ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ждрелото на Ерма

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
ждрелото на Ерма
Автор Съобщение
Пламен Соловей



Регистриран на: 21 Апр 2015
Мнения: 3

Мнение ждрелото на Ерма Отговорете с цитат
малко инфо за състоянието и маркировката
Вто Апр 21, 2015 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
не знам за състоянието на маркировката, но една жена преди 2 години ми каза, че ждрелото е дълго 62 км, което ме кара да мисля, че надали ще е маркирано цялото, а определено би си струвало да се обходи цялото.
По-запознатите с този район да помагат.
Вто Апр 21, 2015 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitkom



Регистриран на: 14 Сеп 2007
Мнения: 19
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
http://pateka.im/829-reka-erma-transka-ekopateka..........ако става въпрос за екопътеката.
Чет Апр 23, 2015 3:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dreamon



Регистриран на: 20 Авг 2014
Мнения: 21
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно така, има дълъг и къс маршрут. Не знам дали дългият обхваща всички тези 62 км, но има пътека, която стига до другото ждрело до съседното село, в момента обаче не мога да намеря как се казваше.
Минавала съм краткия маршрут, който е и описан на линка, който mitkom дава. Пътеката е ясна и не може да се сбърка. Не помня имаше ли маркировка или не, но както казах - лесно се разпознава. Wink
Вто Апр 28, 2015 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
dreamon написа:
Точно така, има дълъг и къс маршрут. Не знам дали дългият обхваща всички тези 62 км, но има пътека, която стига до другото ждрело до съседното село, в момента обаче не мога да намеря как се казваше


Ябланица?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Апр 28, 2015 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Трън - Ябланица Отговорете с цитат
Да, другият край е Ябланишкото ждрело. Всъщност близките села са Врабча и Банкя. Бил съм само в двата края - невероятни красоти са! Разстоянието между тях, доколкото помня от описанията, е 18 км и минава по живописни дървени мостове над реките и урвите, но не съм го минавал. Не знам в какво състояние са мостовете в момента. Ако са изгнили - лоша работа! Ако някой знае дали цялата екопътека е поддържана и безопасна, да пише. Страхотен преход ще бъде, ама да видим кога ще му дойде редът. Crying or Very sad
Вто Апр 28, 2015 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kraishte



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Общата дължина на пътеката е 13 км. Има маркировка и множество изградени пейки и беседки по целия маршрут. Мостчетата и парапетите при Трънското ждрело са в добро състояние. Тези на Ябланишкото ждрело са в по - лошо състояние, но при внимателно преминаване, без люлеене и скачане по тях, могат да се преодолеят безопасно.
Сря Апр 29, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kraishte



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Пропуснах да напиша, че тази пролет придошлата река Ябланица е отнесла пешеходен мост в село Банкя, през който преминава пътеката. До остраняването на този проблем е по - подходящо двете ждрела да се посещават отделно. Вариант е и преминаване на реката на бос крак, при нормална валежна обстановка дълбочината и е не повече от 20-30 см.
Сря Апр 29, 2015 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ябланишкото ждрело Отговорете с цитат
Благодаря за сведенията! Значи пътеката е проходима. Преди години гледах снимки на мост от дебели клони, който беше бая високо над реката. За него се безпокоях. Бил съм в частта след Трън: през тунела и после по стръмното нагоре до връх, на който май е имало крепост. Великолепно място! Другият край също е забележителен: ходил съм откъм Врабча. Страхотни отвесни скали, а в подножието им има малка пещера, от която извира ледена вода. Божествено място, ви казвам! Laughing
Сря Апр 29, 2015 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kraishte



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/483368228388848/photos/a.705243632867972.1073741845.483368228388848/903214489737551/?type=1&theater

Това е най - високо разположеният мост. Изглежда паянтов, но преминаването е безпроблемно. Снимката е от преди 10 дни.
Сря Апр 29, 2015 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Прелест! Отговорете с цитат
Май този мост съм гледал. Вълнуващ е, нали? Особено когато реката е пълноводна... Нека го видят всички на чудесната снимка:



(Съжалявам, не се оправям във Фейсбука и затова не можах да открия автора, но му благодаря. В същия сайт има твърде интересни дописки за древни светилища и крепости из Трънско.)
Чет Апр 30, 2015 12:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Kraishte написа:
Пропуснах да напиша, че тази пролет придошлата река Ябланица е отнесла пешеходен мост в село Банкя, през който преминава пътеката. До остраняването на този проблем е по - подходящо двете ждрела да се посещават отделно. Вариант е и преминаване на реката на бос крак, при нормална валежна обстановка дълбочината и е не повече от 20-30 см.

Наблизо, по-нагоре от моста има някакво дърво през реката и може да се мине: снимка от един поход на една сръбска група през април от това място.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Пет Май 01, 2015 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
peak15



Регистриран на: 19 Авг 2010
Мнения: 6

Мнение Re: ждрелото на Ерма Отговорете с цитат
Относно екопътеката през Ябланишкото ждрело!!!
Състоянието на дървените мостове по ждрелото не е добро!Доста са поизгнили,на някои от местата се клатят и представляват потенциална опасност !Има разковани и клатещи се парапети и стъпъла!Може да звучи доста крайно ,но вариянтът за преодоляване на някои от местата е препоръчително да се преминават с осигуровка !Да ,хубаво е,вълнуващо е но тези дървени съоръжения може би трябва да се заменят с метални по подобие на нт"вие ферата"
Информацията е от 02-05-2015г
Нед Май 03, 2015 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Последно бях там през есента на 2013 и мостчетата бяха все още в задоволително състояние, макар и да имаха вид на изоставени. Пътеката на места беше доста тясна - от една страна имаше скала, от друга стръмен, почти отвесен склон. Минаването трябва да става предпазливо.
Иначе Ябланишкото ждрело, макар и слабо, известно е едно от най-красивите, които съм виждал. Направената пътека позволява човек да му се наслади. Ето и един фотопътепис от преди почти 2 години - http://radoslavbayraktarov.blogspot.fr/2013/11/blog-post.html

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Сря Авг 12, 2015 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Ждрелата - актуално състояние Отговорете с цитат
Минали са три години време от последния пост по темата, та питам някой знае ли какво е състоянието в момента или поне тази година. Планувам в събота да видя Трънското ждрело, Врабчански водопад и някой други интересни места, но за Ябланишкото мисля, че е в доста лошо състояние пътеката.
Вто Окт 02, 2018 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov