ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос: х. Момина поляна - Беклемето
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос: х. Момина поляна - Беклемето
Автор Съобщение
turlaka



Регистриран на: 06 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Въпрос: х. Момина поляна - Беклемето Отговорете с цитат
Здравейте. С приятели планираме този преход с три нощувки - първата на х. Момина поляна, третата на х. Ехо. Въпросът ми е за втората нощувка - колебаем се дали да е на х. Бенковски или на х. Вежен. Идеята ни е да вървим по билото. Какво бихте препоръчали? Средно ниво планинари сме - най-дългият ни преход досега е бил около пет и половина - шест часа.
Благодаря
Сря Юни 13, 2018 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Въпрос: х. Момина поляна - Беклемето Отговорете с цитат
turlaka написа:
Здравейте. С приятели планираме този преход с три нощувки - първата на х. Момина поляна, третата на х. Ехо. Въпросът ми е за втората нощувка - колебаем се дали да е на х. Бенковски или на х. Вежен. Идеята ни е да вървим по билото. Какво бихте препоръчали? Средно ниво планинари сме - най-дългият ни преход досега е бил около пет и половина - шест часа.
Благодаря

Тръгвайте рано сутрин, около изгрев слънце, така че до пладне да сте пристигнали. Очакват се интензивни гръмотевични бури в следващите няколко дни. Предприемайте следобедни преходи по билата само при благоприятни метеорологични условия. Хижа Вежен е малко по-високо от х. Бенковски, но разликата е малка, тъй че избор бихте могли да направите въз основа и на други фактори.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 13, 2018 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
turlaka



Регистриран на: 06 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте. За прехода не сме насрочвали дата, по-скоро ще изчакаме времето да стане по-стабилно. Какво имате предвид под "други фактори"?
Сря Юни 13, 2018 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
turlaka написа:
Какво имате предвид под "други фактори"?

Нищо конкретно. Може би най-същественото е как предпочитате да разпределите пътя между двата дни. Евентуално дали има някакви предвидени мероприятия в едната или другата хижа на избраната дата, особено ако предпочитате тишина. Ако вече сте били в една от двете, може да ви е интересно да посетите другата за разнообразие.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 13, 2018 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
turlaka



Регистриран на: 06 Мар 2014
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, разбрах какво имате предвид. Не сме били в нито една от двете. За х. Бенковски съм чувал и чел само добри неща, за х. Вежен тук-таме се среща противоречива информация. Благодаря отново.
Сря Юни 13, 2018 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Лично мнение - останете на хижа Бенковски втората вечер. Хижарите Илиян и Надка заслужено имат слава на едни от най-гостоприемните в цяла Стара планина, което лично мога да потвърдя. При лошо време сутринта на третия ден оттам можете да направите преход до хижа Вежен през Соватски дол, и ако се оправи да продължите. Ако е ок - от Бенковски продължавате към Братаница по коловете, но преди последното качване има подсичаща пътека наляво, после още една подсичаща Пъпа, и оттам към връх Вежен, след него е лесно. Ако сте мераклии, от Бенковски можете да качите и Братаница и оттам по Старопланинското конче, което си заслужава да се пробва, но ще отнеме мааалко повече време и усилия (http://kade.si/#map=15/2713622.46/5275716.28/0). Напълнете си и вода на Бенковски, че след това има чак на Мишова чешма малко под връх Вежен.

Ако все пак решите да ходите на хижа Вежен, върха можете да го качите същия ден, или да си го оставите за следващия, в зависимост от времето и умората (аз бих го оставил за третия). От Вежен до Ехо е относително лесно, особено ако подсечете върха. Отново си имайте едно на ум за водата, освен Мишова чешма има и на Влахбунар под връх Каменица (Dimo Kolev и EXIIIT помогнаха с инфо миналата година, за което им дължа бира ако някога се запозная с тях). Вземете си и нещо за снимане, гледките са страхотни Smile

Същия преход само че наобратно правих миналата година - тук съм написал няколко реда, можеш да прочетеш ако ти е интересно.

Поздрави!

_________________
Well I came upon a man at the top of a hill
Called himself the savior of the human race
Said he come to save the world from destruction and pain
But I said how can you save the world from itself?
Съб Юни 16, 2018 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Хижа Вежен е малко по-високо от х. Бенковски, но разликата е малка, тъй че избор бихте могли да направите въз основа и на други фактори.


Допълнително уточнение, в тази връзка. По-добре да се избере х.Бенковски, тъй като и билото там е по-ниско в сравнение с това при в.Вежен. При втория изкачването е доста повече, докато от х.Бенковски бързо се стига до Братаница, а ако се подсече в източна посока е още по-лесно, тъй като склонът е полегат. Х.Бенковски е на доста спокойно място, от тази гл. точка с деца там е по-хубаво, а помещенията са по-уютни, в крайна сметка предварителната организация трябва да е добра! Така че е добре да се уговорите и с хижарите, за да не се допусне пропуск, те са много услужливи! Остана да Ви пожелая весело изкарване!

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Съб Юни 16, 2018 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе миналато година обеща ракия........ Very Happy Very Happy
Сега бира..... Very Happy
Догодина ще е бонбони лукче.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Юни 18, 2018 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Абе миналато година обеща ракия........ Very Happy Very Happy
Сега бира..... Very Happy
Догодина ще е бонбони лукче.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Вярно Very Happy Тогава ще черпя с и с ракия и с бира (R&B), пък всеки да пие каквото му сърце иска.

_________________
Well I came upon a man at the top of a hill
Called himself the savior of the human race
Said he come to save the world from destruction and pain
But I said how can you save the world from itself?
Сря Юни 20, 2018 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Very Happy Very Happy Croc
Сря Юни 20, 2018 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
NorthBridge, пътеписът ти е много интересен!
Само молбата ми е да провериш линковете на снимките , защото половината не излизат, а определено си заслужава са се видят, съдейки по тези които са ок.

Искам да попитам теб а и другите колеги - хБенковски - Братаница - Кончето - вр.Вежен - х Ехо - Розино - БДЖ Smile постижимо ли е за един ден ?
Имам впредвид най-вече ще се налага ли голямо бързане и по този начин повече да мислим за времето, вместо да се наслаждаваме на прехода и гледките.
Сря Юни 20, 2018 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
niki_1978 написа:
NorthBridge, пътеписът ти е много интересен!
Само молбата ми е да провериш линковете на снимките , защото половината не излизат, а определено си заслужава са се видят, съдейки по тези които са ок.

Искам да попитам теб а и другите колеги - хБенковски - Братаница - Кончето - вр.Вежен - х Ехо - Розино - БДЖ Smile постижимо ли е за един ден ?
Имам впредвид най-вече ще се налага ли голямо бързане и по този начин повече да мислим за времето, вместо да се наслаждаваме на прехода и гледките.


Мерси Smile Странна работа, уж бяха ок като ги качвах, ама ще видя как да ги оправя като имам време.
Edit: Хм, нещо с линковете се е окепазило юнашки. Може би съм си бил в профила като съм ги копирал. Както и да е, смених ги, вече излизат ок.

Ще го направите за един ден, но зависи кога ви тръгва влака от Розино. Тръгнете ли сутринта от Бенковски, за час и нещо сте на Братаница, оттам зависи от темпото до Вежен, след него до Ехо ще е лесно слизане. В обратна посока на нас ни отне 8 часа с почивките и доста бавно темпо, по принцип го дават 7 (не знам със или без почивки), но вие имате да качвате Братаница, така че да ги сложим 8. От Ехо до Розино би трябвало да е към 4 часа, но нека някой друг да каже, аз по тази пътека не съм минавал и не знам на какво дередже е. Тук pelitko е описал маршрута. Имай предвид също и това:

Dimo Kolev написа:

По т.4 Пътеката от с.Розино в долната си част е променена. Вече се тръгва по синята за Козя стена и при мястото за отдих се завива на северозапад и се излиза на пътя ей тук http://www.kade.si/#map=17/2729948.02/5270903.24/0. Това е така, защото долу преди гората са розови насъждения, преградени и с кучета. Не че не може и от там, но от Академик я промениха заради срещите с песовете. Няма я на картата, защото никой който е минавал не я е пуснал. По това време може и да няма песове, така че пробвайте. Нагоре си е добре маркировката - стара е но я има. Very Happy


И още нещо - от Ехо до селото имате към 1000 метра денивелация надолу, което след около 8 часа ходене няма да е най-приятното нещо. Аз бих го пробвал целия маршрут, но с тръгване много много рано, за да имам време за порядъчна почивка на Ехо, сега така и така дните са най-дълги за цялата година - 15 часа и половина ден са хубаво нещо

Поздрави.

_________________
Well I came upon a man at the top of a hill
Called himself the savior of the human race
Said he come to save the world from destruction and pain
But I said how can you save the world from itself?


Последната промяна е направена от NorthBridge на Чет Юни 28, 2018 12:22 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 21, 2018 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
niki_1978 написа:
...

Искам да попитам теб а и другите колеги - хБенковски - Братаница - Кончето - вр.Вежен - х Ехо - Розино - БДЖ Smile постижимо ли е за един ден ?
Имам впредвид най-вече ще се налага ли голямо бързане и по този начин повече да мислим за времето, вместо да се наслаждаваме на прехода и гледките.


Имате качване от 1500 на 2200 м и след това слизане до 600. Това за един ден - не е невъзможно, но си е утрепия и не ми се връзва с идеята за "наслаждаваме на прехода". С почивката на Ехо, според мен, ще иде над 12 часа цялото, пък колко над 12 - от вас си зависи. Wink
Чет Юни 21, 2018 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Голямо бухане е това ,/ква наслада кви пет лева/ помислете за друг вариант пък и влак ще гоните.... и аз мисля че ще е над 12 часа
Чет Юни 21, 2018 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите, момчета!
Аз като нормален човек , хич не съм привърженик на мазохистични преходи и то почти само на припек по билото.
Единствената ми идея беше да избегна спане на Ехо, хем заради навалицата , хем заради отношението към туристите.
Чет Юни 21, 2018 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov