ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на обувки според терена и времето на използване
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на обувки според терена и времето на използване
Автор Съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
SimonaT написа:
Добро утро!От съвсем скоро започнах да ходя често по планина и съм супер начинаеща, но нямам подходящи обувки и тези които имам са обикновени спортни обувки и не са ми удобни много за планинатаSad
Може ли да ми препоръчате хубави обувки за планина и да не са прекалено скъпи.Мога да отделя малко над 100лв, мерси много!


За първи планински обувки с цена малко над 100 лева приемливо решение може би са Trek 100 Quechua от "Декатлон". Успех!
Вто Юли 17, 2018 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SimonaT



Регистриран на: 08 Юли 2018
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Sineva написа:
SimonaT написа:
Добро утро!От съвсем скоро започнах да ходя често по планина и съм супер начинаеща, но нямам подходящи обувки и тези които имам са обикновени спортни обувки и не са ми удобни много за планинатаSad
Може ли да ми препоръчате хубави обувки за планина и да не са прекалено скъпи.Мога да отделя малко над 100лв, мерси много!


За първи планински обувки с цена малко над 100 лева приемливо решение може би са Trek 100 Quechua от "Декатлон". Успех!

Благодаря много!
Вто Юли 17, 2018 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Виж и тези https://www.alpibg.com/%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3/%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8/%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-stigelos-9
Имах подобни купени от Алпи, пак на Литос, изкараха доста години и накрая Пирин ги изядеSmile

_________________
Всичко е възможно.
Чет Юли 19, 2018 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SimonaT



Регистриран на: 08 Юли 2018
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, взех първия модел, изглеждат доста добриSmile
Вто Юли 24, 2018 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Новият модел на Саломон Х Ултра се оказа много уцелена обувка. Точно за есенно-летните пътеки на Рила и Пирин, просто като сравнявам с всичко, което ми е минало през краката досега. Много добри, повече отколкото очаквах за такава лека обувка. Лека но страшна стабилност на глезена, на стъпката. Добре е да са затегнати здраво, никаква плюска няма да стане . Добро омекотяване от Ортолайт стелката, а средната подметка е като пружина. За разлика от по-тежките модели от серията Саломон Прайм 1,3 и Д 4, подметката позволява сгъване, но само до определено ниво. И това обувка която струва под 180 лв.
Забелязвам и друга разлика, от смятаният за по-добър / с какво ? - по-скъп е , в това са по-добри видимо / Вибрам . Вибрама стана много тънък с годините. Едни обувки имах с Вибрам оттам се тръгна да се скапват - разлепва се от основата . Вибрама навремето беше дебел, сега стана малко над 1мм. Говорим за най-слабото му звено - между грайферите, а едно изделие е уязвимо в най-слабото си звено. Един остър камък меgду грайфера и се е разкъсал - обувката е за фърляне. Ето го сравнението - колко е дебел Контагрип и колко Вибрам, отделно че зацепването в лепене като зъби на Контагрип ми се струва доста по-здраво :
Саломон срещу Доломити:



Срещу Милет:



Отпред на предният капак, Саломона е лят и двоен , за разлика от лепените тънки гуми на конкурентите. Тук също Саломон е изключително здрав и не поддава, въпреки общата лекота на обувката. Която въобще не я усещаш че имаш нещо обуто, като терлък е. където трябва вкарват масивност. Първите ги носих 10 години до пълно изтриване на подметката, над 150 дни в планината и още 200 дни разходка на куче парк, в кал и дъжд, което е даже по-тежко :



Отзад същата работа : къде има повече матриял и технологии? :




Да , поочукала се е , защото не е на ревю покрай некой хотел в Боровец, а е минала през такива места, където всичко друго ще се разцепи и ще стане на парцали. Обувката е идеална за пътеките , но прекалено дебелата средна подметка, която прави комфорт по среднотруден терен, за скали е една идея по-встрани от това, което трябва да е . Малко е , но тези 5 мм в повече ми губят контакта със скалата, особено когато се разчита на 1-2 см малки процепи, да се стъпи и поеме тежестта. Тук не усещам основата на скалата, от прекалено дебелата средна подметка Лошото е , че Саломон спряха модела Ескейп, на който разчитах досега....Ами сега!? Тия Милети, Доломити за виа ферати са нескопосани, разбиват краката. Бях се спрял на една Ласпортива :

Пробвах ги, страшно разочарование. Обувката е дърво. никаква средна подметка, страшно твърда и неудобна. Една тънка стелка Ортолайт, нищо не помага в нея. Огледах и другите Ласпортиви, и те много трърди, направо ги усещам как ти правят на леш спъпалото. Значи няма такива обущета вече като Ескейп....
Но....Саломон го извадиха, новият още по-подобрен модел! Същата захапваща подметка, същата гъвкавост, и вече с Ортолайт .
Нищо че е невзрачен, това е обувка с която можеш да ходиш една седмица, да изкатериш 3-4 стени междувременно.




Евала . С тия обувки се връщам от планина все едно съм спал в пухено легло - ни плюска , ни натъртване некъде.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Юли 29, 2018 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Това новият Ескейп ли е? Shocked
Моите от преди две или три години, не помня вече, са си все така здрави и удобни, можеш би догодина ще взема от тия новите.
Нед Юли 29, 2018 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
DHG написа:
Това новият Ескейп ли е? Shocked
Моите от преди две или три години, не помня вече, са си все така здрави и удобни, можеш би догодина ще взема от тия новите.

Вече се казва EVASION 2 MID LTR GTX® Има Отролайт стелка, в Ескейп нямаше такава. Чакам зимата да ги пуснат в промоции, тогава ....сега са 100 - 110 евра в auspreiser.de .

Подметката е тази на Шеврон, лепи се по скалите, с малки но остри грайфери, които излизат и встрани от подметката, само на този модел е с нея :



Бай дъ уей, в момента в Метро има много добра маратонка Саломон, не е планинска обувка, но е точна отвсякъде, с Ортолайт, 88 лв - заслужава си. Няма номера над 45 иначе бих ги обул.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Юли 29, 2018 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
... Чакам зимата да ги пуснат в промоции, тогава ....сега са 100 - 110 евра в auspreiser.de ....
https://www.intersport.de/schuhe/outdoorschuhe/wanderschuhe/27/salomon-herren-multifunktionsstiefel-evasion-2-mid-gtx-m/?number=0889645414409

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 30, 2018 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Без пари, Ристо. Ти също ползуваше Ескейп, помня, та тия щи дойдат дюшеш. Само че съм 46 2 / 3, които са 105 евра. Не съм за парите, на кърпеняка Ескейп съм му подготвил една последна, лебедова песен....

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юли 30, 2018 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Дано ги има до десети Rolling Eyes Супер оферта. И тук в България ги видях в един сайт obuvki нещо си за 139 лева. Ама май ги вкарват от Полша или нещо такова пишеше. Предпочитам от Германия с гъбко.
Моя грешка- по-скъпи са-205 лева са тука.
Пон Юли 30, 2018 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Новият модел на Саломон Х Ултра се оказа много уцелена обувка.

Събуди ми любопитството и преди няколко месеца реших да ги пробвам. Действително са много удобни обувки. Имат обаче и някои съществени недостатъци, които ще спомена тук за пълнота:

-- подметките не осигуряват достатъчно сцепление върху мокри камъни или асфалт (вероятно същото важи въобще за "ContraGrip");
-- GoreTex-овата мембрана пропуска вода при сериозно намокряне (може би е неправилно поставена/използвана);
-- след ежедневно носене в продължение на няколко месеца по разнообразен терен (в парка, на полето, в гората, по чукарите, с или без пътека, не по-малко от 10 км на ден, ходом) подметките вече са доста оръфани и части от от тях дори се разлепват...



Ако можете да си позволите да купувате нови обувки два пъти годишно и се движите предимно по сухи настилки -- биха могли и да бъдат сполучлив избор.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 31, 2018 3:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
в момента в Метро има много добра маратонка Саломон, не е планинска обувка, но е точна отвсякъде, с Ортолайт, 88 лв - заслужава си. Няма номера над 45 иначе бих ги обул.

Вече е на 49,99лв.
Вто Авг 21, 2018 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Tърсят се обувки за леки преходи (топлото полугодие, леки и средни маршрути) и зимата в София, които да не бият много на очи в града (някакъв тъмен десен). (може и да дадете и някои идеи без борд отпред)
Да не са тежки и да имат омекотена подметка.
Все пак с превес към планината (все пак за по-официални случаи ще си взема градски боти...).
Бюджет 150-250лв.

Тези Salomon Men's Evasion 2 Mid LTR ми допаднаха като визия (много леко ми шаренеят, но май няма да са стабилни за глезена (опасност от усукване) в каменист терен или?! Имам навика да се отпускам като ходя и за това избягвам най-ниските, освен ако не ходя изцяло по пътеки, но понеже ще се носят и зимните дни в града - може и да са някакви междинни като цитираните. Допадна ми и това че лепят по скалите Smile
(Като си спомня преди години как се носех с едни работни обувки след лифта > към Рилските езера и не се подхлъзнах... от тогава си казах - без компромиси с обувките!)

На "Вашкю" тежки ли им бяха?
ПП: Търся и за брат ми, по-скоро за градската зима (село).

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Сря Окт 03, 2018 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Привет, искам да си купя обувки на които могат да се слагат полуавтоматични котки и се колебая какви да взема.
Някакво мнение за тези модели:

http://action-section.com/obuvki/kayland-cross-mountain-gtx-anthracite

http://outsider-bg.com/produkt/%d0%be%d0%b1%d1%83%d0%b2%d0%ba%d0%b8-fitwell-big-wall-rock/

https://basecamp-shop.com/product/scarpa-obuvki-charmoz-od-w2019


На Фитуела ми се струва, че е много тънък велура(1.2, 1,4 мм) което за обувка която ще се ползва зимата ми се струва немислимо.
Брейторна дето нося зимата е с кожа 2.6 мм.
Пон Мар 25, 2019 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Привет, искам да си купя обувки на които могат да се слагат полуавтоматични котки и се колебая какви да взема.
Някакво мнение за тези модели:

http://action-section.com/obuvki/kayland-cross-mountain-gtx-anthracite

http://outsider-bg.com/produkt/%d0%be%d0%b1%d1%83%d0%b2%d0%ba%d0%b8-fitwell-big-wall-rock/

https://basecamp-shop.com/product/scarpa-obuvki-charmoz-od-w2019


На Фитуела ми се струва, че е много тънък велура(1.2, 1,4 мм) което за обувка която ще се ползва зимата ми се струва немислимо.
Брейторна дето нося зимата е с кожа 2.6 мм.

Само гледай и мери много внимателно, за да изключиш вероятността да се окажат катерачни папуци за бигуол стени, с присъщите си особености - тесни отстрани, и там съответно убиващи при по-дълго ходене, както и странен ъгъл в средата на ходилото. Ако пък вземеш по-голям номер /за ширина, ще се чудиш пък защо са твърде дълги..../ Скарпа например са пословични с повечето си модели, включително и ски обувки, които са тесни отстрани...
Пон Мар 25, 2019 9:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Следваща
Страница 11 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov