ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин Отговорете с цитат
Здравейте, през уикенда мисля да направя този маршрут в събота да тръгна по рано от Зелени преслап, да се кача до Отовица после Додов връх покрай Еленин, Орловец и така до Малък Купен, от там ще нощувам на открито при Страшното езеро.
Въпроса ми е ориенторовъчно за часта преди и след Орловец, там мисля да не слизам по пътеките до бак а да карам по билото, предимно с подсичане. Има ли някои неща които трябва да имам предвид. Четох че някъде след зелени преслап има кошари, където може да трябва да се внимава с кучета.
Иначе неделя от Страшното езеро може да слеза до хижа Семково или ако няма време и кой да ме вземе чак от там, да сляза през Мечит до Говедарци.
Сря Авг 22, 2018 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValeriPetkov



Регистриран на: 28 Юли 2015
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет, от Зелени преслап за Отовица вероятно ще минете през Кабул-ноември 2017 нямаше кошари нито кучета.Пътеката е добра,алтернатива на навалицата през езерата.
Сря Авг 22, 2018 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Re: Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Четох че някъде след зелени преслап има кошари, където може да трябва да се внимава с кучета.


Преди месец минах: Зелени преслап - връх Кабул - Отовишки връх.

Нямаше никъде кучета. Край Ташмандра - коне. След Кабул - крави и много коне.

Даже овцете с кучетата по Пазардеретата това лято ги няма, така каза хижарят Венци от "Иван Вазов".

А конете са навсякъде - по високото, в циркусите и са красива гледка с Рила, но трябва да гледаш къде стъпваш. Wink

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 22, 2018 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
З
след Орловец, там мисля да не слизам по пътеките до бак а да карам по билото, предимно с подсичане.

ми то по билото значи през Злия зъб-не знам колко е удачно ако нямаш въжета,а подсичането е на 15мин. от БАК....
Сря Авг 22, 2018 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Re: Зелени Преслап - Отовица - Раздела- Додов Връх - Еленин Отговорете с цитат
fena73 написа:
kaloyanv написа:
З
след Орловец, там мисля да не слизам по пътеките до бак а да карам по билото, предимно с подсичане.

ми то по билото значи през Злия зъб-не знам колко е удачно ако нямаш въжета,а подсичането е на 15мин. от БАК....



Благодаря за уточнението, не съм го написал добре. Ще е варианта който ти казваш, тъй като ще бъда сам и не е целта на прехода това, просто не знаех че е толкова близо. Качването по билото и злия зъб ще бъде отделно занимание с повече хора. Въпроса е да не слизам чак до бак и после отново нагоре, а да подсеча и въобще да не ходя на злия зъб. нощувката ще е на открито на страшното езеро, ако се движа добре с времето, но мисля че би трябвало да съм ок.
Сря Авг 22, 2018 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
През уикенда се очаква да започне трайна промяна на метеорологичните условия, която първо ще се усети по планинските била. Според 3 от моделите (ECMWF, GFS и NEMS) в района на Мальовица ще гърми и вали в събота следобед/привечер. Същото е и в неделя, като за тогава към това предвиждане се присъединява и четвърти модел (ICON). Според пети модел (Yr) условията ще са еднакви в петък, събота и неделя -- дъжд с гръмотевици следобед. Основната промяна се очаква в нощта на неделя срещу понеделник, когато ще започне и застудяване.

Понеже съм бродил по билото между Мальовица и Дамга по време на гръмотевична буря и това ме притесни доста повече отколкото например близки срещи с мечки на други места, препоръчвам да си планирате времето така, че да завършвате дневните си преходи в ранния следобед.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 22, 2018 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за информацията. Относно времето го следя и по моите модели поне засега, очаквам много слабо преваляване евентуално събота вечер, за гръмотевици почти сигурно няма да има, камо ли бури.
Тъкмо ще видим чии модел е по точен, естествено събота сутрин, пак ще го проследя точно и ще се действа на място според условията, в крайна сметка не ми е на живот и смърт, може и други неща да правя.
Неделя вечер го дават по интензивно, но дотогава би трябвало вече да съм в градски условия.
Чет Авг 23, 2018 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Все пак тази събота и неделя осъществих част от прехода, обаче не целия ,тъй като се съобразявах с друг човек и неговите планове и подготвеност, а пък и излязоха други неща.
Станахме в 4.00 сутринта събота и около 5.10 с 413 отидохме до автогара средец, там чакахме абтобуса до Дупница в 6.10 (6 лева билета), обаче забравих че е събота и първият тръгва в 7.10. Както и да е стигнахме в Дупница около 9.00 сутринта и в 9 взехме автобуса Сепарева баня (1.60 лв). На спирката дойде един човек понеже ни видя раниците и ни пита дали ще ходим към езерата и буса му ще дойде към 10.00 часа. 8 лева на човек ако сме двама и по 4 лева ако сме над 4-ма. Мотаха се там разни чужденци и поговорихме с тях и дойдоха с нас. От германия едно момче и двойка от израел, всички отиваха към езерата, после Иван Вазов и на другия ден Рилския манастир.

Горе долу към 10.30 ни оставихна на разклона за Зелени преслап и тръгнахме. Никъде няма кучета, само крави и коне. Точно след гората има една постройка и коне, там има вода. Продължихме нагоре и леко вляво към Кабул. Отовица го качихме право нагоре, там някой е сложил малки български флагове. После маршрута си е трамбоване, като гледката към езерата предизвиква усещането че си във филм, има един страннен глъч от хилядите хора които бяха по пътеките. Точно преди Мальовица, поваля колкото да намокри камъните и да стане пързалка. Някъде около 18.00 бяхме на Мальовица, като преди това към 15.00 правихме половин час почивка.
От там решихме да слизаме надолу, тъй като не остана време и свършвахме водата. Слязохме чак долу и преди втора тераса се установихме за сън. На другия ден тръгнахме в 9.00 към БАК и от там директно от премката към Ловница и поред до Попова капа. Цялото нещо за около 4 часа, оказа се че моя човек има спешна работа, проблеми с краката и тръгнахме да слизаме към ЦПШ. Горе долу за 2 часа и малко бяхме там. Не знам как така бързо му се оправиха краката, като започнахме да слизаме Smile може би факта, че споменах по рано, че има шанс да изтървем всякакъв транспорт за София.

Този преход е възможен но трябва да се имат предвид следните неща.
Най-добре е да се спи намясто долу и да се тръгне свеж около 7.00 сутринта. Раниците е добре да са по леки, аз тръгнах с 70 литра и 17 кг, щеше да ми пречи доста ако бяхме минали участъка малиовица - орловец. Вода няма до заслон страшното езеро, ако не искаш да се отбиваш, трябва да се има предвид.

Това е, общо взето ако се тръгне 7 или по рано и си около 14.00 в района на Мальовица, там да се направи хубава почивка по дълга и от там да се тръгне до Страшното езеро по билото до около 18.00 часа, идеално става. Така има възможност следобед да се прецени времето и да се реши дали да се слиза или да се продължава.

Общата денивелация от зелени преслап до Мальовица където нощувахме е 2300 метра.
Пон Сеп 03, 2018 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov