ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
ksx



Регистриран на: 26 Окт 2014
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
ksx написа:
Ще взема да се зарибя и аз ходейки из планината да меря радиация.

Чудесно, мераклиите се увеличават. Smile

Най-удобно е да бъде използван портативен уред, който едновременно изпълнява функциите на гайгер-мюлеров брояч и GPS, като записва геореферирани измервания. Розовата кутия на снимките по-горе съдържа такъв прототип.


Аха, ясно. Това ще трябва да изясним.

Цитат:

ksx написа:
Знаете ли, че хижа Пашалийца:

http://kade.si/#map=17/2757656.19/5135929.3/0

е много приятно място, а района около нея трябва да има зони с повишена радиоактивност. Да вземем да организираме нещо?

Ами хайде -- ние с Нина сме на разположение идните събота и неделя. Имаш ли представа в какво състояние е в момента пътя от с. Павелско към х. Пашалийца -- проходим ли е за леки коли и докъде?


Брей, станало вече 10 год. откакто ходихме там. Смолянският автобус ни остави на спирка Богутево и оттам пеша през хижата. До хижата тогава имаше само черни пътища, които не стават за кола, но сега може да е друго, не знам.

https://photo.uni-plovdiv.net/ksx/2008/archive/rodopi-23/

Цитат:

Метеорологичната прогноза за събота засега е една идея по-благоприятна от тази за неделя:

https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/week/hvoyna_bulgaria_730375


Този уикенд няма да можем да се организираме. Малко тъпо, че предлагам, а нямам готовност веднага. При всички положения това с мобилното мерене ми е много интересно и ще се включа.

Между другото от доста време наблюдавам този сайт https://yr.no за прогнози и съм доволен.
Сря Мар 14, 2018 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Използвам случая да помоля lz1fw да сподели координатите на конкретни точки, в които намира, че би било добре да бъде добавен знак за повишена радиация в BGMountains. Когато става дума за участък от път/пътека, а не само за конкретно петно, един възможен подход е да нанесем в картата двата края на участъка.


Ще го направя. Само преди това искам да уточним нещо. Данните са отдолу на страничка
http://www.lz1fw.com/Stara_Planina/2017-09-24/index.html
гама и обикновения GPS трак са във файл
http://www.lz1fw.com/Stara_Planina/2017-09-24/2017_09_24_GF.zip

При мене гайгермюлеровия брояч е бил в раницата и тя не е сваляна от гърба ми по време на целия преход. Вие сте мерили радиацията плътно на земята. Разликите в стойносттите на замята и на метър от нея могат доста да се различават. Въпросът ми е - над колко µSv/h, измерени на метър от земята, ще се слага в картата маркировка за повишена радиация?

И още една забележка: има участъци около връх Керимова чука и южно от връх Готен, за които предполагам, че на десетина метра встрани от пътеката ако се сложи гайгермюлеровия брояч на земята той ще се измери доста по-високи стойности - вероятно между 3 и 5 µSv/h. Тези точки не са "посетени" и съответно няма да се нанесат на картата. Тази липса би могла да заблуди някого.
Съб Мар 17, 2018 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
При мене гайгермюлеровия брояч е бил в раницата и тя не е сваляна от гърба ми по време на целия преход. Вие сте мерили радиацията плътно на земята. Разликите в стойносттите на замята и на метър от нея могат доста да се различават. Въпросът ми е - над колко µSv/h, измерени на метър от земята, ще се слага в картата маркировка за повишена радиация?

И още една забележка: има участъци около връх Керимова чука и южно от връх Готен, за които предполагам, че на десетина метра встрани от пътеката ако се сложи гайгермюлеровия брояч на земята той ще се измери доста по-високи стойности - вероятно между 3 и 5 µSv/h. Тези точки не са "посетени" и съответно няма да се нанесат на картата. Тази липса би могла да заблуди някого.

През по-голямата част от времето носехме уредите в ръка, също на около метър над повърхността на Земята. При по-значимо увеличение на отчетените стойности набързо проверявахме и техния градиент. Предложението ми е знак за повишена радиация да бъде добавян в картата за точки или участъци, в които е измерена стойност между 0.4 µSv/h и 1.2 µSv/h. При стойности над 1.2 µSv/h пояснението към знака би могло да бъде "опасна радиация".

При предполагаемо наличие в околността на по-мощни източници на излъчване сякаш би било по-добре да бъдем консервативни и да не ги нанасяме в картата докато наличието им не бъде потвърдено с измерване.

Възможно е също даден източник с установено местонахождение да бъде отстранен, например след почистване. Поради това нанесеният в картата знак за повишена или опасна радиация не би могъл да означава непременно, че съответния източник продължава да е налице. Ако при следващо измерване на същото място не се наблюдава съществено повишение на фона би трябвало да отстраним знака за опасност от картата.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 17, 2018 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По маршрута между Сеслаци и Бухово съм забелязал четири участъка с повишена радиация над 0,40 µSv/h. Данните са тук:
http://www.lz1fw.com/track/ticket_R1.gdb
http://www.lz1fw.com/track/ticket_R1.zip
двата файла съдържат едно и също: начална и крайна точка на участъка и GPS следа между двете точки. Детайлни данни за радиацията няма, който иска може да ги види от файловете по-горе в тази тема. ZIP файла е за ползвателите на Windows10, който отваря .GDB с експлоръра вместо с MapSource.

Опасна радиация (над 1.2 µSv/h) не съм регистрирал. Обаче в този район поговорката, че който търси ще намери важи със страшна сила.

Ако някой каже как да пусна тикет за участък от пътека с повишена радиация ще съм му благодарен.
Съб Мар 17, 2018 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Нанесох точките в картата -- ще бъдат видими след около час.

Подаването на билетчета е достъпно тук. След регистриране в системата горе вдясно става достъпен бутон "New ticket", посредством който се отваря страничката за описване и подаване на нов билет.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 17, 2018 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Ако не мога да участвам ще предоставям работещ прибор Отговорете с цитат
ksx написа:
vedrin написа:
ksx написа:
Ще взема да се зарибя и аз ходейки из планината да меря радиация.

Чудесно, мераклиите се увеличават. Smile

Най-удобно е да бъде използван портативен уред, който едновременно изпълнява функциите на гайгер-мюлеров брояч и GPS, като записва геореферирани измервания. Розовата кутия на снимките по-горе съдържа такъв прототип.


Аха, ясно. Това ще трябва да изясним.

Цитат:

ksx написа:
Знаете ли, че хижа Пашалийца:

http://kade.si/#map=17/2757656.19/5135929.3/0

е много приятно място, а района около нея трябва да има зони с повишена радиоактивност. Да вземем да организираме нещо?

Ами хайде -- ние с Нина сме на разположение идните събота и неделя. Имаш ли представа в какво състояние е в момента пътя от с. Павелско към х. Пашалийца -- проходим ли е за леки коли и докъде?


Брей, станало вече 10 год. откакто ходихме там. Смолянският автобус ни остави на спирка Богутево и оттам пеша през хижата. До хижата тогава имаше само черни пътища, които не стават за кола, но сега може да е друго, не знам.

https://photo.uni-plovdiv.net/ksx/2008/archive/rodopi-23/

Цитат:

Метеорологичната прогноза за събота засега е една идея по-благоприятна от тази за неделя:

https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/week/hvoyna_bulgaria_730375


Този уикенд няма да можем да се организираме. Малко тъпо, че предлагам, а нямам готовност веднага. При всички положения това с мобилното мерене ми е много интересно и ще се включа.

Между другото от доста време наблюдавам този сайт https://yr.no за прогнози и съм доволен.


Приветствам ентусиазма и съм готов да предоставя самоделен уред с подходящи характеристики, който при съвместните измервания с Ведрин показваше еднакви стойности и единствения проблем за разлика от други измервания беше, че във файла с GPS данни, координатите бяха записани с неясна за мен дименсия и не можах да сравня трековете на Ведрин и моя, но това е преодолимо.
На Пашалиица съм ходил от всички посоки. От Павелско е най достъпно и можеше да се стигне до хижата с обикновена кола, но сега ще е много сняг и едва ли ще е разчистено, така, че носете снегоходки. Не знам работи ли хижата. Ако има място с удоволствие ще се включа, но ако няма непременно ще ви дам устройството.
За стойностите: над естествените, внимание и опасно предлагам едно старо писание https://bashtata.wordpress.com/2012/04/11/, отнасящо се до естествени фон в България
както и сайта на Словенската система, където границите са до 250 nSv/h, внимание до 500 nSv/h и опасно над 500 nSv/h http://www.radioaktivnost.si/ewsmambo/EWS/POZDRAV/MZO_gmaps1.html
Пон Мар 19, 2018 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Френският институт за радиозащита и ядрена безопасност (Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire) е публикувал на сайта си следното:

«Каква е опасната за здравето доза радиоактивност?

Нужни са 114 наносиверта на час (nSv/h) в продължение на една година, за да бъде достигнат прага за облъчване на населението, който е 1 милисиверт на година (mSv/y) извън облъчване за медицински цели и естествения фон.

От 10 mSv нагоре се препоръчват предпазни мерки за населението. Тази стойност е три пъти над нормалната годишна доза за населението във Франция.

Над 50 mSv се препоръчва евакуация. Това е 15-кратно превишение на нормалната годишна доза за населението във Франция.

Стойности над 100 mSv, т.е. 30 пъти над нормалната годишна доза, се определят като високи дози на облъчване за населението.

Регламентираната граница за работещите в ядрената промишленост във Франция е 20 mSv на година.

При необходимост от спешни технически действия може да бъде разрешено облъчване до 100 mSv на година, а при спасяване на пострадали -- до 300 mSv на година.

За нива до 100 mSv на година (≈11.4 µSv/h, бел. моя) не са наблюдавани никакви дългосрочни последици за здравето.

Дългосрочни ефекти от йонизиращо лъчение над 100 mSv са установени в епидемиологични изследвания на населението в Хирошима и Нагасаки.

1000 mSv е много висока доза, която отговаря на 1 Gray. Такова облъчване има непосредствено отражение върху здравето и носи риск за живота през седмиците или месеците след него. Горе-долу от това ниво нагоре йонизиращите лъчения започват да разрушават костния мозък, засягат стволовите клетки и водят до намаляване на тромбоцитите и белите кръвни телца.»


Моето предложение за прагове от 0.4 и 1.2 µSv/h е свързано с непроменяеми заводски настройки на уреда, който използвам (звучи малко глупаво, но си признавам този факт). По-същественото е, че тези прагове горе-долу отговарят съответно на трикратно и деветкратно превишение на обичайно измерваните на повечето места у нас стойности. От друга страна от френския пример по-горе личи, че при тях първия праг също е за (около) трикратно превишение, а втория -- чак при 15-кратно превишение. И най-сетне 1.2 µSv/h е около 10 пъти по-малко от нивото, при което епидемиологичните изследвания започват да отчитат дългосрочни ефекти върху здравето на хората, т.е. и от тази гледна точка това е една доста консервативна стойност.

В заключение бих споменал една книга на американския ядрен физик Alvin M. Weinberg:

Nuclear Reactions: Science and Trans-Science

В нея между другото е споменато едноименното му есе, написано през 1972 г., от което ще цитирам само един кратък пасаж:

"To decide whether low dose radiation is dangerous would require a research project of monumental, impossible scope. Such questions can be asked of science and yet cannot be answered by science. [This] elementary point has been lost in much of the public discussion of environmental hazards."

Свободен превод: "Отговорът на въпроса дали ниски дози радиация са опасни би изисквал изследователски проект с монументален, невъзможен обхват. Подобни въпроси могат да бъдат научно зададени, но науката няма отговор за тях. Този простичък факт се пропуска в голяма част от обществените дискусии за екологичните опасности."

С други думи, както и в много други сфери, за предпочитане е да се разсъждава с вероятности, а не просто в черно-бели категории.

Връщайки се към казуса, който разглеждаме тук, мисля си, че би могло в картата дори да се ограничим само със знак "повишена радиация", който би бил фактологично точен, и да не въвеждаме следващия праг с квалификацията "опасна радиация", след като няма как да сме сигурни дали въобще и колко точно опасна е тя. Струва ми се, че 0.4 µSv/h е що-годе удачен праг за "повишена радиация" у нас, тъй като ако изберем по-ниска стойност би се наложило да осеем картата с подобни предупреждения, включително и в някои населени места, което пък би намалило тяхната информационна стойност. Все пак, имайки предвид, че съм любител, бих се вслушал и в други мнения.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Мар 19, 2018 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Обобщени данни от измерванията направени през последното денонощие посредством стопансивания от мен Гайгер-Мюлеров брояч, проектиран и сглобен от bashtata, вече са достъпни и в тази ежеминутно обновявана графика:



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 10, 2018 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bashtata



Регистриран на: 01 Юни 2017
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Имало ли е събитие регистрирано на Мусала? Отговорете с цитат
Непрекъснато следя данните на достъпните за България пунктове измерващи мощността на дозата за гамафона. За 13.05.2018г. на графиката за БЕО "Мусала" има регистрирано превишениеhttp://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/ около пет пъти по-високо от фоновата стойност. Интересното е, че освен от уреда IGS421, явлението е регистрирано и от LET спектрометъра; Мюонния телескоп и ниско енергийния и неутронен модули на уреда Sevan. За да видите графиките за които пиша, трябва да отворите цитираната по-горе страница и изберете режим AllData.
Изключено е явлението да се дължи на грешни измервания т.к. става дума за уреди действащи на съвършено различен принцип. За съжаление не се научих да публикувам изображения, но всеки който се интересува може да ги види в страницата.
Търсене на някакви реакции на пунктове с по-ниска надморска височина е без резултат, но събитието на Мусала е регистрирано със сигурност.
За планинарите били на върха на 13.05 между 11 и 12 часа GMT е сигурно, че са погълнали една по-голяма от нормалната доза.
Може и някой от тях да е източник на гама и неутрони и да е предизвикал събитието с присъствието си.
Пон Май 14, 2018 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много странно. Това направо ме шашна!
Такъв огромен пик не си спомням да съм виждала.
Още нещо интересно - пикът на повишаване на радиацията е бил от към 10.30 и е свършил преди 11 ч.
Докато пикът при мюоните е бил по-късно - след 11 ч. с близ очас закъснение.
Ниските енергии и неутроните съвпадат с пика в гама фона.
Ще се опитам да разбера нещо повече.
Пон Май 14, 2018 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Погледнах данните от швейцарската високопланинската обсерватория Sphinx (3571 m asl) -- не изглежда там да е регистрирано подобно събитие, макар и да не става съвсем ясно, тъй като в услугата, която ползвам, са видими само усреднени стойности по дни и часове:



Интересно е, че по време на регистрираното на Мусала събитие е имало активна гръмотевична дейност в района:



Възможно е това да е страничен ефект от TGF. По принцип тази хипотеза би могла да бъде проверена чрез съпоставяне на суровите данни от уредите на Мусала с точния час и координатите на засечените от световната наблюдателна мрежа мълнии в район с радиус няколко километра около върха.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 14, 2018 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
До ден - два ще имам повече информация.
На 26 април е имало подобно нещо, но с много по-малък гама фон. В момента е имало гръмотевична буря. Не е имало завишение на никой от нормално срещащите се изотопи и не е имало някой необичаен.
Пон Май 14, 2018 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Имало ли е събитие регистрирано на Мусала? Отговорете с цитат
bashtata написа:
Може и някой от тях да е източник на гама и неутрони и да е предизвикал събитието с присъствието си.


Преди време описах моя среща с източник на йонизиращи лъчения на спирка на градския транспорт: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=121537#121537

След време разбрах, че близко до точно тази спирка се намира Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център. Там правят вливания... В моя случай може някой след вливане да си е чакал рейса на спирката. Друг след подобно вливане може да се е качил на Мусала и да е минал покрай датчиците. Не казвам, че това е причината. Просто още едно предположение.
Пон Май 14, 2018 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко седмици беше изведено в орбита и инсталирано в международната космическа станция ново оборудване (ASIM), което включва и уред за наблюдение на TGF (MXGS).

Цитат:
The ASIM MXGS instrument carries two set of detectors for TGF. The low energy detector senstive in the spectrcal band from 15 keV to 400 keV and the high energy detector sensitive from 200 keV to 40 MeV. The low energy detector is pixellated in 128 by 128 channels, which, in combination with a high mass density coded mask in front of the detector, allows advanced post-processing algorithms to pin point the direction to the TGF source. Overlaying the TGF direction with the optical imaging by the MMIA instrument, the correllation with lightning and TLE is possible.

Интересно дали уредите са въведени вече в експлоатация и дали данните от тях са публични.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 14, 2018 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За пика от Мусала - погледнах метео данните за вчера - по това време е имало гръмотевична буря на върха. Така че наистина може да се окаже това чудо, което предизвиква кратко, но много мощно лъчение.
Като разбера какви са резултатите от спектрометъра по това време, ще мога да дам повече информация. Ако пак се окаже, че просто е повдигната подложката, а няма някой необичаен изотоп, най-вероятно бурята е причината.
За това странно явление научих днес благодарение на форума. Нямах време да чета по-подробно. Някой от вас да е прочел с каква енергия са гама квантите в този случай? Дали е една и съща за всичките или е в голям енергиен диапазон?
Пон Май 14, 2018 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 17 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov