ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От х.Левски до Карлово през Равнец - за колко време?
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От х.Левски до Карлово през Равнец - за колко време?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако правилно се ориентирам по картата:
http://www.kade.si/#map=16/2765884.37/5264621.97/0
там където на поляната има едно разклонение и синята тръгва в посока И-ЮИ, има една не маркирана, която тръгва на юг, държи почти хоризонтално на около 1750-1770 м, пресича 2 потока и свършва на края на Каварджиклийка. Предполагам за нея ми говориш, въпреки, че не се събира с лятната, но има едни 3-400 м, които ако се извървят по хоризонтала, по края на гората ще ни изведат точно там? Определено изглежда по-сенчестия вариант този, а и по-пряк малко. Не знам - по лятната ще изгубя ли някакви гледки, за да си струва повечето катерене?
Пон Май 21, 2018 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
За тази пътека точно става въпрос.Реално тя продължава леко на изток и на следващата поляна се събира с лятната към Равнец.
Пон Май 21, 2018 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мнооого благодаря Croc .
Това нямаше как да го зная, а и картата не го показва.Живот и здраве - може да я пробваме.
Пон Май 21, 2018 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аз пак да попитам нещо, във връзка със споменатото ходене - слизането от Жълтец към х.Левски как е като особености на терена?
По спомен, като съм вървял от Дюза към Левски, ми се е струвало, че в долната си част слизането от Жълтец (преди да се слее с тази пътека малко над гората) е доста тегаво - стръмно и каменисто? Прав ли съм и има ли смисъл да се хване отклонението към Дюза, като по-полегато или няма смисъл от това заобикаляне?Идеята е от Добрила да минем по билото и от Жълтец да слезем на Левски. Но ако може, да не останем съвсем без колене при това слизане, че на другия ден и Равнец ни чака....
Пон Юни 11, 2018 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Що ще ходиш чак до Жълтец още 150 м денивилация .След Костенурката в дясно малко да подсечеш. Няма смисъл да го катериш Жълтец и после да го спускаш. След като отбиеш в дясно след пресъхващия поток се свързваш с коловете които идват отгоре от Жълтец.
Пон Юни 11, 2018 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аааа, дали ще се качим до самата кота на Жълтец - ще преценим на място, според времето и желанието. Може и да подсечем. Но това няма пряко касателство към въпроса ми за слизането - все от едно и също място трябва да слезем. Wink
Пон Юни 11, 2018 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Тегаво си е скаляци и стръмно ама не е пък много на почивки....... Very Happy
Пон Юни 11, 2018 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката не е чак толкова стръмна,според мен и прави серпентини- струва ми се приемлива.

Освен това има едно място около началото на долната половина,дето прилича на Стоунхендж и е добре да се види и е приятно за почивка.

Мислил съм го за бивак,но трябва да се качи доста вода.
Вто Юни 12, 2018 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Аз пак да попитам нещо, във връзка със споменатото ходене - слизането от Жълтец към х.Левски как е като особености на терена?
По спомен, като съм вървял от Дюза към Левски, ми се е струвало, че в долната си част слизането от Жълтец (преди да се слее с тази пътека малко над гората) е доста тегаво - стръмно и каменисто? Прав ли съм и има ли смисъл да се хване отклонението към Дюза, като по-полегато или няма смисъл от това заобикаляне?Идеята е от Добрила да минем по билото и от Жълтец да слезем на Левски. Но ако може, да не останем съвсем без колене при това слизане, че на другия ден и Равнец ни чака....

Няма смисъл да се заобикаля. Прякото слизане към хижата наистина е стръмно, на места каменисто, тревата е хлъзгава, пътека на практика липсва, маркировка също липсва (освен зимни колове нарядко, но те са поставени върху околните скали и не са точно на пътеката). Но ако се слиза внимателно и на почивки - няма проблем.

Нямам снимки от лятото от този участък, но ето от тази зима - 12.03.2018 г., снегът почти се беше стопил и може да се придобие малка представа за терена:

Stara planina - 10-12.03.2018g.- Sopot-h.Dobrila-Pl.yarove-z.Botev-v.B-h.VLevski-Karlovo(JPG,otStefan


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 12, 2018 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мерси, Стефане, точно от това имах нужда - от горе надолу как изглеждат нещата, защото от тази перспектива не съм го виждал. Придобих представа.

А за "Стоунхендж"-а на Gollum - дали това място има предвид?
Вто Юни 12, 2018 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Ами не съм сигурен,макар,че е възможно.

По затворено е отвсякъде с големи каменни блокове.

Така или иначе пътеката минава през него и не може да се пропусне.
Вто Юни 12, 2018 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И да се върна към заглавието на темата: от х.Левски, през х. Равнец до Карлово - точно 6 часа, включващи и половин час почивка на Равнец, както и малко бране на мащерка от някои членове на групата Smile . Това само за ориентир, на който има намерение да го пробва. Групата беше от 7 души, не сме бързали особено. Синята маркировка е лесно следима през цялото качване до излизането на голямата поляна, където хваща на изток. От там,до сливането и с червената, горе на равното, съм се движил само по гпс - марка не видях. Може и да е имало, но въпреки, че според у-вото бяхме на пътеката, такава не видях. Пряката пътека, през гората към Каварджиклийка не я пробвах, защото излезе, че не съм си актуализирал картата на телефона Confused .
На много места беше яко разкаляна и осрана пътеката, най-вече заради стадата крави горе. Всъщност заради тях има доста "пътеки" на откритото.
За съжаление, от целия планиран маршрут за уикенда, поради отвратителното време в петък и събота, успяхме в цялост да изпълним само неделната част, т.е. слизането през Равнец. Което обаче беше много приятно, имайки предвид изчистеното небе, добрата видимост и комфортната температура (поне до наближаването на Карлово).
В събота, от планираното билно ходене, само една Амбарица (върха) качихме и преценихме, че няма смисъл да се мъчим на изток по високото. До х. Левски тествахме колко вода могат да поемат различните видове и марки обувки Very Happy . В крайна сметка - и евтините и скъпите бяха доволно наквасени в хижата, някои даже връщаха. Подсичащата пътека под Купените беше пълна отврат за ходене - явно от комбинацията дъжд+говеда няколко поредни дни.
Както се установи обаче, освен нас , имаше и други "луди" тръгнали при такива прогнози на горе. Важното е да се ходи, пропуснатото е материал за следващи планове.
Пон Юли 02, 2018 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov