ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Витошката дузина - 12-те двухилядници във Витоша (за 1 ден)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Витошката дузина - 12-те двухилядници във Витоша (за 1 ден)
Автор Съобщение
Snufff



Регистриран на: 18 Дек 2012
Мнения: 20
Местожителство: Асеновград

Мнение Отговорете с цитат
Голямо благодаря за бързия отговор!
Златен си Smile.

stefan_iliev38 написа:
Snufff написа:
Колеги, някой има ли трак от прехода, независимо от къде сте тръгнали?
Мерси!
Ето два трака от Боян Георгиев (единият е непълен):

Vitoshkata duzina - 26.06.2016g. - ErgenTurist (ot Boyan Georgiev)

Vitoshkata duzina - 01.07.2017g. - ErgenTurist (ot Boyan Georgiev)

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


_________________
Ако Планината не отиде при Мохамед, Мохамед ще отиде при Планината!
Вто Май 29, 2018 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
В събота, живи и здрави, се готвя да мина Витошката дузина. Ако планината е склонна да ме допусне, и времето бъде с мен.
Планът ми е:
Царева махала- Синята стрела-СИВА ГРАМАДА - СИВРИКАЯ - ЯРЛОВСКИ КУПЕН - КУПЕНА- КАРАЧАИР- СКОПАРНИК- ГОЛЯМ РЕЗЕН-МАЛЪК РЕЗЕН- ЛЪВЧЕТО- ЧЕРНИ ВРЪХ- САМАРА- СЕЛИМИЦА- Конярника- Кумата- Златни мостове
Сря Май 30, 2018 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Звучи супер! Успех и дано времето е добро Very Happy
Сря Май 30, 2018 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pramataroff



Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 6
Местожителство: Гоце Делчев

Мнение Отговорете с цитат
Аз също бях в събота. Планът ми беше Алеко-Лъвчето-Малък Резен-Голям Резен-Черни връх-Самара-Селимица-Скопарник-Ярловски купен-Сива грамада-Сиврикая-Купена-Карачаир-Железница през х.Купена.

В 10:00 бях на Лъвчето:


10:40 - Малък Резен:


11:00 - Голям Резен:


11:20 - Черни връх:


11:50 - Самара:


12:30 - Селимица:


13:50 - Скопарник:


14:30 - Ярловски купен:


15:10 - Сива грамада:


На връщане при Ярловски купен времето се развали - дъжд и сериозна гръмотевична буря. Мълниите падаха около мен, затова тръгнах да слизам направо към Железница. След около 2 часа, с чести спирания заради времето, бях там.

Поздрави!
Пон Юни 04, 2018 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
2016godina



Регистриран на: 04 Яну 2016
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
В събота тръгнахме от
Железница- Синята стрела-СИВА ГРАМАДА - СИВРИКАЯ - ЯРЛОВСКИ КУПЕН - КУПЕНА- КАРАЧАИР- СКОПАРНИК- ГОЛЯМ РЕЗЕН-МАЛЪК РЕЗЕН- ЛЪВЧЕТО- ЧЕРНИ ВРЪХ...
В 3.30 бяхме на Черни връх, починахме малко и тамън да тръгваме към Самара и Селимица, започна да гърми, падна гръмотевица върху (или около) заслон Самара. Решихме да слезем към Алеко, запука ни градушка.
Ще има и втори тур.
Пон Юни 04, 2018 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение връх Селимица Отговорете с цитат
Когато попаднах на тази тема преди 8-9 месеца ми се стори изключително интересна. Много хубаво изследване на най-високите витошки върхове, чудесен материал на Стефан Илиен - е, все още не съм се навил да направя тази дузина за един ден, имам други цели, към които гледам в момента. Например да изкача 8-те планински първенци с височина над 2000м. (остават Гоцев, Г. Перелик и Радомир)

Та, още не е дошъл момента за 12-те топ върхове на Витоша за един ден, но пък вчера (17-06-2018), отидох на последния, на който все още не се бях качвал - връх Селимица 2040,7м. - единадесетия по височина в планината. Тръгнах около 10.30 от Златните мостове и с доста паузи за снимки и 5 мин. почивка на хижа Кумата, след около 2 часа бях на връх Селимица.

И тук идва причината да напиша това мнение. Къде е точната кота на върха?

Когато човек идва от пътеката Черни връх - х. Кумата и върви в посока Кладница (запад), вижда вдясно тази скала, зад която според bgmountains би трябвало да е котата:

https://photos.app.goo.gl/Q5GbSpcpJ94FNBNA7

Използвайки позиционирането на bgmountains тръгнах през тревата и клека. На най-високата част на поляната нямаше кота, или друг маркер, но видимо това беше най-високото място на цялото това обширно поле:

https://photos.app.goo.gl/Eo9GnnRGqaNETBuE7

Като стигнах там обаче, видях на 200-300м. още на запад малко скално възвишение - 3-4м. над околния терен, на което имаше дървен кол. Това съвпадна с описанията на върха, които съм чел вклютелно и в тази тема:

https://photos.app.goo.gl/eH3CPowAZiy3HXFt8

До това място, вече бяха стигнали две дами, които правеха опит точно за Витошката дузина за един ден. При заслон Самара им пожелах успех и късмет с времето. Дано споделят дали са завършили начинанието и дали времето се е задържало без бури. По-късно вече около 16 часа имаше жесток порой в центъра на София, дано в планината се е разминало.

Ето самата кота:

https://photos.app.goo.gl/tEAAWaZSzeXXnReu6

И дървения кол до нея:

https://photos.app.goo.gl/RdLgD2YK3YTuvmm28

Отлично обозначен връх! Ако обаче, нямаше един въпрос, който възниква веднага: това не е най-високото място на целия масив Селимица.
За да съм сигурен, че не се заблуждавам, се върнах по същия път до място, на което е сложена котата в bgmountains и onestreetmap - аз нямам съмнение, че е то е по-високо.

Ще опитам да илюстрирам с тази снимка. Условно съм отбелязал мястото с котата и дървения кол като Селимица 1, а мястото на което е маркиран върха на споменатите карти като Селимица 2:

https://photos.app.goo.gl/qL5mAaaJ4R8ojqtt7

Ако върхът е на (1) има логика - там е сложена котата и дървения кол, ако върхът е на (2) също има логика - това е най-високото място и именно то е отбелязано на картите.

След целта за деня, реших да отида и до Черни връх, да си взема печат при осмото ми изкачване до Витошкия първенец. Голям късмет, че бурите и пороите ме изкачаха да приключа прехода си.

Ще се радвам да споделят експертно мнение Ведрин, Дидо и Стефан Илиев.

Ако бързо разрешим дилемата, положението е подобно и с връх Лъвчето.


Последната промяна е направена от Dimov на Пон Юни 18, 2018 8:37 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Юни 18, 2018 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Котата, която ти наричаш връх, е триангулачен знак, вероятно III-и клас.

Върхът е обемно понятие, с измерения стотици метри по хоризонтал и вертикал. На най-високите точки на върховете често се слагат триангулачни знаци. Не толкова често тези знаци не са на най-високите точки на върха. Пример - Конарево в Пирин и неговият знак I-и клас.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 18, 2018 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Котата, която ти наричаш връх, е триангулачен знак, вероятно III-и клас.

Върхът е обемно понятие, с измерения стотици метри по хоризонтал и вертикал. На най-високите точки на върховете често се слагат триангулачни знаци. Не толкова често тези знаци не са на най-високите точки на върха. Пример - Конарево в Пирин и неговият знак I-и клас.


Всъщност да, трианчулачният знак е наистина 3-ти клас, дано се вижда от линкнатите снимки (не успях да ги включа в самото мнение).

Но никъде не го наричам връх. Хълмчето, на което се намира го наричам "малко скално възвишение - 3-4м. над околния терен".

ОК, значи приемаме, че това е един от случаите, когато въпросният знак просто не съвпада с най-високото място на върха. Съзнавам, че върхът не е просто една скала, а "обемно понятие". Затова се изразих, че въпросното място не е най-високото на целия масив (това ми се стори подходящ израз, но може и да не е точен).
Пон Юни 18, 2018 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Триангулачните знаци само да ти напомня, служат за измервателни цели, а не да маркират най-високите точки на върховете.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юни 18, 2018 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Има няколко определения за връх. Добре е да се знаят и ползват всичките, в единство.

Конкретно за връх Селимица:

Миналия вторник - 12 юни 2018 г. - имаше лунатична разходка (вечерно-нощен преход на групата "Лунатични разходки из Витоша").

Маршрутът беше - хижа "Селимица" - лятна пътека с червена маркировка - куполът на връх Селимица - обратно до хижа "Селимица".

Една от целите на туристическото мероприятие беше измерване на котите върху купола на връх Селимица.

Данните са събрани, чакам още няколко участника да дадат своите джипиес тракове и ще нанеса живите данни на БГМаунтийнс.

Относно това, че връх Селимица не е отбелязан на най-високата кота, а на триангулачната точка с дървения кол:

Може би тази грамада камъни с кола се вижда от населените места долу в подножието на планината и затова нея са кръстили Селимица.

Примери за такива върхове, които се виждат от населените места, има и други - например върховете Малът Полич и Черни връх в Рила.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 18, 2018 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ще е интересно какви данни ще съберете за височина на Селимица. Според мене разминаването в различните карти (2040м. в BgMountins, 2041м. в Wikimapia, 2049м. в OneStreetMap) би могло да се дължи именно измервания на различните коти - скалите с дървения кол или най-високата точка на върха. Разлика от 8 метра изглежда правдоподобна.
Пон Юни 18, 2018 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Ще е интересно какви данни ще съберете за височина на Селимица. Според мене разминаването в различните карти (2040м. в BgMountins, 2041м. в Wikimapia, 2049м. в OneStreetMap) би могло да се дължи именно измервания на различните коти - скалите с дървения кол или най-високата точка на върха. Разлика от 8 метра изглежда правдоподобна.

На 03.08.2008 г. съм измерил следното на скалите до дървения кол с Garmin GPSmap 60CSx:
-- position: N42.57055 E23.23811
-- altitude: 2052 m

Важно е да имате предвид, че GPS височините са над елипсоида. Garmin машинките ги преизчисляват твърде приблизително във височини над геоида, а уредите с вграден барометър подлежат и на ежедневно или дори ежечасно калибриране, тъй като използват и измереното от тях атмосферно налягане при определянето на височината. Надморските височини, които фигурират в топографските карти, са дефинирани по съвсем друг начин. Нанесената в момента височина в BGMountains вероятно е с произход от военната топографска карта в мащаб 1:50000 (2040.7 m) . Тя се отнася за котата на камъните с дървения кол, но е нанесена в BGM на най-високото място. От друга страна, най-високата част на връхния купол е нанесена в ЕТК 1:5000 на другото място (2048.8 m), което е и същинския връх:

https://kade.si/#map=18/2587147.55/5246889.37/0

Най-надеждният публично достъпен източник за надморски височини в България засега е ЕТК.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 18, 2018 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение връх Селимица Отговорете с цитат
Току-що видях, че височината и местотоположението на котата на връх Селимица е променена, вече е на скалното възвишение, където е триангулачния знак и дървения кол. Като отделно са добавени и най-високите измерени точки.

Предполагам е благодарение на измерванията от групата "Лунатични разходки на Витоша". Чудесно е, че е описан толкова добре този връх!
Поздрави и благодарности отново за тази безценна карта!
Сря Юни 27, 2018 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Разказ за преминаването на Витошката дузина от Nikola Nochevski:

https://nikolabull.blogspot.com/2019/09/12-2000.html?fbclid=IwAR3xqpForxi9VtBIsKabsUO9aIcZHsej2qao1dHD-OXLJeR2CKv9SakAxQ4#more


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 03, 2019 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А защо дузина? Защото е митично или...?! Защо не троица, петица, десетица, петнадесетица, двадесетица, стотица и т.н. Все числа, все въпрос на гледна точка...
Чет Окт 03, 2019 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov