ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кой може да каже???
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Кой може да каже???
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Възможно е да има случаи на "заинтересовано рушене" на чешми. Все пак ми се ще да спомена, че не непременно всички собственици или наематели на заведения са в един кюп. Например по време на днешната ми разходка от Драгалевци до Бай Кръстьо и обратно си припомних положението с чешмите в района на Бай Кръстьо. Едно време, когато бях дете, там имаше хубава чешма от дялани камъни на терасите между лифтовата станция и кръчмата, а край нея -- пейки. Днес мястото е обхванато от буйна растителност и чешмата, въпреки че си е там все още, е неразпознаваема дори за човек само на няколко метра от нея. От десетилетия не тече. Става дума за ето тази чешма:

https://kade.si/#BG5K=19/2593769.49/5252109.08/0

В същото време, на няколко метра от входа на кръчмата е изведена с маркуч хубава питейна вода (може би същата, която е захранвала изоставената чешма?):

https://kade.si/#map=19/2593819.95/5252109.98/0

Това вероятно е било сторено от стопаните на кръчмата. С други думи имаме пример, в който кръчмарите дори са изградили нещо като общодостъпна чешма, на метри от заведението им. Smile

Тя обаче е много неудобна, особено за деца и възрастни хора, тъй като е на върло място. Нуждае се от облагородяване. Изоставената чешма може би също би могла да бъде възстановена, но едва ли подръчни средства биха били достатъчни...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 05, 2018 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мина лятото и макар и загърбили дейността залегнала в началото на темата, успяхме да почистим и пуснем няколко чешми и изворчета - 5 родопски и едно рилско, снимани набързо:
https://photos.app.goo.gl/DKwyysMvMNGwPAz37
Реших да събера такива мероприятия в албум, че ми стана любопитно какво могат да свършат детските ръце и празната ми кратуна за определен период от време.

Дойде ред и на витошката Меча поляна ... заслона е счупен и превърнат в кенеф, двете чешми отляво и отдясно на пътя са сухи.
Събрах едрите боклуци от заслона в събота вечер, в неделя разчистихме чешмата зад него. Оказа се захранена от метална тръба, чието продължение не успях да намеря. Чучура е изтръгнат, на негово място имаше натъпкани камъни и пръст. Да се намира металотърсач на някой Smile ?



За другата мечополянска чешма не остана много време - утъпкахме пътеката до нея и почистихме леко чешмата и подредихме малко камъните пред коритото. Тази чешма е досами шахта обслужваща снежните оръдия на Лалето.



Сега остава да открия водоизточника, ако някой е наясно - моля за инфо.
Ако някой има други идеи в околността, моля да сподели. Сравнително често преспиваме там и има какво да се посвърши. Така или иначе има чешми от двете страни на хижа Алеко, както и на междинна станция на Романски. На Меча поляна се събират доста хора, мисля че е добре да има течаща вода там.

П.С.: гореописаните действия бидеха извършени с мълчаливото незнание на управата на парк Витоша, но искам да спомена че при появата на моралисти в тази тема, дето ще упрекнат, че се хваля как детето унищожава флора и почвена покривка в защитена територия, ще си пусна и аз заголени снимки по примера на Ведрин от темата за Сотировските екскурзии из Пирин Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Окт 08, 2018 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Ако някой има други идеи в околността, моля да сподели. Сравнително често преспиваме там и има какво да се посвърши.

Има повредена (разрушена) чешма, която помня отдавна течаща, край горната станция на лифта на Голи връх:

https://kade.si/#map=19/2592793.38/5250003.82/0

При последните ми минавания оттам се загледах, че се е появил маркуч покрай подпорната стена, който отвежда водата от района на чешмата (вероятно) към заведението в лифтовата станция.

Би било хубаво да бъде възстановена тази чешма, но се опасявам, че би възникнал спор за водата със стопаните на заведението. Интересно дали възнамеряват да приберат маркуча през зимата...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Окт 08, 2018 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С голямо закъснение да се отчетем по идеята на Ведрин, и с по-малко такова по Мечополянските ни разкопки:

Чешмата на горна станция на Голи връх - маркучът беше проследен трижди (поради породилото се недоверие към очите ми) и се оказа че идва от района на Дупката на склона на Капакливец, там където пътят за РВД завива нагое и надясно.

Чешмите на Меча поляна - освен добрият пример (от пролетното й разчистване) за детето, никаква полза от разчистването. Разкопах и си закопах захранващата тръба, водохващането й не само е празно, но и абсолютно сухо. Същото се отнася и за следващите две водохващиня нагоре по Меча поляна и отстрани на Лалето. Всичко е вкарано в системата за изкуствен сняг.

Поне на Великден беше страхотно горе, много спокойно и минзухаресто.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Май 01, 2019 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov