ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лятна свежест по Белмекенски
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Лятна свежест по Белмекенски
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, много правилно си задал въпросите, но за съжаление и аз мисля, че няма кой да ти отговори.

Белмекенският район е зле толкова години откъм маркировка и нехаят.
За поправка на колове от зимната маркировка, боя и прочистване в района се беше заел самият хижар – Георги от „Белмекен“,
но и него вече го няма. Затова не вярвам някой да се качи да проверява за каквото и било, та и за електропастира.

Хората с кравите са си там много години. Даже на бивака им над река Ръждавица бяха замъкнали и каравана.
Благодарна съм, че са ни помагали да преминем край кравите в два поредни дни, заради един бик,
за който преди три години на Белмекен знаеха, че се спуска към хора.

Пак тогава, Ушите – между Ибър и Каменити чал бяха завардени от две големи рунтави кучета.
Стопаните им се оказаха майка и дъщеря от Якоруда, които бяха с голямо стадо коне по високото на Каменити чал
и като видяха, че стоим на едно място и не може да продължим към Ибър, слязоха да ни помогнат.
Казаха, че имат „пъдарница“ в ниското под Ибър, от страната на Даутица.

Овчарите с многобройното стадо овце са други хора и кошарите им под пътя за Спортното градче,
близо до моста на река Ръждавица и кантона.

Разбира се, че броят на кравите, коне, овце на определена площ Е от значение и влияе върху околната среда,
водите, с които Рила е пребогата!

Проблемът с електропастира е най-вече за дивите животни!

А за мен си остава страхът от кучета и рогати, където и да съм! Shocked

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 29, 2018 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Край Седемте езера белите братя хич не са ми приемливи. Край Седемте езера и белите крави не биха ми били приемливи. И те затова не са там.

А полудивите коне, които понякога са на паша без надзор в циркуса на Седемте езера, както и край Урдините езера, а и на други места, на сърце ли са ти?











И по-малко допустими ли са там, отколкото да речем край Сухото езеро североизточно от вр. Ибър? (снимката е и връзка към версия с пълна разделителна способност)



И нали не си мислиш, че никога не е имало стада около Седемте езера или пък Урдините езера? Впрочем, майка ми, родом от този край, ми беше обърнала някога внимание ,че урда означава извара. Smile

Пчелата Жужа написа:
Край Чалташкото езеро белите крави ми са напълно приемливи, а белите братя и там не ми са.

А дали режима на Чалташкото езеро или Сухото езеро е различен от този на Седемте езера или на Урдините езера?

Пчелата Жужа написа:
Планините, преди да станат място за туризъм, са били изключително място за паша. Стадата са били много повече, а някакви пагубни следи има ли?

Този довод също е донейде спорен. Не всичко, което е било в миналото, е нормално да бъде в настоящето и да пребъде в бъдещето. Както и не всичко, което досега не е било никога, трябва непременно да бъде забранено во век и веков. Не можеш да оправдаеш една практика, единствено защото тя е вековна, още по-малко пък избирателно според парковия район, който предпочиташ.

Пчелата Жужа написа:
Асфалта, пистите, лифтовете ги прокара туризмът. Те ли ще останат по-дълго или овчарските колиби?

Нямам против никое от изброените неща. Ти не пътуваш ли по асфалт из планините? Стадата не ги ли превозват по асфалт, включително и из подстъпите към планинските им пасища? Колкото до овчарските колиби -- за жалост остават следи след тях, а не би трябвало -- всякакви видове боклуци, специфичен вид растителност, която изобилно никне край отходните им места, и т.н. Самите колиби биха могли да изглеждат доста по-спретнати в днешно време, а не като отживелици от преди няколко века, приютили за капак и пластмасите на нашето съвремие.

Пчелата Жужа написа:
За мен стадата са украшение на планината.

Украшения са, но твърде често са свързани и с неприятни гледки -- осрани полянки и пътеки, от животни и хора, а вече и с електропастири, преграждащи междунардни маршрути... Нямам против стадата, имам много против начина на стопанисването им. Виж из гръцките планини е доста по-добре, макар че и там има какво да се желае. И крайните им продукти са по-качествени -- значи може! Smile

ДИАНА написа:
Хората с кравите са си там много години.

Възможно е, но ето например на тази снимка от утрото на 13.08.2014 г. те липсват край Чалташкото езеро:



Явно не са от чак толкова много години точно там, или може би -- не всяка година.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 6:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Авг 29, 2018 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Асфалта, пистите, лифтовете ги прокара туризмът.

Ако под асфалт имаш предвид пътища, горното твърдение е неточно. Туризмът е съвременно понятие, а пътища съществуват у нас поне от римско време. Някои от тях са запазени и до днес, включително и по планинските била в по-пресечени местности, както и са пригодени за използване от колесни превозни средства.

Виж, първите електропастири с приложение в селското стопанство са от 50-те години на миналия век. По принцип в тях се използват много кратки импулси със сногсшибателно напрежение между 5000 и 20000 V, доколкото с Ангел бихте одобрили употребата на тази дума не само в преносен смисъл. Smile

Както казват Стефан и Диана, да му мислят дивите козички, а и не чак толкова дивите хорица...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 29, 2018 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Само не разбирам какво имаш против животинките.... такъв хейт рядко съм чел... Crying or Very sad
Сря Авг 29, 2018 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ilko написа:
Само не разбирам какво имаш против животинките.... такъв хейт рядко съм чел... Crying or Very sad

Сякаш е очаквано да не разбираш, защото нищо нямам против и съм го написал ясно по-горе:

vedrin написа:
Нямам против стадата, имам много против начина на стопанисването им.


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 29, 2018 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Леле, Ведринее! Направи ме на гъба и коприва! Цял ден си се подготвял, срази ме отвсякъде. Сега следва да се скрия, но дума дума отваря и преди това ще попитам: за какво служат тия коне по планините? Вълна не дават, мляко не дават... За какво са му нужни на собственика?
Сря Авг 29, 2018 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Леле, Ведринее! Направи ме на гъба и коприва! Цял ден си се подготвял, срази ме отвсякъде. Сега следва да се скрия, но дума дума отваря и преди това ще попитам: за какво служат тия коне по планините? Вълна не дават, мляко не дават... За какво са му нужни на собственика?

Месо дават. Жалко е, че най-красивите отиват в кланицата. Ето ги на връх Миджур:
https://drive.google.com/file/d/0B5KsRNKjx6vVbHJSVGxZbzFsN3c/view?usp=sharing
Сря Авг 29, 2018 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
yu1up написа:
Пчелата Жужа написа:
Леле, Ведринее! Направи ме на гъба и коприва! Цял ден си се подготвял, срази ме отвсякъде. Сега следва да се скрия, но дума дума отваря и преди това ще попитам: за какво служат тия коне по планините? Вълна не дават, мляко не дават... За какво са му нужни на собственика?

Месо дават. Жалко е, че най-красивите отиват в кланицата. Ето ги на връх Миджур:
https://drive.google.com/file/d/0B5KsRNKjx6vVbHJSVGxZbzFsN3c/view?usp=sharing


Месото вероятно се влага в колбасите? Има ли страна, в която да се продава прясно конско месо от витрината?
Сря Авг 29, 2018 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Италия на първо място! Колбаси, пица, наденички, ризото - с конско.

Германия, Франция, Австрия - консумират също. Във Франция например, има традиция за фермерски пазари - там се продава конско.

Уви! Хората сме хищници! Crying or Very sad

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Авг 30, 2018 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Леле, Ведринее! Направи ме на гъба и коприва! Цял ден си се подготвял, срази ме отвсякъде.

Натоварени са със задачи дните ми, не остава и минутка време за подобни "подготовки". Само бегло споделям каквото съм виждал из планините и размислите, които то предизвиква у мен...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Авг 30, 2018 2:10 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 30, 2018 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Месото вероятно се влага в колбасите? Има ли страна, в която да се продава прясно конско месо от витрината?

Чел съм, че във Франция хапването на конско е започнало да става по-разпространено като страничен резултат от Революцията. Какво да се прави -- аристократите в немилост, конете им -- също...

Наполеоновите войни още повече засилват този апетит. Така постепенно се стига и до официално разрешение за хапване на прясно конско и първия специализиран магазин отваря врати в Париж през 1866 г.


Пощенска картичка.
Carte postale no. 313, Boucherie Chevaline, René Maltête, éditions Gendre, Impressions cartaux, Paris, 1989.
Източник: https://doi.org/10.1525%2Fgfc.2007.7.2.44


Дори и да успеем да подтиснем някак учудването или може би възмущението си от мъжа с костюм и ботуши за езда на опашка пред магазина за конско (не е немислимо сцената в кадъра да е нагласена, ала все пак тя предизвиква размисли), изникват и доста особени и някак трудни за преглъщане прояви на "хумор", например като тази карикатура:


-- Как е възможно това, Франсоаз? Всичкото конско, което купих вчера, е вече изядено?
-- Беше състезателен кон, по-бърз от всички!
Източник: https://doi.org/10.1525%2Fgfc.2007.7.2.44


Хапването на конско е забранено само в някои култури (например то е табу за евреи и цигани, също и в Бразилия, Аржентина, Колумбия, Венецуела, Индия, както и в някои англофонски страни (незаконно е в САЩ, Великобритания, Австралия, Ирландия и др.)).

Всред най-големите консуматори на конско месо са жителите на Китай, Мексико, Русия, Италия и Казахстан (в този ред). Между другото, интересно е, че табуто в Аржентина и Бразилия не им пречи да бъдат съответно втория и шестия по големина производител на конско в света...

Случаят с хапването на конско в Русия също е любопитен, впрочем. Може би ти би могла да го проучиш и да ни разкажеш нещо повече за него. Доколко то е плод на азиатско и/или френско културно влияние или пък има и съвсем други причини?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 30, 2018 1:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Между другото, ако не сте разглеждали произведения на René Maltête, хвърлете един поглед тук, заслужава си (има три страници за прелистване):

http://themindcircle.com/30-humorous-street-photos-1950s-france-rene-maltete/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Авг 30, 2018 3:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Прочетох в руската Википедия набързо и веднага ме заинтересува друго нещо. Там пише, че конско са ядяли най-вече номадските племена и днес техните наследници също го ядат. А ние не го ядем... Think
Чет Авг 30, 2018 4:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
... А ние не го ядем... Think

А сигурна ли си наистина, ако ядеш колбаси, никога не знаеш откъде е суровината?
Аз съм ял конско в Казахстан. Хубаво месо, без много мазнина, според мен трябва да се предпочита пред свинско. И тук пък съм ял магарешки суджуци. Изобщо какво те кара да мислиш, че "ние" не ядем конско и кои са тези ние - ти и околните или българите въобще?
Чет Авг 30, 2018 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Пчелата Жужа написа:
... А ние не го ядем... Think

А сигурна ли си наистина, ако ядеш колбаси, никога не знаеш откъде е суровината?
Аз съм ял конско в Казахстан. Хубаво месо, без много мазнина, според мен трябва да се предпочита пред свинско. И тук пък съм ял магарешки суджуци. Изобщо какво те кара да мислиш, че "ние" не ядем конско и кои са тези ние - ти и околните или българите въобще?


Защо на колбасите пише "Телешка луканка", "Пуешка шунка", "Свинска флейка", а "конско", "магарешко" не пише? Защо на витрината няма конско месо? Конска кайма или смес със конско?
Чет Авг 30, 2018 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov