ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че темата почна да прелива от пусто в празно...

За всеки, който знае къде е Джамджиев ръб и как се катери той през зимата е пределно ясно от къде и как са минали и къде е станал инцидента. За който не знае - няма смисъл да се обяснява повече, района е достатъчно добре определен, достатъчно за лаици. Схемата на ПСС не е точна, подхлъзването е станало по-ниско и по-вдясно от показаното, ако толкова държите на детайлите. И какво от това?

Да, голяма част от алпийските изкачвания в България (Витоша, Рила, Пирин и Централен Балкан) се явяват незаконни - попадат в защитени територии - резервати (Северната стена на Вихрен не - тя не е в резерват, а само в парка, съответно не си в нарушение да си там). БФКА се опитва да договори смекчаване на режима за нейните членове - алпинисти, не съм в течение в конкретиката. Шейните нямат проблем да цъкат из цялата планина, алпинистите и скиорите виждаш ли, не можели?!

Официално в момента няма дипломирани "алпийски водачи", което не пречи на стотици клиенти да ползват услугите на водач за такива маршрути, в България, Алпите и целия свят (от години при това). Дипломата от катедра ТАО на НСА се доближва най-много до профила до "Алпийски водач", особено ако се комбинира с дипома за планински водач.

Приветствам всяка помощ за борба с безразличието на институциите по този въпрос, явно хората пишещи тук имат много време.

Защо ли най-много шум тук се вдига от хора, които не са водачи и не ползват техните услуги? Вместо да пишат всички тези, които през седмица са горе с любимите си водачи, пишат хора, нямащи нищо общо с тази дейност. Айде оставете клиентите да се вълнуват от това, професията всъщност съществува за тях и благодарение на тях. А останалите да си ходят на планина щастливо и да се грижат за собствената безопасност и за тази на приятелите си. Че започна да ми прилича на избиване на комплекси цялата тази говорилня...
Пет Яну 19, 2018 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, за всеки, който ходи зимата на Вихрен, е достатъчно да види поне една от снимките на ПСС, за да разбере и без коментар кое къде е станало. И понеже и Момчил знае добре, а и другите от АПХ, кое как се прави там, явно никой не счита за нужно да дава подробности, защото те са ясни и обясними дори и само една снимка. Според мен няма смисъл да дириш под вола теле. Нито снежната покривка е виновна, нито вятъра, нито нещо друго, освен поведението на участниците. Мога много да разказвам точно това ребро как съм го слизал и качвал в абсолютно всякакви условия, зиме, лете, денем, нощем, с лавина и без лавина, по лед, по фирн, с котки и без котки, с пикел и по щеки, с пълна, с празна раница, с гащи и без гащи и т.н. Въз основа на такива разкази обаче никакъв извод, нито ще можеш, нито ще имаш основание да направиш, защото Вихрен си е Вихрен, не той убива, а се убиват тези дето не внимават по него. Един е трябвало да е по-настоятелен в указанията какво да правят, други пък е трябвало да понаучат предварително нещо, преди да се доверят на някого и да тръгнат с него.
Това е от темата с гетите:
stefan_iliev38 написа:
Ама повечето хора в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината. Те искат да прекарват хубаво време в планината. И да им е комфортно с минимални усилия. Имат пари и решават да ги дадат за по-скъпа екипировка, а не да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства.

Е, Стефчо, като ходим със скъпа екипировка, не искаме да се учим, и затова даваме пари на водач, след което продължаваме да я караме аджамийската, какво става накрая? ... Хубаво имали екипировка, пикели, котки, ама защо били в раниците? Явно липсва преценка кое кога и къде се слага, а май излиза, че това е най-важното.
И забравих да допълня за тези които ще гракнат, че водача бил длъжен да ги върже. Ами че той и пастор Хъдсън си вързал клиентите, ама като се скъсало въжето, са можели да оцелеят само тези които могат да се самоосигуряват. Последното обаче се тренира дълго.
За мен, без да имам отношение към участниците, тъй като не познавам никого, вина носят всички, но на различно основание.


Последната промяна е направена от vladofff на Пет Яну 19, 2018 5:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 19, 2018 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Айде оставете клиентите да се вълнуват от това, професията всъщност съществува за тях и благодарение на тях.

Този форум се чете от потенциални клиенти на планински водачи. По-добре би било все пак те да бъдат информирани за естеството, качеството и законността на предлаганите им услуги, не мислиш ли?

Не сме малки деца -- всеки сам ще си направи изводи...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 19, 2018 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Владо, мерси за подкрепата! Че иначе леко сам почвам да се усещам.

Ведрине, на 6-ти януари например на реброто не е имало сняг, имам снимка от следващия ден, от фейсбука, от щастливи "покорители", реброто е чисто. Самото то и в ляво от него. Така че коментара ми е достатъчно уместен, поне така ми се струва. Има и думичката "често" в него, та дето се вика "Умный поймет ...". Ама Владо ще излезе прав за вола и телето.
Пет Яну 19, 2018 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Не сме малки деца -- всеки сам ще си направи изводи...

Точно тук е проблемът. Всеки може да си прави изводи, но дали са правилни, решава Вихрен...
Пет Яну 19, 2018 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Владо, мерси за подкрепата! Че иначе леко сам почвам да се усещам.

Ведрине, на 6-ти януари например на реброто не е имало сняг, имам снимка от следващия ден, от фейсбука, от щастливи "покорители", реброто е чисто. Самото то и в ляво от него. Така че коментара ми е достатъчно уместен, поне така ми се струва. Има и думичката "често" в него, та дето се вика "Умный поймет ...". Ама Владо ще излезе прав за вола и телето.

Дай да я видим тази снимка, моля. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 19, 2018 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
На мен не ми трябва снимка, тези които ги има по - горе в темата също достатъчно говорят. Ведрине, мини веднъж от там и после пак разгледай само наличните по-горе в темата/имам предвид линковете към инфото на ПСС/ снимки веднага ще разбереш, че там, където са минали, сняг наистина не е имало. Проблемът е другаде - реброто се състои от малки камъчета. Недостатъчно големи за да стъпиш с цял крак и недостатъчно малки за да ги игнорираш. Ако си с котки даже е още по кофти, защото ставаш още по нестабилен и залиташ. И понеже на това място си още рано сутринта, и денят те чака, а върховете са далече, хората са със свежи сили и бързат. Ако си уморен би внимавал там повече, по простата причина, че докато "внимаваш" съответно си почиваш. Обратното, ако си с пресни сили и най-вече желанието бързо да се качиш горе все още не е намаляло, се силиш да преминеш бързо. /Това поне се случва при мен, може при другите да е инак/ И като стъпиш накриво, склонът встрани е подходящ за стремително падане. Всъщност там може да паднеш така дори и през лятото.
Пет Яну 19, 2018 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ведрине, мини веднъж от там и после пак разгледай само наличните по-горе в темата снимки веднага ще разбереш, че там, където са минали, сняг наистина не е имало.

Минавал съм многократно, лете и зиме, но това е без значение.

Следствието и съда би трябвало да събират доказателства и да разсъждават върху установени факти. В случая (част от) тези факти не са публично оповестени от компетентните -- ПСС. Намирам това за нежелан пропуск и се надявам в бъдеще да подобрят съдържанието на докладите, които изготвят за техните намеси при злополуки, по отношение на детайлност и точност.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 19, 2018 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Намирам това за нежелан пропуск и се надявам в бъдеще да подобрят съдържанието на докладите, които изготвят за техните намеси при злополуки, по отношение на детайлност и точност.

Почти винаги такива работи се набеждават за следствена тайна, която импотентните органи много обичат, за да може после да се замаже и тяхната несвършена както трябва работа.
Пет Яну 19, 2018 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
vladofff написа:
...
Това е от темата с гетите:
stefan_iliev38 написа:
Ама повечето хора в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината. Те искат да прекарват хубаво време в планината. И да им е комфортно с минимални усилия. Имат пари и решават да ги дадат за по-скъпа екипировка, а не да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства.

Е, Стефчо, като ходим със скъпа екипировка, не искаме да се учим, и затова даваме пари на водач, след което продължаваме да я караме аджамийската, какво става накрая? ... Хубаво имали екипировка, пикели, котки, ама защо били в раниците? Явно липсва преценка кое кога и къде се слага, а май излиза, че това е най-важното.
...

Ще отговоря, но само защото има директно зададен към мен въпрос.

Vladofff, погрешно тълкуваш думите ми, изваждаш ги от контекста и си заблуден за тяхното значение. Заблуждаваш и останалите.

Отговарям ти ясно и подробно, дано този път разбереш и не тълкуваш невярно думите ми:

Аз НЕ твърдя, че хората не желаят ИЗОБЩО да се учат как да се справят в планината, как да се държат в нея и как да пребивават там.

Моето мнение в темата за гетите беше (и все още е), че БОЛШИНСТВОТО от хората не желаят да се учат как да ОЦЕЛЯВАТ в планината и сред дивата природа с ПОДРЪЧНИ средства.

Оцеляването предполага външните условия да застрашават човека, така че да има съществен риск за живота му. Може условията да не застрашават пряко живота, но да причиняват страдание, дискомфорт и мъчение на човека.

БОЛШИНСТВОТО от хората НЕ желаят да има съществен риск за живота им. Също така болшинството НЕ желаят да се подлагат на страдания, дискомфорт и мъчения повече от необходимото. И за тази цел ползват подходяща екипировка - с цел да намалят риска и да намалят страданията, дискомфорта и мъчението.

В случая с инцидента, станал ПРЕДИ Джамджиевия ръб в Пирин на 06.01.2018 г.:

Клиентите са искали да направят преход до Вихрен и Кончето. Снабдили са се с необходимата екипировка, така че този преход да стане с по-малък риск, по-малък дискомфорт и повече удобство. И също важно - да стане по-бързо. Не виждам нищо лошо в това тяхно желание.

Ако бяха послушали твоя съвет, Vladofff, може би трябваше да тръгнат към Вихрен със самоделни котки, самоделно усукано въже, с дървени пръчки от гората вместо щеки, пикели, заварени от метални тръби от вторични суровини, спални чували, ушити от стари чаршафи и скъсани дюшеци? Защото и с тази самоделна екипировка можело да се оцелее и нямало смисъл да се хвърлят излишни пари за скъпа екипировка? Е, по-тежка ще е, по-неудобна, ще мръзнат малко, ще се изморят повече, но важното е, че ще ОЦЕЛЕЯТ с подръчни средства?

Не виждам какво общо имат цитираните мои думи с описвания нещастен случай. Пострадалият не е ползвал котките, пикела и въжето, така че качеството им не виждам какво общо има със злополуката. Освен ако котките не са били евтини и неудобни за слагане - тогава клиентът може би умишлено е отложил слагането им. Може би ако котките бяха от по-скъпите - автоматични, които се слагат по-лесно, както и ако обувките му бяха от по-скъпите, с жлебове, пригодени за автоматични котки - клиентът може би щеше лесно да си ги сложи преди трудния участък и по този начин по-скъпата екипировка е щяла да предотврати нещастието. Но без достатъчна информация, по-горните мои думи са чиста спекулация и само предположения... Off Topic

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Яну 19, 2018 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Въпросът беше риторичен Стефчо. И не се отнасяше точно за теб, а защото репликата ти бе използвана като апотеоз на всички тези, които споделят този начин на мислене. Само сполуки да имаш и да не ти се налага да мислиш и да се учиш!
Пон Яну 22, 2018 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
През юни 2018 завършват IFMGA курса Виктор Варошкин и Георги Георгиев:
https://www.explore-share.com/blog/first-ifmga-mountain-guides-from-eastern-europe/

https://www.explore-share.com/mountain-guide/georgy-georgiev/
Пон Май 28, 2018 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Владо, отношението към Орлин Чачановски се "случи" в темата, където обсъждахме фаталния инцидента над х. Вихрен с клиент на планинския водач Бранимир Бранков. Въпросният водач без право на водене в алпийски условия беше взел пари от клиент, беше го завлякъл без котки и осигуровка по леда, където след подхлъзване младежът си отиде.

Къде отиде справедливостта, така и не разбрах. Бранимир Бранков е жив все още, Чачановски също, за разлика от Филип, който е на два метра под земята и няма как да му се чуе приказката. Чачановски вместо да разкаже кое как е станало, написа това - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=123088#123088 .

(... преместено от друга тема)

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Вто Сеп 18, 2018 2:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 18, 2018 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
... Въпросният водач без право на водене в алпийски условия беше взел пари от клиент, беше го завлякъл без котки и осигуровка по леда, където след подхлъзване младежът си отиде.

Не адвокатствам на Чачановски. Вярно, че се е намесил в тема по доста непонятен начин. За мен обаче нещата там се свеждат формално до едно нещо - въпросният "водач" вероятно е изкарал курс във въпросната школа, която се администрира от Чачановски, Момчи и други като тях, след което "си работи". Не виждам каква трябва да е ролята на Асоциацията в случая - тя няма правомощия да извършва последващ контрол, какъвто има например в нотариалната камара, лекарския съюз, адвокатския съвет или в тази на съдебните изпълнители - те даже си имат и дисциплинарни състави. Водачите нямат съсловни организации с нормативно установени правомощия. Изкарал ли си е изпита, явно да, щом са му дали тапия. Ако аз направя беля сега с моите неща, може ли да се говори, че е виновен СУ, че ми е дал диплома преди 20 години? Не видях обаче да дават и някакво особено оправдание за деянието на пишман водача.
А по повод въпросите ти, поставени по същество, от които тръгна всичко - може би и квалифициран юрист ще види бая зор да ти отговори, като във всички случаи, пак ще останат твърде много висящи, но съществени въпроси. Така, че не очаквайте Момчи и Чачановски, дори и "да си разкриете имената", да могат да ви отговорят по същество… А ако някой все пак успее да обоснове близък до истината правно издържан отговор, за момента, при сегашното състояние на системата, той няма да е много в полза на платеното водачество, тъй като голяма част от съществената материя нито е уредена, нито подлежи на уреждане по аналогия.
Вто Сеп 18, 2018 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, това е за друга тема, може спокойно да я извадиш, да не прахолясва някъде долу.

Но сложено тук си е чист офтопик...
Вто Сеп 18, 2018 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 4 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov