ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал
Автор Съобщение
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал Отговорете с цитат
Привет на всички планинари, алпинисти, ентусиасти, авантюристи! Wink
Много се радвам, че съществува този форум и че ви има вас в него!
Бях известно време в чужбина(3 студентски бригади в САЩ + 1 работна виза в САЩ, 18 месеца в Лондон), но реших категорично да се върна в милата родина поради ред причини. Но накратко ценностната ми система се промени и вече не ме вълнуваха парите, заради които ходех всеки път и така и не направих.
Та...след като се върнах по предложение на приятели ходихме до рилските езера, качихме вр.Мусала по зимният маршрут благодарение на човек, който работи на самият връх и ни прекара през вр.Алеко и през скалите - беше невероятно изживяване! Никога не се бях чувствал толкова жив! След известно време реших с други двама приятели да "покорим" вр.Ботев през х.Рай и тарзанската пътека. Още едно прекрасно изживяване. Действа като наркотик! Супер пристрастяващо.
А сега по същество Smile
СЛед прочитане на няколко теми по форумите и статии в интернет реших да изкача връх Вихрен през джамджиевият ръб / джаджиеви скали. Също така искам да мина прословутото конче. И тъй като планувам да кача Митикас - надявам се скоро, реших да изкача и църномогилски чал - нещо, което се среща по-рядко. Според един от изкачващите го от форумите беше описан като "малкият Митикас". Идеята ми е някак да ги комбинирам тези трите така, че да мога за 2 нощувки(3 дена) да ги изкача. И въобще колкото се може повече неща да видя и изкача за тези 2-3 дена. Имам въпроси като - къде е най-разумно да спя? Има ли маркировка по пътя за вр.Вихрен през джамджиевия ръб? А за църномогилски чал? Въобще всякакви съвети ще са добре дошли!
И още нещо. Тъй като този път нямам познати/приятели, които искат да дойдат с мен на това пътешествие си търся други ентусиасти, с които да минем по тези места. Трябва си някой опитен :/ за първи път ще ми е...
П.П. Говоря за след 3 септември включително.
Благодаря ви много!
Поздрави.
Чет Авг 30, 2018 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал Отговорете с цитат
chiochips написа:
Привет на всички планинари, алпинисти, ентусиасти, авантюристи! Wink
Много се радвам, че съществува този форум и че ви има вас в него!
Бях известно време в чужбина(3 студентски бригади в САЩ + 1 работна виза в САЩ, 18 месеца в Лондон), но реших категорично да се върна в милата родина поради ред причини. Но накратко ценностната ми система се промени и вече не ме вълнуваха парите, заради които ходех всеки път и така и не направих.
Та...след като се върнах по предложение на приятели ходихме до рилските езера, качихме вр.Мусала по зимният маршрут благодарение на човек, който работи на самият връх и ни прекара през вр.Алеко и през скалите - беше невероятно изживяване! Никога не се бях чувствал толкова жив! След известно време реших с други двама приятели да "покорим" вр.Ботев през х.Рай и тарзанската пътека. Още едно прекрасно изживяване. Действа като наркотик! Супер пристрастяващо.
А сега по същество Smile
СЛед прочитане на няколко теми по форумите и статии в интернет реших да изкача връх Вихрен през джамджиевият ръб / джаджиеви скали. Също така искам да мина прословутото конче. И тъй като планувам да кача Митикас - надявам се скоро, реших да изкача и църномогилски чал - нещо, което се среща по-рядко. Според един от изкачващите го от форумите беше описан като "малкият Митикас". Идеята ми е някак да ги комбинирам тези трите така, че да мога за 2 нощувки(3 дена) да ги изкача. И въобще колкото се може повече неща да видя и изкача за тези 2-3 дена. Имам въпроси като - къде е най-разумно да спя? Има ли маркировка по пътя за вр.Вихрен през джамджиевия ръб? А за църномогилски чал? Въобще всякакви съвети ще са добре дошли!
И още нещо. Тъй като този път нямам познати/приятели, които искат да дойдат с мен на това пътешествие си търся други ентусиасти, с които да минем по тези места. Трябва си някой опитен :/ за първи път ще ми е...
П.П. Говоря за след 3 септември включително.
Благодаря ви много!
Поздрави.


Ти направо бика за рогата искаш да хванеш...!!! Мълчат си пиринистите не искат да ти обяснят, ама и ти много разпиляно обясняваш от САЩ до Джамджиевия.. Та на въпроса за Църномогилския, а и другите за които си писал. Има доста писано, някои са го правили за един ден. Качване по Джамджиевия и слизане по Църномогилския. Там е добре да те води някой с навигация, защото може да се забуташ по горите към Академика. Само по Кончето минава маркировка но то си е част от Е.....Аз ти препоръчвам да качиш Вихрен по Джамджиевия да минеш Кончето и да спиш на заслона, ако може (то май го няма в момента). На другия ден да слезеш по Църномогилския но как ще стане ако не те води някой или нямаш трак!? Успех и късмет!!!
Пет Авг 31, 2018 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Re: Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал Отговорете с цитат
Благодаря за отговора!
Наистина доста разпиляно Confused Oops
Желанието ми е за 2-3 дена в Пирин да видя и изкача повечето върхове и маршрути, но както вече спомена ще ми е нужен някой опитен. А и сам си е скучничко.
Такъв съм си по природа Smile скачам смело в огъня. Но не е безпочвено. Имам нулев страх към високо, сравнително добра физическа подготовка(активен спортист 12+г.) и съумях да си купя по думите на продавача от Англия доста хубави обувки за hiking - North Face Verbera Hiker II GTX. Може би желанието ми изпреварва възможностите, но единственото в момента, което ме притеснява е маршрута. За това ако има някой, който в следващите 2-3 седмици планира да ходи до Пирин и маршрута му съвпада с моят - ще се радвам да обсъдим взаимна разходка. Обичам планините и хората, които обичат планините. Изпълнителен съм и обичам да слушам Smile
Още веднъж благодаря на отзовалите се <3
Пет Авг 31, 2018 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Заслон Кончето няма да може да се ползва и през месец септември Sad Не се знае колко още ще продължи ремонта...
Пет Авг 31, 2018 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
На заслон Кончето няма да може да се разчита най-малкото до края на септември, според мен.

Къщичка ще има преди това , но по нея ще се работи още най-вероятно.

Пък и той е там за всеки случай, все пак, а не да се планира Smile
Пет Авг 31, 2018 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал Отговорете с цитат
excalibur написа:

... да спиш на заслона,..

Правил съм преди години следното упражнение - с кола тръгваме по светлосутринта/юли/ от София, изкачваме Джамджиев, минаваме през Кончето и слизаме по Котешки чал и пак по светло сме били там където завършва цековия ски път в полето пред @Банско.
Не виждам причина, ако тръгне рано не от София, а от х.Вихрен/Бъндерица да направи всичко което иска и да се върне пак на х.Вихрен/Бъндерица в рамките на деня. За чий да мъкне до заслона бивачни съоръжения и прочие глупости, като може с една лека раница да си свърши всичко планувано за деня.
Пет Авг 31, 2018 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Джамджиев ръб, кончето, църномогилски чал Отговорете с цитат
vladofff написа:
excalibur написа:

... да спиш на заслона,..

Правил съм преди години следното упражнение - с кола тръгваме по светлосутринта/юли/ от София, изкачваме Джамджиев, минаваме през Кончето и слизаме по Котешки чал и пак по светло сме били там където завършва цековия ски път в полето пред @Банско.
Не виждам причина, ако тръгне рано не от София, а от х.Вихрен/Бъндерица да направи всичко което иска и да се върне пак на х.Вихрен/Бъндерица в рамките на деня. За чий да мъкне до заслона бивачни съоръжения и прочие глупости, като може с една лека раница да си свърши всичко планувано за деня.


За пръв път стъпва в Пирин все пак или поне аз така разбрах. Той не знае къде да хване Джамджиевия, как да стъпи на Църномогилския Smile МОже да е в много добра форма но ако се лута напред-назад Smile
Пет Авг 31, 2018 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
За Църномогилския не е зле да има ГПС-просто слизането от Кутело в началото на мен ми се видя невъзможно и си казах-не е това ръба SmileSmile
п.п.на поправката го направихме обратно-Бъндерица-Б.поляна-Църномогилски и Кутело
п.п.2 а в рамките на светъл ден ми се вижда напълно възможно дори и за не-шампион в ходенето-вчера ние направихме Дамджиев-Кончето-Котешки-Дунино куче-Бъндеришка поляна-х.Бъндерица-тръгнахме в 8.10 от кръчмата-в 16.30 пиех бира на същата кръчма....
п.п3-след слизането от Кутело е силно препоръчително ръба към Църномогилски да се подсече отдясно(има пътечка)-качването е по много нестабилни камънаци които според описанията "се вадят като чекмеджета" SadSad качването на самия връх става от задната му страна-от към старата лифтена станция(север)
Пет Авг 31, 2018 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много на всички отзовали се Smile
Може би ще си разделя посещението на Пирин в три дена(две нощувки). Но след прочитане на няколко статии ми се прищя да добавя Кутело, Бански суходол и Безбог по някакъв начин в цялото приключение. В крайна сметка трябва да навържа: джамджиев ръб, вр.Вихрен, кончето, църномогилски чал, Кутело, Бански суходол и ако е възможно Безбог... въобще всичко, каквото мога да докопам с тях/покрай тях - за три дена.
Къде препоръчвате да нощувам и къде да паркирам колата?
Извинявам се за новобранските въпроси :/ опитвам се сам да си направя маршрутите, но без да съм ходил ми е малко трудно. Ще помагам и аз на другите като стана малко по-опитен Wink
И още нещо. До колкото разбрах ползвате някакви планинарски апликации, които ползват маршрути по GPS? Може ли малко инфо какви са тези апликации и къде мога да намеря GPS координатите/маршрутите?
Пак благодаря Wink
Съб Сеп 01, 2018 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
chiochips написа:
До колкото разбрах ползвате някакви планинарски апликации, които ползват маршрути по GPS? Може ли малко инфо какви са тези апликации и къде мога да намеря GPS координатите/маршрутите?

http://www.oruxmaps.com/cs/en/
http://www.bgmountains.org/bg/maps/garmin-maps/category/9-bgmountains

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Сеп 01, 2018 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
chiochips написа:
До колкото разбрах ползвате някакви планинарски апликации, които ползват маршрути по GPS? Може ли малко инфо какви са тези апликации и къде мога да намеря GPS координатите/маршрутите?

http://www.oruxmaps.com/cs/en/
http://www.bgmountains.org/bg/maps/garmin-maps/category/9-bgmountains

Божеее Shocked Oops Confused
Тази карта ми отвори очите! Много неща ми се изясниха...
Безброй благодарности Smile

П.П. За жалост нито едно от двете не работи под Windows 10, но онлайн картата ми върши чудесна работа! Андройд телефона ми подкара oruxmaps, но не разбрах дали трябва да зареждам нещо от .img файловете от сайта bgmountains. Или те там сам файлове за гармин апликацията?

П.П.2 Поразгледах маршрутите и видях къде е червената маркировка и Бански суходол, но дори и да стигна до там ми се струва, че ще е късничко следобяд и много скоро ще се стъмне. Въобще имам ли вариант да мина през Кутело --> кончето --> Бански суходол и да се прибера в някоя хижа? Защото ми изглежда далеч от всичко, освен заслон Кончето, който е за всеки случай и без това септември няма да "работи".
Съб Сеп 01, 2018 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Според мен иди огледай първо и тогава стреляй директно по тези траверси, така като гледам нямаш никакъв опит. Всичките крият доза опасност, особено както си поставяш някакви дълги разтояния, без да си бил на място в района. Най-малкото там трябва да си поне с един човек още. Църномогилския чал доколкото знам не е тривиален и там може да се зачукаш нанякъде. Котешкия чал е хубаво да си осигурен с някой, там на места е тясно и много отвесно, като се хлъзнеш и си директно чао чао.
Млад си и да си жив и здрав ще имаш дълги години да обикаляш, че чак да ти омръзне, закъде си се забързал ?
Сря Сеп 19, 2018 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Успешен преход Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Според мен иди огледай първо и тогава стреляй директно по тези траверси, така като гледам нямаш никакъв опит. Всичките крият доза опасност, особено както си поставяш някакви дълги разтояния, без да си бил на място в района. Най-малкото там трябва да си поне с един човек още. Църномогилския чал доколкото знам не е тривиален и там може да се зачукаш нанякъде. Котешкия чал е хубаво да си осигурен с някой, там на места е тясно и много отвесно, като се хлъзнеш и си директно чао чао.
Млад си и да си жив и здрав ще имаш дълги години да обикаляш, че чак да ти омръзне, закъде си се забързал ?


Благодаря за съвета. Всъщност аз вече ходих до Пирин с две приятелчета(двойка момче и момиче). След консултация с опитен планинар член на ТД-Трапезица В.Търново накрая взех решение и направихме следното:
Ден 1.- 18:30 х.Безбог - вр.Безбог - х.Безбог(21:15). Прибирахме се по тъмно Very Happy но беше весело. Чувствах сякаш някаква мистична енергия ме зареждаше и въобще не ме беше страх от пълният мрак. Величествено място. Ще отида пак.
Ден 2.- тръгване 09:30 х.Вихрен - Казаните/Премката - Кончето - Кутело - Вихрен(от север) - слизане от юг и пак х.Вихрен. Те решиха, че няма да им стигнат силичките да минат през Кутело и подсякоха върха, но аз непоколебим презареден минах през 4-те коти на Кутело. И тримата не бяхме стъпвали в Пирин, но смели и амбициозни без никакво бързане с почивки за хапване и разговори с приятни хора успяхме да се върнем към 18:30-19:00.
Сигурно не е нужно да казвам, че цялото изживяване беше страхотно Smile . Времето беше предимно с нас и се насладихме на невероятните гледки. Действа като наркотик и още преди да се бяхме върнали до х.Вихрен вече обсъждахме следващото ни пътуване до Пирин, но този път за 4-5 нощувки и по-дълги преходи. Може би на палатки. Ще видим. Но със сигурност искам следващият път да мина през Джаджиевият ръб, който вече видях доста ясно къде е и да сляза по Котешки чал или Църномогилски чал с някой ентусиаст като мен! Smile Нямаше да се поколебая да мина и първият път ако имаше кой да дойде с мен. Уви.
Запознахме се с чудесни хора като Николай Димов - планински спасител. Не знам дали чете форума, но много му благодаря за съветите и контактите, които ми даде. По пътя си също така срещнахме дядо Владимир, който работи в БАН, на 75г. с трите си внучета! Шапка му свалям. Беше изкачил с децата Вихрен от северната страна Shocked Отново приятни разговори и споделяне на положителни емоции.
Благодаря на всички за съветите и се надявам да се срещнем някъде из планините!
П.П. Следващи цели - Мальовица, Олимп - Митикас и надявам се 2019-та г. да намеря начин и средства да изкача Монблан <3
А ето и специален поздрав за всички планинари/алпинисти! Wink BG
Чет Сеп 20, 2018 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
За Митикас си ок, особено ако е по класическия маршрут. Но за Монблан ще трябва да се подготвиш и ще трябва да добиеш повече опит в зимното планинарство, като умения и техники. Успех.
Чет Сеп 20, 2018 8:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chiochips



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
За Митикас си ок, особено ако е по класическия маршрут. Но за Монблан ще трябва да се подготвиш и ще трябва да добиеш повече опит в зимното планинарство, като умения и техники. Успех.

Благодаря за навременният съвет Smile Зимата наближава Very Happy Вече разглеждам екипировка за зимен планински туризъм.
Между другото в този ред на мисли...кои са най-важните части от екипировката за планински туризъм през зимата? Котки? Онова дето прилича на мини кирка? Топли дрехи? Да знам от къде да започна първо Smile
П.П. Видях клипче как се изкачва Вихрен през Джамджиеви скали. Настръхнах. Искам и аз!!!
Чет Сеп 20, 2018 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov