ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътечка в Рила, Мальовишко
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътечка в Рила, Мальовишко
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се, че малко не е точно по темата, ама кой ще оправи на картата kade.si пътечката, която излиза на премката между Орлето и Мальовица от северозапад? Че в момента това което е на картата пресича поне три катерачни маршрути в лявата част на Триъгълника...

Ще тръгне някой да слиза от върха на Триъгълника по нея в гъста мъгла с GPS-а и рязко ще се намери 70-80 м по-долу в подножието на "Две години солидарност" Smile

Просто да я пусне по улея, това за точността на картата е напълно достатъчно. В момента явно е сгрешена.
Пет Юни 15, 2018 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Минаването "без пътека" пуснах по улея според снимка на Гугъл.
Снимката на БИНГ е безполезна; нашата от 2011 е доста грешна там и на нея не може да се разчита.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 15, 2018 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Извинявам се, че малко не е точно по темата, ама кой ще оправи на картата kade.si пътечката, която излиза на премката между Орлето и Мальовица от северозапад? Че в момента това което е на картата пресича поне три катерачни маршрути в лявата част на Триъгълника...

Ще тръгне някой да слиза от върха на Триъгълника по нея в гъста мъгла с GPS-а и рязко ще се намери 70-80 м по-долу в подножието на "Две години солидарност" Smile

Просто да я пусне по улея, това за точността на картата е напълно достатъчно. В момента явно е сгрешена.

Ставало е дума и преди -- не е ясно каква част от грешката е в трасето на пътечката и каква -- в хоризонталите. Лесно е да се "мръдне" пътечката, но това всъщност може да направи координатите ѝ по-неточни отколкото са сега. От друга страна, поправянето на цифровия модел на релефа, въз основа на който са генерирани тези хоризонтали, е по-сложна задача, която е потенциално свързана и с голям (засега непосилен) разход на средства.

Ето една съпоставка на пътечката (охра) на фона на BGM и ЕТК:





Надявам се да е станало ясно, защо напасването на трасето на пътечката спрямо хоризонталите (в случая) не е добра идея.

Ако някой е в състояние да запише и предостави за нанасяне в картата по-точна GPS следа -- тя би била добре дошла.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 15, 2018 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Точна следа с източник ширпотребен GPS надали ще получим. Дотук двама - hsray2000 и Iozkan потвърждават, че машинките им в улея са недостоверни.

Това пък идва да изкаже съвсем основателни съмнения доколко може да се ползва GPS за прецизно ориентиране на това място.
Отговорът мисля е ясен - не може.

Затова коригирах минаването според аероснимка. Аероснимките също имат немалки отклонения на засукани места. Оглеждайки наличните и оценявайки ги по различни критерии, избрах текущата на Гугъл. Хоризонталите на ЕТК5000 вероятно също може да са нелош ориентир, но сипея в улея там не се вижда.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 15, 2018 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Смятам, че на такива места ориентирането по уреда трябва да остане на второ място, а водещ да е терена - в улеи и под големи стени грешката е голяма, а често минаването на метър-два в страни от истинската пътека е животозастрашаващо. Но това не на всеки може да бъде обяснено...
Пет Юни 15, 2018 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Смятам, че на такива места ориентирането по уреда трябва да остане на второ място, а водещ да е терена...


Това трябва да е начинът на ориентиране въобще в планината.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 15, 2018 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Смятам, че на такива места ориентирането по уреда трябва да остане на второ място, а водещ да е терена - в улеи и под големи стени грешката е голяма, а често минаването на метър-два в страни от истинската пътека е животозастрашаващо. Но това не на всеки може да бъде обяснено...


Вярно ли има хора, които си мислят, че трябва да ходят точно по пътеката на картата? Явно аз съм назад с материала...

Аз започвам да си мисля, че не съм на "пътеката", когато отклонението стане повече от 20 м. на места със сравнително приличен или добър сигнал (урудката си мисли, че работи с точност <10 м.). След това гледам, дали се отдалечавам от пътеката на картата или си се движа паралелно с нея на 10-20 м. (отклоненията от пътеката които са в рамките на 4-7 м. са за оценка отличен), а пък ми се ще да доживея деня, в който да видя нечия следа, която да следва точно някоя пътека на картата, т.е. да е като "заключена" за нея.

Последната ми голяма битка със записването на пътека в терен с кофти сигнал беше пътеката към Сливо(в)долското падало. Следите ми на качване и на слизане за няма и час разлика се различаваха с 30 м. при точност на уреда 6-20 м. ... Снимки са му майката при такива случаи през 10 м., а на по-завързаните места и през 5 м. Естествено уредът трябва да е настроен да записва точки, от които е съставена следата през 1-2 сек. и часовникът на фотоапарата да е сверен по "Точно време" (защото след това, когато чертая картата, аз много лесно виждам къде е мястото, на което е правена снимката, чрез корелация на точното време на заснемането и най-близката точка от следата - естествено това не го правя аз, а софтуерът, чрез който с колегите чертаем картата). Така се минимизира риска да се въвеждат груби грешки, а общото изместване на следата/пътеката се коригира по наличните надеждни ориентири (видими недвусмислени ориентири на аероснимките и/или на ЕТК 1:5000). Така при цитирания от мен пример пътеката и р. Сливов дол са вярно разположени една спрямо друга на картата и се намират на относително точно разстояние помежду си (в участъците, в които между тях има пряка видимост и в действителност при ходене по пътеката), пътеката пресича реката точно толкова пъти, колкото е в действителност по начин, по който я пресича в действителност (мост, брод). Нанесени са и всички разклони от маркираната пътека, ако ще и само първите 20-30 м. на отклонението под необходимия ъгъл, защото при достигане на неизчертан на картата разклон, при който ъгълът заключен между две пътеки след разклона е по-малък от да речем 30 градуса, настава голямо чудене и чесане по главата и ако няма недвусмислени ориентири на местността (напр. маркировка), се налага да се минат 30-50 м. по едната, а някой път и по двете пътеки, за да се установи, коя е изчертана на картата.
Пон Юни 18, 2018 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov