ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи за лъчове от Семково
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Идеи за лъчове от Семково
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Идеи за лъчове от Семково Отговорете с цитат
След 2 седмици ще сме на Семково за 3 нощувки и се мъча да планирам поне два дневни прехода в района. Но едно е да гледаш на картата, друго е на живо, затова моля, по-запознатите с района, да ми дадат някоя идея. Аз веднъж съм бил там лятно време и то беше преди доооооста години Smile .
Компанията е - 3 семейства с по 2 деца, всичките са в диапазона 10-14 години, т.е. не са малки и вървят (някои даже много Very Happy ). Ще ми се да уплътним двата цели дни, като видим максимално от района, но това не значи и да се претрепем от ходене, защото после ни чака и Пирина.
Доста езера има в района, но четох в съседната тема мнение на ДИАНА, че примерно Рибното и Мъртвото са с ограничен достъп. Но пък може от Ковач да се видя отгоре.
До Вапското гледам, че има маркировка, а после дали може да се издрапа до билото, че да го завъртим за на връщане? Или до Реджепското.... Някакви такива мисли ми минават.
А до Македония ако се иде, какъв друг вариант има да се мине на връщане, без да става прекалено дълго?
Въобще , отворен съм за всякакви идеи.... Wink
Вто Юли 24, 2018 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година бяхме там няколко дни и правихме подобни лъчове. Единият ден може да отидете до Вапските езера (заслужават си да се видят) и след тях, ако искате и до билото, пътека има, евентуално можете и до връх Вапа. Другият ден може да излезете пак на билото по зелената марка и там вече по червената марка да решите до къде да идете, до Налбант с приказната гледка към Якорудските езера или до по-близките Средния връх, Лопатишки, Курджилък. За Реджепското езеро не е препоръчително, пътека към него няма и всичко наоколо му е много офроуд. До хижа Македония се върви в ниското и няма гледки.
Вто Юли 24, 2018 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мерси. Това до Вапските езера и върха сигурно ще го направим. Гледам обаче, че има още един вариант да се качим до билото ("магистралата") - през Сухото езеро. Четох в по-стари теми (от 2012-а), че немаркираната пътека от езерото нагоре била лесно проследима, имало и пирамидки. Обаче към момента дали е така или я е превзел клекът, който там не е малко? И ако приемем, че от х.Семково до Сухото е около час и половина, то от там до билото и до вр. Ковач - някакво ориентировъчно време може ли да ми дадете?
Сря Юли 25, 2018 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Имахме идея да слезем от билото именно по тази пътека през Сухото езеро. Горе на билото срещнахме човечец със стадо крави, който ни каза, че пътеката била клечасала, но той я прочистил за да може да минават животните му, паркаджиите обаче му правели проблеми. Не ни препоръча да слезем по нея, че бяхме с големи раници, палатки, шалтета и т.н., а била тясна. Ако някой е минаал скоро , може да сподели какво е положението. Точно време трудно мога да дам, но приблизително, може би, от Сухото до билото оклоло 1.30 ч. и после до Налбант още толкова.
Сря Юли 25, 2018 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Не, не се забивайте в клека след Сухото езеро, особено когато сте с група, в която има и деца!
По-миналата есен имах същата идея, но със стигането до езерото отпадна, понеже хората с които бях,
като видяха клекясалият склон категорично ми отказаха да продължим към билото. Едва ли сега ще е друго?!

Пътеката до Сухото езеро се казва екопътека „Очарованието на торфището“, но не очаквайте никакви екстри!
Тя си е просто планинска пътека в гора, даже с паднали върху нея дървета.
За разнообразие – на връщане от Сухото тръгнете по оттока на езерото и ще видите пътеката, която върви през гората -
широка и маркирана само с пирамидки. Тя слиза на каскадния път при водохващане № 33.

Като сте вече на каскадния път, продължавате вдясно и не след дълго пътят свършва и продължава в пътека,
която после се изкачва в гората. Няма да се объркате, тя си е ясна.
Извежда ви пак на пътеката за Сухото езеро и си хващате надолу към Семково.
Още като се изкачвате към Сухото, ще видите една табела „Лопатица“ – оттам излиза пътеката на връщане.

Не разбрах къде ще спите, но ако сте на хижа „Семково,“ то може да питате за всичко в района Милко хижаря,
той е наясно и е отзивчив.

Във вашите лъчове на първо място сложете Вапските езера! Беличани са кръстили екопътеката - „Следите на ледника“.
След Голямото Вапско пътеката продължава различима, маркирана само с пирамидки до билото и излиза на пътеката
х. „Грънчар“ – х. „Рибни езера“. При този маршрут имате ТРИ варианта:

Двата са кръгови – по пътеката-магистрала - със слизане към Семково през Горни куки край Станкова река.
Другият - през Карааланишки циркус с езерата, край Карааланишки водопад, местността Карааланица
/бивш миньорски обект от Каскадата/ - по каскадния път, като някъде се и прави шорткът.

През Карааланица кръгчето е най-дълго, но това е най-красивото кръгче край езера, което може да се завърти в района.
За подготвени групи не е зор, но с ранно тръгване!

Третото, което ви предлагам го направих по-миналата есен. – След излизане на пътеката х. „Грънчар“ – х. „Рибни езера“,
хората с които бях, поискаха да си стоят на Билото за почивка и гледки. Сама се изкачих на връх Реджепица / Скалец.
Неговото било е много дълго и обзорно, изкачването е без пътека, но е лесно.
На върха има дървена пирамида. Реджепица / Скалец! – От този връх се виждат четири езера -
двете Реджепски и двете Карааланишки. За да видите Карааланишките, трябва да повървите по билото посока към Канарата.

Реджепските езера са едни от най-трудно достъпните в БГ и на Балканския п-в.
Въпреки, че преди години сложиха табели към тях, клекът е безмилостен!
Милко хижарят каза ,че слизат към Реджепските езера по някой удобен улей, но не зная откъде е безопасно.
Аз съм ходила като дете от местността Карааланица, но тогава беше оживено и всички пътеки бяха проходими.

Връх Канарата също е много обзорен и вариант за изкачване – с гледка към Рибните езера с хижата,
а в дясно се вижда и Канарското езеро, от което започва река Бели Искър.
Значи, третият вариант е:
Вапските езера плюс изкачване на връх Реджепица и/или връх Канарата и връщане по същата пътека до Семково.

За хижа „Македония“ – през Динков дол. От Семково се стига до местността „Корубата“ и оттам е спускането в дола по черен път.
Това си е разходка в ниското край река, сега има и малини. Към края има едно стръмно изкачване до Бялата пръст,
след която хижата е съвсем близо - в седловината Мечи проход / Айгидик.
Тук кръгов маршрут може само през местността Карааланица по каскадния път, но е много, много дълго и неприятно да се върви
само по макадам.

И ако не сте ходили до „Парка за танцуващи мечки“, може да го направите на тръгване или преди да се качите на Семково.
От град Белица започва пътят и има много табели. До местността Андрианов чарк се стига по асфалтов тесен път – 11 км.,
последните 2 км. преди Парка беше черен път – поддържан, но може да са го направили и него вече.
Ето и сайта на Семково да си видиш пътеките и всичко, което те интересува:

https://semkovo.com/

Щастлива ваканция! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Юли 25, 2018 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА, много ти благодаря! Очаквах да се включиш, защото знам, че познаваш района от малка.
За Вапските езера - задължително, като мислех да го завъртим кръгово, на връщане през вр. Вапа и после по зелената марка към Семково (не знам това ли е през Горни куки?). Но сериозно ще обмисля и отклоние до Реджепица, заради гледките, които спомена. Слизането през Карааланишкия циркус не знам дали ще го направим, бях гледал един пътепис на Иван Гърбев от 2012-а, имам представа от къде трябва да се мине, но си е по-длъжко. Ще се преценява на място, сега правя план-минимума. Wink
За Сухото - явно няма да се набиваме в клека при това положение, но ще пробваме и другата пътечка, за която пишеш.
До Македнония - питах за всеки случай, но нямам кой-знае какъв мерак да ходим, защото спомените ми са за едно неприятно слизане в обратна посока и после все покрай реката. Но това преди 20 години Smile. До Македония меракът ми е отгоре, през всите връове - Канарата, Карааланица, Аладжа слап и т.н., но няма да е сега. Wink
Няма да сме на хижата, а долу - в станциите, но ще минем задължително и през нея, така че, може да питаме и хижаря - да даде някои напътствия.
Меците - ще ги отразим и тях, пътьом. За 2-3 дни колкото успеем - толкова, па после се прехвърляме отсреща - на Яворов, и там да лъчосваме.
Благодаря, още веднъж!
Сря Юли 25, 2018 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Да, Горни куки е седловината на пътеката х. „Грънчар“ – х. „Рибни езера“,
откъдето се спуска пътеката към Семково – зелената маркировка край Станкова река.

Ако е възможно, останете известно време край хижа „Семково“ и езерото. Хубави чорбички прави Милко,
а край водата е много приятно за отмора. Това езеро е изкуствено създадено преди повече от 30 години,
като използваха дадеността на терена, но то така добре се вписа в околността, сякаш винаги си е било там.

Така или иначе, ще минете край хижата на път за Сухото езеро. Зад нея се тръгва по черен път,
минавате край Уплашената чешма и беседката и нататък си следите за отбивката към Сухото езеро –
пътеката се изкачва вляво от пътя. Има маркировка, табели, табла.

И не забравяйте да си носите слънце от морето! Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юли 26, 2018 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
То сега и по морето няма много слънце, ама след 10-ина дни се надявам да е слънчево и по Рила, Така съм го планирал Laughing .
Чет Юли 26, 2018 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 178

Мнение Отговорете с цитат
https://www.gpsies.com/map.do?fileId=kbrzfooowxfcevnq
Качихме се на билото през х.Семково. Имахме идея да изкачим и вр.Канарата, но времето ни счупи мерака и слязахме през вапските. Миналия юли спокойно се минаваше Сухото езеро - било.
Пон Юли 30, 2018 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
едно питане от мен по темата - от Семково по зелената маркировка ли е по-добре да се качим на вр. Вапа, или по жълтата през Вапски езера и немаркирано нагоре? Проходими ли са и двете пътеки към билото и възможно ли е да се направи кръг?
И в тази връзка, колко време е от Семково /курорта, не хижата/ до Вапа и обратно?
А от Вапа до Реджепица или Канарата още колко има като време, за да преценя дали ще е по силите ни за 1-дневно ходене от Семково?
Поздрави!
Сря Юни 30, 2021 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!

Миналата година, през есента /ноември/, се качвахме точно от Семково до Реджепица, през Вапа - по зелената маркировка. Отне ни около три часа да стигнем от хижа "Семково" до Вапа /от курорта до хижата май беше нещо от сорта на половин час/. След Вапа - още около час до Реджепица. До Канарата ще е нещо подобно, може би малко по-дълго - по принцип ни беше и той в плана, но времето напредна- предвид късия ден, и се отказахме. Но сега са най-дългите дни, така че не е проблем. Слизането е по-бързо иначе. Бяхме голяма група - 8 души, но с общо взето добро темпо. Към Вапските езера е много хубава пътеката, но за изкачването до билото от езерата не мога да кажа, не съм минавал - възможно е със сигурност, има клекове, но също и пролуки между тях, може би малко по-стръмно идва. По зелената маркировка е добре, само в гората е малко по-стръмно и е добре да се следи - че има разни други пътечки- някои от които са паралелни и се сливат с основната. Също край хижата трябва да се гледа коя зелена маркировка се хваща- защото има такава и до Сухото езеро, да не стане объркване. Smile

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Сря Юни 30, 2021 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,
малко след като съм пуснал тази тема, ходихме до Вапските езера от Семково - приятен маршрут, но в горната част, към езерата, на места беше доста мочурливо, а беше началото на август. Но се минава де, не е толкова страшно. Имаше и комари май, в гората , както и боровинки Smile . От голямото езеро нагоре има пътека, стръмничка е, но се виждаше и следеше, няма провиране през клекове, най-вероятно ще има висока трева сега. Излиза на най-ниската част между вр. Вапа и Реджепица. От там до Реджепица по спомен беше 30-40 мин - напряко по склона. Двама души, без багаж, от езерото до върха и обратно ни отне не повече от 2 часа. По зелената марка от Семково нагоре си е стандартно, нищо особено, просто трябва да се издрапа. Може би за слизане е по-добре, че си с лице към гледките на Пирина. Smile За кръгов маршрут са идеални тия пътеки, при дълъг ден, да може да поседиш и на езерата, да погледаш красоти от Реджепица. На Канарата - не съм ходил, но дотам и обратно, може би още 2 часа да си калкулирате, поне. Преценете си възможностите и успех!
Сря Юни 30, 2021 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря и на двамата. На Вапските езера сме ходили от Семково, но само до езерата. Сега планът е да се качим до билото и някой връх, т.е. да надградим познатото Wink Щом и двете пътеки стават - супер.
Чуденката, която още не бях отправил, беше дали ще е подходящо около 10-ти юли, но предвид многото снегове до късно тази зима, май се замислям да го отложа за август (think)? Доста от пътеките са по оттоците на езерата. Някой ако е ходил наскоро?
Сря Юни 30, 2021 4:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Идеи за лъчове от Семково Отговорете с цитат
Yan4o написа:
След 2 седмици ще сме на Семково за 3 нощувки и се мъча да планирам поне два дневни прехода в района. Но едно е да гледаш на картата, друго е на живо, затова моля, по-запознатите с района, да ми дадат някоя идея. Аз веднъж съм бил там лятно време и то беше преди доооооста години Smile .

За мен най-хубавия маршрут там е от х. Семково през Чемерна на билото и подкарваш Вапа и т.н. Преди изкачването към Павлев отляво имаше хубав извор. Можете да слезете от Аладжа слап директно посока кантон "Карааланица", между клека и хвойната по остатъци от стара пътека, а може и да продължите към х. Македония. Но си е ходене, а с деца ще е по-сложно...
Чет Юли 01, 2021 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Re: Идеи за лъчове от Семково Отговорете с цитат
Благодаря за хубавите съвети, но лично моето питане (с децата) беше за преди 3 години и вече си реализирахме ходенето в района. Но така или иначе темата явно е полезна и периодично може да се повдига Wink .
Чет Юли 01, 2021 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov