ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на фотоапарат
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Избор на фотоапарат
Автор Съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 94
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
Колеги, прощавайте ме, че изравям теми от пепелта.
Знам, че в момента може да се сдобия с Cano EOS M50 с обективи за 2000 лева. Но ги нямам.
За това искам да попитам за мнение относно Nikon D5100 на старо на цена неколкократно по-ниска, на старо, с добър остатъчен живот на механиката.
По принцип съм си харесал за покупка нов Nikon D5300, който се отличава от D5100 предимно по наличието на GPS и по добрата матриаца и процесор.
Фотоапарат DSLR планирам да използвам за Оба-Ком-ЕМине 2019 с цел изкачване на (почти) всички върхове на Е-3 (без подсичане) и заснемане на 360-градусова сферична симка от всеки връх и последващо публикуване в Гугъл Мапс.
Питанката е заслужава ли си да дам няколко стотака за 5100 с китов обектив 18-55 или да дерзая за М50 с китаците за 2к?

П.П. Статива за 360* снимки намирам нов за 150 лв, така че не е толкова голямо главоболие.
Чет Юли 26, 2018 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Тука сме Канонджии Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 26, 2018 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
NuclearWinter написа:
Колеги, прощавайте ме, че изравям теми от пепелта.
Знам, че в момента може да се сдобия с Cano EOS M50 с обективи за 2000 лева. Но ги нямам.
За това искам да попитам за мнение относно Nikon D5100 на старо на цена неколкократно по-ниска, на старо, с добър остатъчен живот на механиката.
По принцип съм си харесал за покупка нов Nikon D5300, който се отличава от D5100 предимно по наличието на GPS и по добрата матриаца и процесор.
Фотоапарат DSLR планирам да използвам за Оба-Ком-ЕМине 2019 с цел изкачване на (почти) всички върхове на Е-3 (без подсичане) и заснемане на 360-градусова сферична симка от всеки връх и последващо публикуване в Гугъл Мапс.
Питанката е заслужава ли си да дам няколко стотака за 5100 с китов обектив 18-55 или да дерзая за М50 с китаците за 2к?

П.П. Статива за 360* снимки намирам нов за 150 лв, така че не е толкова голямо главоболие.


Вземи си нов безогледален, със сменяема оптика. Така няма да мъкнеш тежки кютуци няколкостотин километра. По този начин ще минеш и с по-лек статив. Все пак това са неща, които така или иначе ще мъкнеш от начало до край и не можеш да изхвърлиш или оставиш някъде. Това е мое мнение де, аз обичам малки и леки неща. Smile

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Юли 29, 2018 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Аз обичам големи и тежки неща, ма ако ще е безогледален, имай предвид следното:

- Канон и Никон подготвят фулфрейм безогледалки + нов формат на обективите. В близките години вероятно ще навлязат масово и ще изместят огледалните ЕОС серии (Канон). Съответно ЕОС-ките обективи ще имат съдбата на ФД.

- Погледни безогледалките на СОНИ. Фулфрейм - 7-ците, по-тежки обективи или 6000-6300-6500 рязаните, с китака. От известно време цъкам с 6300 - доста добра машинка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юли 29, 2018 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Жена ми продава своят Канон 5 Д МАРК II, с комплект 4 бр. оригинални обективи Канон - 50 твърд, 17-40, 24-70 и 70 -200 . Всичко е купувано от вносителите - фото Синтесис и фото Павилион, с фактура. Да е ползуван общо не повече от 50 пъти, практически е нов . Последен модел за 2013 год, общо струваше всичко некъде повече от 10 - 12 000 лв. Ако има интересуващи се, цената ще е изгодна , бонус + раница Лове + статив професионални + филтри + ориг. сенници Канон на обективите. Причина за продажба - тежестта, това не е да го носи жена

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Юли 29, 2018 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едно време съветвах питащите да си купят Олимпус . Сега в списъка влезе и Фуджи , според мен тея Никони не стават , еле 5100 . Мое мнение - според бюджета Сони А 6000/6300 или Фуджи X-T 10 /20 .
Успех с избора !
Нед Юли 29, 2018 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alfa



Регистриран на: 10 Юни 2017
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
За GPS-a на 5300 трябва да си заредил предварително един файл на картата с координати на сателитите иначе много трудно хваща сигнал. Файлът важи за 4 седмици напред. Иначе снима по-добре от 5100, това е вярно. Както споменаха и другите DSLR+обектив наближава 1 кило, помисли го добре. За снимане в слънчево време, както ти мислиш да го правиш, безогледалните не отстъпват. Виж Сони RX100 ако си склонен да жертваш дслр-а.

_________________
Как едно 7-годишно момиче направи 9 набирания на лоста
Нед Юли 29, 2018 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Дойде време за ново фото. Бих желал да е компактно и без сменяеми обективи, но да е много добро като възможности . Е и да не е безбожно скъпо . Препоръча ми фотолюбител, който има Panasonic Lumix DMC-LX100 II със сменяеми обективи , за моите цели - планина и пейзажи, да взема : Фотоапарат Panasonic Lumix DMC-TZ200 - някой ползува ли такова, ли друго подобно ? :
https://www.photopavilion.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-1/%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80/Panasonic-373/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0/%D0%BE%D1%82-1200/%D0%B4%D0%BE-1500/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82-Panasonic-Lumix-DMC-TZ200-Silver-20838
Харесват ми панасониците, много надеждни и не много скъпи, досега съм с panasonic lumix dmc fz18 , 10 години не е мръднал

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Дек 31, 2018 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Дойде време за ново фото. Бих желал да е компактно и без сменяеми обективи, но да е много добро като възможности . Е и да не е безбожно скъпо . Препоръча ми фотолюбител, който има Panasonic Lumix DMC-LX100 II със сменяеми обективи , за моите цели - планина и пейзажи, да взема : Фотоапарат Panasonic Lumix DMC-TZ200 - някой ползува ли такова, ли друго подобно ? :
https://www.photopavilion.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-1/%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80/Panasonic-373/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0/%D0%BE%D1%82-1200/%D0%B4%D0%BE-1500/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82-Panasonic-Lumix-DMC-TZ200-Silver-20838
Харесват ми панасониците, много надеждни и не много скъпи, досега съм с panasonic lumix dmc fz18 , 10 години не е мръднал

Тук има подробен отзив:

https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-zs200-tz200

Препоръчват по-стария му побратим, който е с по-бърз обектив, по-лек и с по-дълъг живот на батерията:

https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-zs100-tz100

Той е и с 350 лв по-евтин във Фотопавилион:

https://tinyurl.com/ybom7z78

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 31, 2018 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Ценно предложение.. благодаря, Ведрине Smile Защо да се дават 350 лв., които не са излишни, за почти едно и също изделие. Зачетох се в характеристиките и даже се замислих, то този който ползувам,panasonic lumix dmc fz18, не е много по- слаб от новите. Тъкмо съм купил и две резервни батерии Ханел за него, които издържат 10 дни или 1500 снимки. Също и зарядно Ханел / то е и за всички батерии, които се ползуват вкъщи - всички са вече възобновяеми Панасоник , пак след консултация с Ведрин..
Та да се науча първо на него да снимам без автоматични настройки, за да мога да извадя най-доброто от него. После ще видя дали има нежда от ново.
Има и още една причина за това, която от десетки години ме леко тормози вътрешно и скоро открих точното й име - екологичен отпечатък. Да не се купуват излишно неща, въобще да се потребява разумно и без излишества - енергия, жилищна площ, каквото и да е. Разбира се , без да се отива към скъперничество или скручество. Да се пазят от разхищение ресурси, заради някаква временна прищявка.
Новите компактни фотоарапати като тези Панасоници имат и това предимство, че батерията им се зарежда вътре в тях - нямат зареждачка. Както новите телефони са, и може да се ползува обикновен Пауър бранк в планина, едновременно и за фото, и за телефона.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Яну 01, 2019 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:

Новите компактни фотоарапати като тези Панасоници имат и това предимство, че батерията им се зарежда вътре в тях - нямат зареждачка. Както новите телефони са, и може да се ползува обикновен Пауър бранк в планина, едновременно и за фото, и за телефона.


Макар да съм заклет фен на Панасоник, това не се смята за предимство, защото води до повишаване на отделената топлина в иначе компактното тяло с висока плътност на елементи в съвременните фотоапарати. В много случаи вече напрежението на батерията е 7,2V, a USB порта, както и обичайно Пауър банк дават 5V, значи производителя трябва да вгражда повишаващ конвертор в самото устройство, който заема място и отделя топлина. Нещо повече - производителят дори не предлага външно зарядно за USB! Бай китаец обаче прави и предлага.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Яну 03, 2019 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Да Мислещ, прав си, погрешно съм написал " предимство ". Просто съкращават обема на изделието, няма кабели, няма зареждачка. След като продадохме Канона с големите обективи / взеха го между другото от Пловдив една еко-организация да снимат птици с него, попадна в добри ръце / жена ми взе Lumix DC-GX 9 H с многофункционалният обектив Люмикс Варио 14-140 мм, който го имаше 1 седмица преди НГ и изчезна в България : https://www.panasonic.com/bg/consumer/cameras-camcorder/lumix-g-dslm-cameras/dc-gx9h.html . Тоя фотоарпарат май има всички програми вътре в него за редактиране на снимки, няма нужда да се качват на компютър, отделно той си е едно малко компютърче, свързано постоянно с интернет , както новите Ай-фони. Много по-добра цена има от съответстващите му Сонита.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Яну 03, 2019 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моят фотоапарат е Panasonic Lumix DMC FZ38. Два модeла след FZ18. (Между другото за старите FZ18 и FZ28 още се носят легенди в интернет. Очевидно са били много сполучливи модели.) Моят FZ38 работи безотказно вече седма година, като през това време не съм бил особено грижовен стопанин. Няколко пъти е прогизвал от дъжд. С едно изречение - много лек и надежден (мое субективно мнение) фотоапарат с много възможности. Не е огледално-рефлексен, съвсем обикновена "сапунерка". Все още прави добри снимки. С една акумулаторна батерия прави между 500 и 700 снимки. Нося две резервни батерии. Мисля, че вече не се произвежда и не се продава.

аngel написа:
... този който ползувам,panasonic lumix dmc fz18, не е много по- слаб от новите. Тъкмо съм купил и две резервни батерии ...

Чет Яну 03, 2019 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Това е снимка със стария 11-годишен panasonic lumix dmc fz18, направена с няколкократен зум :

При новите модели обаче размерите са съвсем други, компактни са - обектива е вкаран вътре в тялото. Освен това тия 18 - кратни зумове на старите Панасоници са излишни, с тях свестна снимка не може да се направи / не знам дали и със статив и със забавен спусък ще се получи нещо, то разстоянията са такива че при такъв огромен зум само леко мръдване измества зоната на снимка със сто метра и става напълно безсмислено да се ползува /. Аз обаче съм му намерил друго приложение на този голям максимален зуум - пускам го, фокусирам, и това става идеален електрически бинокъл в планината за много голямо разстояние !, затова ми отива половината от мощността на батериите . Допълнителните батерии и зарядно, производство на Ханел са много добри.
При слабо осветление и вечер с фотоапарата fz18 не се получават добри снимки въобще, даже и със статив . Това е най-малкото осветление, на което съм постигнал нещо прилично, с отворена бленда и автоматично заснемане. Използува се малко трикрако стативче, с тегло под 100 грама :
[/list]

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Чет Яну 03, 2019 4:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Яну 03, 2019 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Първият ми цифров фотоапарат беше Panasonic Lumix DMC-FZ15. Това беше модел предназначен само за пазара в САЩ, не се продаваше в Европа. Донесе ми го един приятел оттам. Различава се от FZ20 най-вече по-малкия брой, ала по-големите по площ пиксели в сензора. Този апарат и до днес работи, вече около 15 години, и все още го ползвам от време на време. Например повечето ми албуми със снимки на мълнии (без последния) са правени с него:

https://photo.uni-plovdiv.net/vedina/Thunder/

В интерес на истината, обаче, технологиите бързо се развиват и днес са достъпни много по-добри решения, поне що се отнася до електрониката.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 03, 2019 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov