ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимен траверс на връх Джангала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Зимен траверс на връх Джангала
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Абе питам щото във ФБ Делчо пусна тая снимка, но в далечината отзад се вижда линията на Родопа - наклонена.
Както е в момента хоризонта е изравнен по линията Трите гроба-Мангъртепе, което очевидно няма как да стане.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 25, 2018 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
...различно количество слънчева светлина (да не говорим, че по-дългата светла част на деня ти помага и при самото ходене)?

Дните с най-малко дневна светлина в България (не повече от 10 часа) са в периода между 10 ноември и 3 февруари ± ден-два заради несъвършенства на календара. Периодът между зимното слънцестоене и пролетното равноденствие е отместен с повече от месец. И разликите не са минути, а часове. На 19 март (астрономическа зима) денят е ~12 часa, на 19 декември (астрономическа есен) денят е ~9 часа. С други думи, доводът, че "по-дългата светла част на деня ти помага и при самото ходене", с който впрочем съм съгласен, никак не оправдава отъждествяването на "зимно" с "астрономическа зима"...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 25, 2018 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Наистина не разбирам защо продължаваме този спор. Съгласен съм с конкретното ти твърдение, но тезата ми е съвем различна. А именно, че е излишно сложно и неприложимо да се направи достатъчно обективен модел, при това дори само за една конкретна планина, в който като въведем дадени параметри, да ни изкарва резултат дали е зима или не. Не твърдя, че точно по време на астрономическата зима уловията са най-тежки и че няма някакво изместване, а само, че това е стандартен и широко възприет критерий за класификация, който е достатъчно ясен, точен, лесен за прилагане и доказване, когато става дума за постижения. Пак казвам, според мен забележката на Момчи беше с цел да изясни терминологията, а не да омаловажава изкачването.
Сря Апр 25, 2018 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Е, това верно няма смисъл да го дъвчите.

Трудността в планина в снежни условия (нарочно не пиша зимни), както Момчи вече спомена, се определя от специфични за прехода фактори - колко, кога е валяло, температури, стабилност на снежна покривка и т.н. - на всички са известни въпросните главоболия. Те пък спокойно може да са в комбинация "перфектна буря" дори и през астрономическото лято в Пирин - историята знае такива случаи.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 25, 2018 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Наистина не разбирам защо продължаваме този спор. Съгласен съм с конкретното ти твърдение, но тезата ми е съвем различна. А именно, че е излишно сложно и неприложимо да се направи достатъчно обективен модел, при това дори само за една конкретна планина, в който като въведем дадени параметри, да ни изкарва резултат дали е зима или не. Не твърдя, че точно по време на астрономическата зима уловията са най-тежки и че няма някакво изместване, а само, че това е стандартен и широко възприет критерий за класификация, който е достатъчно ясен, точен, лесен за прилагане и доказване, когато става дума за постижения. Пак казвам, според мен забележката на Момчи беше с цел да изясни терминологията, а не да омаловажава изкачването.

Продъжителността на деня не е мое твърдение или мнение, а астрономически факт. Позволих си да обърна внимание, че този факт не подкрепя отъждествяването на "зимно" с "астрономическа зима", защото по-горе неколкократно и погрешно беше заявено обратното.

Иначе, ако ще си говорим за "стандартен и широко възприет критерий за класификация, който е достатъчно ясен, точен, лесен за прилагане и доказване", би могло да си припомним също, че според народния календар на местното население в България и околностите ѝ, зимата започва на Димитровден (26 октомври) и завършва на първи март (първа пролет). Продължителността на деня на 26.10 е около 10 часа и 40 минути, а на 01.03 -- 11 часа и 10 минути. Този период всъщност е приблизително центриран именно около най-късите дни в годината, за разлика от "астрономическата зима".

Ако някой би се интересувал от конструктивен разговор на такава тема, бих предложил той да продължи тук:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12298

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 25, 2018 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Нещо против да преместя съответните мнения в темата?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 25, 2018 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Нещо против да преместя съответните мнения в темата?

Както прецениш, аз не възразявам.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 25, 2018 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...този факт не подкрепя отъждествяването на "зимно" с "астрономическа зима", защото по-горе неколкократно и погрешно беше заявено обратното.

Макар този линк да не е особено подходящ - https://en.wikipedia.org/wiki/First_ascent, надявам се ще ми простиш нежеланието да ровя за по-авторитетен. Там пише:
"...In the Northern Hemisphere conventional winter ascents are made between December 21 and March 21 and are not related to the conditions...."
Смисълът на термините е да позволят бързо и недвусмислено общуване по дадена тема. Ако става дума за етнография, "зима" може да има (и явно има) съвсем друго значение. Макар, че аз ще си позволя да те допълня и отчасти коригирам - доколкото зная, годината се е деляла условно на зима и лято (пролет и есен липсват, затова и Димитровден е насред есента, освен това съм чел по-скоро за Гергьовден, а не 1 март), като това е свързано най-вече с обработката на земята. Както и да е, откланяме се от обсъжданата тема - алпинизма. В тази област явно е възприето за зимно изкачване да се счита в рамките на астр. зима.

Цитат:
Нещо против да преместя съответните мнения в темата?

Разбира се, дори трий моите ако прецениш, тъй като нямат и особена връзка с новата тема, а не е като да съм достигнал до някакви важни изводи в тях Very Happy
Сря Апр 25, 2018 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
The Rules for a Winter climb.

ExplorersWeb will acknowledge winter climbs as “winter” when:
A. The summit was reached between Dec 21 and Feb 28.
B. The climb started after Dec 1.

Източник: http://www.mounteverest.net/story/ExWebseries-WinterclimbingTheBADchart,part4finalDec212004.shtml

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 25, 2018 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Добре, накара ме да поровя за по-авторитетни сайтове Smile

https://www.climbing.com/news/international-team-makes-first-winter-ascent-of-nanga-parbat/
Цитат:
To claim a true winter ascent of a peak, the summit must be reached during the calendar winter in the northern hemisphere


https://www.summitpost.org/8000m-peaks/171372
Тук на "First winter ascents" има изкачвания на 05.03 и 08.03.

Можем до началото на следващата зима (календарна или не) да се борим с цитати. Но ще се съглася с теб за едно - явно не всички възприемат съвсем единодушно точно астрономическата зима, макар да държа да отбележда, че в твоя линк описаният критерий е по-рестриктивен (доколкото разбирам, трябва да са изпълнени едновеменно и двете условия A. и B., така че започването на аклиматизацията на 01.12 не го разширява). Но наистина си хабим енергията за глупости, затова отстъпвам от позицията си, че този термин е съвсем строго и догматично определен. Това, честно казано, доста ме натъжава, защото като просто устроен човек искам всичко да бъде също толкова просто, точно и стандартизирано. Например, искам метричната мерна система да остане единствена, а използването на имперската да бъде криминализирано Very Happy
Поздрави.
Чет Апр 26, 2018 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov