ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком - Емине 2018
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком - Емине 2018
Автор Съобщение
sromanov



Регистриран на: 12 Мар 2018
Мнения: 1

Мнение Ком - Емине 2018 Отговорете с цитат
Здравейте
търся си група за ком-емине, за тази година.
Някой може ли да ме насочи към такава или да даде информация как да се сврържа с някой организатор.
Благодаря!
Пон Мар 12, 2018 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Може да намериш полезна информация:
https://www.facebook.com/groups/164568756968674/?ref=bookmarks
Вто Апр 24, 2018 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако има мераклии да проправят път по Пътеката - на 24.05.2018 ще се саморазправяме с падналите дървета под Издремец/Лиляка

https://www.facebook.com/events/201647050562532/
Чет Май 17, 2018 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaboul



Регистриран на: 14 Юни 2009
Мнения: 35
Местожителство: Мьонхенгладбах

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
След дълги години сега вече имам картбланш и (достатъчно) време за осъществяване на лелеяната ми мечта Smile
Чел съм и чета много, познавам голяма част от маршрута, но въпроси изникват винаги. Имам план, но в момента тече оптимизиране. Дали някой знае отговорите на следните ми чуденки:
- какво е положението с х.Пробойница - ползва ли се или ще се ползва ли по предназначение?
- ако преходът за ден втори е от х.Петрохан до х.Тръстеная едно минаване от Червената локва по рида към с.Заноге и оттам слизане в дефилето към гара Лакатник като времетраене ще бъде ли по-кратко от минаване през х.Пробойница?
- при нощувка на х.Тръстеная следващ преход само до х.Лескова ми се струва кратък, а продължаване до Витиня - неразумно. Не искам да се натрапваме на хората от Зла поляна, което води до въпроса дали някой знае какво е положението с х.Мургаш?
Когато съм готов, ще споделя плана ни, за да чуя и вашите мнения.
Вто Май 29, 2018 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kochis



Регистриран на: 18 Май 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Миналато лято не работеха и х.Пробойница и х.Мургаш .
Аз спах на х.Птрохан след това в къща за гости в Лакатник Следваща нущовка х.Лескова
Вто Май 29, 2018 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
kaboul написа:
Здравейте!
След дълги години сега вече имам картбланш и (достатъчно) време за осъществяване на лелеяната ми мечта Smile
Чел съм и чета много, познавам голяма част от маршрута, но въпроси изникват винаги. Имам план, но в момента тече оптимизиране. Дали някой знае отговорите на следните ми чуденки:
- какво е положението с х.Пробойница - ползва ли се или ще се ползва ли по предназначение?
- ако преходът за ден втори е от х.Петрохан до х.Тръстеная едно минаване от Червената локва по рида към с.Заноге и оттам слизане в дефилето към гара Лакатник като времетраене ще бъде ли по-кратко от минаване през х.Пробойница?
- при нощувка на х.Тръстеная следващ преход само до х.Лескова ми се струва кратък, а продължаване до Витиня - неразумно. Не искам да се натрапваме на хората от Зла поляна, което води до въпроса дали някой знае какво е положението с х.Мургаш?
Когато съм готов, ще споделя плана ни, за да чуя и вашите мнения.


Пробойница сега се стопанисва от една тумба братя, които секат гората. Начело с коня Мартин, с големия шланг. Майтапа настрана, ако не те е страх, може да пренощуваш при тях, имат много малки деца и не хапят.
За Зла поляна - още имам контактите на двама говедари - мога да те свържа, пичове са и няма да те върнат, освен че ще те нагостят и прегостят!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Май 29, 2018 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaboul



Регистриран на: 14 Юни 2009
Мнения: 35
Местожителство: Мьонхенгладбах

Мнение Отговорете с цитат
kochis написа:
Миналато лято не работеха и х.Пробойница и х.Мургаш .
Аз спах на х.Птрохан след това в къща за гости в Лакатник Следваща нущовка х.Лескова

Благодаря! Би ли ми изпратил контакти на тази къща за гости в Лакатник, за всеки случай да имаме още една опция.
packo packov написа:

Пробойница сега се стопанисва от една тумба братя, които секат гората. Начело с коня Мартин, с големия шланг. Майтапа настрана, ако не те е страх, може да пренощуваш при тях, имат много малки деца и не хапят.
За Зла поляна - още имам контактите на двама говедари - мога да те свържа, пичове са и няма да те върнат, освен че ще те нагостят и прегостят!

Така, както го описваш, май конят Мартин е най-голямото предизвикателство на това място Very Happy
Колкото до Зла поляна, за момента сме поне трима, които захващаме пътеката и сякаш сме множко за гостуване, но ако положението на х.Мургаш е съвсем отчайващо, то може и да се възползвам от информацията, която имаш. Благодаря!
Сря Май 30, 2018 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaboul



Регистриран на: 14 Юни 2009
Мнения: 35
Местожителство: Мьонхенгладбах

Мнение Отговорете с цитат
kaboul написа:
Здравейте!
Когато съм готов, ще споделя плана ни, за да чуя и вашите мнения.

В крайна сметка времето, с което разполагаме, е 18 дни/17 нощувки и планът бе напълно съобразен с това. Има две проблемни места за пренощуване - първото е х.Мургаш, но пък срещнах в графиците на няколко предвидени за това лято организирани преминавания, че се планира дори групи да останат за нощувка там, което малко ме обнадеждава; второто е горското стопанство в Ришкия проход, но ако не успея да уговоря подслон, то тогава ще останем на бивак на Петоструйната чешма или пък на заслона на Хазим горския. А ето и към какво ще се придържаме:

Ден 1: Берковица - х. Ком (пеша) - вр.Ком - х.Петрохан;
Ден 2: х.Петрохан - х.Тръстеная;
Ден 3: х.Тръстеная - х.Мургаш;
Ден 4: х.Мургаш - х.Чавдар;
Ден 5: х.Чавдар - х.Момина поляна;
Ден 6: х. Момина поляна - х.Вежен;
Ден 7: х.Вежен - х.Дерменка;
Ден 8: х.Дерменка - х.Плевен;
Ден 9: х.Плевен - х.Мазалат;
Ден 10: х.Мазалат - х.Бузлуджа;
Ден 11: х.Бузлуджа - х.Предела;
Ден 12: х.Предела - х.Чумерна;
Ден 13: х.Чумерна - т.сп.Нейково;
Ден 14: т.сп.Нейково - х.Върбишки проход;
Ден 15: х.Върбишки проход - г.ст.Немой дере/Ришки проход;
Ден 16: г.ст.Немой дере - т.сп.При Ральо/Дъскотна;
Ден 17: т.сп.При Ральо - т.сп.Козичино;
Ден 18: т.сп.Козичино - н.Емине.

С удоволствие ще чуя мненията ви и естествено приемам всякакви забележки Smile
Вто Юни 05, 2018 8:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
kaboul написа:
kaboul написа:
Здравейте!
Когато съм готов, ще споделя плана ни, за да чуя и вашите мнения.

В крайна сметка времето, с което разполагаме, е 18 дни/17 нощувки и планът бе напълно съобразен с това. Има две проблемни места за пренощуване - първото е х.Мургаш, но пък срещнах в графиците на няколко предвидени за това лято организирани преминавания, че се планира дори групи да останат за нощувка там, което малко ме обнадеждава; второто е горското стопанство в Ришкия проход, но ако не успея да уговоря подслон, то тогава ще останем на бивак на Петоструйната чешма или пък на заслона на Хазим горския. А ето и към какво ще се придържаме:

Ден 1: Берковица - х. Ком (пеша) - вр.Ком - х.Петрохан; (по-скоро Петрохан-Ком-Петрохан)
Ден 2: х.Петрохан - х.Тръстеная;
Ден 3: х.Тръстеная - х.Мургаш;
Ден 4: х.Мургаш - х.Чавдар;
Ден 5: х.Чавдар - х.Момина поляна;
Ден 6: х. Момина поляна - х.Вежен; (голямо отклонение, по-добре х. Ехо)
Ден 7: х.Вежен - х.Дерменка; (от Дерменка до Добрила са 2:30 часа. Напънете се.)
Ден 8: х.Дерменка - х.Плевен; (голямо отклонение, разстоянието до спалнята на Ботев е същото, но сте по-близо до морето и на билото.)
Ден 9: х.Плевен - х.Мазалат; ( Добре е, но в рамките на деня може да се стигне до Узана, ако тръгнете от Ботев)
Ден 10: х.Мазалат - х.Бузлуджа;(Узана - Буздлуджа, лежерен ден.)
Ден 11: х.Бузлуджа - х.Предела; (лежерно е)
Ден 12: х.Предела - х.Чумерна; (лежерно е)
Ден 13: х.Чумерна - т.сп.Нейково; (идея си нямам)
Ден 14: т.сп.Нейково - х.Върбишки проход; ( и тук нямам к'во да кажа)
Ден 15: х.Върбишки проход - г.ст.Немой дере/Ришки проход; (това е 4-5 часа с храсталясването, още можете)
Ден 16: г.ст.Немой дере - т.сп.При Ральо/Дъскотна;
Ден 17: т.сп.При Ральо - т.сп.Козичино;
Ден 18: т.сп.Козичино - н.Емине. (ИдЯлно)( и тука едни торти с едни водки за успеха. Малиий)

С удоволствие ще чуя мненията ви и естествено приемам всякакви забележки Smile

* лежерно-приключване на прехода преди 14 часа
Това на база на моя и на приятели подготовка и умения.

Като съвет: Не гонете плана. До третия ден е добре да има план, но всяка вечер преглеждайте маршрута за следващия ден според състоянието си.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Вто Юни 05, 2018 10:08 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Юни 05, 2018 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
diantsvetkov



Регистриран на: 31 Авг 2012
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Каква точно е идеята да спите на х.Плевен, при положение, че може да се спи на заслон Ботев, а от миналата година и на самия връх в туристическата спалня?

Аз бих направил следния график:
Ден 1: Берковица - х. Ком (пеша) - вр.Ком - х.Петрохан;
Ден 2: х.Петрохан - х.Тръстеная;
Ден 3: х.Тръстеная - Зла поляна - ако х.Мургаш работи може да се спи там, но не съм чул, че ще работи.
Ден 4: Зла поляна/х.Мургаш - х.Кашана - преходът до х.Чавдар е твърде къс, а и хижата е съботно-неделна. Спокойно може да се стигне до х.Кашана.
Ден 5: х.Кашана - х.Ехо - дълъг преход, но напълно постижим - зависи от физическата ви подготовка.
Ден 6: х.Ехо-х.Дерменка/х.Добрила - сравнително лек преход
Ден 7: х.Дерменка/х.Добрила - заслон Ботев/спалнята на връх Ботев
Ден 8: заслон Ботев/спалнята на връх Ботев - х.Партизанска песен
Ден 9: х.Партизанска песен - х.Бузлуджа - лек преход
Ден 10: х.Бузлуджа - х.Предел
Ден 11: х.Предел - х.Чумерна
Ден 12: х.Чумерна - Котел - дълъг преход, но с ранно тръгване е напълно постижим, а по този начин следващия ви ден може да е почивен в Котел.
Ден 13: почивен
Ден 14: Котел - х.Върбишки проход/бистро Бабой
Ден 15: х.Върбишки проход/бистро Бабой - г.ст.Немой дере/Ришки проход;
Ден 16: г.ст.Немой дере/Ришки проход - с.Дъскотна;
Ден 17: т.сп.При Ральо - т.сп.Козичино;
Ден 18: т.сп.Козичино - н.Емине.

Смятам, че този вариант е удачен за 18 дневен преход. Има тежки преходи в началото, но за сметка на тях последните дни са доста леки. Все пак всичко зависи от това колко човека сте, колко подготвени сте и колко са ви тежки раниците. Ако имаш някакви допълнителни въпроси, не се притеснявай да питаш.
Поздрави
Вто Юни 05, 2018 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Присъединявам се към по-горните мнения. Момина поляна, Вежен и Плевен са ненужно и натоварващо слизане (и после качване) от билото. Бих ги сложил като аварийни варианти в случай на буря или не дай Боже контузия. График за 18 дни предполага, че Кашана-Ехо и Добрила-Мазалат (или поне Тъжа) би трябвало да са ви по силите.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Юни 05, 2018 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
kaboul написа:

Ден 11: х.Бузлуджа - х.Предела; (лежерно е)
Ден 12: х.Предела - х.Чумерна; (лежерно е)


Аз не бих нарекла преходи, които са 8-9 часа по пътеводител лежерни. Възможни и нормални за КЕ, да, но лежерни в никакъв случай.

didogen написа:
kaboul написа:

Ден 15: х.Върбишки проход - г.ст.Немой дере/Ришки проход; (това е 4-5 часа с храсталясването, още можете)


Върбиш-Риш да е пет часа?! Вярно, че вече пет години го чистим и Ужасът на Риш е позадрямал, но чак такава магистрала да е станал не ми се вярва Shocked

didogen написа:

Това на база на моя и на приятели подготовка и умения.

М-да, лека завист към теб и приятелите ти... Особено за Върбиш-Риш Wink


Относно Момина поляна - става за отбивка и нощувка. Вежен по-малко, Ехо наистина е по-добре и постижимо от Кашана или от Момина поляна, въпреки че хижарите като цяло не струват (освен ако няма промяна през последните две години). Обаче ако се слезе до х. Плевен, не мога да си представя силата на духа, която ще издигне човек отново до Ботев. Много качване е там kaboul, направо я задраскай тази хижа от графика Smile
Първия ден, като включиш и пътя до Берковица (макар че не знам откъде си), идва малко в повече. Берковица - х. Ком пеша заради пълнота на маршрута ли ще го минавате или просто няма с какво да се придвижите до хижата?
Лошо е, че нямате нито един резервен ден, но щом разполагате само с 18 дена, ще трябва да се справите и така. Успех!

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 06, 2018 6:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Аз не бих нарекла преходи, които са 8-9 часа по пътеводител лежерни. Възможни и нормални за КЕ, да, но лежерни в никакъв случай.

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 06, 2018 6:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaboul



Регистриран на: 14 Юни 2009
Мнения: 35
Местожителство: Мьонхенгладбах

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
kaboul написа:

Ден 1: Берковица - х. Ком (пеша) - вр.Ком - х.Петрохан; (по-скоро Петрохан-Ком-Петрохан) Ще пътуваме от Варна и няма да стигнем до София, пък и да не повтаряме Very Happy
...
Ден 6: х. Момина поляна - х.Вежен; (голямо отклонение, по-добре х. Ехо) Петък вечер на х.Ехо не звучи като да намери място и за нас кака ти Галя, пък камо ли да ни нагости Very Happy
Ден 7: х.Вежен - х.Дерменка; (от Дерменка до Добрила са 2:30 часа. Напънете се.) Ако тръгнем от х.Вежен, си е далеч.
Ден 8: х.Дерменка - х.Плевен; (голямо отклонение, разстоянието до спалнята на Ботев е същото, но сте по-близо до морето и на билото.) Тук определено обмислям дали в неделя няма да е по-лесно запазването на място на заслона.
Ден 9: х.Плевен - х.Мазалат; ( Добре е, но в рамките на деня може да се стигне до Узана, ако тръгнете от Ботев)
Ден 10: х.Мазалат - х.Бузлуджа;(Узана - Буздлуджа, лежерен ден.) Много неравномерно ми се струва така - единия ден дълъг, а другия - къс.
Ден 11: х.Бузлуджа - х.Предела; (лежерно е) Лежерно, ама си е път Very Happy
Ден 12: х.Предела - х.Чумерна; (лежерно е) Те и тук така.
...
Ден 15: х.Върбишки проход - г.ст.Немой дере/Ришки проход; (това е 4-5 часа с храсталясването, още можете) Сигурно можем, ама няма удобно място за отсядане другаде.
...
Ден 18: т.сп.Козичино - н.Емине. (ИдЯлно)( и тука едни торти с едни водки за успеха. Малиий) Не случайно всичко трябва да приключи на 1 август, че на следващия ден голямата щерка става на 4 - та и торти ще има, па и ракийка Very Happy

* лежерно-приключване на прехода преди 14 часа
Това на база на моя и на приятели подготовка и умения.

Като съвет: Не гонете плана. До третия ден е добре да има план, но всяка вечер преглеждайте маршрута за следващия ден според състоянието си.

Благодаря за съветите и най-вече за негоненето на плана. Така май е най-добре!
Сря Юни 06, 2018 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaboul



Регистриран на: 14 Юни 2009
Мнения: 35
Местожителство: Мьонхенгладбах

Мнение Отговорете с цитат
diantsvetkov написа:
Каква точно е идеята да спите на х.Плевен, при положение, че може да се спи на заслон Ботев, а от миналата година и на самия връх в туристическата спалня?

Аз бих направил следния график:
Ден 1: Берковица - х. Ком (пеша) - вр.Ком - х.Петрохан;
Ден 2: х.Петрохан - х.Тръстеная;
Ден 3: х.Тръстеная - Зла поляна - ако х.Мургаш работи може да се спи там, но не съм чул, че ще работи.
Ден 4: Зла поляна/х.Мургаш - х.Кашана - преходът до х.Чавдар е твърде къс, а и хижата е съботно-неделна. Спокойно може да се стигне до х.Кашана.
Ден 5: х.Кашана - х.Ехо - дълъг преход, но напълно постижим - зависи от физическата ви подготовка.
Ден 6: х.Ехо-х.Дерменка/х.Добрила - сравнително лек преход
Ден 7: х.Дерменка/х.Добрила - заслон Ботев/спалнята на връх Ботев
Ден 8: заслон Ботев/спалнята на връх Ботев - х.Партизанска песен
Ден 9: х.Партизанска песен - х.Бузлуджа - лек преход
Ден 10: х.Бузлуджа - х.Предел
Ден 11: х.Предел - х.Чумерна
Ден 12: х.Чумерна - Котел - дълъг преход, но с ранно тръгване е напълно постижим, а по този начин следващия ви ден може да е почивен в Котел.
Ден 13: почивен
Ден 14: Котел - х.Върбишки проход/бистро Бабой
Ден 15: х.Върбишки проход/бистро Бабой - г.ст.Немой дере/Ришки проход;
Ден 16: г.ст.Немой дере/Ришки проход - с.Дъскотна;
Ден 17: т.сп.При Ральо - т.сп.Козичино;
Ден 18: т.сп.Козичино - н.Емине.

Смятам, че този вариант е удачен за 18 дневен преход. Има тежки преходи в началото, но за сметка на тях последните дни са доста леки. Все пак всичко зависи от това колко човека сте, колко подготвени сте и колко са ви тежки раниците. Ако имаш някакви допълнителни въпроси, не се притеснявай да питаш.
Поздрави

Благодаря, Дидо!
Причините да избера х.Плевен са по-комфортния престой и по-голямата леглова база, въпреки че, както писах и на Дидоген, вече се поражда надежда, че в неделя може и да се намери място и за нас.

Това ме е водило и при подбора на другите места за настаняване с очевидните изключения, разбира се. Ще трябва да потърся връзка с х.Мургаш и то скоро, защото е важен пункт за нас. Защо смяташ, че последващ преход до х.Чавдар е къс? Около 38км е разстоянието, ако се напънем до х.Кашана става вече около 55км.

Пишеш също така, че х.Чавдар е съботно-неделна. Дали е съвсем невъзможно в активния сезон да се разчита на подслон там през работни дни?
После пък за х.Ехо имам съмнения, че в петък е удачно да сме наоколо. Не искам сякаш горчив привкус - като мога да си го спестя, по-добре да го направя.

Знам, че много голяма част от ком-еминейците притичват за ден от х.Чумерна до Котел и след това почиват заслужено, но за мен е длъжко, а пък и предпочитам да съм с принцесите си, вместо да отдъхвам ден по трасето Smile

А графикът ти е интересен и веднага си харесах нощувката на х.Партизанска песен! Хвърли ме в размисли за някои отсечки ...
Сря Юни 06, 2018 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov