ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Водопадите в Беласица планина
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Водопадите в Беласица планина
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Водопадите в Беласица планина Отговорете с цитат
Петък 13-и е! Каква по-хубава дата за път към неизвестното в пограничните райони на планината Беласица. Есента там не беше отминала, прогнозите за времето бяха чудесни и с нощния влак за София, рано сутринта бях на уреченото място, където ме чакаше Велислав и компания. Всъщност идеята за водопадите от заглавието подхвърли той, а мен направо лиги ми потекоха като чух и видях как се подготвя предварително с карти, тракове и разпечатан план в няколко подробни копия. И така - Вели, Васко, Ирена, Марко и аз поехме с виещ лагер на автомобила към Беласица, който сякаш умишлено ни напомняше за датата. Петък 13-и е, дано всичко върви по план! Smile

Скоро бяхме на границата, където овълчените македонски митничари ни чакаха в засада, за да изкарат някой лев. Намериха за какво да се заяждат, тършуваха ни в раниците и като видяха с колко гпс-и сме и броят фотоапарати направо се поклащаха, като в транс. Не ни се размина и си поискаха рушвет гладните цигани. Трябваше да минем границата обаче, защото там ни чакаха няколко водопада в близките села и деретата над тях. Най-високият водопад в Македония е Смоларския водопад над село Смолари. Както тук, така и в другите села в съседката ни, пътеките бяха добре обозначени, маркирани, със здрави мостчета, изградени парапети и, абе кеф е човек да пощъка. Бързо ни мина яда от преди малко и налазихме есенните гори на Беласица. Кой знае ако тези гладници бяха в евросъюза как щеше да е устроено всичко... с лифтове... Smile

Смоларски водопад над село Смолари, Македония. Намерихме го лесно, информацията е повече от подробна, както споменах! Smile

Тук е момента, в който да вмъкна, че всички тези забавни и хубави хора в компанията, на които беше чудесно, изповядваха едно общо и много интересно хоби - геокешинг. Това се състои в криене-откриване на "съкровища" - дребни предмети затворени и скрити в кутии, шишета, дори на места в буркани за компот, около определени места (по избор) и съответно качени като гпс координати в сайт. Имаше няколко кеша, около 2-3 водопада и останалите, общо 14 водопада според мен, които видяхме, бяха удостоени по скалите с кутии геокеш. Човек като гледа с какъв ентусиазъм, мания и всеотдайност вършат тези неща, направо му пламват фитилите. В това време аз естествено бях зает с моите си лудости, чистих реките от наилони и подреждах кадър след кадър.



Преместихме се и в съседното дере над село Колешино в подножието на следващия водопад. А той, въпреки ниския си разлят пад не отстъпваше по хубост. Есента в Беласица, за разлика от Балкана не е преминала и имаше какво да се изцеди в тъмните дерета, за които не таях много поради слънчевите прогнози.

Колешински водопад:



В Баблан дере над село Габрово са следващите три водопада преди да поемем обратно към България.

Първия водопад на Баблан дере:



Втори водопад по Баблан дере:



И третият най-впечатлил ме от поредицата. Тук се залагаха геокешове, докато аз изпадах в транс гледайки как се движат от вятъра неокапалите жълти листа.



Влизаме бързо в България, търси се кеш до Самуиловата крепост и газ към Яворнишки водопад.

Яворнишки водопад над село Яворово:



Вече се смрачаваше и светлината стана плоска. Самият водопад не е висок, но се разлива приятно по скали и цветове наоколо. Вальо Янкиш ни очакваше в къщата си за гости в село Самуилово. Направихме хубава маса там. Гостоприемен е Вальо. Начерта ни карта с водопадите за утрешния ден, почерпи ни ракия, всъщност опитахме от поне четири вида ракия и всички бяха еднакво примамващи, за да се полъжем да опитваме отново и отново, и така до полунощ. Жената на Янкиш беше озурпирала телевизора, така че влязохме яко и в света на сериалите. Скоро се оттеглих в двора на къщата, където си разпънах палатката.

След богата закуска с пържени филии и сладко от зелени смокини налазихме местността над село Камена. Денят щеше да е труден, натоварващ, с неясни маркировки и липсата им, губене-намиране. Всички бяхме с гпс-и. Сладка картинка отстрани как се лутаме, но без подробна информация човек влиза яко във филма над селата Камена и Самуилово.

Пръв е Каменишки водопад по пътеката. Невзрачен и с нищо недогатващ за красотите, които ни посрещнаха в този топъл ноемврийски ден.



Още един водопад съвсем извън пътеката в каньона на река Камешница:



Следва водопад Срамежливеца:



И групата върху него: Smile



От тук без пътека през сечища се озовахме в подножието на водопад Чатала:



Този водопад го кръстихме Сълзата:



А водопадът под хижа Лопово беше под въпрос, пред вид осезаема грешка в картите. Но все пак го открихме.

Водопада под хижа Лопово. Според Вальо цялата поредица от каскади била, около 60 метра.



Надолу всички гпс-и прегряха. Доста се лутахме попадайки на фургон с маса, а на масата цяла група ловджии. Поканиха ни, е не отказахме. Наляха ни червено вино и така няколко пъти, имаше касапски мезета. Smile По тъмно бяхме при колата...

За третия ден лежерно оставихме водопадите над село Скрът - Дъбицата и Мангъро.

Водопад Мангъро:



Водопад Дъбицата:



Заредени и доволни поехме към реалността. Получи се доволно. Имаше вода и цветове. Беласица е дива и красива планина, оказа се и богата на водопади, както знаехме. Има множество дерета в тази планина. Гледахме ги в движение от колата, повечето са непроучени, от което следва, че вероятно в тях се спотайват много красоти. Има сметки за разчистване! Smile А зимата и обзорния преход в билните части с върховете Конгур, Радомир, Тумба. Завършихме с обзор в Долна Градешница, а и колата не се предаде. До скоро! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Ное 17, 2015 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за прекрасните снимки и интересния пътепис. Водопадите на Беласица са чудесни и за в бъдеще ще привличат все повече ценители на природата. Със сигурност по многобройните дерета на планината се крият още красоти, неизвестни на широката публика. Вие сте били големи късметлии и сте улучили уникален момент за снимки. Този уикенд нещата няма да са толкова цветни.

По текста открих някои дребни грешки - не е Баблан дере, а Бърлен дере, селото не е Яворово, а Яворница... Това обаче не е чак толкова съществено. Името на големия водопад на река Камешница - Срамежливеца е новоизмислено и хич не му отива. Най-точно си е името Камешнишки водопад по името на реката. Така е изписан и по указателните табели.

Поздрави от полите на Беласица с пожелания за още много хубави снимки на нейните красоти!
Сря Ное 18, 2015 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Тодор написа:
Поздравления за прекрасните снимки и интересния пътепис. Водопадите на Беласица са чудесни и за в бъдеще ще привличат все повече ценители на природата. Със сигурност по многобройните дерета на планината се крият още красоти, неизвестни на широката публика. Вие сте били големи късметлии и сте улучили уникален момент за снимки. Този уикенд нещата няма да са толкова цветни.

По текста открих някои дребни грешки - не е Баблан дере, а Бърлен дере, селото не е Яворово, а Яворница... Това обаче не е чак толкова съществено. Името на големия водопад на река Камешница - Срамежливеца е новоизмислено и хич не му отива. Най-точно си е името Камешнишки водопад по името на реката. Така е изписан и по указателните табели.

Поздрави от полите на Беласица с пожелания за още много хубави снимки на нейните красоти!


Поздрави! Много ти благодаря за редакцията! Тук, във форума няма да мога да коригирам, но в блога - да! Smile
Беласица ми убягваше по ред причини доста време, сега ни се отблагодари с чудни багри и вода, и като изключим част от неприятните моменти на границата, всичко беше повече от добре... Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Сря Ное 18, 2015 7:01 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 18, 2015 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
айде неприятни Laughing ако бяха набарали моята раница, тогава щеше да има слон боб яде ли. хем не носих нищо различно от каквото нося винаги.
Сря Ное 18, 2015 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
А да използвам случай да благодаря на екипа на BGM и Тодор за прецизните координати /само водопад Лопово нямаше име на навигацията/. На Вальо Янкиш за гостоприемството и своеобразния "пътен таблет". На ловната дружинка от Самоилово за ... те знаят за какво Very Happy

таблета на Янкиш Cool




Последната промяна е направена от Kent на Сря Ное 18, 2015 7:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 18, 2015 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
А да използвам случай да благодаря на екипа на BGM и Тодор за прецизните координати /само водопад Лопово нямаше име на навигацията/. На Вальо Янкиш за гостоприемството и своеобразния "пътен таблет". На ловната дружинка от самилово за ... те знаят за какво Very Happy

таблета на Янкиш Cool



Прочулият се в дерето на Камешнишка река таблет, добра идея да си го запазите - хубав спомен е! Smile
Виждам разни забранени съставки над таблета на снимката в поредица строени! Very Happy Wink

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Ное 18, 2015 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасни снимки Мартине! Благодарности за споделянето.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Ное 18, 2015 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Това допълнение е като продължение на продуктивното ходене, с цел проучване и снимане на водопади в граничната Беласица планина през отминала година. Сега допълнихме богато колекцията с гранични водопади в Беласица, през зелената и водна пролет там. Спане в къщата на гостоприемния Вальо Янкиш в село Самуилово, много емоции в компанията на забавни хора със странните интереси по търсене и откриване на водните бижута, криещи се от погледите на шаблона и туристическия комерс.

Раздавайки го изключително лежерно през трите дни в Беласица планина, с богати трапези, невероятен уют и гостоприемните стопани на къщата за гости в село Самуилово, успяхме отново да се докоснем до приказната феерия в дълбоките дерета на планината и да заредим душевните батерии. Smile

Сложни схеми с транспорта, задръствания, безумие по пътищата и след цял ден в пътуване, се озоваваме в подножието на фееричното бижу - Лешнишки водопад. Красива, но срамежливо скрита каскада шуми зад тесния каньон на дълбокото дере над хижа Беласица. Пътеката набира плавно височина и в ъсния следобед сме на позиция. Smile



Докато нормалните хора разпъват стативи и се наслаждават на йонизиращата гледка, Мартин Петров се катери по покритите със зелен мъх скали и излиза над водопада. Smile Тук-там малки змийчета пропълзяват в своите дупки, карайки човек да настръхне. Smile

Над Лешнишки водопад. В ниското се забелязват сенките на Митко, Мария, и двете Катета. Smile



Каскадата над Лешнишки водопад. В цялата тази дивотия, се предполага, че се крият още водопади, но нагоре по течението на реката.



Село Коларово и водопадите по Коларска река на следващия ден.



Три срамежливи бижута. Непроучени водопади, до които само местни ентусиасти са късметлии да се доберат.

Коларски водопад номер едно. Пътеката свършва и движението е със завидна импровизация. Не е подходящо за деца и майки с колички. Smile



Втората каскада Коларски водопади.



И третия Коларски водопад. Мястото е почти недостъпно и след кратко пропадане в отвесното дере, счупен статив и свлачено каменно поле, достигаме този красив и прекрасен водопад. Благодарности на нашия приятел Илия от Коларово, който се съгласи да ни съпроводи до тези красоти на Беласица планина и да сподели времето си с нас.







Светлите часове се изнизваха неусетно, а вечерите стояхме до тъмно с приказки, истории и ароматни гозби. Стопаните в Самуилово ни караха да се чувстваме като у дома си, като ни направиха маса в двора и градинката там.





Водопад Дъбицата е интересен с това, че без пътека, над него се излиза до поредица от пълноводни каскади.

Водопад Дъбицата над село Скрът.



Водопадите над Дъбицата. Няколко са. Всеки е по-красив от предходния, но достъпът е опасен... Smile









Пролетната приказка завършва тук. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Апр 27, 2018 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Браво Мартине, направил си страхотно допълнение към колекцията от беласишки водопади. Очите ми останаха в третия Коларски водопад! Честно казано, макар че съм местен, този и аз не съм го посещавал. Clap Clap Clap
Вто Май 15, 2018 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Марто, дали си носил GPS със себе си, да споделиш местоположенията на ненанесените в картата BGMountains водопади?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 15, 2018 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Марто, дали си носил GPS със себе си, да споделиш местоположенията на ненанесените в картата BGMountains водопади?

Привет, Дидо! Smile
Ще закача каквото имам! Поздрави.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Май 29, 2018 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
dido написа:
Марто, дали си носил GPS със себе си, да споделиш местоположенията на ненанесените в картата BGMountains водопади?

Привет, Дидо! Smile
Ще закача каквото имам! Поздрави.


Очаквам с нетърпение Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 29, 2018 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Тодор написа:
Браво Мартине, направил си страхотно допълнение към колекцията от беласишки водопади. Очите ми останаха в третия Коларски водопад! Честно казано, макар че съм местен, този и аз не съм го посещавал. Clap Clap Clap


Чак сега виждам, че сте писали по темата! Smile Поздрави и ти благодаря, че ни показа снимки на тези диви, Коларски водопади! Илия ни съпроводи до там. Без местен човек, е вероятно човек да не успее, тъй като пътеки няма и деретата се подсичат на странни места. А относно тези над Дъбицата, направо не повярвах на очите си, че може да има такъв релеф, нагоре по реката. Смятам, че над тях има още множество водопади, но с цел да не се бавя много и групата да ме чака, се върнах бързо, без да проучвам. Надявам се някой ден да имам шанса пак да се завъртя в района, който ми е особено любим. Smile

Между другото, така случайно открих един интересен водопад над Чипровския водопад в западна Стара планина.


Там обаче го загазих яко при търсене на подхода... Very Happy Пропаднах между двата водопада и направо чудо ме спаси. После като слязох на екопътеката, паднах пък в реката и си разпилях коленете. Идиотски ден... Very Happy Тя цялата година на лудости е тръгнала. Зимата на 19-и януари паднах от Джамджиев ръб, все психарии... Ако оцелея до догодина, ще трябва да правя курбан... Дано Господ ме опази, че и втората книга предстои да излезе от печат...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Май 29, 2018 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:


Там обаче го загазих яко при търсене на подхода... Very Happy Пропаднах между двата водопада и направо чудо ме спаси. После като слязох на екопътеката, паднах пък в реката и си разпилях коленете. Идиотски ден... Very Happy Тя цялата година на лудости е тръгнала. Зимата на 19-и януари паднах от Джамджиев ръб, все психарии... Ако оцелея до догодина, ще трябва да правя курбан... Дано Господ ме опази, че и втората книга предстои да излезе от печат...


Като вземе да става така, значи си станал невнимателен и самонадеян! Внимавай! Smile

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юни 04, 2018 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
martin555 написа:


Там обаче го загазих яко при търсене на подхода... Very Happy Пропаднах между двата водопада и направо чудо ме спаси. После като слязох на екопътеката, паднах пък в реката и си разпилях коленете. Идиотски ден... Very Happy Тя цялата година на лудости е тръгнала. Зимата на 19-и януари паднах от Джамджиев ръб, все психарии... Ако оцелея до догодина, ще трябва да правя курбан... Дано Господ ме опази, че и втората книга предстои да излезе от печат...


Като вземе да става така, значи си станал невнимателен и самонадеян! Внимавай! Smile


Да, иска повече внимание... Smile
Относно водопадите в Беласица планина... Разбрах за такива и над село Ключ със странни имена - Чергата, Метлата, Вретеното, Близнаците... трябва някой ден отново да се завъртя... Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Юни 05, 2018 7:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov