ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Маратоните
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Предишната тема
Следващата тема
Маратоните
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Маратоните Отговорете с цитат
Не съм сигурен, дали тук е мястото на тая тема и дали не я повтарям. Ако е така, преместете я, където и е мястото.
Моля, ако знаете да ми кажете, какви планински маратони се провеждат в БГ? Колко километра са(по регламент)? Знам за обиколката на Витоша, 100 км.за 24 часа от Мазалат до Ехо. На времето съм участвувал в 100км-Чумерна - Шипка, 2 пътив обиколката на Витоша и от кв. Острец до Беклемето. Провеждат ли се още.
Имам желанието да се пробвам в един такъв маратон, може и да не завърша, но защо да не опитам. Моля помогнете ми да избера.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 17, 2012 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обиколката на Батак е много приятен маратон. От няколко годни насам го правят на 22 септември. Това е страницата http://rotary-pz.tripod.com/
Вто Яну 17, 2012 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Криси написа:
Обиколката на Батак е много приятен маратон. От няколко годни насам го правят на 22 септември. Това е страницата http://rotary-pz.tripod.com/

Криси, благодаря ти за отзивчивостта. Аз не съм се изразил правилно. Става въпрос за планински маратони - 100 км за 24 часа, като Мазалат - Ехо например. Като гледам времената на Баташкия, повече ми прилича на лекоатлетически. А аз съм далеч вече от леката атлетика.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Яну 17, 2012 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, не е точно планински- положителната му денивелация е около 300 метра.
Има хора, които го бягат доста бързо, но контролното време е шест часа. Това е почти ходене.
Вто Яну 17, 2012 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Мечо, аз също се вълнувам от темата. Знам че преди 90те са се провеждали много подобни мероприятия и легенди се носят за тях при ветераните. Аз като по-малък само чувам и точа лиги засега. Затова ще се радвам на всякаква подобна информация от към подходящи маршрути.

Първо обаче, според мен трябва да се определи какво е планински маратон или планинарско предизвикателство. Това според мен е преминаване на голямо разстояние в планински терен и условия, като ценното е (едно или комбинация от всички) времето за завършване, стилът на преминаване, сложността на терена и положителната денивелация. Например лимит от 8-12 часа за 50км и 24 часа за 100км преход или най-голяма положителна денивелация или абсолютно пълна автономност или други условия. Нека само да уточня че тези "условия" не трябва да са само за леко атлети, а за нормално опитни планинари, така че които иска да тича напред - да го направи, но които иска само да ходи стабилно - да има достатъчно време за да завърши. Не трябва обаче да има отпускане и този които бере боровинки цял ден, подремва по хижите и си приказва с миновачите, най-вероятно няма да завърши. Ще се радвам да чуя и мнението на форума, тъй като аз не се считам за разбирач по темата.

Ти вече каза за "Обиколка на Витоша", както и "Стара Планина 100х24".

Чувал съм за един преход "Верея" които е 2-3 седмици преди обиколка на Витоша, т.е. Юни месец. За него знам че е около 50 км, но интересното в него е че е изцяло нощен преход. От Прохода на Републиката до паметникът на Шипка. От миналата година даже има тема тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2908&sid=3fec4f25506da891b84176ec5029eb41

Има и още един голям преход - от вр. Мусала до вр. Вихрен (или на обратно), като тои е около 75км, 5500м+. За него няма организирано мероприятие и досегашните опити за които знам от последните години са винаги соло. Няма много хижи по пътя и затова автономията за този преход е най-важното нещо. На мен ми е голям мерак да го направя и ако звездите се подредят правилно, това лято ще се пусна. Има теми за прехода и в този форум.

Освен това, друго интересно предизвикателство е изкачване на най-голямата (разумна) денивелация в България. Това е от жп гара Кресна (158м.н.в.) до вр.Вихрен(2914м.н.в.). Това се умопомрачителните 2756 метра денивелация. До колкото знам, теренът не е нищо особено, по скоро предизвикателството от това че е "най-" в България. Отново не съм чувал за нищо организирано. Отново ми е мерак за една лятна събота.

Има и няколко организирани прехода от типа Витоша-Верила-Рила - няколко дни преход, но това за мен е по-скоро ходене с огромна група с предварително организирано спане и не го начислявам като предизвикателство.
Не знам Ком-Емине дали и как се причислява като предизвикателство. Дори лежерното преминаване за 20 дни е трудно от гледна точка на това, че се откъсваш от цивилизацията за толкова голям период от време. За скоростното преминаване пък направо не ми се мисли...
Сря Яну 18, 2012 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
dobber, благодаря за изчерпателния отговор. Съгласен съм с всичките ти мнения. Планинските маратони не бива да са състезания, има достатъчно, други спортни състезания. Но пък, той не бива да се превърне в поход за удоволствие. Затова трябва да има някакъв лимит и всеки, който не успее да завърши маратона в този лимит, да се счита за незавършил. Този лимит го има във всички маратони, освен ако са състезания. То, тогава лимит не е необходим, всеки се стреми да завърши в предела на своите възможности. Нека да има състезатели и в планинските маратони, и там има рекорди, но да имат възможност да опитат своите сили и тези, които не са свръх...
Специално на мен ми харесват Обиколката на Витоша и Стара планина 100 км/24ч. Затова ми трябва обаче яка подготовка. Започнал съм я, но дали ще успея, ще покажат последните проверки преди тези маратони. Ако не успея, ще се задоволя с похода Верея. Не бих тръгнал на самостоятелни приключения, наситих се на миналогодишното Ком Емине. Самостоятелни походи - да, но приключения - не. Затова тези като Мусала и Вихрен са изключени, само масови.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Яну 19, 2012 1:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Ето още един преход от типа 100х24. Има водач отпред и отзад. Леко и бавно.
http://www.bftourism.net/event_AlekoPe.html

Чувал съм и за още един 100х24 на Варна. Отново с водач, като времето на движение и почивки е по график, така че да се вмести точно в 24 часа.

"Участниците ще преминат дистанцията групово под ръководството на водач и времетраенето ще бъде около 18-20 часа."
Нед Яну 22, 2012 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Криси



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 144
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Уф, сетих се за две хубави прояви, но си имат контролни времена.
Първото е Бодлите на розата. Но май не се е случвало от 2008, за съжаление.
Имаше около 130 км. бягане/ходене, 50 км. лесно колоездене и малко гребане за цвят.
Другото подобно е Ексвенчър. Там обаче колоезденето е повече, има и алпийски препятствия и отборите са от по двама души. През последните години го правят по-кратко. Аз сварих да участвам само на това през 2007 и беше към 300 км- пълна лудница. Бях писала и някакъв пътепис за това, ето този е http://moiteplanini.com/story/XVenture_-_razkaz_na_uchastnik_ot_otbor_.html
Пон Яну 23, 2012 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ilio



Регистриран на: 01 Апр 2010
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
не знам до колко отговаря на критериите ей това:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1212&sid=241fb0d16e77f31b0016fdff13661bf8

5 часа след старта записват на върха, и то предимно спортисти, на с бързо ходене се стига за малко над 4 часа.

_________________
В планината лоша ракия, грозна жена и неприятно време - няма!
Skype:iliyan.markov
Вто Яну 24, 2012 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Още нещо нечовешко - Българин бяга 5000 км за 51 дни ! Отговорете с цитат
Цветан Цеков пробягал рекордните 5000 км за 51 дни на ултрамаратона в Ню Йорк !
http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=766054
Сря Сеп 04, 2013 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Верея 2000 Отговорете с цитат
Нощен състезателен поход Предела-Бузлуджа-Шипка
http://tdsrgora.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=571&sid=a6547214316e027ab8e1cd7810c4ae5e
Чет Сеп 05, 2013 8:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Шабан Мустафа 4-и в света на планинско бягане в Цермат Отговорете с цитат
Шабан Мустафа 4-и в света на планинско бягане в Цермат
Пон Авг 17, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Персенк Ултра Отговорете с цитат
Здравейте,
Да попитам някой разполага ли с карта къде точно преминава трасето на Персенк Ултра/конкретно това трасе, което е нещо като 160 км, че имало и по-кратки/?
Нищо не намирам, нито по сайта им, нито където и да било, а това е като че ли една от най-важните информации, пък я няма никаква.
Пон Юли 09, 2018 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
http://persenk-ultra.com/sastezaniya/persenk-ultra-160-km/

Трасето ако не е същото, е на 99% същото. Има линка за сваляне на GPS трак под информацията за начало и старт.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юли 09, 2018 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
http://persenk-ultra.com/sastezaniya/persenk-ultra-160-km/


при мен това същото излиза като: Something went wrong.
затова питах, идеята е за някакви алтернативни източници.
Пон Юли 09, 2018 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov