. Гледката от там е страхотна. И ние направихме като вас на прибиране от Пирин миналата седмица.
Вто Окт 09, 2018 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Пашови скали Отговорете с цитат
При поредното заобиколно прибиране от Разлог ходихме до Пашови скали. Бях предубеден и не останах разочарован. Скалите могат да впечатлят някого, който не е напускал равнината или това му е най-високата точка. Половин час ходене от Юндола, заобикаляне на някакъв ловен обект, където явно отстрелват животни, нямащи накъде да бягат и накрая сте при няколко камъка, беседка и избеляло табло, което указва кое какво е. Виждат се селата Аврамови и Пашови колиби, при които "колиби" вече отсъства, да не се дразни някой. Тъй като скалите всъщност са по-ниско от тях, от Пирин се виждат само билни части, на изток е село Света Петка.
Целият изглед предизвика само сумтене у мен и обещанието да не ходя повече там. Абе, не че е гадно, ама нищо особено.
Ронката го е описал далеч по-благосклонно:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11077
Мен ме домързя и фотоапарат да извадя, макар че носех. Жената ме снима, аз ръмжах, че и без това нямам ФБ, няма смисъл. Twisted Evil
Нед Ное 11, 2018 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Имаше някаква "Орбита", дискотеки някакви ми се мотаят Wink

Орбита хотела и дискотеката, и басейна са на Цигов Чарк там са ме водили и мен от училище.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Ное 11, 2018 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 4 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov