ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Аква Тепе-границата между Източни и Западни Родопи
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Аква Тепе-границата между Източни и Западни Родопи
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Аква Тепе-границата между Източни и Западни Родопи Отговорете с цитат
Според мен това е границата ,макар че географски и орографски дяла се води все още западен.Но това е мястото, в което се смесват безкрайните зелени поляни и гъсти стройни борови гори с оголените сипеи,стръмни къси ридчета, прорязани от дълбоки дерета, избучените и изшилени безбройни каи и таш-ове....
почти доломистка панорама

Хижичката е много запазена(за нестопанисвана постройка) и го отдавам на факта,че макар да се води ловна-до там не води(дори и) черен път,а само пътеки...Единствения недостатък е,че няма вода(напук на името си) -все пак в началото на сезона чешмата на около 500-600м от там църцори(глагол, дето си го имаме само ние-средно между „тече“ и „капе“)
Мястото е уникално-не съм виждал толкова дивеч накуп през всичките останали ходенета и места-диви кози,сърни,елени,2 диви прасета...а докато си пиеш ракийката пред хижата ...

...на 100м до тебе пасат 2 сърнички-щастливи и спокойни-не се плашат даже и от пляскане...
с увеличение-вляво от пътеката-два бели зандика Smile
Та искам да кажа,че района ми става любим-ако искаш да бегаш от къщи за гости,тълпи и „тонколони-монколони“-връщането през Караджов камък


и най-вече през Хайдут Кая


го потвърждава-гледаш навалицата отсреща на Белинташ и се радваш на свирките на птиците и вятъра Wink За гледките няма да говоря-в някакъв пътепис четох,че човека беше преброил 9 рида,виждайки се наведнъж-само на юго-изток...високите западни върхове Тузлата,Елварника,Свобода и Преспа само допълват пейзажа...

Някой хора не харесват Родопите-безинтересни са им...мога само да се равам,че не съм от тях!!!
Сря Апр 18, 2018 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Тишината на Хайдушкия камък /скала/ ми хареса. Изглежда приятно.
Иначе и аз не съм по Родопите, може би защото са ми под носа и географите все местят родния ми град ту в тях, ту в Тракия.
Сря Апр 18, 2018 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
и аз не съм по Родопите,

както аз -по Стара планина-около Кръстец и Бузлуджа...
Чет Апр 19, 2018 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Фен, тоя Хайдушки камък качва ли се отнякъде без много подвизи?
Погледнах в Нета, но там пак ми говорят за светилища и мистични миста, а този начин на говорене ме дразни.
Харесвам най-прости големи камъни. Mad
Чет Апр 19, 2018 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Качва се от село Ряката, и нагоре си е пешеходен маршрут до Хайдушки камък.Иначе има и катерачни маршрути там.
Пет Апр 20, 2018 7:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Фен, тоя Хайдушки камък качва ли се отнякъде без много подвизи?
Погледнах в Нета, но там пак ми говорят за светилища и мистични миста, а този начин на говорене ме дразни.
Харесвам най-прости големи камъни. Mad

Както е писал колегата-от Ряката е най-айлак...е,качва се само ената бабуна-другата е за джедаи...
Също може от Виолетина поляна(която съм снимал по-горе),но трябва да се обиколи целия и да се подходи пак от към пътеката ,идваща от Ряката.Тук проблемът е един гаден улей(на картата БГМ е с удивителна), по който тече вода ,гладък е и отгоре-с шума-неочаквано добра комбинация Sad ...големо сурканье падна там... Laughing
Може и по-пряко с едно леко подсичане,но се излиза в основата му и там трябва катерене 5-6м.-на картата е дадено пак с удивителна и пише"откатерване-осигуровка"-всъщност осигуровката е една халка,забита горе на камъка...
Пет Апр 20, 2018 8:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
В БГ Баир намерих село Ряката, махала на мегаполиса Мостово. Наоколо е пълно с чуки, камъни и пр, включително и Караджов камък. Хайдушки камък не намерих, отбелязана е една кота 1100 южно от селото. Под нея пише Виолетина поляна. Това ли е?
Пет Апр 20, 2018 8:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
В БГ Баир намерих село Ряката, махала на мегаполиса Мостово. Наоколо е пълно с чуки, камъни и пр, включително и Караджов камък. Хайдушки камък не намерих, отбелязана е една кота 1100 южно от селото. Под нея пише Виолетина поляна. Това ли е?

Точно това е-пише хайдук таши(хайдук гидик)-при увеличение ще видиш двете удивителни
Пет Апр 20, 2018 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

.................................
Може и по-пряко с едно леко подсичане,но се излиза в основата му и там трябва катерене 5-6м.-на картата е дадено пак с удивителна и пише"откатерване-осигуровка"-всъщност осигуровката е една халка,забита горе на камъка...

Там обикновен турист не може да мине, особено на слизане, но всеки си преценява.


tortomanin написа:
В БГ Баир намерих село Ряката, махала на мегаполиса Мостово. Наоколо е пълно с чуки, камъни и пр, включително и Караджов камък. Хайдушки камък не намерих, отбелязана е една кота 1100 южно от селото. Под нея пише Виолетина поляна. Това ли е?

Това е.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 12:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Апр 20, 2018 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
В БГ Баир намерих село Ряката, махала на мегаполиса Мостово. Наоколо е пълно с чуки, камъни и пр, включително и Караджов камък. Хайдушки камък не намерих, отбелязана е една кота 1100 южно от селото. Под нея пише Виолетина поляна. Това ли е?


И аз го включвам в плановете за някоя неделя. Може да се направи едно кръгче от Мостово по реката, през Караджов камък, Хамбар таш и обратно в Мостово.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Апр 20, 2018 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:

Там обикновен турист не може да мине, особено на слизане, но всеки си преценява.

Абе нагоре по-става...аз предния път тръгнах 2-3м. и се уплаших че няма да мога да сляза...ако знаех че има пътека от другата страна можи би щях да се помъча още малко-има едни улейчета, дето помагат Wink
Но най-добре да се заобиколи долу през улея Wink
Пет Апр 20, 2018 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:


И аз го включвам в плановете за някоя неделя. Може да се направи едно кръгче от Мостово по реката, през Караджов камък, Хамбар таш и обратно в Мостово.

Така го правихме и ние предния път, само че обратно и без Хамбар Таш...-струва ли си тоя-сега му се канихме на отиване към Аква,ма пак ни домързя Sad
Пет Апр 20, 2018 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Имам голяма молба към хората, които ще правят гореописаното кръгче. Проверете новата жълта маркировка в района:
1. Качването от Мостово в посока Кръстова гора, дали е през Очното аязмо и дали долу на излизане от селото е коректно поставена на картата: https://map.bgmountains.org/#map=19/2775547.8/5138478.82/0
2. Къде е поставена маркировката по течението на р. Сушица и къде е разклона за мах. Кабата, защото има три пътеки от реката за натам: https://map.bgmountains.org/#map=16/2777478.27/5138282.06/0
3. Някой, ако ходи към Белинташ да види, дали жълтата маркировка оттам по някакъв начин не отива към някоя от махалите Кабата, Чотрова, с Врата и т.н. https://map.bgmountains.org/#map=16/2779480.21/5138363.79/0
Пет Апр 20, 2018 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Имам голяма молба към хората, които ще правят гореописаното кръгче. Проверете новата жълта маркировка в района:
1. Качването от Мостово в посока Кръстова гора, дали е през Очното аязмо и дали долу на излизане от селото е коректно поставена на картата: https://map.bgmountains.org/#map=19/2775547.8/5138478.82/0
2. Къде е поставена маркировката по течението на р. Сушица и къде е разклона за мах. Кабата, защото има три пътеки от реката за натам: https://map.bgmountains.org/#map=16/2777478.27/5138282.06/0
3. Някой, ако ходи към Белинташ да види, дали жълтата маркировка оттам по някакъв начин не отива към някоя от махалите Кабата, Чотрова, с Врата и т.н. https://map.bgmountains.org/#map=16/2779480.21/5138363.79/0

Ее малко по-рано да беше казал-сега от там се върнахме-видях табелките по т. 2 ама не си го сложих да го маркирам или запомня Sad има табелки и за двете...
п.п.между другото-пуснал съм билетче за една пътечка от х. Аква Тепе към новостоящо се заслонче с вода на ръбчето северо-западно от в.Аква тепе означено досега като "руини"-дано не го заключат-с ал. дограма и ключове(засега) на вратите....
тук: http://www.kade.si/#map=18/2777672.7/5129285.27/0
Пет Апр 20, 2018 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Ин-Кая-Бъчва махала-Косматила-Аква тепе Отговорете с цитат
Реших да разнообразя поредното ми ходене но любимото си място като разгледам махаличките наоколо...Оставих колата на ловна хижа Ин-кая и се изсипах към Бъчва-има само две неразрушени къщи-
едната с изглед към Кошметил кая(Турската куля)

а втората-нещо като ловно чакало с печка,дърва и столове на 2кв.м.-снимка от рида преди Петлековата чука

Качването направих по стръмното ребро-споменато вече през Петлековата чука и скалите Косматила,което излиза на Е-8 в близост до Солук ейля(Проглед)
Заслончето под хижата става все по-хубаво

но явно си го стягат за тях хората,щото (макар и отключено засега)е пълно с лични вещи

Добрата новина е,че чешмичката пред хижата тече леко-хваната е наново през шахтата до нея,а дерето пред хижата е сухо Smile
и изглед към Хамбар дере,Коджа дере и района на Мумджидам и Три могили

Равносметката-две диви прасета,три диви кози(едната на 10м от мен и ме гледаше любопитно) и един елен с по-големи от моите рога Smile и нито едно двукрако(не броя дядо,баба и внуче на разходка около пътя в близост до Ин кая)
Пон Окт 08, 2018 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov