ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Звателният падеж в българския книжовен език
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Звателният падеж в българския книжовен език
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
Кое е правилно?

1. Петре, подай ми молива.
2. Петър, подай ми молива.


През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.
Сря Мар 21, 2018 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Правилното обръщение е: ПЕТРЕ Отговорете с цитат
Отговорът се крие в Българското народно творчество.
Ето един разказ от книгата на Сава Попов - „Хитър Петър“ – разкази за деца, 1982 г.

В информацията за творбата е уточнено: Традиционна словестност

ОТРОВНАТА БАНИЦА

Хитър Петър бил сиромашко момче. Баща му го дал да чиракува на един градски чорбаджия за прехраната.
Чорбаджията нямал деца и живеели сами с жена си. Петър помагал в къщи: носел вода, цепел дърва,
берял бурен и коприва за прасето.

Една неделя сутринта чорбаджийката разточила сладка млечна баница. Баницата не била каква да е, а чорбаджийска —
с повечко захар, масло и яйца. Когато баницата се изпекла и се зачервила хубавичко, чорбаджийката я покрила
с един месал да се задуши и да омекне. После тя се пременила, повикала Петра и му заръчала:

Петре, аз отивам на църква. Ти насечи дърва и пази да не влезе някой в къщи. И да не ядеш от баницата!
Сбърках, та вместо сол съм й сложила отрова! Ще се отровиш!

Като останал сам, Петър се повъртял из къщи и все поглеждал към тепсията. Той бил много гладен, пък и не повярвал
на лъжата за отровата. Повдигнал единия край на месала, лъхнала го приятната миризма на баницата, попреглътнал и
не можал да се стърпи — защипал, откъснал едно парче и си хапнал. Усладило му се… Без много да мисли, похапнал си добре.
Преполовил баницата!

След това Петър отишъл на дръвника и взел секирата да насече дърва.
Но като замахнал силно, дръжката на секирата се счупила. Той се прибрал в къщи,
легнал на миндерчето и както бил нахранен и уморен, скоро заспал. Тъй го заварила чорбаджийката, като се върнала от църква.
Тя повдигнала месала, видяла преполовената баница и го смушкала:

Петре, Петре!

— Какво? — сепнало се в съня си момчето, скочило и затъркало очи.
— Защо си ял баница?
— Е-е-е — захленчил Петър, — като сякох дърва, без да искам, счупих дръжката на секирата.
Уплаших се да не ме биеш и рекох да се отровя. Ядох баница и легнах да умра!…

Глупавата чорбаджийка му повярвала, започнала да се смее и му простила. Laughing Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Мар 21, 2018 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Да разбирам ли, че търсиш писана езикова норма за това?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Мар 21, 2018 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
meridi



Регистриран на: 17 Юли 2014
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Ето тука, мисля, че има доста подробно дадени нормите и от къде идват промените.

http://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/category/gramatika/zvatelni-formi/
Сря Мар 21, 2018 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
2. Петър, подай ми молива.[/b][/i]

През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.


Изразяването, посочено във втория вариант, цели да подчертае дистанцирането на изразяващия се от "предмета Петър". Използва се от "повярвали" си парвенюта, бивши и настоящи номенклатури и всякаква друга нелице- и -душеприятна сволоч.
Сря Мар 21, 2018 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Правилното е според това, колко боб сте изкусали заедно с Петър.

Прокламация:
Другари, на това трябва да се сложи край! Ние повече няма да толерираме безпросветното писане в нашият форум!!! Какво е това другари - всеки слага запетайки къде му дойде, това шпациите за нищо ги нямате, "с", "със", "в", "във" ...
Ние, радетелите за чиста граматика недоумяваме, как може да се излиза в планината, без да се знае къде се слага пълен член, къде кратък, къде никакъв.
Инициативна група предлагаме всички участници във форума, на всеки 6 месеца да минават проверочен изпит при Диана и Жужи (без право на избор на изпитващ), както и най-строго препитване (да не кажем изпит) на всеки кандидат форумник. Таксите на първо време ще събирам аз.

ПП И няма ли някой най-накрая да каже лесен начин за качване на снимки?!
Сря Мар 21, 2018 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
...
ПП И няма ли някой най-накрая да каже лесен начин за качване на снимки?!


Има такъв разбира се - качваш ги на собствения си компютър и ги споделяш в нета.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Мар 21, 2018 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Като почне курса, пратете хабер - дотогава ще карам на линкове.
Извинявам се на Ивайло, че му разводних темата, но това повече не се търпи.
Сря Мар 21, 2018 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
tzezko написа:
ivailo.hr написа:
2. Петър, подай ми молива.[/b][/i]

През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.


Изразяването, посочено във втория вариант, цели да подчертае дистанцирането на изразяващия се от "предмета Петър". Използва се от "повярвали" си парвенюта, бивши и настоящи номенклатури и всякаква друга нелице- и -душеприятна сволоч.


Според мен това чудо повлече крак от телевизора. Народът гледа как говорят там "капацитетите" и ги копира във всекидневната реч. Като се замисля само колко хора с неправилен говор работят сега като коментатори, новинари и т.н. Добре, че не гледам телевизия от години... Laughing Laughing Laughing
Сря Мар 21, 2018 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
tzezko написа:
ivailo.hr написа:
2. Петър, подай ми молива.[/b][/i]

През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.


Изразяването, посочено във втория вариант, цели да подчертае дистанцирането на изразяващия се от "предмета Петър". Използва се от "повярвали" си парвенюта, бивши и настоящи номенклатури и всякаква друга нелице- и -душеприятна сволоч.


Според мен това чудо повлече крак от телевизора. Народът гледа как говорят там "капацитетите" и ги копира във всекидневната реч. Като се замисля само колко хора с неправилен говор работят сега като коментатори, новинари и т.н. Добре, че не гледам телевизия от години... Laughing Laughing Laughing


Като бях ученик си спомням, че учителката по руски език се изразяваше така (по втория начин). Явно защото така е на руски. Иначе и аз смятам, че правилен е първият начин.
Сря Мар 21, 2018 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
Планинец написа:
ivailo.hr написа:
tzezko написа:
ivailo.hr написа:
2. Петър, подай ми молива.[/b][/i]

През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.


Изразяването, посочено във втория вариант, цели да подчертае дистанцирането на изразяващия се от "предмета Петър". Използва се от "повярвали" си парвенюта, бивши и настоящи номенклатури и всякаква друга нелице- и -душеприятна сволоч.


Според мен това чудо повлече крак от телевизора. Народът гледа как говорят там "капацитетите" и ги копира във всекидневната реч. Като се замисля само колко хора с неправилен говор работят сега като коментатори, новинари и т.н. Добре, че не гледам телевизия от години... Laughing Laughing Laughing


........................................................................................................................................................................... Иначе и аз смятам, че правилен е първият начин.


В това няма съмнение. Въпросът е защо народът подражава на телевизора или дявол знае на какво/кого, но говори/пише по втория начин. Cool
Сря Мар 21, 2018 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Когато бях малък (80-те) почти всички хора приемаха казаното по телевизията и написаното по вестниците за истина.
Сега към тези медии се добави нета. Хората още по-масово и истерично вярват и следват казаното/написаното там.
Наскоро чух една забравена от мен песен:
Цитат:
https://www.youtube.com/watch?v=hCPtP3C1Gn0

Някакси ми обобщи хорските приоритети. Не казвам, че са лоши нещата Smile, ама май има и по-важни неща.
Напоследък е модерно да се чете, много хора четат книги, но думите явно не стигат до тях.

П.С. Иво, извинявай че се отклоних от темата, но пак е свързано с невежеството. Не гледам телевизия от 2007, но пък жена ми и всички около мен ме държат информиран за казаното и случващото се в телевизора.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Мар 22, 2018 12:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди четиридесетина години, когато бях ученик (е, не най-старателния....) учехме, че в българския език има четири падежа. Току-що погледнах Вики-то - някой е написал, че са останали само два - именителен и звателен.... С тези темпове, скоро ще си останем и без български език, процес, подпомаган от масовото навлизане на чуждици в разговорната реч (и не само!) и увеличаване на неграмотността сред младежите.
В някои форуми вече има функция "одобряване на мнение от модератор", с цел филтриране на най-неграмотно написаните мнения.
Чет Мар 22, 2018 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Това с "Петър" е изключително дразнещо, и както Цецко е написал, към момента се практикува масово от телевизионни и обикновени игноранти.
Има обаче и множество други клишета, които се използват масово, включително и от неграмотната журналистика.
Най-популярно е клишето "експертиза". Всеки божи ден слушам, как еди кой си тъпан бил имал "голяма експертиза", като това би трябвало да се подразбира като капацитет. А всъщност експертиза има едно единствено значение, и то е заключение на вещо лице по съдебно дело.
Ал Бож пък въведе термина "финализирам".
Другото велико клише е изобретено от мамин Прасчо - "страхува ли ви ...."
Мога само едно да обобщя, като цитирам колега от форума на вестник "Сега" - "Многобройните реформи в образователната система вече дават благотворен резултат".
Чет Мар 22, 2018 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Заради телевизора и американските филми. Ма те сал там се казват Джон, Бил и прочее. Не може да се каже - "Джоне донеси бира, бате" и прочее и наште офци да са модерни и пренасят автоматично. Още по смешно е име и фамилия да се използва, по детските площадки още като бяха децата малки съм чувал от разни кокошки - "Петър Стефанов, не яж пръст..." към някакво едва проходило годиначе с протоплазма в погледа още...
И така, тукашните /нашите/ рускини го ползват също, ма за тях е невъзможно практически да научат идеално български, пък ко ще и 1000 години да живеят тука.
Чет Мар 22, 2018 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov