ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х. Мальовица - Орловец - Ловница - Купените - ЦПШ

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
х. Мальовица - Орловец - Ловница - Купените - ЦПШ
Автор Съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение х. Мальовица - Орловец - Ловница - Купените - ЦПШ Отговорете с цитат
Макар и началото на ноември, температурите и времето все още бяха за късно лято. Такъв подарък, нямаше как да изпусна и още в четвъртък кроях планове за високопланински преход – търсех нещо за изчанчване – с доста километри, денивелация, камънак и да не е далеч от София. На Мальовица бях ходил и лятно и зимно, но района около върха ми бе непознат. Само бях чел истории за Зли зъби и пр. Поогледах картата и вече имах някаква идея – преход по Мальовишкия дял на Рила през върховете Орловец, Ловница, Купените, та докъде стигна. Следваше кратка консултация с хора, минавали маршрута, дали може да се направи през късия късно-есенен ден. Не получих еднозначен отговор, но получих еднозначно желание да се пробвам...

Целият текст със много снимки може да прочетете тук - http://decanaplanina.com/2018/11/maljovishka-rila/

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Сря Ное 07, 2018 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
След дълго чудене за рилски маршрут за предстоящия хубав уикенд, реших да пробвам този с малки промени
ЦПШ-х. Мальовица - з. БАК - Камилата - Ловница - 3-те Купена - Страшно езеро - Йончево - ЦПШ
Имам няколко въпроса - видими ли са пътеките след БАК (начертани в kade.si), освен на х. Мальовица има ли вода по пътя и горе-долу колко часа е прехода
Също така ме интересува дали има драматични участъци по пътеките БАК - Страшно езеро
Пет Юли 22, 2022 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
След дълго чудене за рилски маршрут за предстоящия хубав уикенд, реших да пробвам този с малки промени
ЦПШ-х. Мальовица - з. БАК - Камилата - Ловница - 3-те Купена - Страшно езеро - Йончево - ЦПШ
Имам няколко въпроса - видими ли са пътеките след БАК (начертани в kade.si), освен на х. Мальовица има ли вода по пътя и горе-долу колко часа е прехода
Също така ме интересува дали има драматични участъци по пътеките БАК - Страшно езеро

Личат си, има и пирамидки. Аз лично не нямам спомен да е имало някакви трудности, а съм го минавал и в двете посоки, вкл. и леко заснежено. Тук из форума имаше накакви оплаквания, че на някои било не знам си какво, но това е строго индивидуално. Този участът не е по различен от да се качиш от Бисквитеното езеро право нагоре до заслона...
Също така, ако стане късно, може да не продължаваш по всички Купени и да слизаш през Попова шапка, а от седлото между Големия и Средния Купени има маркиран с пирамидки път на север, който с два завоя слиза в горната част на западния бряг на Страшното езеро. Ходи се изцяло по камъни.
Пет Юли 22, 2022 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
По принцип, това е много лесен преход, понеже се върви по ясно очертана пътека, която подсича всичко. Има едно две места, където ако си с тежка раница може да се пречукаш. Ако пък минаваш траверса изкачвайки всички кули, това си е доста сериозно, дали ще е зиме и лете все е трудно. По пътеката е разходка Smile
Забравих да кажа че зимата , на доста места не може да се подсича Smile
Пет Юли 22, 2022 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тази пътека между Голям и Среден Купен я няма на картата?
Да не би да се включва в пътеката маркирана преди Г. Купен на идване от Ловница?
Ако се слезе от там (без минаване през средн и малък купен) колко време ще се спести?
Пет Юли 22, 2022 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
Тази пътека между Голям и Среден Купен я няма на картата?
Да не би да се включва в пътеката маркирана преди Г. Купен на идване от Ловница?
Ако се слезе от там (без минаване през средн и малък купен) колко време ще се спести?

Няма я на картата, но както казах, на места имаше пирамидки. Просто от седлото влизаш в камъняците на север, минаваш покрай западната стена на Средния купен и като заобиколиш стената вървиш още малко и си на езерото. От там вече знаеш. Този път използвахме често, когато изкачваме стената на Средния Купен и после да си слизаме обратно. Всъщност с повече внимание можеш да слезеш от всеки улей между тия всевъзможни Купенчета. Когато катерихме някой от тях, просто си слизахме по улеите непосредстевно до съответната стена. Нямат отвесни прагове.
Ето снимка от последното ми ходене там. Виждаш, че и снежец, от тоя най-гадния имаше. но пак се минаваше.

Иначе времето, което ще спестиш е точно колкото да минеш през върховете нататък и да слезеш пак на Страшно езеро. По-конкретен отговор не би могъл да има, защото всеки там се движи с различна скорост...

Калояне, ти познаваш ли някой, дето е минал "изкачвайки всички кули"? Аз не, не съм и чувал да е имало някога такъв Крали Марко. Ако знаеш, кажи кой е да го питаме как го е сторил, ще заинтересова мнозина.
Също така сподели минавал ли си траверса зимата, без да подсичаш, и разкажи например Петлите и Злия зъб как си ги изръшкал "без подсичане"?
"За един приятел питам..."
Пет Юли 22, 2022 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
ПРавил съм го на 2 части, до премката със злия зъб, а другото тръгване е от БАК през Ловница и тн ... Наистина не съм минавал през Злия зъб Smile ... зимата.
Пет Юли 22, 2022 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
ПРавил съм го на 2 части, до премката със злия зъб, а другото тръгване е от БАК през Ловница и тн ... Наистина не съм минавал през Злия зъб Smile ...

Злия зъб е ясен, Петлите как мина без да ги сечеш?
Пет Юли 22, 2022 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
ПРавил съм го на 2 части, до премката със злия зъб, а другото тръгване е от БАК през Ловница и тн ... Наистина не съм минавал през Злия зъб Smile ...

Злия зъб е ясен, Петлите как мина без да ги сечеш?


Е като лятото, хопа, хопа и докато разбереш къде си, вече си на крайната точка Smile
Пет Юли 22, 2022 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Е като лятото, хопа, хопа и докато разбереш къде си, вече си на крайната точка Smile

Лятото се секат, първо се захожда леко от север, след това се прехвърля от юг, но там се върви винаги на около 30-40 метра под ръба. Не съм чувал някой да е минал по жандармите/което е всъщност билния ръб/ над южната пътечка. То само там човек би си загубил целия зимен ден, че и повече, ако ще ги качва...
ей за тия трошляци и подобните им наоколо става дума

Пет Юли 22, 2022 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 38
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да напиша и аз обратна информация от прехода.
Тръгнахме от ЦПШ- х. Мальовица и по магистралната пътека за върха.
Имаше изключително много хора (платения паркинг заедно с разширението беше пълен още около 10ч.).
Мальовица явно е станала трек дестинация като Рилските езера когато ходих последно през 2015г. През уикенд и при добра прогноза за първи път идвам тук.
На втората тераса по пътя за вр. Мальовица отбихме в ляво при скалата с плочите по синята марка към заслон БАК. Тук вече навалица нямаше само няколко групички по 3-4 човека плюс една група с водач, която не успях да видя на къде тръгнаха след заслона.
От заслона без марка се насочихме към седлото между Камилата и Ловница, изкачихме Камилата и се върнахме за да поемем към ловница. Към последния от седлото има малка губеща се пътека, която се влива в тази от седлото между Ловница и Орловец. От там (вливането се качихме на Ловница, слязохме и се качихме на Голям Купен.
След слизането послушах съвета на Владофф и поехме надолу между голям и среден купен, но пътека лично аз не видях. Беше си срутище и за около 1 час слязохме на Страшно езеро. От езерото нагоре има някакви пирамидки, но не ходихме по тях, а си подбирахме по-малките камъни. От Страшно езеро надолу продължихме по синята марка до Йончево, после синьо/зелена към ЦПШ, която се разделя и продължава само по зелена към паркинга.
Благодаря много за съветите, ако не бяхме слезли след голям купен, а бяхме продължили до попова шапка най-вероятно щяхме да замръкнем
Според часовника ми маршрута е 8 ч 54 минути и 15,12 км. Реално не сме ходили въобще бързо, доста спирахме да пием вода (жегата беше зашеметяваща), снимаме и гледаме изключителните пейзажи в района. Добре че бях взел резервната бутилка, защото от Х. Мальовица чак на Страшно езеро наляхме вода.
1236 метра положителна денивелация с качване и слизане на трите гореописани върха, ако се качат всички по билото над страшно езеро сигурно ще е доста повече.
Реално драматични места по маршрута няма. Някои скали са неудобни за по-ниски хора (приятелката ми е 1.64 м.), но нищо непреодолимо.
Слизането между голям и среден купен трябва да е внимателно, даже едни хора, които ходеха след нас казаха че сме луди да слизаме от там
Нед Юли 24, 2022 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:


Радвам се че сте го направили. Все пак не съм те преметнал, забележи, че в първия пост писах че се ходи изцяло по камъни. Пресилено е да се каже пътека, защото ако беше, щеше да я има на картата. Просто като начин за преминаване видя, че става. Аз си го ползвам редовно и не ми пука от забележките на разни "специалисти" че било безумие, На когото му е безумие, да драпа до залез слънце нататък, пък после по тъмно - да се връща по обхода отдолу - това пък е малоумие...
Следващия път тръгнете по-рано, но и се подгответе малко повече и виж дали не можеш направи подобното, но далеч по интересно упражнение - Таз година се загледах, че стават 20 години откакто го минах по този начин: Тръгнахме както вас - от ЦПЩ. Носихме обаче и чували с палатки. От х.Мальовица по пътеката под Куклата излязохме на Мальово поле. От там, под стената на Мальовица - на седлото с Орлето. След това - по пътечката покрай лавата част на стената и излязохме на ръба. Там има едно малко "кончеобразно" ръбче след което се излиза на главния връх. Заради ръбчето едни яки момци пожелаха да се саморазправят с мен и се наложи групата да престане да е група. Всички си слязоха по пътеката, а с една мома продължихме към Елени връх, след това по траверса - Петлите и Орловец, подсякохме Зли зъб от север и през Ловница и Купена слязохме по въпросните камъни между Големия и Средния. При този вариант, определено избягваш тълпите, с които си имаш работа само от ЦПШ до хижата, малко по върха на Мальовица и евентуално ако са изпълзели повече по Ловница. В останалите участъци определено няма да срещнеш особен наплив от хора. Ако се прави това трасе, трябва да се внимава на следните места: участъка преди върха на Мальовица - характерното ръбче, слизането след Елени връх и Безименния, по Петлите и най-вече на стъпалцето в кулоаря от западната страна на Орловец.
По залез бяхме на Страшното езеро, където спахме. На следващия ден през Йончево и Говнарско - направо на Говедарци.
Пон Юли 25, 2022 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:

за вр. Мальовица отбихме в ляво при скалата с плочите по синята марка към заслон БАК. Тук вече навалица нямаше само няколко групички по 3-4 човека плюс една група с водач, която не успях да видя на къде тръгнаха след заслона.


Най-вероятно групата с водач още преди БАК е хванала покрай каменния заслон и после се е качила на Орловец по ръба, после е слязла по пътеката към Злия зъб и сигурно са се качили и там и после по другите околни върхове.
Пон Юли 25, 2022 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov