ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Соволянска Бистрица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Соволянска Бистрица
Автор Съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Соволянска Бистрица Отговорете с цитат
Става дума за реката, покрай която минава жп линията за Гюешево. Между селата Мазарачево и Долно село има нещо, което в Уикипедия го наричат "дълбок пролом". На сателита изглежда интересен и ми се иска да го мина, но не намирам почти никаква информация. Това са статията в Уикипедия и единственият пътепис, който можах да намеря. Някой знае ли нещо за това място? Благодаря предварително, поздрави, Н.


Последната промяна е направена от ndamov на Пон Авг 06, 2018 10:52 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Фев 12, 2018 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пътеписът таймаутва нещо.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 12, 2018 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
https://goo.gl/B4PdcV

Това е линкът към пътеписа в чист, макар и съкратен с goo.gl, вид - дано да се отваря; взел съм го от сайта на Туристическо дружество Осогово - Кюстендил.
Пон Фев 12, 2018 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Ходил съм там с колелото не един и два пъти. Много е красиво, особено на спускане е супер. Лисец е малка, но много приятна планинка, както за пеши, така и за велотуризъм.
Пон Фев 26, 2018 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора! Първоначалната ми идея беше да мина пролома по жп линията и да се върна с влака. Нещата се промениха от противоречивата информация на сайта на БДЖ - за този участък от линията ту има, ту няма пътнически влакове. Сега си мисля по-скоро за нещо като кръгче с начало примерно Мазарачево, ходене по линията да речем до Кършалево или Церовица и после през планината обратно. Разбира се, може и в другата посока. Никога не съм ходил на Лисец, но изглежда симпатична планина като за моите възможности. Нещо такова... Рисувах го на GoogleEarth, понеже на BgMountains няма доста от пътищата по северния склон, спускащ се към пролома на Бистрица.
Пон Фев 26, 2018 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Това пеша или с колело? Щото за пеша не е никак малко ходенето.
Е, предполагам за ден ще стане, ама ако се тръгне рано.
Сря Фев 28, 2018 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами пеша - карам колело, но то, горкото, не може да понесе 120-те ми кила извън асфалта... Кръгчето през Кършалево го меря към 20 км - толкова минавам без особен проблем. Представям си да оставя возилото си в ранна утрин в Мазарачево и когато се прибера - тогава.

П.П. Пътищата съм ги гледал на Google Maps - изглеждат читави. На втората картинка от албума, наречена "Мазарачево" рисуваният път е сравнително точен и излиза 15.8 км. Само на едно място на няколкостотин метра над моста при жп спирката има нещо като скъсване на пътя, но то може и през гората - няма да ми е за пръв път. Това е драсканицата ми, направена на GPX файл.
Сря Фев 28, 2018 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение От Кутугерци до Мазарачево Отговорете с цитат
Първо мислех да се озаглавя "По Бистрица от...", но бих съгрешил срещу истината. Реката я видях може би пет-шест пъти за всичките 12-13 километра ходене. Повече би прилягало заглавие от областта на железопътната инфраструктура - нещо с междугария и хектометри. Бях обсебен от река Бистрица и в това отношение си останах незадоволен, но от друга страна на практика се получи най-първоначалният план. Отидох рано сутринта - в 7 часа - на жп спирката в село Мазарачево и чаках да видя дали ще дойде влак. В сайта на БДЖ един ден го има в разписанието, друг - не. Влакът взе, че дойде навреме и срещу лев и петдесет ме откара до Кутугерци, което е на другия край на пролома на Бистрица. Това село се оказа знаменито и с друго; единствено неговото ударение го поставих както трябва - КутУгерци. Всички останали имена ги сбърках, а те трябва да са: МазарачЕво, КършалЕво, ДождевИца, ЛескА, ЦеровИца. Питах хората от влака най-безсрамно...
Както и да е, влакът ме остави в осем и нещо на малка спирка, от която реката се виждаше. Не отидох до я видя и снимам, защото си представях, че половин ден ще вървя покрай нея. Това добре, но тя се оказа, както се изрази една баба от влака, "зашмулена". За да ме ядоса се чуваше през цялото време. Вървях все по линията, защото по протежение на реката друг път няма. При Церовица и Кършалево пътища пресичат реката и се прехвърлят от единия бряг на другия; само на тези места успях да направя някакви снимки. Ходенето бе разнообразено от осем тунела, като най-дългият и крив ми се случи почти накрая. Като цяло са по-къси от Земенските, но са с около една-две педи по-широки от влак. Малко е изнервящо...По-интересни, макар и не тъй вълнуващи са гаричките с имената от по-горе. Белези на живот има в Церовица и Кършалево, но влакът чинно спира и на останалите. Опитах се да се кача по каквито пътища имаше нагоре, за да снимам отвисоко; не се получи. Към един стигнах в Мазарачево, където ме чакаше вярното ми шкафче, но дори и там не можах да направя прилична снимка на реката. Снимки...

Нед Авг 05, 2018 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Видео на Николай Козарски от гледната точка на машиниста - https://www.youtube.com/watch?v=uUMu7PU4e5Q&t=4637s
Проломът започва от Кутугерци - 32.00 и свършва в Мазарачево - 01.06.46. Впрочем, и останалата част на филма е много хубава. Заглавието е "Най-бавният влак в света" с известна аргументация в коментарите. Освен това влакът се движел само в сряда, събота и неделя - това може би обяснява объркването ми, когато на времето се опитвах да разбера ще го има ли, или пък не...
Пон Юни 07, 2021 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov