ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из Чернатица - около Персенк

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Из Чернатица - около Персенк
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Из Чернатица - около Персенк Отговорете с цитат
Малко снимки от онзиденшната двудневна разходка:https://photos.app.goo.gl/Lqs6CUcQVz4CpGjo7
Маршрут: с. Орехово - х. Персенк - връх Персенк - х. Скални мостове - Чудните мостове - х. Кабата - Костин камък - с. Орехово


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 12:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 28, 2014 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Човек от групата си го загуби миналата седмица.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=7643

Не сте ли го забелязали някъде.
Пон Юли 28, 2014 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лично аз не го видях.
Пон Юли 28, 2014 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Само да уточня за двете постройки, от снимките, че не са заслони. Попадат в частен имот и са вилички. В неделя минахме от там и си поговорихме със собственика.От хижарката разбрахме, че е от Първенец, а Бай Иван, пазачът на хижата, каза, че имотът е наследство от бащата му. Едно време е имало овчарници там. Руините им се виждат.

Сря Юли 30, 2014 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Видях руините на кошарата и едната къщичка (вдясно от пътя, ако се отива към хижата) е била жилище на овчарите. Предположих, че местните ловци са си ги стегнали и затова така написах. Ще го коригирам в албума, за да не пробва някой да се подслони в сакралната частна собственост. Макар че в другата постройка има навес за дърва, който няма врата и там може да се влезе спокойно.
Сря Юли 30, 2014 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Ами човекът си е от местната ловна дружинка, така, че си предположил правилно.
Сря Юли 30, 2014 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко снимки от онзи ден из района: https://goo.gl/photos/vjYBwxA9femy8hxT7
Вто Дек 13, 2016 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Браво ,браво
а Голица кога?

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Вто Дек 13, 2016 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Бравос, Ивайло, изчакахте да се стопи първия сняг и сте походили в слънце и гледки.

И ние започнахме почивните дни на декември с района на Лясково, Яврово и Бачково.
Любима ми е зимната гледка по залез, когато червенеят върховете, да изпращам деня от височкото с чаша горещ грог.

Хубава ни е Чернатица! Весели Празници! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Дек 17, 2016 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
donzezi написа:
Браво ,браво
а Голица кога?


Някой ден ще му дойде реда и на този район. Засега съм се концентрирал в обхождането на съществуващи на местността, но липсващи на картата туристически маркировки.
Пон Дек 19, 2016 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тъй се случи, че врътнахме пак подобно кръгче, макар и в не най-подходящото време, ама нямаше как...
Малко снимки от разходката: https://photos.app.goo.gl/zXDmb1Cued6GhX7T7
Ако не се виждат, надписите към снимките се появяват след натискане на бутона "i" в горния десен ъгъл на екрана.
Пон Юни 25, 2018 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Ивайло, хубава и голяма група си повел този път, а времето си е по юнски свежо. Very Happy

Ако не си чел разказите на моя съгражданин ВАСИЛ КРУМОВ от книжката „РОДОПСКИ ХОРИЗОНТИ“, прочети ги!

Виж как са изглеждали разходките из любимите ти Родопи преди повече от 100 години – след Балканската война.
Живот променил се до неузнаваемост само за едно столетие!?

Препрочитам я тая чудна книжка и ходя с нея по познати и непознати за мен кътчета от планината.
Много може да научиш за местностите, за тежкият живот на родопчани,
за тайните на вековните и непрестъпни тогава гори - като Шабаница гора, за пътеките по високите вододелни и гранични била…

И ти със същата обич и вдъхновение бродиш днес из дебрите на необятните Родопи. Very Happy Home Sweet Home Very Happy

https://chitanka.info/text/22168/9#textstart

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Юни 30, 2018 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Голяма и хубава група да, но аз не съм бил водач и на метър по маршрута. По-скоро сновях като совалка около и през групата, че не бях минавал по "моя" си начин през по-голямата част от маршрута. И пак не успях да свърша всичко планувано. На Персенк не се качих, защото времето беше лошо, а и нямаше достатъчно време за моето си. Има там няколко кола около пътеката за маркиране, ама друг път ще е, като съм с по-айляк програма и аз дърпам конците на времето според родопското безвремие... Wink В каньона на Костен камък (според пътеводителя на екомаршрута "Хвойна-Елидже") също не успях да сляза, че предвождах (значи съм бил все пак водач, макар и само на двама души) авангарда, който бързаше за мач и затова се сурнахме по старата зелена, подсилена с нова синя марка от х. Кабата към с. Орехово, че е по-бърза. Ама здраве да е и друг път ще се ходи там.

Книгата на В. Крумов съм я зачитал на части. Хубава е и те връща назад във времето, когато тези била са били покрити повече с пасища, отколкото с гора, а звънът на чановетете от безбройните стада е огласял всичко наоколо, когато е имало истински овчарски кучета и т.н. и т.н.

Даже имам две книги с автограф от Атанас Калинов от с. Орехово (светла му памет). Едната се казва "Персенк - душата на Чернатица". Ще гледам да ги издиря и дам за сканиране и качване във форума.

Важното е, че понаместих параклисите около царския път за х. Персенк, че бяха 3, а те са 4 покрай пътя. И чешма има там и хубаво място за бивак. В тази връзка някой знае ли как се казва
този параклис в с. Орехово?

Има още много места около с. Орехово, на които не съм ходил, напр. пещерите: Челевешката, Прилеповата дупка, Имам кая, Ленгарица, Керина дупка и Данкина дупка (последните три не ги и знам къде са).
Сега виждам, че има параклис Св. Мина. Той тук ли е и параклис ли е или оброчище?
Губят ми се още два параклиса на по 30 мин. път от селото: Св. Варвара и Св. Димитър, а също и оброчището Св. Ана (на 2 ч. път от селото).
Някой знае ли как се казва оброчището до чешмата? Логично би било, доколкото аз разбира се разбирам от тази материя, единият от параклисите наоколо да носи името на оброчището, ама знам ли...
Изглежда така.





Засега май това са известните и неизвестни, които ми се въртят в главата. Wink
Съб Юни 30, 2018 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov